Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.12.2005, 15:25   #1
Jack In The Box
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 314
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Cool Page File

Page File i njegovo konfigurisanje mogu biti odlucujuci da Windows dobro i brzo radi. Imam nekih iskustava, ali bih da cujem i druga. Koji je optimalni nacin za konfigurisanje Page File i kako ga postaviti kada imate vise od jednog diska u racunaru?
Jack In The Box je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2005, 15:47   #2
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Page File

U zavisnosti od količine "fizičke" memorije, ponekad najbolje je ostaviti vrednost deafult-a (system managed size) odnosno 1.5x količina ram memorije. Inače, sistem će se uvek obraćati RAM-u kada su u pitanju performanse bez obzira koliko veliki pagefile ti odrediš. Znači da količina slobodnog prostora koju pagefile ima, ne može da utiče na performanse.
Dakle zavisnost je pre svega od količine physical memorije. Primera radi, onaj koji ima 256MB može da stavi i 1024MB (isto i na fiksnoj veličini), a nekome sa 1GB rama sasvim dovoljno je i 512MB.
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2005, 16:01   #3
Peka80
Član
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 69
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Peka80 Slanje poruke preko MSN-a korisniku Peka80 Slanje poruke preko Skypea korisniku Peka80
Određen forumom Re: Page File

Citat:
Jack In The Box kaže:
Page File i njegovo konfigurisanje mogu biti odlucujuci da Windows dobro i brzo radi.
Dosta sam laik u ovim "vodama" ali na mom kompu imam 2 oprativna sistema, Win98SE i XP Sp2! E sad moj ram je 320 MB a pagefile na oba sistema je oko 500 MB, da li ja mogu sta tu promenuti ili je to optimalno podeseno!?

Odnosno gde se konfiguracija pagefile-a moze podesiti i da li cu njegovim smanjivanjem nesto zeznuti oko rada operativnih sistema!?

"Thanks in advance"
Peka80 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2005, 16:20   #4
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Page File

Ako nisi iskusio veće probleme u radu računara (zahtevnije aplikacije, igre itd.) nema potrebe da menjaš vrednosti; što uzgred možeš učiniti i isprobati i veće ili manje vrednosti (neće pc otići u vazduh). Mada za setovanje na manje vrednosti ne vidim neki valjan razlog - jedino ako nemaš više prostora na hard disku.

*Control panel->system>advanced>performance>settings>advanced>vir tual memory>change.
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2005, 16:57   #5
TtuEd
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 157
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku TtuEd Slanje poruke preko MSN-a korisniku TtuEd Slanje poruke preko Skypea korisniku TtuEd
Određen forumom Re: Page File

U Windows 9x/Me operativnim sistemima ne treba menjati vrednosti page (swap) faila. U Windowsu NT/2000/XP/2003 treba podesiti da Page File bude duplo veci od kolicine RAM memorije i da bude fiksne velicine (ako imas 512MB RAM-a, podesi da minimum i maximum size budu 1024M).
TtuEd je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2005, 17:08   #6
TtuEd
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 157
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku TtuEd Slanje poruke preko MSN-a korisniku TtuEd Slanje poruke preko Skypea korisniku TtuEd
Određen forumom Re: Page File

Citat:
Jack In The Box kaže:
kako ga postaviti kada imate vise od jednog diska u racunaru?
Pozelno je na disk koji nije "sistemski", radi boljih performansi i smanjenja fragmentacije. Cak i sa jednim diskom je pozeljno napraviti odvojenu particiju za page file (ko je rekao linux? ).
TtuEd je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2005, 17:53   #7
Goran
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 218
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Page File

Ja sam SWAP stavio na odvojenu particiju, a podesio da bude 2.5 puta veca od rama maksimum (768), a inicijalna vrednost 384. Inace Windows XP trenutno koristim. Doduse, tako sam podesio odmah nakon instalacije Windowsa, pa neznam da li brze radi racunar sa takvim podesavanjem.
Goran je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2005, 19:24   #8
Jack In The Box
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 314
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Exclamation Re: Page File

Evo jednog mog iskustva: Microsoft ne preporucuje da se page file pomera ukoliko se koristi samo jedan HD. Prema njima, ako imate dva diska trebalo bi page file postaviti na drugom disku od onog na kome je sistem, odnosno tako bi trebalo ocekivati dobitak u performansama, jer bi bilo lakse sistemu da cita sistemske informacije sa jednog, a memoriju kesira na drugi. S obzirom da imam dva diska, ja sam postavio page file na drugom disku i onda je moj kompjuter poceo da luduje: problemi prilikom rezanja diskova, plavi ekrani itd. Tek kada sam vratio page file na sistemsku particiju, sve je nastavilo da radi normalno.
Na nekim forumima se preporucuje da se rucno zada velicina u vrednosti od oko 1,5X fizicke memorije. Pokusao sam i tu varijantu (imam 768 MB RAM, pa sam zadao page file u velicini 1024-1536) sto je opet usporilo rad racunara jer kod rada sa nekim avi fajlovima sistemu je trebalo vise, pa mu je gornje ogranicenje smetalo.
Nakon svega, zadrzao sam default postavku i tako primecujem najmanje problema.
Jack In The Box je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2005, 3:38   #9
Anak1n
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Cenzurisano
Poruke: 283
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko MSN-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko Yahooa korisniku Anak1n
Određen forumom Re: Page File

Meni je dok sam imao win najbolje radio bez pejdzinga...ne da je radio super vec je letio...ipak brze ce pristupiti necemu sto mu treba iz RAMA nego sa hard diska...
Anak1n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2005, 7:39   #10
TtuEd
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 157
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku TtuEd Slanje poruke preko MSN-a korisniku TtuEd Slanje poruke preko Skypea korisniku TtuEd
Određen forumom Re: Page File

Pod uslovom da u RAM-u ima mesta za to nesto
TtuEd je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2005, 8:01   #11
Anak1n
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Cenzurisano
Poruke: 283
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko MSN-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko Yahooa korisniku Anak1n
Određen forumom Re: Page File

Naravno mada sam ja to eksperimentiso sa 256 rama...a zna se kako je winu tesko da pojede 256
Al moze da se izvede...sve se moze kad se hoce
Anak1n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 12:02   #12
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Page File

Minimalna velicina swap fajla treba da bude RAM x 1.5. Maximalna treba da bude RAM + swap file = 1.5 do 2 GB

Citat:
Anak1n kaže:
Meni je dok sam imao win najbolje radio bez pejdzinga...ne da je radio super vec je letio...ipak brze ce pristupiti necemu sto mu treba iz RAMA nego sa hard diska...
Ni jedna igra ne radi dobro bez page file-a
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 15:19   #13
Elementarna Nepogoda
Član
 
Član od: 17.11.2005.
Poruke: 155
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Page File

Virtualna memorija (swap/page faile/whatever) se koristi kada se potrose resursi sistemskog ram-a, ustvari tada sistem ima dve opcije: da da izbaci delove rama na hdd da bi primio nove fajlove ili ako je to nemoguce da nove fajlove primi na delom na hdd, delom na ram, pri tome se delovi sa hdd-a pokrecu dosta sporije (zbog razlike brzina hdd-a i ram-a, odnosno sporosti hdd-a). Znaci sto se manje koristi virtualna memorija, to su performanse sistema bolje.

Ne bih se slozio s'tim da min swap bude 1.5 x ram, vec da page fajl bude podesen po tome koliko memorije imate i koje programe koristite. Ako ne baratate vecim AV ili sl. fajlovima, i imate recimo 256-512MB memorije, page fajl bi trebao da bude min default ili recimo 500MB, max 1000MB i to je to. Ako imate vise memorije, naravno stavite manji page fajl (opet u zavisnosti sta radite) koji se uostalom i nece mnogo koristiti ili ostavite default (najbolje).

Preporucljivo je da ako imate drugi fizicki hdd da na njemu stavite page file (nebitno koja particija), a da iskljucite na sistemskom hdd-u zarad dobijanja boljih performansi (jedan hdd radi sa sys i vasim fajlovima/programima (tj. oni se citaju sa njega), a drugi hdd radi virtualnu memoriju kada je potrebna). Mada to mozete da uradite i na drugi nacin. Naime ostavite page file na sistemskoj particiji a zahtevne programe/igrice/podatke na kojima radite stavite na drugi hdd (pritom mislim na one najzahtevnije, a ne na recimo Winamp, neke *.doc fajlove i flash igrice).
Elementarna Nepogoda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 19:01   #14
Anak1n
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Cenzurisano
Poruke: 283
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko MSN-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko Yahooa korisniku Anak1n
Određen forumom Re: Page File

Citat:
Reloader kaže:
Minimalna velicina swap fajla treba da bude RAM x 1.5. Maximalna treba da bude RAM + swap file = 1.5 do 2 GB



Ni jedna igra ne radi dobro bez page file-a

Ko te to slago :?
Anak1n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 22:03   #15
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Page File

Nema sta ko da me slaze. Win je napravljen da i ako ima 10 GB rama, zavisi od swap fajla. Ako je iskljucen, igre pocinju da se ponasaju kao da ima manjka memorije.
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 22:23   #16
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Page File

Citat:
Anak1n kaže:
Ko te to slago :?
Pa mozda ako imas 2+GB Rama nije problem
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 22:41   #17
SQuID
Novi član
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Beograd Mirijevo
Poruke: 24
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SQuID Slanje poruke preko Yahooa korisniku SQuID
Određen forumom Re: Page File

imam 512mb rama i drzim pagefile na drugom harddisku. moj ortak ima slicnu konfiguraciju kao ja i razlika je primetna najvise kad izlazimo iz neke zahtevnije igre. meni 2-3 puta brze izlazi iz zahtevnijih igara nego njemu (znate ono, kada desktop vapi za vazduhom, pa se wallpaper polaaaaaaaaaaako ucitava... epa meni se ucita brzo ^^)
SQuID je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 22:57   #18
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Page File

Reci drugu da defragmentuje hard diskove
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 23:02   #19
Anak1n
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Cenzurisano
Poruke: 283
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko MSN-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko Yahooa korisniku Anak1n
Određen forumom Re: Page File

Citat:
Reloader kaže:
Nema sta ko da me slaze. Win je napravljen da i ako ima 10 GB rama, zavisi od swap fajla. Ako je iskljucen, igre pocinju da se ponasaju kao da ima manjka memorije.
E sad da nisam probao pa da me ubedis...ok nisam igro neke nindza igre koje traze mnogo rama evo npr. GTA SA sljaka bez problema na 512 bez page file
Anak1n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 23:08   #20
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Page File

Citat:
Anak1n kaže:
E sad da nisam probao pa da me ubedis...ok nisam igro neke nindza igre koje traze mnogo rama evo npr. GTA SA sljaka bez problema na 512 bez page file
Ziva istina.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Total commander ili chudo dkdnt Aplikativni softver 49 8.4.2007 12:06


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com