Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.2.2020, 2:18   #1
nightwish
Član
 
Član od: 4.3.2006.
Poruke: 56
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom lose sam krenuo sa instalacijom ubuntua

HP presario v6500 notebook
procesor intel core 2 duo cpu t5250 1,5 ghz x2
memory 2gb
graphics intel 965GMx86/mmx/sse2
os type 32 bit win 7
disk 150GB
e sad,hteo sam malo da eksperimentisem pa da probam da instaliram Ubuntu 16.04.6.LTS.da malo isprobam taj OS...svi ga hvale....i tako skinem zatim prebacim na flesku sa balenaEtcher-Portable,
podignem sistem i pojavi se ubuntu...svidjami se i krenem odmah sa install....e sad mozda sam pozurio i (naviklo se na samo cepaj next) kliknuo sam na prvu opciju da se instalira uz windows 7 a tek posle svega sam video u nekim videoklipovima da se treba kliknuti na "nesto drugo" i tu treba odrediti particije....i dobro sad zavrsila se instalacija bilo je restarta i sad kad je poceo ponovo da se dize sistem,
pocelo je spoooro da se podize...ok...probam ponovo ali isto...pitanje je da li moze da se reinstalira da ponovo pokrenem sa fleske prvi korak...ili da ga izbrisem pa da probam ponovo da ga instaliram...ili da formatizujem disk i da se vratim(instaliram) win 7 i zaboravim na taj eksperiment...
nightwish je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2020, 10:00   #2
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: lose sam krenuo sa instalacijom ubuntua

Svi ga hvale svi ga žale svi kažu e moj brale......Tako sam ja klikno na next kada sam bio mlad i Linux obrisao ono što nije trebalo da obriše. Inače bolje je držati se Windowsa. Imaš Linux na fleški kada ti se experimentiše. Ubaciš ga digneš računar sa njim malo ga gledaš i to je to kada ti se gleda linux.
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2020, 16:52   #3
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: lose sam krenuo sa instalacijom ubuntua

Ako sam dobro razumeo, to ti nije glavna mašina već stari laptop koji bi koristio da testiraš malo i vidiš kako šta... U tom slučaju slobodno stavi opet taj fleš i pokreni instalaciju, samo ovaj put izaberi custom, pobriši sve (ntfs, ext4) particije i napravi 2 nove, jednu za root (/) gde ćeš instalirati sistem i jednu za svoje fajlove (/home). Posle ako ti se ne svidi Ubuntu i hoćeš npr. Mint ili štagod, taj /home uvek može da ti ostane sa podešavanjima itd. samo instaliraš novi sistem na formatiran /.

analayzer,
koji je fazon da čovek traži savet u delu namenjenom za to, a ti pričaš nešto deseto na nivou "šta ćeš uzimati auto, kad sam imao 8 ja sam skucao fićka u tarabu". Nek proba, nek pogreši, nek se uči.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2020, 18:12   #4
nightwish
Član
 
Član od: 4.3.2006.
Poruke: 56
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: lose sam krenuo sa instalacijom ubuntua

upravo tako....stari laptop,znaci za ucenje itd....a i oduvek me je kopkao linux,dvoumio sam se oko minta i ubuntu i ipak je prevagnuo ubuntu....i kao sto sam napisao kod prvog pokretanja sa fleshke mi se dopao i odmah sam jurnuo u instalaciju...ali eto problema....i jos nesto koliko sam video(proverio)
moj cpu je 64-bitni a win7 je bio instaliran kao 32-bitni,e sad sam skinuo
ubuntu 18.04 64-bitnu i sigurno nije problem da instaliram tu verziju....
nightwish je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2020, 19:17   #5
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: lose sam krenuo sa instalacijom ubuntua

Nije problem, ali 64bitna verzija trosi malo vise RAM-a (principski, nevezano za operativni sistem) tako da ce 32bitna mozda malo bolje da radi (mada zavisi za sta ces je koristiti).
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2020, 1:19   #6
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: lose sam krenuo sa instalacijom ubuntua

Citat:
analayzer kaže: Pregled poruke
...Inače bolje je držati se Windowsa. Imaš Linux na fleški kada ti se experimentiše. Ubaciš ga digneš računar sa njim malo ga gledaš i to je to kada ti se gleda linux.
Linux nije za gledanje. Serveri rade na Linuxu, gomila developera radi na Linuxu, mobilni uređaji rade na Linuxu, televizori rade na Linuxu.
Ko se bavi na bilo koji način IT-em apsolutno treba da se interesuje za Linux. Čak i za običnog korisnika koji koristi računar za day-to-day stvari (net, bazični office rad i slično) neki desktop Linux je uglavnom bolji izbor od Windowsa, sve dok ti ne trebaju MS ili Adobe programi.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
voodoo_ (26.2.2020), Zemunelo (16.3.2020)
Stara 26.2.2020, 15:40   #7
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom lose sam krenuo sa instalacijom ubuntua

Ajde ne se*ite više. Čuj sad kao "Linux nije za gledanje", pa kako ga je iko stvorio i naučio ako nije gledanjem i čačkanjem? Čak i sam Torvalds je gledao i čačkao i još uvijek to radi, a najkvalitetniji developeri Linuxa su upravo "gledači" i "čačkači". Instaliraj, uzmi čačkaj gledaj vrti pa ga pregazi i reinstaliraj, sve je to učenje, a ovi što se ponašaju kao da su pripadnici master-rase jer koriste Linux obično ga poznaju samo površno pritom glumeći "hakere" i profesionalce, a omašujući glavnu poentu iza osnovnih vrijednosti Linuxa: učenje, eksperimentisanje, zajednica, kreativnost i sloboda. Ko god tvrdi bilo šta drugačije taj nije pobornik Linuxa nego najobičnije gov*do.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2020, 18:51   #8
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: lose sam krenuo sa instalacijom ubuntua

A da se iskuliraš malo? Ja prvi nisam regularni korisnik Linuxa i nisam nikakav pripadnik "master-racea" niti patim od tog sindroma. Pročitaj lepo post koji sam citirao i videćeš na šta se moja poruka odnosila a ne da flejmuješ kao adolescent.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
LoneWolf (27.2.2020)
Stara 27.2.2020, 5:50   #9
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom lose sam krenuo sa instalacijom ubuntua

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
A da se iskuliraš malo? Ja prvi nisam regularni korisnik Linuxa i nisam nikakav pripadnik "master-racea" niti patim od tog sindroma. Pročitaj lepo post koji sam citirao i videćeš na šta se moja poruka odnosila a ne da flejmuješ kao adolescent.

Pošteno, izvini ako sam te uvrijedio nego krivo mi što stalno gledam kako ljudi bukvalno pokušavaju da šikaniraju početnike u bilo čemu, to je jako tužno i demorališuće za ljude koji žele nešto da nauče.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2020, 16:59   #10
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: lose sam krenuo sa instalacijom ubuntua

Pa upravo je on šikanirao OP-a u fazonu "šta će ti to bre taj Linux bre koristi Windows a ovo je za zezanje", da čovek ne shvati OS ozbiljno i odustane.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2020, 0:21   #11
nightwish
Član
 
Član od: 4.3.2006.
Poruke: 56
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: lose sam krenuo sa instalacijom ubuntua

pa evo ovako....nije problem bio do ubunta vec do kompa nesto je pravilo konflikt...posto sam probao da instaliram RetroArch i on je radio sporo...onda sam lepo reinstalirao sve win 7,pa sam instalirao ubuntu i na kraju sam probao i RetroArch i sve je ok....moguce je da su draiveri bili u pitanju.....
nightwish je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Euro Truck Simulator 2 - Mapa Srbije Wile E. Coyote Simulacije vožnje 1096 3.7.2016 16:24
Kopiranje sa CDa? (lose narezanog) BrutaLiS Aplikativni softver 2 7.6.2010 17:42
HP Scanjet G4010 problem sa instalacijom ekvi Ostale komponente 0 23.11.2008 1:16
sa ubuntua 7.10 na XP? mr.no. Operativni sistemi 5 18.8.2008 16:41
Problem sa instalacijom drajvera za zvuk - Toshiba Sattelite L40-18W Palladin Mike Prenosni računari 6 26.3.2008 13:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com