Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Web razvoj Sve u vezi sa razvojem Internet sajtova: programi, dizajn, usluge hostinga, administracija...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.6.2012, 1:24   #1
Kelica
Novi član
 
Član od: 3.2.2012.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Osnovno za pravljenje sajta?

Hteo bih da se malo bolje uputim u pravljenje sajtova, pa bi bilo lepo kada bih imao neku adekvatnu pomoc, recimo neke sajtove ili video lekcije da mi preporuci neko. Dobro poznajem engleski, nije problem ako su lekcije na engleskom, samo ne znam sta da ucim.

Naucio sam HTML/CSS ali ne znam sta sledece, pa ako moze neki prijateljski savet.

Hvala unapred.
Kelica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2012, 2:41   #2
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Osnovno za pravljenje sajta?

Ako misliš da si savladao HTML i CSS (a to je neophodno) i 100% si siguran da ih znaš u prste, sledeći korak koji ja savetujem su PHP i MySQL a nakon toga JavaScript jer ćeš tek tada moći da iskusiš kako zapravo JS radi u sprezi sa PHP. Ovako ćeš moći da praviš neke ne toliko dinamične stvari tako da je po meni bolje prvo savladati PHP i MySQL pa tek onda JS.
Nakon toga je tvoj izbor kojim ćeš putem krenuti.

Što se tutorijala i knjiga tiče, ima ih pregršt. Proguglaj malo i nađi nešto što ti najviše odgovara a ja ću ti u Inbox poslati dobru knjigu za početnike.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2012, 11:55   #3
Novica89
Član
 
Član od: 25.9.2011.
Lokacija: From Sombor, living in NS
Poruke: 296
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 50 puta na 40 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Novica89
Određen forumom Re: Osnovno za pravljenje sajta?

Citat:
Kelica kaže: Pregled poruke
Hteo bih da se malo bolje uputim u pravljenje sajtova, pa bi bilo lepo kada bih imao neku adekvatnu pomoc, recimo neke sajtove ili video lekcije da mi preporuci neko. Dobro poznajem engleski, nije problem ako su lekcije na engleskom, samo ne znam sta da ucim.

Naucio sam HTML/CSS ali ne znam sta sledece, pa ako moze neki prijateljski savet.

Hvala unapred.
thenewboston YouTube channel za osnove bilo cega sto hoces da ucis tu ces naci PHP i MySQL sto ti je gore preporuceno.
A nakon sto izucis osnove, za detaljnije o PHP-u i MySQL-u imas phpacademy YouTube channel
Novica89 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2012, 17:17   #4
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Osnovno za pravljenje sajta?

Poslao sam čoveku jednu knjigu na PP za koju kaže da mu odgovara, odgovarala je i meni kada sam započinjao sa kreiranjem sajtova pa pretpostavljam da će odgovarati i drugima. Knjiga je obimna i pokriva osnove sledećih stvari: HTML, CSS, JS (i jQuery), PHP, MySQL. Dakle, samo osnove, ali je za početnike i to sasvim dovoljno i sa time iz te knjige se može napraviti jako funkcionalan web-sajt bilo kakve namene ali je logično da se na ovu knjigu ne treba ograničavati Ako nekome treba neka mi se obrati na PP
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2012, 20:15   #5
Nepotpisani Čitalac
V.I.P. PSU Guru
 
Član od: 14.7.2007.
Lokacija: Suna/McSteel
Poruke: 1.260
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 609 puta na 451 poruka
Određen forumom Re: Osnovno za pravljenje sajta?

Zašto ne Perl, recimo?
Odnosno, da li je JS toliko bolji?
Nepotpisani Čitalac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2012, 20:20   #6
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Osnovno za pravljenje sajta?

Perl i JavaScript su dve potpuno različite stvari. Perl je klasičan programski jezik koji eventualno može da se koristi na serverskoj strani web aplikacija (ali izuzetno retko) dok je JavaScript gotovo isključivo klijentska tehnologija (ima izuzetaka) koja se koristi u skoro svakoj web aplikaciji ili stranici. Na stranu to što se te dve tehnologije razlikuju i sintaksički i u svakom drugom zamislivom pogledu.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2012, 20:32   #7
Nepotpisani Čitalac
V.I.P. PSU Guru
 
Član od: 14.7.2007.
Lokacija: Suna/McSteel
Poruke: 1.260
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 609 puta na 451 poruka
Određen forumom Re: Osnovno za pravljenje sajta?

Viđao sam neke Perl implementacije u sprezi sa PHP i MySQL, koje su mi delovale prilično elegantno... Nisam nigde ni tvrdio da su Perl i JS slični, samo sam pitao da li je stvarno JS toliko moćan da maltene nema alternative, to je sve.
Nepotpisani Čitalac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2012, 20:57   #8
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Osnovno za pravljenje sajta?

Citat:
Nepotpisani Čitalac kaže: Pregled poruke
Viđao sam neke Perl implementacije u sprezi sa PHP i MySQL, koje su mi delovale prilično elegantno... Nisam nigde ni tvrdio da su Perl i JS slični, samo sam pitao da li je stvarno JS toliko moćan da maltene nema alternative, to je sve.
JavaScript je danas de facto standard za pisanje klijentskog koda tako da hteo ne hteo moraš da ga naučiš ako imaš nameru da se ozbiljnije baviš web razvojem. Možeš eventualno da ga izbegneš korišćenjem nekog od poznatijih frameworka (jQuery, Prototype, YUI, Dojo...) ali ćeš kad-tad doći u situaciju gde ćeš morati da naučiš srž JavaScript-a (osnovne odlike prototipiziranog jezika, closures itd.)

Perl jednostavno nije moguće koristiti u browserima jer zahteva kompajler. Koristi se na serverima i to kroz podršku za CGI ali veoma retko jer pored popularnijih skripting tehnologija tipa PHP često nema šta da traži. Ono gde je Perl sa druge strane znatno jači u odnosu na većinu drugih jezika je njegova sposobnost da manipuliše tekstualnim sadržajem u smislu da je sa njim mnogo lakše napisati algoritme za lingvističku obradu teksta, prepoznavanje jezika itd. Ima Perl itekako svoju primenu samo ne u domenu web razvoja.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2012, 0:14   #9
Nebojsa111
Veteran
 
Član od: 22.11.2006.
Poruke: 523
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 22 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Osnovno za pravljenje sajta?

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Poslao sam čoveku jednu knjigu na PP za koju kaže da mu odgovara, odgovarala je i meni kada sam započinjao sa kreiranjem sajtova pa pretpostavljam da će odgovarati i drugima. Knjiga je obimna i pokriva osnove sledećih stvari: HTML, CSS, JS (i jQuery), PHP, MySQL. Dakle, samo osnove, ali je za početnike i to sasvim dovoljno i sa time iz te knjige se može napraviti jako funkcionalan web-sajt bilo kakve namene ali je logično da se na ovu knjigu ne treba ograničavati Ako nekome treba neka mi se obrati na PP
Jel mozes i meni da posaljes PP, mozda je imam na hddu ali kad si tako tajanstven i neces da napises kako se zove...
Nebojsa111 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2012, 22:38   #10
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Osnovno za pravljenje sajta?

Poslao Od sad prvo ovim ljudima kojima sam poslao šaljite PP da vam proslede knjigu - sharing is caring Ako ih nema da se jave onda meni šaljite
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Nebojsa111 (7.6.2012)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
pravljenje sajta, sajt


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pravljenje FOTO sajta Nemar74 Web razvoj 15 16.11.2011 16:59
Pravljenje sajta za prodaju ilic stefan Web razvoj 4 10.3.2010 18:18
Koji je sud nadležan za sporove, kako se postaje vlasnik sajta... rebelmouse Web razvoj 3 11.3.2009 17:55
Pravljenje sajta - skrolbarovi Smoke Programiranje 2 17.3.2008 20:24
Pravljenje sajta nighthawk Web razvoj 1 6.5.2006 12:50


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com