Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.6.2007, 13:47   #1
Notorious B.I.G
Veteran
 
Član od: 16.4.2007.
Lokacija: Novi Sad,Veternik
Poruke: 874
Zahvalnice: 628
Zahvaljeno 452 puta na 231 poruka
Cool Umrežavanje i internet

Pozz svima.Pre par meseci sam uzeo ADSL kod neobee-a,posto uskoro kupujem laptop zanima me na koji način mogu da umrežim PC i laptop a da pri tome koristim internet na oba računara.Modem koji sam dobio od provajdera je U.S.Robotics.Da li treba da menjam taj modem ili je to moguće i bez zamene.Mozda je i ovo važno da kažem laptop poseduje
Mreža: 56K modem, Gigabit LAN, 802.11b/g WLAN
Hvala svima u napred!!!
Notorious B.I.G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2007, 15:18   #2
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Umrežavanje i internet

Najjednostavniji način da rešiš umrežavanje ta dva računara a da oni imaju pritom i internet je da (nojbolje kod provajdera) kupiš (iznajmiš) Wireles ADSL Ruter pa da onda na njega UTP kablom prikačiš Desktop računar a da se preko wirelesa nakačiš na ruter laptopom iz razloga što on u sebi ima wireles karticu . To je bio prvi predlog i on je najčešća varijanta umrežavanja desktopa i laptopa preko w.rutera .

Druga varijanta i malo skupla ali elegantnija je da na desktop takođe staviš wireles karticu pa da se i sa njim na w.ruter kačiš bežično . Kažem to je najelegantnija ali i najskuplja varijanta .

I treća varijanta je da od provajdera kupiš (iznajmiš) "običan" ADSL Ruter koji nema mogućnost bežičcnog umrežavanja i na koji oba računara moraju da se povežu UTP kablom , ova varijanta je najjeftinija ali onda gubiš konfor kojeg si imao prilikom umrežavaja laptopa bežično jer moraš da utakneš UTP kbali u mržnu kartu laptopa kao bi uopšte imao internet/homenetwork

To su ti u suštini te tri solucije pa sad ti vidi (odaberi) onu koja je za tebe najprihvatljivija po pitanji konfora/finansiske isplativosti itd.

Još samo da napomenem da se mrežna oprema ruteri i wireles mrežne karte u prodaji kreću od nekih 30 eura kada je "klasičan" ADSL ruter u pitanju , kada su Wireles varijante rutera u pitanju cene se kreću od nekih 50 eura (u zavisnosti od kvaliteta , performansi , mogućnosti) , dok se bežične mrežne karte kreću od nekih 15 eura pa naviše...

Kada je iznajmljivanje (zakup) opreme kod provajdera u pitanju cene se kreću od 1000-1500 dinara za klasičan ruter , a kada su u pitanj bežične izvedbe rutera cene se kreću od 2500 dinara pa naviše opet u zavisnosti od rutera ....

Nadam se da si zadovoljan odgovorom.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
Notorious B.I.G (23.6.2007)
Stara 25.6.2007, 16:50   #3
Andyui
Član
 
Član od: 25.6.2007.
Poruke: 403
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 54 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje i internet

Elem, ovo je moja situacija:
1. Imam sbb kablovski net i webstar atlanta modem
2. Imam dva kompa, jedan s vistom (Stoja) i drugi s cp sp2 i vistom (Stojan)
3 Webstar je ukacen u Stojana, a preko njega Stoja povezana na mrezu i ide na internet.
4 Kad je Stojan u XP, Stoja se ne buni, ali cim povedem Stojana u Vistu, Stoja nece vise da prica s njim. Ne komunicira s njim, ne vidi ga, i ne moze na internet ni po koju cenu
5. Dakle hoce vista sa xp, ali nece vista s vistom!!! (izgleda da su mi kompovi hetero)
6. No, sad, ja sam probao sve i svasta, sve dijagnostike, helpove, po internetu trazio, i svuda se kaze da bi Stoja trebalo da vidi Stojana ko od sale. Ali, ne vidi ga....
7 Pomagajte ko moze
Andyui je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2007, 14:56   #4
Freeman88
Novi član
 
Član od: 1.7.2007.
Poruke: 21
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje i internet

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Najjednostavniji način da rešiš umrežavanje ta dva računara a da oni imaju pritom i internet je da (nojbolje kod provajdera) kupiš (iznajmiš) Wireles ADSL Ruter pa da onda na njega UTP kablom prikačiš Desktop računar a da se preko wirelesa nakačiš na ruter laptopom iz razloga što on u sebi ima wireles karticu . To je bio prvi predlog i on je najčešća varijanta umrežavanja desktopa i laptopa preko w.rutera .

Druga varijanta i malo skupla ali elegantnija je da na desktop takođe staviš wireles karticu pa da se i sa njim na w.ruter kačiš bežično . Kažem to je najelegantnija ali i najskuplja varijanta .
Pretplacen sam na EUnet ADSL i dobio sam na koriscenje Asus ADSL modem. Kako imam dva kompjutera, hteo bih da oba imaju mogucnost da koriste ADSL, ali tako da ne moraju oba kompjutera da budu ukljucena. Takodje imam Pocket PC i hteo bih i s njim da se prikacim na internet preko wireless-a, ali da kompjuter ne mora da bude ukljucen. Da li je to uopste moguce?
Koliko sam razumeo iz ove poruke, trebala bi mi wireless kartica na oba racunara i wireless router. Medjutim, mislio sam da ovaj obican ADSL modem koji sad koristim prebacim na jedan kompjuter, a da kupim wireless ADSL modem za drugi. Da li mi treba ADSL router da bih se kacio na internet preko Pocket PC-a a da komp. ne bude ukljucen ili je wireless modem OK?
I koji mi modem (router) preporucujete da kupim, posto se ne razumem uopste u te stvari?

Izvinjavam se ako sam bio malo konfuzan .
Freeman88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2007, 15:14   #5
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje i internet

Moraces preko rutera ako planiras takvu mrezu. Ne znam sta da uzmes, sad ce neko
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2007, 15:37   #6
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje i internet

@Freeman88
Pošto kažeš da želiš da ti svi računari budu potpuno nezavisni po pitanju konekcije na net jedino rešenje u tvom slučaju bi bio ruter i to kao sastavni deo nekog AP-a (Access Pointa) koji bi naravno služio kao gateway (izlaz) za pomenutu konekciju. Međutim, čini mi se da bi ti takva vrsta povezivanja u tvom konkretnom slučaju bila poprilično skupa ako se uzme u obzir da želiš da povežeš dva desktop računara i jedan Pocket PC. Ako izuzmemo Pocket PC koji najverovatnije nema mrežni priključak (nisi naveo model) jeftinija varijanta bi ti bila da od EUneta zatražiš da ti zamene modem ruterom (vrši se jednokratna doplata od 1770 dinara) i da nabaviš jedan običan switch. Naravno pod uslovom da ti raspored računara dozvoljava da bez problema mogu da se razvuku mrežni kablovi među njima.

Ako to nije slučaj ili jednostavno ne postoji drugi način konektovanja tvog PocketPC-a od konekcije wirelessom onda ti je jedino rešenje AP. Ako možeš da sebi priuštiš to zadovoljstvo dovoljno je da nabaviš uređaj koji u sebi ima ugrađen ruter i da ga konfigurišeš za pristup netu. Naravno biće ti potreban i dve wireless antene za desktop računare. Ako imaš primera radi neki stariji računar u šteku koji ti ne služi apsolutno ničemu a pri tome imaš u njemu i jednu mrežnu karticu, u kombinaciji sa jednom wireless antenom i MikroTikom (program koji može da simulira apsolutno svakakvu vrstu uređaja za oformljavanje mreže) možeš sasvim lepo da ga iskoristiš da "izigrava" AP.

Dakle, odluči se šta ti više odgovara. Wireless mreža bi lepo funkcionisala (u slučaju da uopšte funkcioniše) ako bi računari bili relativno blizu APa. Tada konekcija (među računarima) može bez problema da ide i do 54Mbps. Određene smetnje međutim mogu potpuno da ti zagorčaju život tako da nikada ne budeš svedok toga da tvoja mreža ipak proradi

I na kraju jedna mala napomena... Ako budeš imao nameru da formiraš mrežu uz pomoć obične antene i onog "uštekanog" računara nabavi TP-Link opremu
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2007, 22:52   #7
Freeman88
Novi član
 
Član od: 1.7.2007.
Poruke: 21
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje i internet

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
@Freeman88
Pošto kažeš da želiš da ti svi računari budu potpuno nezavisni po pitanju konekcije na net jedino rešenje u tvom slučaju bi bio ruter i to kao sastavni deo nekog AP-a (Access Pointa) koji bi naravno služio kao gateway (izlaz) za pomenutu konekciju. Međutim, čini mi se da bi ti takva vrsta povezivanja u tvom konkretnom slučaju bila poprilično skupa ako se uzme u obzir da želiš da povežeš dva desktop računara i jedan Pocket PC. Ako izuzmemo Pocket PC koji najverovatnije nema mrežni priključak (nisi naveo model) jeftinija varijanta bi ti bila da od EUneta zatražiš da ti zamene modem ruterom (vrši se jednokratna doplata od 1770 dinara) i da nabaviš jedan običan switch. Naravno pod uslovom da ti raspored računara dozvoljava da bez problema mogu da se razvuku mrežni kablovi među njima.

Ako to nije slučaj ili jednostavno ne postoji drugi način konektovanja tvog PocketPC-a od konekcije wirelessom onda ti je jedino rešenje AP. Ako možeš da sebi priuštiš to zadovoljstvo dovoljno je da nabaviš uređaj koji u sebi ima ugrađen ruter i da ga konfigurišeš za pristup netu. Naravno biće ti potreban i dve wireless antene za desktop računare. Ako imaš primera radi neki stariji računar u šteku koji ti ne služi apsolutno ničemu a pri tome imaš u njemu i jednu mrežnu karticu, u kombinaciji sa jednom wireless antenom i MikroTikom (program koji može da simulira apsolutno svakakvu vrstu uređaja za oformljavanje mreže) možeš sasvim lepo da ga iskoristiš da "izigrava" AP.

Dakle, odluči se šta ti više odgovara. Wireless mreža bi lepo funkcionisala (u slučaju da uopšte funkcioniše) ako bi računari bili relativno blizu APa. Tada konekcija (među računarima) može bez problema da ide i do 54Mbps. Određene smetnje međutim mogu potpuno da ti zagorčaju život tako da nikada ne budeš svedok toga da tvoja mreža ipak proradi

I na kraju jedna mala napomena... Ako budeš imao nameru da formiraš mrežu uz pomoć obične antene i onog "uštekanog" računara nabavi TP-Link opremu
Ja ne zelim da povezem dva racunara. Hocu samo da mogu da se konektujem na internet sa svakim ponaosob, pa sam mislio da se jednim kacim prekom obicnog ADSL modema koji imam, a drugim wireless ADSL modemom, pa plus i da mogu da se preko wirelessa sa Pocket PC-a povezem na taj wireless modem i da idem na internet. E sad da li to moze bez ukljucivanja racunara na kome je w.modem?
I jos uvek nisam dobio neku preporuku za wireless modem .
Freeman88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Deinstalacija Norton Internet Securitya Marti Misterija Zaštita 3 5.3.2007 2:32
Merenje Internet protoka u lokalnoj mrezi MadMan Aplikativni softver 3 12.11.2006 0:35
SimplyMepis 6.0 i internet kellemen Slobodni softver 1 14.10.2006 7:50
Sherovanje internet konekcije sajberista Internet usluge 4 1.3.2006 11:34
Internet na selu vukascar Internet usluge 7 11.12.2005 19:03


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:33.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com