Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor

Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.12.2015, 7:03   #1
Resident Evil
Novi član

Član od: 24.10.2012.
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Post Tek instalirani Windows ...not responding

Pozdrav svima
do skoro mi je racunar s konfiguracijom iz 2007 godine radio samo sa 1gb ram memorije
nakon sto sam nabavio 4gb rama odlucio sam se da dugo korisceni Windows Xp zamenim sa nekim novijim
prvo sam pokusao sa Windows 8.1
zbog cestog zamrzavanja racunara odlucio sam da probam sa Windows 7
medjutim takodje sam dobio isti rezultat
ovde bih jos dodao da su mi instalacije bilo kog od ova dva sistema trajale oko 2 sata (procesor AMD Atlan 4200)
naime
osim sistema i Browsera na racunar nije bilo instalirano nista ali mi se tokom rada sistema dogadjalo da mi nakon otvaranja browsera, prozora ili nekog programa Windows not responding, to mi se dogadjalo previse cesto
kad sam na kraju instalirao XP... i ponovo isti problem
posto inace od nedavno koristim i Linux setio sam se da sam u pocetku kao neiskusni korisnik Linuxa, taj OS greskom instalirao na ceo HDD, i da sam se posle toga malo zavitlavao sa particijama.
kreirao, premestao itd
kad sam uradio dijagnostiku HDDa ispalo je da mi je health=77%
zanima me da li ovaj Windows Not Responding moze biti zbog ostecenja HDDa
sad razmisljam da je ovako:
windows (xp) mi je radio ok dok je sistemska particija bila gde je bila, kad sam je pomerio moguce je da sam je smestio na neki osteceni deo HDDa i da se zato dogadja da mi sistem koci.
moze li mi neko reci ima li ova moja prica veze sa mozgom?
mozda bih mogao da pokusam sistemske particije da pomerim pa mozda potrefim neki manje osteceni deo HDDa
zanima me Vase misljenje, ima li to veze za HDDom ili da trazim neki drugi uzrok
Resident Evil je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2015, 9:24   #2
bachi
Starosedelac

Član od: 2.11.2005.
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 803 puta na 602 poruka
Određen forumom Re: Tek instalirani Windows ...not responding

Da, to je zbog lošeg hard diska.

Takođe ako BIOS podržava AHCI ili RAID mode, stavi to umesto IDE moda kada stavljaš W7/8/NSA.

Skini HDTune Pro, pusti error scan i ako su bad sectori na početku, onda napraviš particiju koja će da zahvati te loše sektore + koji GB preko, a onda Windows instaliraš na drugoj, zdravoj particiji.

Ako su loši sektori negde tamo, na primer kreću od 50GB, onda napraviš prvu particiju na zdravom delu (minus koji GB), onda napraviš jednu koja obuhvata loš deo i nju ne koristiš (+ koji GB preko), a treću opet gde je zdrav deo.

Mada po mom iskustvu ako su loši sektori na početku, takav hard disk može da radi u narednih n meseci/godina (sa onom izolacijom sa prvom particijom), ali ako je na sredini diska, to se baca u kantu.

Naravno u oba slučaja ne držiš podatke za koje bi plakao ako ih izgubiš, ili ih držiš ali uz redovan backup na neki drugi medij.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
Resident Evil (24.12.2015), rick_fox (24.12.2015)
Stara 24.12.2015, 20:09   #3
Resident Evil
Novi član

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Da, to je zbog lošeg hard diska.

Takođe ako BIOS podržava AHCI ili RAID mode, stavi to umesto IDE moda kada stavljaš W7/8/NSA.

Skini HDTune Pro, pusti error scan i ako su bad sectori na početku, onda napraviš particiju koja će da zahvati te loše sektore + koji GB preko, a onda Windows instaliraš na drugoj, zdravoj particiji.

Ako su loši sektori negde tamo, na primer kreću od 50GB, onda napraviš prvu particiju na zdravom delu (minus koji GB), onda napraviš jednu koja obuhvata loš deo i nju ne koristiš (+ koji GB preko), a treću opet gde je zdrav deo.

Mada po mom iskustvu ako su loši sektori na početku, takav hard disk može da radi u narednih n meseci/godina (sa onom izolacijom sa prvom particijom), ali ako je na sredini diska, to se baca u kantu.

Naravno u oba slučaja ne držiš podatke za koje bi plakao ako ih izgubiš, ili ih držiš ali uz redovan backup na neki drugi medij.
hvala druze
izgleda da je cela ova teorija pravi razlog loseg rada sistema
evo upravo sada skeniram HDD
prvi error mi je prijavljen na 7916 mb
a zadnji (11ti) na 10220 mb
znam da kada sam GPartedu zadnji put kreirao particije da sam podesio (radi estetike) da mi windows ide na pocetak HDDa sto znaci da je definitivno pokrilo i lose sektore harda.
sad planiram da prvih nekoliko GBa stavim da mi bude Swap particija za Linux
jeste da nema potrebe za tolikim Swapom od recimo 5-6gb ali sta ima veze
prostor izmedju 6-12gb cu da izolujem, a za ostalo cu da stavim za instalaciju Windowsa/Linuxa i arhivu

imam jedno bitno pitanje koje mozda zvuci smesno
zanima me da li je pocetak HDDa u svakom programu na istom mestu
znaci kad budem koristio program za particije da li je na njegovom prikazu mojeg harda pocetak na istom mestu kao u ovom HD tune?
pretpostavljam da jeste ali ipak je bolje da pitam

kad vec govorimo o Harddisku, moze li neka preporuka posto sam svakako razmisljao da kupim neki Terabajtni hard

Poslednja ispravka: Resident Evil (24.12.2015 u 20:17)
Stara 25.12.2015, 10:02   #4
bachi
Starosedelac

Pa pazi... Ako na tih prvih 6GB staviš Linux swap, a onda prazan prostor, a onda Windows, pa tek onda na kraju Linux, na Linuxu ako bude koristio često swap, gubićeš performanse, jer će glava šetati stalno sa kraja na početak hard diska i ne znam koliko je to pametno.

Ne znam koliki je hard disk, ali je možda bolje da prvih 11GB izoluješ skroz, pa onda prva particija da ti bude onaj Windows system reserved od 100MB za boot, pa onda Windowsova sistemska, pa tek onda linux swap, pa onda na kraju Linux.

Što se preporuke hard diska tiče, tu ti je koliko para toliko muzike. Najbolji je WD black, ali je i papreno skup, ali ima 5 godina garancije. Zatim WD red on ima 3 godine garancije i ako piše da je za RAID, sasvim normalno radi na desktopu.

Imaš i onu varijantu SSHD diskova što imaju SSD deo od 8GB za keširanje čestih programa, tj. fajlova + 1TB klasičnog hard diska. SSHD 3.5'' SATA3 7200 1TB+8GB Seagate Hybrid Drive ST1000DX001, 64MB on je oko 9700 dinara.

Ako imaš SATA2 ploču ili SATA3, a ograničen budžet, ja bih zaista kupio SSD recimo onaj Patriot od 120GB i onda za storage neki WD Blue ili Green HDD i to je već fino ubrzanje sistema.

AKo imaš SATA1 ili IDE, onda bih išao na SSHD, jer SSHDu ne treba TRIM komanda i taj keširani deo stvarno poboljšava performanse sistema, probano u praksi.

Treba mu malo vremena dok ne pokapira šta i kako, ali posle par dana korišćenja sve što klikneš odmah se otvara.
Stara 25.12.2015, 19:04   #5
water wizard
Deo inventara foruma

Član od: 29.1.2008.
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 3.673 puta na 3.422 poruka

ostavi prazno bez slova tu particiju što ti ne radi jer će samo da ti baguje ako je koristiš ni swap file nije otporan na greške
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2015, 16:27   #6
analayzer
Starosedelac

Član od: 2.6.2008.
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 310 puta na 293 poruka

Ono što bi trebalo da uradiš da butuješ sistem pomoću nekog partition managera koji ima mogućnost skeniranja diska i da to pokreneš i vidiš šta on kaže. A disk bi trebalo da deliš ovako. Prvih 100Mb ili malo više za sistemsku boot primarnu particiju koja treba da bude aktivna i samo je jedna aktivna što je važno. Zatim ide logička koju deliš na 3 logičke particije 1.SWAP, 2./linux sistem i 3./HOME za podatke i pored jednu primarnu particiju na koju ide Wndows. Ja lično idem obrnuto prvo ide tih 100mb pa Windows pa ostatak pretvaram u logičku particiju i nju delim na tri dela za Linux. Moguće je imati samo 4 Primarne particije dok Logičke može koliko imaš slova. To je princip koji me nikada nije izneverio. Naravno ako praviš particije za Linux osim SWAP-a ostale bi trebalo da ostaviš ne formatirane pa iz GParta ili kako se već zvaše da ih mauntuješ i formatiraš u Ext4.....
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2015, 21:06   #7
Resident Evil
Novi član

dakle
uradio sam sve sto sam procitao da bi moglo da se uradi i ponovo isti rezultat
racunar mi zastaje koji god operativni sistem da koristim
pritom svaka instalacija OSa traje po nekoliko sati
sa HD Tune sam uradio test citanja HDD
test sam radio po nekoliko puta
ukapirao sam da hard u odredjenim trenutcima prestaje da radi i tada dolazi do zastoja samog sistema
iako hard nisam vadio iz racunara pocinjem da sumljam da je kvar nekakve mehanicke prirode i da to uzrokuje te njegove nasumicne zastoje
npr, jednom prilikom dok sam u HDTune radio benchmark test racunar je bio zastao (na nekih 20-30 sekundi) a da na grafiku to uopste nije bilo prikazano, kao da je u istom tom trenutku i procesor prestao da obradjuje podatke

mislim da je bitno za pomenuti to da ti zastoji nisu uvek na istom mestu
nekad tokom testa zastane na jednom, nekad na drugom mestu... a nekad prodje vremenski period a da on uopste ne zastane
ali ono sto bih mogao da kazem da mi hard nikada ne zastane prilikom dizanja sistema vec u radu
uradio sam reset biosa, sto nije promenilo rezultat
cak sam danas HDD ubo na drugu magistralu sa kablom kojim mi je povezan CDrom za slucaj da se negde gubi neki kontakt i ponovo sve isto

takodje mislim da nije problem do particija jer sam jednom imao samo dve particije, samo za windows, i tada sam bio instalirao dobri stari XP, ali je i dalje kocio hard

Stara 27.12.2015, 22:09   #8
bachi
Starosedelac

Pusti error scan i kada završi, daj screenshot.
Stara 28.12.2015, 4:59   #9
Resident Evil
Novi član

Stara 28.12.2015, 9:40   #10
bachi
Starosedelac

Eto, sam si sebi odgovorio. Pokreni hirens boot cd, tamo imaš partition wizzard home edition, prvu particiju napravi da je 15 - 20 GB i ne stavljaj file sistem, drugu i treću pravi po želji, a onda reinstaliraj windows i stavi da se instalira na drugu particiju.

Ovim ćeš preskočiti te loše sektore na hardu i nećeš imati problema sa not responding.

Imaj na umu da je ovakav hard disk nepouzdan i da ne držiš bitne podatke na njemu bez redovnog backupa na drugi medij.
Stara 28.12.2015, 10:38   #11
player1
V.I.P. Test Play

Član od: 5.4.2006.
Zahvalnice: 4.638
Zahvaljeno 4.023 puta na 2.621 poruka
Određen forumom Tek instalirani Windows ...not responding

Ja bi za svaki slucaj provero i dal ti je ispravno napajanje jer i u ono moze da utuce na rad diska. Kao i kablice.

Idealno, sve testove za disk treba uraditi dok je on ubacen u drugi racunar.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2015, 19:56   #12
Resident Evil
Novi član

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Eto, sam si sebi odgovorio. Pokreni hirens boot cd, tamo imaš partition wizzard home edition, prvu particiju napravi da je 15 - 20 GB i ne stavljaj file sistem, drugu i treću pravi po želji, a onda reinstaliraj windows i stavi da se instalira na drugu particiju.

Ovim ćeš preskočiti te loše sektore na hardu i nećeš imati problema sa not responding.

Imaj na umu da je ovakav hard disk nepouzdan i da ne držiš bitne podatke na njemu bez redovnog backupa na drugi medij.
zaista ne znam dal je iko ovde procitao osim uvoda u ovu temu sta sam jos kasnije dodao

izolovao sam prvi deo harddiska
znaci prvih 15gb je totalno van upotrebe tj ne pripadaju ni jednoj particiji
kablove sam takodje proverio - ubo sam hard u drugo napajanje, kao i drugu magistralu
Stara 28.12.2015, 20:48   #13
water wizard
Deo inventara foruma

Član od: 29.1.2008.
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 3.673 puta na 3.422 poruka

dobro je tako sad samo možeš da ga nadgledaš da li se ne šire bad sectori i pravi kao što reče beckup važnih podataka uvek nebitno da li je hard disk zdrav ili bolešljiv..
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2015, 10:52   #14
bachi
Starosedelac

Citat:
Resident Evil kaže: Pregled poruke
zaista ne znam dal je iko ovde procitao osim uvoda u ovu temu sta sam jos kasnije dodao

izolovao sam prvi deo harddiska
znaci prvih 15gb je totalno van upotrebe tj ne pripadaju ni jednoj particiji
kablove sam takodje proverio - ubo sam hard u drugo napajanje, kao i drugu magistralu
Jbg, nije mi smisao života ovaj forum pa da mu posvećujem maksimalnu pažnju. Trudim se koliko mogu.

Pusti ponovo hirens boot cd i kada završi klikni na speed map i pošalji screen shot.

To što je sve zeleno ne znači da u nekom delu ne čita 1Mb/s ili tako nešto mizerno i onda normalno da imaš not responding kada mu treba sto godina da pročita podatak.
Stara 29.12.2015, 12:24   #15
tomas
Starosedelac

Član od: 28.4.2006.
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 273 puta na 224 poruka

nema tu sta da se izoluje jednom kad krenu sektori bekapuj odma sta imas bitno i uzimaj nov hdd.
tomas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2015, 12:42   #16
bachi
Starosedelac

Zavisi. Nekada umeju da traju i par godina bez problema, a nekad posle mesec dva kanta. Ovo kad su loši sektori na samom početku hard diska. Kada su ovako razbacani kao kod njega disk jeste za kantu manje više, sem ako se nema trenutno kinte, pa da se premosti koji dan/nedelja/mesec.
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno

Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Windows 7 (64bit) oluja Operativni sistemi 3347 4.6.2020 15:02
Windows Live Messenger? mick Aplikativni softver 532 19.11.2012 20:36
Windows 7 BETA Mr.Eco Operativni sistemi 2277 20.2.2010 8:58
Windows installer nikolapfc89 Operativni sistemi 6 16.11.2009 0:13
Da li imate instalirani Windows? Deusdies Slobodni softver 44 18.4.2008 9:15

Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:37.