Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.8.2007, 1:32   #41
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Borba protiv piraterije u Rusiji da li možemo i mi?

Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke
Hmmm... stranih kompanija ? A koja to domaća kompanija proizvodi operativne sisteme, pa da su mogli da izaberu domaće i na njemu baziraju administraciju ?
Što bi iko proizvodio softver u Srbiji,kada javni sektor,verovatno jedini potencijalni kupac(jer kućni korisnici a i većina preduzeća koriste pirateriju),kupuje Windows,MS Office i sav ostali licencirani softver od stranih kompanija?
Stranim kompanijama,uprkos zamazivanju očiju sa nekim MS-razvojnim centrima,uopšte nije potrebno da neko u Srbiji proizvodi softver.Njima trebaju samo oni koji će prodavati šarene kutije sa softverom i igrama,a ne neko ko razvija softver.
Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke
Uostalom, od čega će drugog država da pokrije troškove administracije, nego iz budžeta. Šta je tu neobično.
Nisi shvatio poentu,država javne prihode treba da troši u javnom interesu,a ne radi ekskluzivne zaštite nekoliko korporacija.Trošenje para poreskih obveznika radi blagostanja par američkih kompanija i angažovanje državnog aparata po službenoj dužnosti radi zaštite njihovih korporacijskih interesa je neracionalno i
glupo.
Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke
Nije se MS ugurao tu, nego je država izvagala koje je rešenje isplativije, i to finansirala.
Da je bilo jeftinije i lakše koristiti Linux ili nešto drugo, onda bi sistem bazirali na njemu.
Za bilo koji veći iznos,preko 200 000 dinara,državni organ je dužan da raspiše javnu nabavku a za veće iznose i tender,gde će posebna komisija procenjivati šta je povoljnije i isplativije.
Za sve vrste tehničkih uređaja,kancelarijski materijal,od najobičnijeg omota za predmet,spajalice pa do motornih vozila,državni organi uredno raspisuju javnu nabavku i tendere,i komisija procenjuje šta je bolje.
Samo za softver nema nikakvog postupka javne nabavke ili tendera,već se podrazumevaju Windows,MS Office i još nekoliko softverskih paketa(uglavnom najskupljih).To ide od najnižeg nivoa pa do Vlade i ministarstava.
Ne znam kako je to država "izvagala" da je kupovina licenciranog softvera najbolje rešenje za nju.Jedini način da se to "izvaga" je kroz postupak javne nabavke ili tendera ,a MS nije pobedio na nekom tenderu za nivo Republike,niti
pobeđuje na javnim nabavkama ili tenderima za pojedine državne organe.
To znači da se masovno krši zakon samo zbog usrećivanja 1 korporacije.
Kada Windows pobedi Linux,a MS Office pobedi open office,u nekom transparentnom postupku javne nabavke ili tenderu,onda tek možemo da govorimo da je država nešto "izvagala"-ovo sada je obično kršenje zakona.
Čudno je da MS izbegava kompeticiju kroz javne nabavke i tendere,ako su već toliko superiorni,pa se iz centra u Beogradu svim državnim organima šalju instrukcije da raspisuju javne nabavke za kompjutere,spajalice,hartiju samo ne za softver.
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 1:34   #42
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Borba protiv piraterije u Rusiji da li možemo i mi?

Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke
Nije pojedinih, nego svih, jer se radi o kršenju zakona, u ovom slučaju zakona o autorskim pravima. A drugo, i radi se o javnom interesu, jer država zbog piraterije gubi milijarde dinara godišnje
Država ništa ne gubi od piraterije.Da sada nestane piraterija,prosečni građani ne bi imali novca za skup licenciran softver,pa ga ne bi ni kupovali,pa država ne bi ni naplatila porez.Možda bi neko kupio Windows,no vrlo retko bi neko davao par stotina evra za MS Office,i za druge skupe softverske pakete pored besplatnih alternativa.
Ovo dobro znaju MS i slične softverske kompanije,da niko ne bi u Srbiji kupovao njihove preskupe softverske pakete,i da to jedino mogu da uvale državnom sektoru.Kada se oni nakače na budžet,putem nepovoljnih ugovora ima da isisavaju javne prihode godinama.
Što se tiče poreza MS i slične kompanije,porez državi Srbiji plaćaju od višestruko većih sredstava koje dobijaju od te iste države prilikom kupovine njihovog softvera.Na kraju realni porez naplati jedino USA i savezna država gde je sedište kompanije.
Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke
Nisu nakaradni zakoni, već je tako nešto jedino logično. Kada se ukrade neka fizička stvar, onda se ta stvar može ukrasti samo jednom i od strane samo jednog lica.
Zakon koji predviđa težu kaznu za nekog uličnog prodavca piraterije(teži oblik ovog krivičnog dela) nego za silovanje,tešku krađu,tećku telesnu povredu,saobraćajnu nesreću sa smrtnom posledicom,i neke oblike ubistva(ubistvo deteta pri porađaju,ubistvo iz nehata,ubistvo na mah) je izuzetno nakaradan zakon.
Zakonodavstvo gde autorsko pravo neke kompanije ima veći značaj nego ljudski život u određenim slučajevima,ima izuzetno poremećen sistem vrednosti.
To je vrhunsko poniženje za ovaj narod.
Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke
Kada se radi o krađi intelektualne svojine, jednu istu stvar može ukrasti više ljudi, i to više puta, pa samim tim to više nije "sitna krađa".
Ako više ljudi ukrade neku stvar,onda svaki odgovara posebno.Takođe ako jedan čovek više puta ukrade neku stvar ,onda postoji institut sticaja i produženog krivičnog dela,da bi se to sankcionisalo.Isto tako ako neko počini sitnu krađu,u nameri pribavljanja veće imovinske koristi od 15 000 dinara,putem daljeg proturanja i preprodaje stvari onda se to ne tretira kao sitna krađa,već kao teže delo("obična" krađa).
Sve to postoji kod klasične krađe,da bi se sankcionisali svi mogući oblici ovog krivičnog dela i eventualno izbegavanje odgovornosti kroz sitnu krađu.
Jednostavno,ne postoji valjan argument za nepostojanje sitnog dela piraterije,u prisustvu svih gore navedenih načina da se kazne situacije koje ti opisuješ.
Nije reč o "svojini".Pravo svojine se može imati na nepokretnostima,pokretnim stvarima,hartijama od vrednosti itd.Takođe,suštinski nije reč ni o autorskim pravima.99% softvera ne zadovoljava osnovne kriterijume za autorska prava,jer su plagijati tuđih rešenja,i nemaju isti nivo originalnosti kao književna dela na primer.
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 1:43   #43
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Borba protiv piraterije u Rusiji da li možemo i mi?

Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke
Pa normalno da će se desiti sutra malo. Da se to desi, cela zapadna Evropa i šire bi dolazili u Srbiju da kupuju softver i kompanija bi pukla očas posla.
Dakle, piše kako Rusi nabavljaju pirate, a ne da kupuju legalan softver po piratskim cenama. Uostalmo i da piše, onda taj novinar lupeta ko Maksim. Ponavljam po treći put... da se softver u Rusiji legalno prodaje po piratskim cenama, pola sveta bi išlo u Rusiju po nabavku softvera i mnoge kompanije bi propale vrlo brzo.
Ja bih voleo da vidim nekog Nemca ili Francuza koji će da zapuca čak u Rusiju da bi kupio jeftinu originalnu igru.
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 1:59   #44
Jaguar
Član
 
Član od: 7.11.2005.
Poruke: 303
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Borba protiv piraterije u Rusiji da li možemo i mi?

Da, to je takođe vrlo interesantno.

Microsoft se pojavi kod nas, "pokloni" našoj državi licencu
na upotrebu windowsa u državnim institucijama, a kada je ta licenca istekla,
nastavilo se sa Microsoftovim proizvodima "po inerciji",
a za to vreme neke od najbogatijih država koriste Linux.

A istovremeno se krenulo sa hajkom na pirate.

Sve u cilju što efikasnijeg odvajanja stanovnika Srbije od kompjutera.
Jaguar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 2:05   #45
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Borba protiv piraterije u Rusiji da li možemo i mi?

Citat:
paterfamilias kaže:
Ja bih voleo da vidim nekog Nemca ili Francuza koji će da zapuca čak u Rusiju da bi kupio jeftinu originalnu igru
To ti je kao kod mene u Loznici
Dolaze Bosanci sa one strane Drine da kupuju namirnice u par supermarketa jer je jeftinije(obicno kada uzimaju vecu kolicinu)
U tome onda lezi odgovor zasto propadaju martovi(shodno analogiji softverskim kompanijama)po BIH i zasto konditorska industrija prolazi kroz recesiju
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 2:19   #46
Garson
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.2.2006.
Lokacija: Across The Sky
Poruke: 6.252
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka
Određen forumom Re: Borba protiv piraterije u Rusiji da li možemo i mi?

Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke
Mislim da mnogo važnosti pridaješ sebi. Da EA zavisi od srpskih gejmera, odnosno srpskog tržišta, odavno bi propao. Kupovinom pirata, ako nekome i štetiš, štetiš svojoj državi, a ne EA. Isto kao što falsifikovanjem dolara i puštanjem istih u promet u Srbiji ne bi oštetio USA, već upravo Srbiju.
Moze to i drugacije da se posmatra. Drzava kaze da njima piraterija shteti jer nema prihoda koje bi imala da je sav taj softver, filmovi i sl. legalan.U ovakvoj Srbiji (mislim na standard) da nema pirata, ne bi se ni originali kupovali tako da drzava opet ne bi imala prihoda. Ta prica da drzava gubi stotine miliona dinara zbog piraterije je smeshna. Ono gde je drzava zaista gubila jesu firme koje bi zaista trebale da imaju legalan softver.
Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke
Pa ne mora ni da bude lagana šetnja, niti mora svako da dođe, ali recimo veliki prodajni lanci koji se bave prodajom igara u tim zemljama bi itekako imali računa da pošalju potrčka u Rusiju po koju tonu legalnih igara koje koštaju 5 evra, a tamo ih prodaju za 30-40. To je ogromna zarada, a sve legalno. Ne verujem baš da su ljudi u Nemačkoj, Holandiji, USA... gadljivi na pare, ti ?
Ti lanci ne bi smeli na taj nacin da kupuju igre, tj. ni bi bile legalno uvezene. Mislim ne mogu ja npr. da odem u Madjarsku i kupim 100 pari Levi's farmerki na rasprodaji (po 20e) i prodajem ih ovde u svom butiku za 100e, to je sverc.
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 2:20   #47
Jaguar
Član
 
Član od: 7.11.2005.
Poruke: 303
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Borba protiv piraterije u Rusiji da li možemo i mi?

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
To ti je kao kod mene u Loznici
Dolaze Bosanci sa one strane Drine da kupuju namirnice u par supermarketa jer je jeftinije(obicno kada uzimaju vecu kolicinu)
U tome onda lezi odgovor zasto propadaju martovi(shodno analogiji softverskim kompanijama)po BIH i zasto konditorska industrija prolazi kroz recesiju
Slično je bilo u Nišu, ljudi su masovno odlazili do Bugarske da pazare u Metrou,
išle su svakodnevno kombi-ture, pa je to zamrlo od kako se otvorilo nekoliko megamarketa.

U USA ogroman broj malih privrednika svakodnevno propada kada se u komšiluku otvore Walmart i slični megamarketi.

Vidi se i po cenama. Sigurno ste primetili da su cene kod lokalnih prodavaca pale od kako su krenuli megamarketi. Što se mene kao kupca tiče, to je odlično. Ne znam dokle su prodavci mislili da guraju sa astronomskim maržama
na svakom proizvodu. Nije mi jasna računica nekoga ko hoće da na svakom artiklu koji proda zaradi 1000 dinara.

Slična stvar je i sa video igrama. Ne znam kako iko može da se nada porastu prodaje originalnih naslova, kada neka novija igra za PC ili konzole, koja u inostranstvu košta 50$ ili 50 evra, kod nas košta duplo više... na standard koji je desetak puta niži.
Jaguar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 2:24   #48
Ne$A
Veteran
 
Član od: 4.10.2006.
Poruke: 539
Zahvalnice: 293
Zahvaljeno 37 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Borba protiv piraterije u Rusiji da li možemo i mi?

Ja mislim da bi ovo trebalo pod lock.
Ocigledno je da Rusi ne prodaju legalne softvere po 5$, sto znacu da informacije nisu bile tacne.
A da li moze da se iskoreni piraterija kod nas?
Za to nema sanse
Pretpostavljam da kada bi se svi slozili, odlucili da prestanemo sa tim, i bilo neke sanse, ali ipak, pre cu da sretnem Elvisa na ulici...
Uglavnom, da dam 3000din. za original igru nama sanse, cak i da mi das te pare ( onda bi kupio xx piratskih igrica najverovatnije), tako da prvi ja nebi prestao da kupujem pirate.
Sada vi kako ocete, ali to nista nece znaciti nasoj drzavi.

BTW Jedine original igre koje imam su nase
Ne$A je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 2:32   #49
Jaguar
Član
 
Član od: 7.11.2005.
Poruke: 303
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Borba protiv piraterije u Rusiji da li možemo i mi?

Citat:
Ne$A kaže: Pregled poruke
Ja mislim da bi ovo trebalo pod lock.
Ocigledno je da Rusi ne prodaju legalne softvere po 5$, sto znacu da informacije nisu bile tacne.
Nisu tačne, ali nisu ni daleko od istine.

Rusi prodaju originale jeftinije nego u drugim zemljama,
to postižu tako što u dogovoru sa izdavačem prodaju sve u skromnijem
pakovanju.
Jaguar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 9:12   #50
zidan grobar
Veteran
 
Član od: 27.5.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 774
Zahvaljeno 504 puta na 244 poruka
Određen forumom Re: Borba protiv piraterije u Rusiji da li možemo i mi?

Well kao što rekoh pitajte screenfun ili nađite februarski broj 2007.Jer samo oni mogu ovo da dokažu.

Jer ja ne mogu

Poslednja ispravka: zidan grobar (20.8.2007 u 9:21)
zidan grobar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 9:34   #51
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Borba protiv piraterije u Rusiji da li možemo i mi?

Što si otvarao onda temu, kad ne znaš ni šta tvrdiš?
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 10:08   #52
iMa_NeKo_PljUgU
Veteran
 
Član od: 18.4.2006.
Lokacija: $question = ( to() ) ? be() : !be();
Poruke: 858
Zahvalnice: 922
Zahvaljeno 620 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku iMa_NeKo_PljUgU Slanje poruke preko Skypea korisniku iMa_NeKo_PljUgU
Određen forumom Re: Borba protiv piraterije u Rusiji da li možemo i mi?

Chekajte malo ja ovo nikako da ukapiram
Sta je na kraju ispalo... Postoji li taj text tj. pre svega taj zakon u Rusiji?
Ako kazes da si procitao taj text u ScreenFun-u ok, samo aj ti lepo prekucaj deo tog texta pa da se svi mi uverimo ili bar ja...
iMa_NeKo_PljUgU je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 10:13   #53
zidan grobar
Veteran
 
Član od: 27.5.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 774
Zahvaljeno 504 puta na 244 poruka
Određen forumom Re: Borba protiv piraterije u Rusiji da li možemo i mi?

Citat:
iMa_NeKo_PljUgU kaže: Pregled poruke
Chekajte malo ja ovo nikako da ukapiram
Sta je na kraju ispalo... Postoji li taj text tj. pre svega taj zakon u Rusiji?
Ako kazes da si procitao taj text u ScreenFun-u ok, samo aj ti lepo prekucaj deo tog texta pa da se svi mi uverimo ili bar ja...
Uzeću za nekoliko dana taj screenfun od druga pa se strpite.

Poslednja ispravka: zidan grobar (20.8.2007 u 10:26)
zidan grobar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 11:31   #54
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Borba protiv piraterije u Rusiji da li možemo i mi?

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Hm, shvatam te u potpunosti. Ja sam iz malog mesta, a baš bih hteo da probam i najnoviji BMW i Ford, a nemam para, nizak standard, a predstavništva samo u Bg... Da, provozaću komšijin i od onog Pere niz ulicu, malo ludovati, niko nije oštećen jer ih vraćam u zoru pre nego se probude...

Čekaj, kako misliš ne moram ja baš sve novo i zabavno da probam? Samo Fiću za kojeg imam para? A, neću tako, ja sam Srbin, imam mentalitet!

Ma daj
Nije ti dobro poredjenje Normalan covek u Srbiji nece da ukrade Peri auto, ali hoce da kupi pirata, iz prostog razloga sto je to kod nas nesto sasvim normalno. Kapiram sta hoces da kazes, ali kola i igre nisu isto. Ok je da odem u BG da kupim auto koji cu da koristim ~20+ god., ali igre?! Npr. skupio sam 1000 din. za igre, odem u BG (ne racunam troskove prevoza), kupim ~4 igre, i sta sad? Odigram ih za ~mesec dana. Ako kupim Ficu, ja takodje mogu da ga vozim tih 20 god., sto nije slucaj sa ta 4 originala. Jedino mi ostaje da narednih ~6 meseci igram neke flash zezalice

@Marko_L:
Slazem se sa tim, ali sam ja takav da cu, u ovom slucaju prvo da mislim na sebe. I to ne samo zato sto sam sebican, nego zato sto 95% populacije radi istu stvar. Nesto sto je u SAD normalno, kod nas nije. A to sto sam ja dovoljno lud da puknem 900e na komp svake 3-4 god. ne govori dovoljno o mom standardu... Mada, jesam daleko od kasirke. A i dalje mislim da jednog dana, kroz ~100 god. moze i kod nas da se suzbije piraterija
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 12:43   #55
Ne$A
Veteran
 
Član od: 4.10.2006.
Poruke: 539
Zahvalnice: 293
Zahvaljeno 37 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Borba protiv piraterije u Rusiji da li možemo i mi?

Citat:
ZIDAN GROBAR kaže: Pregled poruke
Uzeću za nekoliko dana taj screenfun od druga pa se strpite.
Ja se sustra vracam kuci, i velika je verovatnoca da imam taj broj.
Ako imam taj broj, pronacicu taj tekst i prepisati ga, a ako ne...
Mada nemojte da se iznenadite ako je to neka novinarska patka ( ipak je to screenfun).
Ne$A je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 13:23   #56
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Borba protiv piraterije u Rusiji da li možemo i mi?

Citat:
Jaguar kaže:
U Rusiji se već priličan kapital obrće na tržištu softvera, pa postoje
i firme koje lokalizuju programe i igre. Džabe Nemcu, Englezu ili Ameru
legalna kopija neke igre ili programa, ako je cela na Ruskom jeziku.
Ama kakave veze ima jezik ? Ti kad kupiš neki softver, kupio si licencu za korišćenje tog softvera. Kako neko može da ti određuje koji ćeš jezik ti da koristiš. Lepo kupiš licencu u Rusiji, skineš kopiju sa nekog torenta, i ti si legalan.
Citat:
paterfamilias kaže:
Nisi shvatio poentu,država javne prihode treba da troši u javnom interesu,a ne radi ekskluzivne zaštite nekoliko korporacija.Trošenje para poreskih obveznika radi blagostanja par američkih kompanija i angažovanje državnog aparata po službenoj dužnosti radi zaštite njihovih korporacijskih interesa je neracionalno i
glupo.
Čekaj, a ko si ti da određuješ šta je u javnom interesu, a šta ne. Evo, meni je bilo u interesu da se uzme MS softver i da administracija nastavi da radi, nego da pokušaju sa nekim Linuxom, pa se to otegne na 20 godina. Srbija nije Minhen, pa opet isti taj Minhen koliko već godina prelazi na Linux, i koliko je probijen budžet, a još nije sve gotovo. Jedan Minhen to sebi može da dozvoli, Srbija ne.
Citat:
paterfamilias kaže:
Kada Windows pobedi Linux,a MS Office pobedi open office,u nekom transparentnom postupku javne nabavke ili tenderu,onda tek možemo da govorimo da je država nešto "izvagala"-ovo sada je obično kršenje zakona.
Pa ako misliš da je država prekršila zakon, što je ne tužiš ? Ili cimni onog Vučića iz SRS, on bi jedva dočekao da ima za šta da se ufati kada treba da se pljucka po demokratama Zašto nije do sada ?
Citat:
Čudno je da MS izbegava kompeticiju kroz javne nabavke i tendere,ako su već toliko superiorni,pa se iz centra u Beogradu svim državnim organima šalju instrukcije da raspisuju javne nabavke za kompjutere,spajalice,hartiju samo ne za softver.
MS izbegava ? Hmmm... pa kako to MS može da raspiše tender ?
Vidi, u Srbiji se desila jedna prosta stvar... došao MS i rekao "Vi koristite piratski softver, evo vam šansa da se legalizujete za male pare, a ako nećete ne morate, ali ako nastavite da koristite naš softver, a ne platite, suočićete se sa brojnim tužbama". Država je očigledno izvagala da joj je bolje tako. I da su izabrali Linux, trebalo bi mnogo godina da se sistem napravi. A šta bi koristili za to vreme ?
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 13:31   #57
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Borba protiv piraterije u Rusiji da li možemo i mi?

Citat:
paterfamilias kaže:
Država ništa ne gubi od piraterije.Da sada nestane piraterija,prosečni građani ne bi imali novca za skup licenciran softver,pa ga ne bi ni kupovali,pa država ne bi ni naplatila porez.Možda bi neko kupio Windows,no vrlo retko bi neko davao par stotina evra za MS Office,i za druge skupe softverske pakete pored besplatnih alternativa.
Pa što onda ne koriste te besplatne alternative ? Tačno je da država ne gubi od prosečnih građana koji ne bi ni kupili softver, ali itekako gubi od onih koji bi imali da ga plate, a sada ga ne lpaćaju, zato što u državi to niko ne kontroliše. Tu pre svega mislim na firme.
Citat:
paterfamilias kaže:
Ovo dobro znaju MS i slične softverske kompanije,da niko ne bi u Srbiji kupovao njihove preskupe softverske pakete,i da to jedino mogu da uvale državnom sektoru.Kada se oni nakače na budžet,putem nepovoljnih ugovora ima da isisavaju javne prihode godinama.
A ko državu tera da koristi MS-ove proizvode pobogu ? Ako si tako siguran da postoji alternativa, sakupi ekipu i obrati se vladi sa ponudom, i dokaži da je dovoljno kvalitetna da zameni MS. Ugovor sa MS-om može da se raskine u svakom trenutku.
Citat:
paterfamilias kaže:
Što se tiče poreza MS i slične kompanije,porez državi Srbiji plaćaju od višestruko većih sredstava koje dobijaju od te iste države prilikom kupovine njihovog softvera.Na kraju realni porez naplati jedino USA i savezna država gde je sedište kompanije.
Hmmm... da, i moja pokojna baba je tako zamišljala ekonomiju. Ali to ne menja činjenicu da država naplati porez od svake prodate kopije na teritoriji Srbije. To što 95% ljudi koristi pirata, pa do države ne stigne para koliko bi trebalo, zaista nije problem MS-a.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 13:37   #58
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Borba protiv piraterije u Rusiji da li možemo i mi?

Citat:
paterfamilias kaže:
Zakon koji predviđa težu kaznu za nekog uličnog prodavca piraterije(teži oblik ovog krivičnog dela) nego za silovanje,tešku krađu,tećku telesnu povredu,saobraćajnu nesreću sa smrtnom posledicom,i neke oblike ubistva(ubistvo deteta pri porađaju,ubistvo iz nehata,ubistvo na mah) je izuzetno nakaradan zakon.
Nakardan zakon smo pominjali u nekom sasvim drugom kontekstu, ali ajde kad si se već uhvatio za to, jeste u pravu si. I ja sam mišljenja da kazne za silovanje, ubistva, teške krađe i slično, treba da se povećaju.
Citat:
paterfamilias kaže:
Nije reč o "svojini".Pravo svojine se može imati na nepokretnostima,pokretnim stvarima,hartijama od vrednosti itd.Takođe,suštinski nije reč ni o autorskim pravima.99% softvera ne zadovoljava osnovne kriterijume za autorska prava,jer su plagijati tuđih rešenja,i nemaju isti nivo originalnosti kao književna dela na primer.
Jeste, ti si pregleado izvorni kod 99% aplikacija pa znaš da je sve to isto Elem, svaki napisan softver je intelektualna svojina i to je jasno naglašeno u zakonu.
Citat:
paterfamilias kaže:
Ja bih voleo da vidim nekog Nemca ili Francuza koji će da zapuca čak u Rusiju da bi kupio jeftinu originalnu igru.
A kad smo već kod toga, što mora da zapuca ? Jesi čuo nekad za online kupovinu ? Ono što u Srbiji još nema, ali u ostatku sveta ima. Sedne lepo nemac za komp, ode na neku online prodavnicu koja prodaje robu iz Rusije i kupi šta mu treba kreditnom karticom.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 13:52   #59
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Borba protiv piraterije u Rusiji da li možemo i mi?

Citat:
Microsoft se pojavi kod nas, "pokloni" našoj državi licencu
na upotrebu windowsa u državnim institucijama, a kada je ta licenca istekla,
nastavilo se sa Microsoftovim proizvodima "po inerciji",
a za to vreme neke od najbogatijih država koriste Linux.
Ne znam koje to najbogatije države koriste Linux ? Minhen nije država, a i da jeste, još se nije prebacila na Linux u potpunosti. Francuska koliko znam nije prebacila državnu administraciju na Linux, već samo određene delove državnog aparata. Dakle, koje koje to najbogatije zemlje ? Uostalom, te bogate zemlje i mogu da dopuste sebi da se igraju i eksperimentišu, Srbija ne. Jedostavno, MS-ovo rešenje je u ovom trenutku jeftinija varijanta od Linuxa, a već sam objašnjavao i zašto:
-Za Windows već postoji kakav takav softver koji se koristi već duže vreme
-Windows system administratora ima više, pa su samim tim i jeftiniji, Windows programeri takođe
-službenici u državnoj administraciji su zahvaljujući državi koja je koristila piratski softver, obučeni da rade upravo u Windowsu (za to ne treba kriviti MS, nego upravo državu).
Dakle MS-ovo rešenje zahteva samo plaćanje licenci. Linux rešenje bi, sa druge strane, zahtevalo:
-mnogo vremena da se prvo taj Linux prilagodi domaćim potrebama, što znači angažovanje linux programera=keš plus ih treba naći u Srbiji, a za to vreme bi svakako morala da se plaća licenca MS-u
-mnogo vremena da se od nule napiše gomila programa potrebnih za vođenje državne administracije, što opet znači angažovanje Linux programera, projektanata, menadžera=keš, plus ih treba naći, a za to vreme bi se svakako morala plaćati licenca MS-u
-mnogo vremena i para da se službenici obuče za rad u novom operativnom sistemu, za koje vreme bi takođe morala da se plaća licenca
I naravno, dovoljno ozbiljna firma u Srbiji koja bi mogla da izvede taj projekat, a takvih koliko ja znam nema. To što mali Perica zamišlja ubacivanje Linuxa u državnu administraciju po sistemu "šta tu ima, uzmeš 5 distribucija, instaliraš na mašine i teraj, a problemi će da se rešavaju u hodu, narednih 50 godina" je već neki drugi problem.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 14:01   #60
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Borba protiv piraterije u Rusiji da li možemo i mi?

Citat:
Moze to i drugacije da se posmatra. Drzava kaze da njima piraterija shteti jer nema prihoda koje bi imala da je sav taj softver, filmovi i sl. legalan.U ovakvoj Srbiji (mislim na standard) da nema pirata, ne bi se ni originali kupovali tako da drzava opet ne bi imala prihoda. Ta prica da drzava gubi stotine miliona dinara zbog piraterije je smeshna. Ono gde je drzava zaista gubila jesu firme koje bi zaista trebale da imaju legalan softver.
Pa ko je rekao šta drugačije. Problem su firme, pa i pojedinci koji bi kupili softver, a ne oni koji ga ionako ne bi kupili.
Citat:
Ti lanci ne bi smeli na taj nacin da kupuju igre, tj. ni bi bile legalno uvezene. Mislim ne mogu ja npr. da odem u Madjarsku i kupim 100 pari Levi's farmerki na rasprodaji (po 20e) i prodajem ih ovde u svom butiku za 100e, to je sverc.
Šverc je kada uneseš nešto u zemlju, a ne prijaviš na carini, i ne platiš carinske takse i ostalo. Ako ti odeš u Mađarsku, kupiš farmerke, dobiješ profakturu, platiš carinske dažbine, možeš da prodaješ tu robu. Naravno, u tom slučaju, farmerke te ne bi koštale 20 evra kada se sve sabere, već otprilike isto kao da kupuješ od zvaničnog uvoznika, možda čak i više, što je i razlog zašto butici to ne rade.
Citat:
Nisu tačne, ali nisu ni daleko od istine.

Rusi prodaju originale jeftinije nego u drugim zemljama,
to postižu tako što u dogovoru sa izdavačem prodaju sve u skromnijem
pakovanju.
Pa dobro, kakve to veze ima sa temom. Normalno da različita pakovanja imaju različitu cenu. Ali ta cena je različita svuda, a ne samo u Rusiji. Ovde se priča o tome kako u Rusiji može da se kupi legalan softver po ceni piratskog, u šta mi je malo teže da poverujem.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:52.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com