Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Ostale komponente

Ostale komponente Kućišta, napajanja, periferije, štampači, skeneri, tastature, miševi, džojstici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.12.2014, 17:45   #1
djanko
Novi član
 
Član od: 24.12.2013.
Poruke: 18
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Exclamation Modem -> Ruter

Pozdrav. Trenutno koristim ADSL internet preko kabla sa D-Link modemom. Zanima me da li, jednostavno, kupovinom rutera mogu da ga prosirim kao WiFi po celoj kuci? Da li je neophodno samo da modem zamenim sa ruterom, ili tu ima jos posla?
djanko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.12.2014, 20:46   #2
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Modem -> Ruter

Moj ti je savet da kontaktiraš provajdera i da ih pitaš da li su voljni da taj uređaj koji trenutno koristiš zamene za vajerles model naravno bez doplate. Ako su stipse i nisu voljni da ti daju vajerles uređaj imaš dve mogućnosti.

Ako ti je provader stipsa imaš dve mogućnosti:

1 kupiš nešto ovako i u podpunosti zameniš uređaj koji trenutno koristiš, ali moraš malo da se iscimaš i da ga podesiš. Ako sam neumeš najbolje pozoveš tog stipsu od provajdera i oni ti kažu bitne parametre koje moraš da podesiš.

2. Da kupiš najobičniji ruter (navedeni ili bilo koj drugi) i da ga ubodeš u lan port od tog uređaja koji trenutno koristiš, jednostavnije je za podešavanje jer u suštini imaš samo da postaviš šifru za vajerles i to je odprilike sve što se podešavanja tiče.

Prva varijanta je elegantnija ali imaj u vidu da navedeni uređaj nećeš moći da koristiš ako pređeš jednog dana na neki drugi tip interneta tipa Kablovski. U tom slučaju je bolje uzeti klasičan ruter sa WAN portom , asli je malje elegantno rešenje imaš jedan adapter za struju više i jedan lan kabli viška.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.12.2014, 17:10   #3
djanko
Novi član
 
Član od: 24.12.2013.
Poruke: 18
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Modem -> Ruter

Koja je razlika izmedju ova dva uredjaja? Sta da trazim u prodavnici, jer sam se opredijelio za ovu drugu varijantu?
djanko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.12.2014, 17:40   #4
malo blesav
Veteran
 
Član od: 23.1.2012.
Lokacija: Trebinje
Poruke: 1.193
Zahvalnice: 623
Zahvaljeno 287 puta na 231 poruka
Određen forumom Re: Modem -> Ruter

Razliku ti je objasnio Freško, prvu varijantu možeš koristiti samo na adsl internetu, a drugu i na kablovskom, znači praktičniji je, moći ćeš ga iskoristiti i ako se rastaneš od adsl-a. Nedostatak je taj što ćeš morati da praviš "vozić", tj da uključiš postojeći modem u taj ruter,i imaćeš jedan uredjaj više u odnosu na prvu varijantu. Nije to baš nedostatak, jedino ako si tesan sa prostorom na stolu ili tako nešto.
I ja preporučujem drugu varijantu, recimo ovako nešto. Samo tražiš bežični ruter, možeš ako hoćeš i reći tačno taj model.
malo blesav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.12.2014, 18:06   #5
cane.prebranac
Starosedelac
 
Član od: 14.6.2011.
Poruke: 2.250
Zahvalnice: 137
Zahvaljeno 440 puta na 399 poruka
Određen forumom Re: Modem -> Ruter

Ali prvo vidi dali provajder daje kakvu opciju wifi modema. Inace sam za drugu varijantu. Ja licni imam ovaj ruter mislim da je jedan od najjeftinijih, a sasvim sam zadovoljan sa njim.
cane.prebranac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
adsl, internet, modem, mrezna oprema, ruter

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
WI-FI ruter uz IKOM modem Crytek ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje 22 25.9.2014 16:01
Ruter plus USB ADSL modem jefta Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 12.7.2011 23:13
sbb modem + tp link ruter MAXA_bg Komunikacioni uređaji i umrežavanje 20 3.3.2011 14:39
Kablovski modem + wireless ruter kombinacija Ivan452 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 16.4.2010 22:46
Treba mi ruter, modem, nešto, nemam blage veze... zdravkelja ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje 7 14.3.2010 19:49


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:01.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com