Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 31.10.2025, 4:19   #1
bacacar
Veteran
 
Član od: 3.1.2009.
Lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 935
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 393 puta na 237 poruka
Određen forumom Ne kupujte RX 6000 seriju!

Ode podrska za drajvere!

Video
bacacar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.10.2025, 9:47   #2
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Raccoon City
Poruke: 7.600
Zahvalnice: 1.022
Zahvaljeno 4.173 puta na 2.501 poruka
Određen forumom Re: Ne kupujte RX 6000 seriju!

Kupljena još prošle godine i stoji na drajverima od prošle godine.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.10.2025, 13:13   #3
M.C.
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 5.828
Zahvalnice: 315
Zahvaljeno 1.552 puta na 1.072 poruka
Određen forumom Re: Ne kupujte RX 6000 seriju!

Imam 6800XT 2,5 godine, prezadovoljan, uspeo da ugrabim novu za 500e dok su još cene divljale. Jedno vreme nisam apdejtovao drajvere godinu i po dana mislim. Služiće lepo sigurno do RDNA5, mada jeste bezveze ovako rano ukidanje podrške. Nvidia je tek pre par meseci najavila isto za Pascal kartice koje su izašle pre 9 godina, RDNA2 se pojavio pre samo 5.
M.C. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.10.2025, 23:31   #4
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 864
Zahvalnice: 190
Zahvaljeno 220 puta na 173 poruka
Određen forumom Re: Ne kupujte RX 6000 seriju!

Ništa od ovoga, "pojasnili". A taman reko evo jeftinih radeonki za Linux...
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2025, 0:17   #5
ognjen_ogi
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Von Braun
Poruke: 774
Zahvalnice: 79
Zahvaljeno 146 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: Ne kupujte RX 6000 seriju!

Radi to i Nvidia, sa novom verzijom drajvera sakati starije karte.
Evo covek ima i dokaz, premotajte na 16.30.
https://www.youtube.com/watch?v=gGmOkFgMHeQ&t=1259s

Inace primetio sam da UE5 radi stabilno i nikad ne izbacuje greske(unhandled exception od 00 do ff) samo akoje ddr5 memorija na 4800mhz, iako na vecim frekvencijama memorija radi stabilno kao planina, prolazi sve occt testove bez greske. Kao da ti namerno ne daju da imas jos bolje performanse i tu sumnjam
na drajver za graficku.
ognjen_ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2025, 23:51   #6
Nes*
Banned
 
Član od: 1.11.2011.
Poruke: 233
Zahvalnice: 77
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Ne kupujte RX 6000 seriju!

Na 24.9.1 sam od kada nabavih rx6600, kako mislis sakati?
Nes* je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.11.2025, 9:11   #7
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 309
Zahvaljeno 370 puta na 270 poruka
Određen forumom Re: Ne kupujte RX 6000 seriju!

Prvi put da sam kupio novu grafu a da je već otišla u legacy (letos kupio novu rx 6750 xt), mada eto kao, nije legacy nego održavanje (još nisam ni počeo da koristim taj komp, idalje guram ovaj iz profila sa rx580). Ja ne diram drajvere po godinu-dve, dok ne zatreba, obično ne igram nove AAA+ naslove, nikad nisam ni gledao te optimizacije "per igra". S tim rečenim, jesu idioti koji uporno sami sebi lome noge.

Ovo me podseća kad su izbacili neki drajver koji nije radio sa Witcher 1 (ili Witcher 2) i njihov odgovor je bio "pa šta, ko to još igra, nećemo mi to ništa da diramo". Naravno da su i tad progutali svoje reči, samo je sada "problem" mnogo veći i prosečnom potrošaču ukazuje na to da im je rok proizvoda kratak (naročito ko ne kupi novu seriju odmah po izlasku).

Pretpostavljam da je ovo zbog AI hardvera koga nema u RDNA 1 i 2, pa nema vajde ulagati "kad je AI budućnos' ". I notarka kod nas se plaši da joj AI ne otme posao
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.11.2025, 9:34   #8
ognjen_ogi
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Von Braun
Poruke: 774
Zahvalnice: 79
Zahvaljeno 146 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: Ne kupujte RX 6000 seriju!

Juce sam probao sa 9070 i ne izbacuje ali sa 6700xt izbacuje iz igre kada je memorija setovana na 6000mhz. Imam Stalker 2 i Silent hill 2 remake, isto je u obe. Vidim na netu da taj ue5 ima dosta problema. Pa sta je to onda nego drajver za graficku.
ognjen_ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2025, 1:48   #9
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 1.673
Zahvaljeno 2.357 puta na 1.543 poruka
Određen forumom Re: Ne kupujte RX 6000 seriju!

Ja sam jedan od onih što drži drajvere blizu najnovijih. Nisam po svaku cenu na najnovijim drajverima, ali sam tu negde, obično do jedne-dve verzije iza.

Istina je da ovo neće učiniti RDNA1/RDNA2 karte instant neupotrebljivim. Ali ne menja činjenicu da je poprilično džukački potez.

AMD-u sam dao ponovo šansu posle dugo godina na Nvidiji i delovalo mi je da je cela ta GPU priča i ekosistem nekako polako postao "zdrav". Šta ja smatram pod zdravim - ukoliko ne možeš možda trenutno da pariraš konkurentu po sirovoj snazi i/ili feature-ima, učinićeš šta je do tebe i šta možeš. A to je da sve "okolo" probaš da okreneš u korist kupca.

Primer #1 - Ryzeni 1xxx možda nisu odmah apsolutno izbriljirali, ali se podrška za 4 generacije procesora na AM4 socketu žestoko isplatila.

Primer #2 - FSR je u jednom momentu otišao u open-source. Četvorka se po kvalitetu opasno približila closed-source DLSS-u i leakovani FSR4 INT8 je pokazao da se novi upscaler može bez problema (čitaj: bez FP8) terati na starijim generacijama mnogih grafičkih karti.

I kakav je odgovor AMD-a na sve to?

Stavi drajvere za najpopularnije karte u maintenance mode. U isto vreme, na verziji drajvera 23.9.1 za RDNA2 već imaš implementiranu INT8 podršku koju si u međuvremenu volšebno ukinuo... dok tvoj konkurent održava 10+ godina drajvere, otvara DLSS transformer modele za RXT 3xxx seriju, pa čak i tera taj isti tvoj FSR4 INT8 i to na Turing modelima?!

Sve to da bi veštački podigao prodaju trenutnog lineupa od ukupno tri (do skora dve) RDNA4 karte.

Moja karta je uzeta polovna, još uvek je u garanciji i nisam puno potrošio na nju. Ali mogu misliti kako se osećaju oni koji su uzeli novu 6950XT pre 2~3 godine.

Videćemo kako će se razvijati situacija, ali ova halapljivost je nešto što ću na dalje uvek imati u vidu kada biram sledeću kartu.

Poslednja ispravka: Partybreaker (3.11.2025 u 13:47)
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2025, 9:51   #10
ognjen_ogi
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Von Braun
Poruke: 774
Zahvalnice: 79
Zahvaljeno 146 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: Ne kupujte RX 6000 seriju!

Bilo bi ok da oni izbace posten proizvod koji je duplo jaci, ali sve nesto bolje 30-40 posto i to se razumnom coveku ne isplati.
ognjen_ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2025, 11:15   #11
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 1.673
Zahvaljeno 2.357 puta na 1.543 poruka
Određen forumom Re: Ne kupujte RX 6000 seriju!

Duplo jači od čega? 5090?

Izašli su oni iz te trke još od RDNA3. Tad ih je pokosila 4090 u high-end segmentu. Ali to nije ni bitno, promil ljudi ovde ide na karte od par hiljada evra.

Poenta je bolje pozicionirati mid segment. Što im nekako lepo krene i onda uspeju da za*eru ovakvim odlukama.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2025, 13:22   #12
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.901
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 4.367 puta na 3.607 poruka
Određen forumom Re: Ne kupujte RX 6000 seriju!

Mali off a gotovo i da nije:

https://www.whathifi.com/speakers/wi...sate-customers

Sutra ti jednostavno apdejtom donekle disejbluje (hardverski?) bilo koju komponentu, nešto debelo plaćeno i nikom ništa. I takve pojave će vremenom postati sve prihvatljivije, korak po korak.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Picard na korisnoj poruci:
Partybreaker (3.11.2025)
Stara 3.11.2025, 17:00   #13
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 1.673
Zahvaljeno 2.357 puta na 1.543 poruka
Određen forumom Re: Ne kupujte RX 6000 seriju!

^ Kako kažu ono "disappointed, but not surprised" Razmazili smo se malo sa tim SaaS rešenjima... a došlo je vreme late-stage kapitalizma kada kompanije kreću da dižu cene i/ili nemilosrdno seku troškove. Ovo drugo je predmet debate u ovoj temi.

Power useri još uvek mogu da se donekle snađu i da dobar deo tih limita zaobiđu. Npr. od kad je Netflix ukinuo deljenje naloga, r/selfhosted je moj go-to momenat u poslednjih par meseci i moram reći da uživam u setapovanju svega. Ali sam svestan da nisu svi voljni da se zezaju sa tim.

U slučaju ovog topic-a i GPU-ova - to bi značilo da se koriste tehnike poput kupovine polovnih grafičkih, instalacije Optiscaler-a, modovanih drajvera, možda čak i gejminga na Linux-u, gde su isti ti AMD drajveri potpomognuti od strane open-source community-ja.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2025, 18:02   #14
ognjen_ogi
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Von Braun
Poruke: 774
Zahvalnice: 79
Zahvaljeno 146 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: Ne kupujte RX 6000 seriju!

Citat:
Partybreaker kaže: Pregled poruke
Duplo jači od čega? 5090?
Prijatelju ovde je rec o Radeon kartama starije generacije koje bi korisnici eventualno menjali za novije aktuelne modele.
Ja sam recimo zamenio vremesnu Nvidiu 2070(dobro nije Radeon) za Radeon 9070, i to je pravi apgrejd. Vidim da baratas tom kompjutersko-novinarskom terminologijom pa ne vidis sustinu.
ognjen_ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2025, 18:27   #15
Filip89x
Starosedelac
 
Član od: 12.2.2012.
Lokacija: Berlin (D), Beograd (RS)
Poruke: 1.996
Zahvalnice: 2.972
Zahvaljeno 1.111 puta na 613 poruka
Određen forumom Re: Ne kupujte RX 6000 seriju!

Klasik AMD. Ima vec tema za AMD drajvere otvorena davnih dana jos 2011 godine. Dakle. Ništa se nije promenilo. Uvek su to radili. Ko pamti Legacy drajvere ali i pre toga. Iz nekog iskustav mogu da kezem da nećemo propasti. Na kraju su radonke uvek u igri.....
Filip89x je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2025, 18:48   #16
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 1.673
Zahvaljeno 2.357 puta na 1.543 poruka
Određen forumom Re: Ne kupujte RX 6000 seriju!

Citat:
ognjen_ogi kaže: Pregled poruke
Prijatelju ovde je rec o Radeon kartama starije generacije koje bi korisnici eventualno menjali za novije aktuelne modele.
Ja sam recimo zamenio vremesnu Nvidiu 2070(dobro nije Radeon) za Radeon 9070, i to je pravi apgrejd. Vidim da baratas tom kompjutersko-novinarskom terminologijom pa ne vidis sustinu.
Nadovezao si se na moju poruku čiji je sadržaj u velikoj meri poredio AMD sa Nvidijom. Stoga sam i pomenuo 5090. Kada bi se više potrudio da se preciznije izražavaš umesto da upireš prstom, možda bi te bolje razumeli.

Ali kad si rešio već da cepidlačiš - tvoja želja da AMD izbacuje duplo jače proizvode je očigledan pokazatelj tvog "razumevanja suštine". Poboljšanja su došla do toga da sada rastu logaritamskom krivom. Tako da te dAj dUpLo bRžE fore mogu da ostanu samo u domenu želje. Ili iskeširaj cenu polovnog autombila za pomenute zelene flagshipove i imaćeš duplo brže.

Da se nadovežem još malo, pošto pominješ 30-40% međugeneracijskih poboljšanja. 7800 XT je brža u proseku 5% (ako i toliko) u odnosu na 6800 XT. Relative performance sekcija na TechPowerUp-u. Tako da ti i ta priča ne drži baš vodu.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2025, 19:06   #17
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Raccoon City
Poruke: 7.600
Zahvalnice: 1.022
Zahvaljeno 4.173 puta na 2.501 poruka
Određen forumom Re: Ne kupujte RX 6000 seriju!

Citat:
Partybreaker kaže: Pregled poruke
^ Kako kažu ono "disappointed, but not surprised" Razmazili smo se malo sa tim SaaS rešenjima... a došlo je vreme late-stage kapitalizma kada kompanije kreću da dižu cene i/ili nemilosrdno seku troškove. Ovo drugo je predmet debate u ovoj temi.
Ovo je pravo u centar. Dešava se na sve strane, od softvera koji prelazi na daleko skuplji subscription model (Adobe npr.) i ne zanima ih ko sve neće moći da priušti to više legalno, pa do automobila gde premium nemački brendovi više nemaju fizičke mehaničke kontrole već ti ugrožavaju bezbednost tako što sve guraju u meni na ekranu. Pa čak i oni bi želeli subscription model nekako da uguraju. Npr. imaš grejače u sedištima ali se aktiviraju jedino kroz pretplatu.

Cilj je da nas cede na sve načine i dok zarada raste uopšte ih ne zanima što se odeđeni broj korisnika ostavlja na cedilu. Najveća zabluda fanova bilo kog brenda iz bilo koje životne sfere je da brend može biti "dobar" i da mu je stalo do korisnika.

A da se vratim na našu temu - AMD-u je potez buđav ali i dalje mislim da nije nešto posebno strašan po nas sa ovim kartama. Manjak optimizacije za pojedinačne naslove neće odjednom učiniti kartu neupotrebljivom, te optimizacije retko kad donose više od par procenata. Ako bi postojao neki ozbiljan problem sa popularnom novom igrom - sredili bi ga pod pritiskom javnosti i u legacy drajverima. Šteta je više u imidžu brenda nego što je realni problem. Evo i GN se malo dohvatio teme:

AMD Says We're "Confused"
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2025, 19:29   #18
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.874
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 4.181 puta na 3.875 poruka
Određen forumom Re: Ne kupujte RX 6000 seriju!

sećam se dok sam imao r9 270X i win 8.1 kad su ugasili podršku za win8.1 nije bilo novog drajvera godinama. Za nas koji kupujemo polovno to je dobro jer brzo zastareva pa pada i cena. Mada nešto i ne vidim da su pale cene po oglasima, ali može se očekivati vremenom.
Zato ja i pričam bolje kupi komp za 2-3 godine pa menjaj nego da ulažeš u nešto što se nadaš da će da ti traje 5-10
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2025, 23:02   #19
ognjen_ogi
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Von Braun
Poruke: 774
Zahvalnice: 79
Zahvaljeno 146 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: Ne kupujte RX 6000 seriju!

Jao partibrejker uz svo dužno poštovanje opet nisi razumeo suštinu.
Postoji isplativ i neisplativ apgrejd. 6800xt je dobra karta i jedini smisleni apgrejd bila bi 9070xt.
ognjen_ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.3.2026, 1:01   #20
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 1.673
Zahvaljeno 2.357 puta na 1.543 poruka
Određen forumom Re: Ne kupujte RX 6000 seriju!

Par meseci kasnije i dobri ljudi iz Optiscaler-a su napravili FSR 4.0.2b koji popravlja većinu RDNA2 bubica



Downlad link sa Discord-a - FSR 4.0.2b

Probao sam sa svojom 6800 XT i 26.1.1 i 26.2.2 drajverima.

U Silent Hill 2 radi kako treba sa DLSS quality i ultra quality input-ima. Na DLSS balanced slika izaziva epi napade, što se rešava čekiranjem Non-linear sRGB opcije, ali tada se pojavljuje isti onaj ghosting kao pre par meseci sa "originalnim" leak-ovanim FSR4 dll fajlom.

U svakom slučaju, to je očekivano, valja ispratiti sve u tabeli kompatibilnosti.

Jest' da nije zvanična, ali meni je ovo sasvim okej, drago mi je da postoji makar neka podrška za FSR4 INT8 za 6xxx seriju.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
Filip89x (23.3.2026)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
NZXT izbacio novu seriju jeftinih kućišta Tempest flamingos Ostale komponente 4 28.9.2011 9:01
HP OmniBook 6000 baterija: WTF? doctor Kvarovi 11 7.5.2011 14:37
Intel osvežava Core i7 800 seriju Sass Drake Vesti 1 26.3.2010 20:43
Tabla do 6000 flux.12354 Šta da kupim? 0 24.3.2010 21:05
AMD sprema Opteron 6000 seriju procesora sa 12 i 16 jezgara Dusan Despotovic Vesti 0 23.4.2009 16:33


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:14.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2026, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com