Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Foto i audio/video

ŠDK - Foto i audio/video Saveti u vezi sa kupovinom fotoaparata, Televizora, MP3 i DVD/DivX plejera...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.2.2019, 23:32   #21
Miikkii
Novi član
 
Član od: 12.2.2019.
Poruke: 7
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Samsung ili LG od tasta i tašte

Pa sad, šta ima svrhe može biti pitanje ali logike za UHD ima. Kako se ono kaže "što može više može i manje". Ili bi trebalo da je tako. Ili dolazimo do paradoksa da je lošiji slika na tv sa višom rezolucijom !? Dalje, napretkom tehnologije i kvaliteta programa sa UHD se može samo dobiti na kvalitetu. Pa čak i da nema svrhe i logike, suštinsko pitanje je da li u sadašnjim uslovima kupovina televizora UHD rezolucije odmaže u kvalitetu na kablovskim programima. Eto, mene to zanima.
Miikkii je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2019, 3:21   #22
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Samsung ili LG od tasta i tašte

Profi recenzanti često pominju da 1080p i 1080i bolje i čistije izgledaju na FHD panelu nego na 4K panelu jer se taj upscale prilikom kog se 1 pixel razvlači na 4 ne odigra baš uvek savršeno (iako je teoretski savršeno prosta stvar).

U realnosti, sumnjam da se to primećuje. Verujem da je problem do kanala najviše, baš taj RTS HD je tehnička bruka, iz studija često napucaju toliko veštačkog sharpnessa da se pojavi debela bela linija oko ljudi, dakle strašno, sramota me je na njihov račun. Još jedan primer za stub srama su AXN kanali koji kada puste film bukvalno se pojavi aliasing kao da koriste loš PC video player sa nekim buđavim rendererom. Kanali koji nisu HD uopšte će naravno izgledati mutno i mekano na tolikoj dijagonali. HD ready TV koji pominješ pretpostavljam da je manji?

Kanali koji imaju zaista dobar HD su npr. HBO, svi FOX HD kanali, Eurosport, SK, Nacionalna Geografija... I oni bi morali da izgledaju dobro.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Miikkii (21.2.2019)
Stara 21.2.2019, 12:27   #23
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Samsung ili LG od tasta i tašte

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
U realnosti, sumnjam da se to primećuje. Verujem da je problem do kanala najviše, baš taj RTS HD je tehnička bruka, iz studija često napucaju toliko veštačkog sharpnessa da se pojavi debela bela linija oko ljudi, dakle strašno, sramota me je na njihov račun. Još jedan primer za stub srama su AXN kanali koji kada puste film bukvalno se pojavi aliasing kao da koriste loš PC video player sa nekim buđavim rendererom.
Bukvalno sam se iznervirao dok sam čitao post, koliko je samo tužna situacija trenutno.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2019, 22:56   #24
Miikkii
Novi član
 
Član od: 12.2.2019.
Poruke: 7
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Samsung ili LG od tasta i tašte

Da, HD ready je 32" LG2100, kupljen 2008.godine, bez kvara. Koliko se sećam cena je bila oko 40.000 rsd. Slika malo tamnija ali jasna i oštra. Drugi televizor kojim sam veoma zadovoljan je full HD 39" Panasonic E6E, kupljen 2013, takođe bez kvara, svetliji ekran u odnosu na LG. Na oba ova televizora slika je odlična i sa jednog i sa tri metra udaljenosti.

Novi 43" LG6300MLB je došao na mesto starog LG, kablovski operater MTS. Nije on uopšte toliko loš, filmski programi su sasvim ok, krupni plan savršen, problem su uglavnom studijski programi...da se ne ponavljam. I taj AXN sam malopre gledao na njemu, sasvim je ok. Uglavnom su to "obični" SD kanali i prihvatio bih ja to sve da na njima slika ne može biti baš najbolja da ne videh jasniju na dva gore navedena. Ajd uzeću ceo paket HD pa da vidim, ali...ono što mi nije jasno, pa majku mu tehnika je valjda napredovala za ovih 5-10 godina toliko da ekran 43" i UHD mogu biti šansa više a ne hendikep.

Verovatno ću ga oglasiti za 350 eur, pa ako ga prodam prodam. Ako ne, nije greška ni da ga zadržim.
Miikkii je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2019, 11:53   #25
Miikkii
Novi član
 
Član od: 12.2.2019.
Poruke: 7
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Samsung ili LG od tasta i tašte

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Bukvalno sam se iznervirao dok sam čitao post, koliko je samo tužna situacija trenutno.
Da se iznerviramo jos vise, RTS1 HD u osnovnom paketu nije isto sto i RTS1 HD u HD paketu. Ko je ovde lud, prosto neverovatno !? Aktivirao sam HD paket i ispada da je onaj RTS HD iz osnovnog paketa u stvari SD. Samo je logo HD. Pisacu i jednima i drugima kad stignem (opetateru i RTS-u). Ovo sad menja utisak i o samom televizoru, ostaje samo pitanje ostrine SD kanala. Napisacu konacni utisak.
Miikkii je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2019, 0:55   #26
Miikkii
Novi član
 
Član od: 12.2.2019.
Poruke: 7
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Samsung ili LG od tasta i tašte

Posle sedam dana od kupovine oglasio sam prodaju 43LG6300MLB Jer nisam bio zadovoljan kvalitetom - oštrinom slike na običninm kablovskim kanalima. Stavio sam ga na KP po ceni od 350 eur sa planom da snizavam cenu iz meseca u mesec dok ga ne prodam. Kada sam aktivirao/kupio HD paket promenio sam mišljenje. 4K je odličan, HD kanali su odlični, sportski kanali Arene HD itd odlični. Ispostavilo se samo da postoji taj blagi nedostatak na kablovskim SD kanalima gde slika glubi na oštrini u zavisnosti od vrste sadržaja (krupan plan dobar, noviji filovi takodje ok, ali kad je više ljudi u studiju slika gubi oštrinu i sitna slova mrljave). Sad koliko vidim, manje više svi imaju tu manu na SD kanalima. Jednostavno vidi se razlika izmedju kablovske SD i HD. Eto, moji utisci o ovom modelu, inače smart opcija radi kako treba i sve ostalo je ok.
Kako stoje stvari pusticu da oglas istekne, skinuti foliju sa ivica i nalepnice sa tv i to je to...tv je ok.
Miikkii je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.3.2019, 15:36   #27
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Samsung ili LG od tasta i tašte

Pa to je to, nema tog TV-a i te magije koji mogu od izvorno loše slike kao što je SD kanal da naprave nešto preterano dobro i oštro. Što veći ekran to se više vidi koliko je SD loš u današnje vreme.

A stvarno je ogroman apsurd da u vremenu kada se prelazi sa FHD na 4K, a čak i na telefonima od 80€ sav sadržaj je odavno u HD, većina TV kanala je i dalje u rezoluciji stvorenoj pre više od pola veka. Ako se neko pita zašto je to i dalje tako odgovor je zbog štednje i gramzivosti televizijskih kuća. Svaki digitalni kanal ima određeni bandwidth (protok) koji može da se iskoristi za više TV kanala koji se emituju zajedno i to se naziva multiplex. Ako se taj dostupni protok podeli na npr. 1-2 kanala može im se dodeliti 1080i rezolucija u finom kvalitetu (ni svaki 1080i kanal nije potpuno isti, može biti više ili manje kompresovan ali je naravno i najkompresovaniji 1080i bolji od SD), ali u isti taj protok može da se nabije npr. 8 kanala u 480i kvalitetu. Nažalost većina televizijskih kuća je u celoj ovoj digitalnoj revoluciji videla samo priliku da nabije što više TV programa nižeg kvaliteta u 1 digitalni kanal, pa npr. imamo 8 Pinkova u SD, jer ako bi prešli na HD morali bi ili da smanje broj kanala drastično ili da koriste recimo 4 multiplex kanala što košta više od jednog.

I ako je nekome uteha, ni druge evropske zemlje nisu mnogo bolje, često televizijska kuća ima 1 ili 2 udarna kanala u HD kvalitetu a više pratećih u SD.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.3.2019, 1:06   #28
Mocko
Starosedelac
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: Beograd, povremeno Trebinje
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 1.009
Zahvaljeno 282 puta na 196 poruka
Određen forumom Re: Samsung ili LG od tasta i tašte

Jel neko negdje natrcao na preporucena podesavanja slike za ove LG 50UK6*** televizore? Znam da bez ozbiljne opreme ne moze mnogo da se uradi i da varira od panela do panela po pitanju kalibracije ali kontam da moze malo da se dotjera.
Mocko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2019, 13:06   #29
Miikkii
Novi član
 
Član od: 12.2.2019.
Poruke: 7
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Samsung ili LG od tasta i tašte

Hvala na gornjem odgovoru, baš sam se pitao zašto taj HD nije više zastupljen. Opet pitanje je zašto neki kanali sa nacionalnom frekvencijom koje imaju po jedan program ne emituju HD (O2, Prva...) za Pink je jasno. To bi trebala biti zakonska obaveza, hoces nacionalnu frekvenciju, emituj HD.
A dodatni paketi HD su bezobrazluk. Kada tehnika napreduje valjda emiteri treba da ti pruze blagodeti a ne da na osnovu toga zidaju pakete, pa ti je osnova losija slika a za bolje plati vise. Umesto da stari standard ode u istoriju oni ga drze kao osnovni.
Ovaj vikend ponovo akcija 20% na LG. Takodje (ja sam dobio, a važi do kraja meseca) uz određene modele televizora se dobija na poklon promotivni period za EON 3 ili 6 meseci. Jedino sam muku imao da aktiviram aplikaicju za EON pošto nisam korisnik SBB a za aktivaciju tog naloga ti treba broj ugovora sa SBB. Ni operateri nisu znali, jedva nekako rešiše. I super je i to, jedino što guta internet kao luda.
Miikkii je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2019, 13:14   #30
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Arrow UHD satelitski kanali

Za kvalitetnu sliku je potreban kvalitet izvor. Skalar unutar televizora može do određene granice da popravi sliku plus jako zavisi sa koje daljine se gleda koji materijal.

Kad je u pitanju TV program, kvalitetna DVB-C HD ili DVB-S2 su najbolja rešenja. Na satelitima ima već nešto UHD kanala. Evo kako to izgleda u stvarnosti:

SES UHD Demo (Astra 3)


Astra UHD Demo (Astra 3)


Hot Bird 4k (Hot Bird) // Ovo je bez premca najbolji demo kanal – em je 60 fps, em je protok konstantno preko 30 Mb/s!


NASA TV UHD (Hot Bird) // Isto 60 fps. Kanal pre svega za OLED i VA televizore .


FTV UHD (Hot Bird) // Stari dobri Fashion TV u 25 fps.


I onda HD rezolucija. Po meni je 5 Mb/s sasvim dovoljno za jako dobar prikaz HD videa.

РТС Свет HD (Astra 3)


Kanali u sistemu nemačkih javnih servisa (ARD i ZDF), skoro svi imaju veliki protok (10-18 Mb/s).
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2019, 16:56   #31
Miikkii
Novi član
 
Član od: 12.2.2019.
Poruke: 7
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Samsung ili LG od tasta i tašte

Sve bese ok do ovog meseca. IPTV na HD kanalima poceo da secka i sliku i ton. Na HD kanalima se ton i slika stabilizuji za 30-60 sekundi osim RTS1HD koji potpuno trokira.
Posle usmenog prigovora operater mi rekao da nisam blizu centrale i da je resenje da otkažem HD paket. Posle pismenog prigovora dobio sam odgovor sa uopstenim frazama a da se za podrsku obratim poslovnici ?! Pitah ih dal se to centrala udaljila od mene.
Miikkii je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Šta slušate od muzike... Covenant Opšta kultura 16355 19.3.2024 17:48
OGame! Pridružite nam se! suzie Mrežne igre 603 18.3.2017 20:16
[Android] Sta kupiti? Samsung Galaxy S ili S2 i dali vredi razlike od 250 evra JAZA Aparati i oprema 6 23.6.2011 10:02
Zadatak iz matematike... Down Force Brbljaonica 84 29.6.2010 12:39
Samsung SSD od 256 GB Predrag Stankovic Nosači podataka 1 3.6.2008 20:35


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:26.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com