Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Overklok
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Overklok Kako overklokovati osnovne komponente i ubrzati sistem

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.2.2012, 23:43   #1
Srlisone
Član
 
Član od: 11.2.2007.
Lokacija: St. Pazova
Poruke: 468
Zahvalnice: 64
Zahvaljeno 101 puta na 95 poruka
Određen forumom Overclock Pentium G620

Od skora sam nabavio dotični procesor zajedno sa pločom Asus P8H67-V na predlog jednog člana odavde. Pošto sam po prirodi "čačkalo", đavo mi nije dao mira te sam uzeo da klokujem procesor za koji kažu da je riskantno klokovati (tu mislim na celu Sandy Bridge familiju bez K u sufiksu) pošto množilac nije otključan pa se mora povećavati FSB ili kako je sad to nazvano BCLK.

Mene interesuje, da li je neko pokušavao da klokuje ovaj (ili bilo koji drugi procesor iz ove familije bez K) putem povećanja BCLK-a i kako se sve ponašalo u radu? Vidim po netu da su ljudi dizali do 108 MHz. U mom slučaju 108*26=2808 MHz (default 2600 MHz). Temperatura je skočila neznatno, 2 ili 3 stepena možda. Mada mene više interesuje to sto je u sam procesor smeštena narodski rečeno cela "matična". Fizička matična, barem koliko sam ja shvatio služi samo da kačiš hardver na nju, a procesor se brine o svemu. E sad, pošto sam podizao BCLK, predpostavljam da sam poremetio i takt memorije, čini mi se i takt PCI-E magistrale, verovatno i SATA portove... Koliko je sigurno uopšte čačkati oko BCLK-a i mogu li se preteranim forsiranjem (molio bih i nekog ako zna da mi kaze da li sam preterao i sa ovih 108 pošto sam čitao da je to neki maksimum) oštetiti ostale komponente u kompu kao što su grafička, HDD, memorija i pa čak i sama ploča?
Srlisone je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2012, 20:45   #2
alradeta
Član
 
Član od: 3.5.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 406
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 105 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Overclock Pentium G620

Sandy Bridge procesore bez K sufiksa nije riskantno klokovati, ali su overklok potencijali jako mali.

Podizanjem BLCK-a, automatski podizes i PCI-E frekvenciju (po defaultu je ona 100MHz), kao i frekvenciju memorije. Time ne utices nikako na sam rad graficke kartice, jer to povecanje ona nece osetiti (bandwith koji graficka ima po default-u je i vise nego dovoljan). Takodje ne utices na rad hard diskova jer se SATA kontroler nalazi u SouthBridge-u, tj. u samom H67 cipset-u. Sto se memorije tice ona po default-u uz taj procesor radi na 1066MHz, a posto je tvoja deklarisana na 1600MHz, ni tu nema razloga za brigu.

Drugar ima i3, i uspeo je da podigne BLCK na 110MHz maksimalno, ali posto mu to nije donelo nikakvo znacajnije poboljsanje performansi vratio je sve na default, sto predlazem i tebi da uradis.
alradeta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2012, 22:01   #3
OWERKLOKER
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2009.
Poruke: 2.557
Zahvalnice: 204
Zahvaljeno 333 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Overclock Pentium G620

+1 za vracanje na default. Neces nista dobiti time osim eventualnih problema sa stabilnoscu.
OWERKLOKER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2012, 23:34   #4
Srlisone
Član
 
Član od: 11.2.2007.
Lokacija: St. Pazova
Poruke: 468
Zahvalnice: 64
Zahvaljeno 101 puta na 95 poruka
Određen forumom Re: Overclock Pentium G620

Vraceno je na default posle dan-dva. Video sam i sam da tih 200-250 MHz u realnom radu, a i igrama ne cine veliku razliku (ovde me pre svega koci grafika). Oduvek sam voleo nesto da cackam, bar sto se tice tehnike,pa sam klokovao cisto sporta radi. Ali od ovog procesora se ne moze izvuci mnogo,tako da sam ga ostavio na miru. A i jedva sam skupio pare za proc, MB i memoriju kad je prosla ploca ispustila dusu, tako da dok su ove komponente jos uvek relativno nove, necu ih muciti, nema smisla...

Hvala vam narode u svakom slucaju.
Srlisone je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Čipsetovi i podržani procesori Sasa Osnovne komponente 74 21.11.2017 16:32
Intel Pentium 4 2.4 ghz overclock? Milolos Overklok 9 13.6.2009 19:36
Intelovi Larrabee GPGPU je zasnovan na staroj Pentium arhitekturi donator99 Vesti 1 21.9.2008 18:40
Koji procesor? yahhoo ŠDK - Osnovne komponente 38 3.7.2008 15:42
Pentium4 vs. PentiumD ForceMan Osnovne komponente 19 7.2.2007 11:06


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:55.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com