Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Phone Zone > Aparati i oprema

Aparati i oprema Mobilni telefoni i dodaci

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.12.2016, 10:54   #1
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Telefon od 6 inča

Stari Coolpad 7320 od 5,5 inča je odslužio svoje i planiram nabavku novog telefona. Ovog puta bih nešto još veće, i to ne za 0,2 inča veće (poput npr. LeEco Le Max 2 od 5,7 inča), nego bih neki telefon od otprilike 6 inča. Telefon najviše koristim za internet (retko društvene mreže, više klasičan surfing, YT itd.) i za multimediju (muzika, filmovi, serije). Na 6 inča bi mi sasvim odgovarala full hd rezolucija, nemam potrebu za većom, ali ne bih ni manju (ipak je 720p na 6 inča premalo, na 5,5 mi je bilo OK).

Evo modela koji su mi privukli pažnju, uz navođenje nekih njihovih prednosti i mana:

1) Xioami Mi Max, nekako se nametnuo kao prvi izbor, vrlo cenim taj brend, a ovaj telefon ima sasvim pristojan hardver za moje potrebe i dobar kvalitet izrade, pogotovo kad se uzme u obzir cena (2/16 za 185e, 3/32 za 215e). Mane? Pa, veličina. Sa 6,44 inča ipak mi deluje prevelik. Za korišćenje i gledanje filmova je odličan, ali me brine nošenje, kao i situacije gde moram da se javim jednom rukom dok npr. vodim dete drugom rukom i sl. Za takve scenarije ovaj telefon deluje nezgrapno.

2) Huawei Mate 8, ima sve što mi treba, brz, prelep, odlične izrade, na idealnoj veličini od ravno 6 inča, sa vrlo tankim bezelima u kompaktnom kućištu. Jedina mana je cena od oko 375e (najniže što sam nalazio). Znam da je i to vrlo smanjena cena od trenutka izlaska telefona, ali mi je ipak previše. Da se razumemo, mogao bih nekako da platim toliko za njega, ali uvek ima nekih drugih kućnih prioriteta za krpljenje iz tankog budžeta.

3) Huawei Mate 7, prilično jeftiniji od osmice, može da se nađe za oko 220 evra, ali je dosta slabiji, ipak je to telefon iz 2014. godine.

4) Kao što sam dve i po godine relativno zadovoljan bio telefonom naručenim iz Kine, tako i sada razmišljam o nekim manje poznatim a jeftinim modelima, npr. PPTV King 7 ima rezoluciju od 1440p i solidan hardver za smešnu cenu od oko 120 usd (doduše ne kod nas nego u Kini, tako da sledi i pdv na to). Ali, iako je taj model dosta ambiciozan, ipak u pitanju je noname proizvođač koji nakon toga ništa nije izbacio, zatim telefon je ostao na Androidu 5.1 itd.
Verovatno neću tako nešto nego nekog brendiranog kineza.

5) E, ovde očekujem vaše predloge. Šta mi promiče od telefona u ovom rangu?

Evo vizuelnog upoređenja Mate 8 i Mi Max, zaista je Max mnogo veći (a i Mate je već prilično velik telefon).
http://www.phonearena.com/phones/siz...nes/9766,10044

Ne žurim mnogo sa kupovinom, tako da slobodno dajte svoje predloge i stavova, a ja ću polako da vagam šta mi je činiti. Hvala!
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.12.2016, 11:28   #2
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Telefon od 6 inča

Sigurno sa Letvom i Xiaomijem nema greške, a ostali nešto i ne prave tolike "tacne" od telefona
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.12.2016, 12:44   #3
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Telefon od 6 inča

Mate 7 je procesorski u ravni sa Snapdragonom 801 (Galaxy S5, LG G3...) i Snapdragon 616, što generalno i nije loše za neku opštu upotrebu. Samo je GPU slab prilično, pa ako igraš igre onda baš i nije dobar izbor. Takođe mix tih starijih A15+A7 jezgara se realno greje više i troši više baterije od novijih SD 616, 650... Lično bih u ovom trenutku gledao da bude nešto noviji, hladniji i štedljiviji čipset. Mada jeste sužen izbor za 6", sa 5.7" bi već imalo više da se probere.

A taj Mi Max ima fin čipset, fenomenalnu bateriju, pristojnu kameru... ali jeste ko taraba majku mu... Nema šanse da se tim komforno rukuje jednom rukom, sve i da je ko lopata.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
star-duster (12.12.2016)
Stara 12.12.2016, 12:58   #4
darac_kv
Veteran
 
Član od: 5.3.2007.
Poruke: 506
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 134 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: Telefon od 6 inča

Imao sam prilike da kratko koristim Mi Max. Fablet je stvarno ogroman, sto u sirinu sto u duzinu,sa dve ruke je milina koristiti i dobar je uzitak, ali sa jednom rukom je vec opasno. Sve ostalo na telefonu je extra i za novac koji moze da se nabavi pruza i vise. Najbolje bi bilo kad bi nekako mogao licno da ga isprobas...
darac_kv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku darac_kv na korisnoj poruci:
star-duster (12.12.2016)
Stara 13.12.2016, 10:55   #5
Benquista
Novi član
 
Član od: 31.10.2016.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Telefon od 6 inča

Imam Huawei Mate 7 vec godinu Dana I believe Sam zadovoljen njime. Ali je treba TV za igranje onda je to najbolji.
Benquista je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2016, 12:45   #6
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Telefon od 6 inča

A što ne uzmeš neki od tableta od 7 ili 8"? Ipak je to još bolje

Kad pročitam ovakvu rečenicu, bez obzira na to što se o ukusima ne raspravlja, ja moram da se smejem: "Na 6 inča bi mi sasvim odgovarala full hd rezolucija, nemam potrebu za većom, ali ne bih ni manju (ipak je 720p na 6 inča premalo, na 5,5 mi je bilo OK)."
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2016, 12:47   #7
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Telefon od 6 inča

Citat:
Benquista kaže: Pregled poruke
Imam Huawei Mate 7 vec godinu Dana I believe Sam zadovoljen njime. Ali je treba TV za igranje onda je to najbolji.
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2016, 12:53   #8
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Telefon od 6 inča

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
Kad pročitam ovakvu rečenicu, bez obzira na to što se o ukusima ne raspravlja, ja moram da se smejem: "Na 6 inča bi mi sasvim odgovarala full hd rezolucija, nemam potrebu za većom, ali ne bih ni manju (ipak je 720p na 6 inča premalo, na 5,5 mi je bilo OK)."
A šta ti je tu smiješno? Ozbiljno pitam, nisam skontao.
Full HD stvarno ima smisla na većim dijagonalama. Ima i na manjim, ali pogotovo je vidljivo na većim.
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2016, 13:34   #9
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Telefon od 6 inča

ZoNi, drago mi je da sam te nasmejao i razveselio, ali hajde 'leba ti, molim te objasni šta je toliko smešno? Očigledno mi promiče na koji način sam postao tako uspešan zabavljač.

Dve i po godine koristim Coolpad 7320 sa 720p na 5,5 inča i meni to izgleda sasvim prihvatljivo. Čak je manje izražena pikselizacija nego na nekim 5" telefonima sa 720p a sa kojima sam upoređivao. Ne znam kako, možda je do tipa ekrana a možda i samo meni tako subjektivno izgleda.
Pazi, kao što sam napisao i u ranijem postu, napominjem da je MENI ta rezolucija odgovarala, a ne da je to apsolutna istina primenljiva na baš svakog korisnika. Nemam više savršen vid, a nemam ni namere da piksele tražim lupom. Iz sopstvenog iskustva kažem da mi je na 5,5" to bila dovoljna rezolucija, ali sada ipak želim veću rezoluciju uz veću dijagonalu. I to je to.
Nadam se da će i ovaj post da te razveseli (na neki samo tebi poznat način). Živ bio.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2016, 15:30   #10
mciggzy
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 11160 Myryewo Reputacija: ■■■■■■■■□
Poruke: 1.515
Zahvalnice: 605
Zahvaljeno 2.479 puta na 595 poruka
Određen forumom Re: Telefon od 6 inča

Nisam neki vrsni poznavalac tehnologija, ali da ja prvi pokusam jer ni ja nisam siguran... jel ima veca rezolucija od full hd na tim uredjajima? (posto rece u citatu "ne treba veca od toga") :P

Verujem da je ipak pre nesto na racun dijagonale
mciggzy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2016, 15:35   #11
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Telefon od 6 inča

Aha, možda je ZoNi na to mislio, ali ipak ima više od toga, QHD (2560x1440), kao i 4K (384 x2160).
Današnji flagship telefoni obično imaju QHD rezoluciju, a Xperia Z5 Premium ima čak 4K (ja mislim da više od Full HD nema nekog većeg značaja).
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2016, 15:39   #12
mciggzy
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 11160 Myryewo Reputacija: ■■■■■■■■□
Poruke: 1.515
Zahvalnice: 605
Zahvaljeno 2.479 puta na 595 poruka
Određen forumom Re: Telefon od 6 inča

Inace, tebe sam se setio kada sam uzimao K10000
Inace, preodusevljen sam
mciggzy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2017, 12:49   #13
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Telefon od 6 inča

Odlučivanje još uvek traje.
Ponovo sam počeo da naginjem ka Mi Max, upoređivao sam veličine na monitoru kalibrisanom da prikaže realne dimenzije telefona, gledao klipove o tome kako stoji u džepu, čak stavljao svoj 7" tablet u džep da se ubedim da Mi Max nije preveliki itd. Verujem da sve to zvuči sasvim smešno, ali veličina mi je bila glavna briga.
Elem, kad sam se ubedio da nije prevelik i umalo rešio da ga naručim, sada me brine što nema podršku za LTE band 20 (tj. 4G na 800 MHz) koji je izgleda vrlo čest kod nas. Toliki veliki ekran bih često koristio za internet i znam da bi me mnogo nerviralo da budem negde gde ima 4G pokrivenosti a da ne mogu to da koristim.

U odgovarajućoj temi sam pitao koji je tip LTE pokrivenosti u mom gradu i kako da to proverim:
http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=103826

Što se Mate-a tiče, i dalje su mi baš zanimljivi, a i podržavaju sve naše 4G frekvencije. Ali Mate sedmice je vrlo teško naći nove, uglavnom se nalaze polovni primerci (a generalno izbegavam svu polovnu elektronsku robu). Nekorišćeni drže cenu od oko 250 evra, što mi je prilično skupo za postariji telefon. A što se tiče osmica, i njih ima baš malo u ponudi. Iz ko zna kog razloga postoje mnogi aktivni KP oglasi gde se Mate 8 navodno nudi na prodaju, a kad kontaktiraš prodavca kažu ti da zapravo telefon nemaju na stanju i ne znaju da li će ga uopšte dobiti. Izgleda da ga zaista ima u ponudi samo kod prodavaca koji ga cene na solidno preko 400 evra.

Tražim i dalje. Ne žurim. Javljajte ako imate ideje i predloge.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2017, 13:32   #14
darac_kv
Veteran
 
Član od: 5.3.2007.
Poruke: 506
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 134 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: Telefon od 6 inča

Meni licno taj 4g ne predstavlja nista specijalno, H+ kad radi kako treba sve stranice lepo i brzo otvara, kao i snimke. Ne znam sta bih ti preporucio, da hoces 5.5 inca imao bi 10 puta veci izbor, ovako sa 6 inca nema neka extra pouda.Sem Mi Max, na pamet mi pada Sony C5 Ultra, Nexus 6 i neki kinezi tipa Bluboo Maya Max...
darac_kv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2017, 14:33   #15
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Telefon od 6 inča

Znam da je sa 5,5 inča velik izbor. To polako postaje nova standardna veličina (kad sam kupovao svoj Coolpad 7320 tad je ta veličina još smatrana za fablet). Ali ipak tražim malo veći telefon. Hvala na savetima, naći ću nešto.

Gledao sam ranije i taj Bluboo, deluje solidno za svoju cenu, ali su razvukli 720p na 6 inča. Nije mi strano naručivanje telefona iz Kine, ali ovoga puta bih da kupim nešto kod domaćih prodavaca i da izbegnem čekanje i neizvesnost sa carinom.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2017, 18:17   #16
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Telefon od 6 inča

Ne znam kakav je taj konkretni Bluboo, ali nakon probe Bluboo Picasso ne bih olako uzimao tu marku sebi.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2017, 19:10   #17
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Telefon od 6 inča

Spomenuli smo Bluboo više uzgred, kao primer da postoje još neki prihvatljivi telefoni od 6 inča, a za malo para.
Ne uzimam ga ozbiljno u razmatranje za nabavku (prvenstveno zbog rezolucije ekrana, a i zbog toga što ovog puta ne planiram naručivanje iz Kine).


Obrni-okreni, opet mi se izbor svodi na:

1) Xiaomi Mi Max:

+ cena od cca 210 evra za 32/3 ili samo 180 za 16/2
+ lako dostupan
+ dobar kvalitet izrade,
+ odlične specifikacije i pristojna kamera za tu klasu

- možda ipak prevelik
- ne podržava sve LTE frekvencije

2) Huawei Mate 8

+ sjajan telefon, jake specifikacije
+ odličan dizajn i kvalitet izrade
+ perfektne dimenzije
+ podržava sve naše mreže

- cena od preko 400 evra za 32/3 (ako ga uopšte ima jer je ponuda slaba)
- kamera dobra, ali za telefon te klase i cene treba biti bolja, tj. odlična
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2017, 10:51   #18
Djuro
Član
 
Član od: 6.4.2012.
Poruke: 314
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Telefon od 6 inča

http://www.mobilnisvet.com/mobilni/5...r-ZE601KL-32GB
Djuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2017, 23:56   #19
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Telefon od 6 inča

Posle više nedelja čitanja, informisanja, razmišljanja i premišljanja - rešeno je. Kupio sam Huawei Mate 8 za 360 evra preko domaćih oglasa, nov, 3/32 GB, singl SIM varijanta (NXT-L09).

Prvi utisci su mi da je baš napredak u odnosu na moj stari telefon. Ne mislim samo na to što je neuporedivo brži, već i na celokupan dojam koji ostavlja, utisak kvaliteta.
Do sada sam nosio telefone budžet klase, tako da mi je ovaj svakako najskuplji telefon koji sam ikad kupio. (Znam da ima ljudi koji svake godine menjaju flegšipe i kupuju nove ajfone ili Samsungove S i Note modele, ali verujte da je meni i 360 evra bio priličan izdatak i da se nisam lako odlučio na kupovinu. Da imam više, verovatno bih kupio Mate 9.)

Nakon 3-4 dana korišćenja u principu sam veoma zadovoljan kupovinom Mate 8, ali nije baš sve sasvim idealno (o tome nešto kasnije).

Prvo dobre strane - kao što rekoh, telefon ostavlja utisak visokog kvaliteta. Dizajn, izrada, ponašanje u radu, baterija, zvuk, konektivnost, izuzetna brzina i fluidnost - sve je na najvišem nivou, ostavlja taj "premium" osećaj.
Čak je i kamera sasvim dobra. Upravo zbog kamere je ovaj telefon dobijao (retke) minuse u recenzijama, ali je kamera možda slaba samo kad se upoređuje sa flegšip modelima najjačih proizvođača, koji još uvek drže visoku cenu. Realno je foto-aparat odličan i veoma sam zadovoljan (mada nisam baš detaljno testirao).
Odgovaraju mi i dimenzije telefona. Baš ostavlja osećaj u rukama kakav sam želeo da ima. Ovo je verovatno gornja granica veličine koja bi mi odgovarala. (Dvoumio sam se između ovog telefona i znatno jeftinijeg Xiaomi Max ali mi je potonji delovao ipak prevelik pa ga nisam kupio i izgleda da sam bio u pravu.)

Ali malu zamerku imam na ekran, a upravo veliki i kvalitetan ekran je bio glavni kriterijum kod biranja novog telefona.
U čemu je problem sa ekranom? Rezolucija svakako nije, za mene je ovo savršeno oštra slika, iako znam da mnogi smatraju da je 1080p premalo za 6". Za mene je sasvim dovoljno. Dakle, nije rezolucija problem. Nema ni mrtvih piksela, osvetljenost je sasvim dovoljna itd.
Ali donji deo ekrana prikazuje nešto toplije boje nego gornje dve trećine ekrana. Da se razumemo - to se uopšte ne primećuje kad se gleda video, ili neka statična slika u više boja. Ali se primećuje na jednobraznim svetlim pozadinama (bela i siva najviše). Npr. kad gledam sajtove i skrolujem, primećuje se. Pri dnu stranice je boja pozadine nešto toplija, vrlo blago vuče na žuto. Bela nije idealno bela kao gore na ekranu, nego je pomalo žućkasta. Govorim o blagoj nijansi, jedva se i primećuje - ali primećuje se.
Nisu u pitanju mrlje ili tako nešto, nego samo druga toplina bele ili sive boje.
Probao sam u sa softverskim menjanjem topline boje i to donekle može da umanji ovu pojavu, ali ne sasvim.

Neko će reći da mnogo zakeram i da ne postoji savršen telefon. Toga sam svestan i nisam ni tražio savršen telefon. Znao sam da kupujem telefon koji nije ni najbrži (nekada jeste bio među najbržima), niti ima najbolju kameru, rezoluciju itd. Sa tim sam se pomirio i baš tim aspektima telefona sam sasvim zadovoljan. Ali nisam očekivao ovaj nedostatak ekrana (iako, ponavljam, govorim o vrlo blago izraženom nedostatku).
Nikada ranije nisam kupovao flegšip telefon (čak iako je ovo flegšip prethodne generacije i nije od najrenomiranijih proizvođača) pa sam zato očekivao da sve bude kako treba.

Dakle, imam mnogo razloga da mi se dopadne telefon i da budem srećan i samo jedan da kvari idilu. Na kraju krajeva - zadovoljan sam.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2017, 1:24   #20
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Telefon od 6 inča

Ne znam, meni bi to šarenilo displeja ipak bolo oči, pogotovo da sam ga toliko platio, iako nije puno izraženo.
Izguglaj da li je tipično za taj model i da li je možda fabrička greška u pitanju, možda možeš zamijeniti za novi uređaj?
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kineski brend telefoni - vrede li? zajchik Aparati i oprema 5083 23.2.2020 12:48
Telefon za 200 evra sa dual sim amauri Aparati i oprema 117 17.10.2015 10:28
Koji telefon od ovih HiddEn Aparati i oprema 10 30.1.2011 16:51
[Mobilni telefon] Nokia N97 NjegovaWisost Opisi, recenzije i testovi 28 17.12.2010 18:57
Telefon od 100e do maksimalno 150e __UM__ Aparati i oprema 10 15.11.2009 9:55


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:56.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com