Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Grafika

ŠDK - Grafika Saveti u vezi sa kupovinom video karti i monitora

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.2.2007, 16:53   #1
Praetorian
Član
 
Član od: 1.8.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 94
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 6 puta na 4 poruka
Arrow TFT preporuke

Pozdrav svima na SK Forumima

Planiram skoriju (mesec dana) kupovinu TFT 19" monitora, a gledajući cenovnike i asortiman teško je odlučiti se....
Namena bi bila višestruka, filmovi i photoshop, eventualno da igre rade bez dotičnih duhova....
Čitajući neke teme po forumima, ispada da od cene ne zavisi i kvalitet jer ima mnogo ljudi koji hvale neke jeftinije modele dok ima mnogo besnih i razočaranih u monitore od 400 e i više.
O čemu se radi ? Koji TFT zadovoljava sve potrebe?
Ako se ograničimo na kvotu od 500 E (kao krajnju granicu budžeta) - šta kupiti?

Unapred zahvalan.
Praetorian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2007, 17:10   #2
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: TFT Preporuka

Kupi 226bw ja sam ga kupio pre nedelju dana i bruka je....
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2007, 17:38   #3
mad_skillz
XXXtreme
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Dorćol, šipka
Poruke: 5.244
Zahvalnice: 435
Zahvaljeno 732 puta na 520 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku mad_skillz
Određen forumom Re: TFT Preporuka

Citat:
Praetorian kaže:
Pozdrav svima na SK Forumima

Planiram skoriju (mesec dana) kupovinu TFT 19" monitora, a gledajući cenovnike i asortiman teško je odlučiti se....
Namena bi bila višestruka, filmovi i photoshop, eventualno da igre rade bez dotičnih duhova....
Čitajući neke teme po forumima, ispada da od cene ne zavisi i kvalitet jer ima mnogo ljudi koji hvale neke jeftinije modele dok ima mnogo besnih i razočaranih u monitore od 400 e i više.
O čemu se radi ? Koji TFT zadovoljava sve potrebe?
Ako se ograničimo na kvotu od 500 E (kao krajnju granicu budžeta) - šta kupiti?

Unapred zahvalan.
od klasichnih 19ca najbolji izbor su ti 971P,931BF i 960BF, ne znam koliko te interesuje wide aspekt monitora
mad_skillz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2007, 0:24   #4
Nikola Milosavljevic
Član
 
Član od: 31.10.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 317
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 40 puta na 33 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Nikola Milosavljevic Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nikola Milosavljevic Slanje poruke preko Yahooa korisniku Nikola Milosavljevic Slanje poruke preko Skypea korisniku Nikola Milosavljevic
Određen forumom Re: TFT Preporuka

Dvoumim se izmedju:

Samsung 205BW
http://www.itsvet.com/proizvod/samsu..._monitor/1/414

LG L204WT
http://www.itsvet.com/proizvod/lg-l2..._monitor/9/372

Znaci potrebno mi je ZA i PROTIV.

Cini mi se da za cenu od oko 300E nisu los izbor, ali hajde neka mi neko ko je video/probao (na delu), barem 3-4 TFT monitora kaze nesto ozbiljnije od "ja imam "taj i taj" monitor i prezadovoljan sam vec citavih 4 dana???!!!"

@muki nista licno, vidim da si odusevljen 226bw-om, sto je i normalno. i ja bih verovatno bio da ga imam.
Nikola Milosavljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2007, 1:25   #5
mad_skillz
XXXtreme
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Dorćol, šipka
Poruke: 5.244
Zahvalnice: 435
Zahvaljeno 732 puta na 520 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku mad_skillz
Određen forumom Re: TFT Preporuka

moj glas ide samsungu

http://www.sk.co.yu/forum/showpost.p...20&postcount=4
mad_skillz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2007, 9:08   #6
Praetorian
Član
 
Član od: 1.8.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 94
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 6 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: TFT Preporuka

Što se tiče wide aspekta nisam ga planirao u obzir dolaze klasični TFT monitori poput već navedenih. Najbitnije je da je slika čista i jasna jer gledajući pre neki dan pojedine Samsung modele nisam mogao da verujem da monitor od 450 e može da ima tako mutnu i lošu sliku. Dok je pored istih stajao LG (ne znam tačno oznaku) upola jeftiniji sa kristalnom slikom. #???!!##
Ako monitor daje loš 2D prikaz desktop-a pa kako li će raditi u photoshop-u ili nekoj igri........
Praetorian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2007, 11:00   #7
ivke76
Član
 
Član od: 24.5.2006.
Poruke: 306
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 23 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: TFT Preporuka

to sto vidjas po radnjama je obicno prikaceno analogno preko kvm switch-a sa neke eagle-kolike gf4 kartice i to u 4:3 modu pa slika na wide monitorima izgleda kao totalni trash,zato se i tripujes i ja sam bio zapanjen medjutim jasno je o cemu se radi
ivke76 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2007, 12:25   #8
mad_skillz
XXXtreme
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Dorćol, šipka
Poruke: 5.244
Zahvalnice: 435
Zahvaljeno 732 puta na 520 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku mad_skillz
Određen forumom Re: TFT Preporuka

Citat:
Praetorian kaže:
Što se tiče wide aspekta nisam ga planirao u obzir dolaze klasični TFT monitori poput već navedenih. Najbitnije je da je slika čista i jasna jer gledajući pre neki dan pojedine Samsung modele nisam mogao da verujem da monitor od 450 e može da ima tako mutnu i lošu sliku. Dok je pored istih stajao LG (ne znam tačno oznaku) upola jeftiniji sa kristalnom slikom. #???!!##
Ako monitor daje loš 2D prikaz desktop-a pa kako li će raditi u photoshop-u ili nekoj igri........
od klasichnih 971P,931BF ili neki 960..
mad_skillz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2007, 21:02   #9
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: TFT Preporuka

Citat:
Praetorian kaže: Pregled poruke
Što se tiče wide aspekta nisam ga planirao u obzir dolaze klasični TFT monitori poput već navedenih. Najbitnije je da je slika čista i jasna jer gledajući pre neki dan pojedine Samsung modele nisam mogao da verujem da monitor od 450 e može da ima tako mutnu i lošu sliku. Dok je pored istih stajao LG (ne znam tačno oznaku) upola jeftiniji sa kristalnom slikom. #???!!##
Ako monitor daje loš 2D prikaz desktop-a pa kako li će raditi u photoshop-u ili nekoj igri........
Zasto ne uznes wide,kad je to standard na zapadu a polako ulazi i kod nas.Kolko para tolko muzike.Svi jure te samsunge,a od dosta ljudi sam cuo da LG modeli izgledaju fantasticno (mislim slika).
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2007, 17:22   #10
Zivota11
Novi član
 
Član od: 20.5.2007.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: TFT Preporuke

Preporucio bih : LG L1753S cena je 14500 dinara!
  • LG L1753S
  • Flat panel display
  • TFT
  • 17"
  • 1280 x 1024 / 75 Hz
  • 300 cd/m2
  • 2000:1
  • 5 ms
  • 0.264 mm
  • VGA (HD-15)
  • silver
Zivota11 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2007, 23:47   #11
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: TFT Preporuke

I ja bih trebao ganjati neki 19" TFT, zato što na forumima vidim a i od drugih čujem da se kod njih zaista osjeti ugodniji rad koji manje (nimalo) bode oči, ne crvene se oči, ne umaraju se toliko kao sa CRT. Nadam se da je stvarno tako, da ne ulazim u ovu investiciju nepotrebno

Razlog što sam do sada izbjegavao TFT je dosta veća gnjavaža oko odabira, već godinama se stanje na forumima nije promjenilo, svim modelima nešto fali, i to često više stvari, ili vjernost boja, ili odziv ("duhovi"), ili probijanje pozadinskog osvjetljenja, ili ugao vidljivosti, ili crna boja nije crna, ili nemogućnost rotacije (npr. vertikalne), ili se teško podešavaju, ili mrtvi pikseli itd. Koliko vidim kod kupovine se moraju praviti kompromisi, da se odredi šta je nekome važnije a preko čega je voljan da pređe pa da onda uzme neki model koji je u nečemo dobar a u nečemu škripi. Ili tražiti neku zlatnu sredinu.
Viđam npr. komentare: "uzimi taj, taj je odličan...osim za igre i filmove"

Meni bi trebao neki...dobar u svemu, koliko-toliko, ne neki sad ekstra skup, nego neki uravnotežen. Pošto na monitoru gledam TV i filmove sa kreveta pri čemu mi je glava na nižem nivou od monitora onda bi mi trebao neki sa pristojnim vertikalnim uglom vidljivosti, ili sa mogućnosti vertikalne rotacije (to je inače poželjno). Odziv mi ne treba ekstra brz, već neki umjeren, jer koliko sam prije čitao monitori sa bržim odzivom imaju slabiju vjernost boja, i obrnuto: sporiji imaju bolju vjernost boja. Trebao bi mi neki uravnotežen, da je i jedno i drugo OK.

Ako sam dobro shvatio kod TFT je problem i što su oni valjda dobri samo na native rezoluciji, nisu toliko postojani kod izmjena rezolucije kao CRT (npr. obaranje rezolucije na zahtjevnijoj igri).

Dakle koji 19" model biste mi preporučili?

Kako stoje stvari sa 20" modelima? Jesu li puno skuplji? Doduše teško je reći jer je spektar cijena i za 19" dosta velik, par stotina KM. Ali po istim karakteristikama, da li je 20" puno skuplje od 19"? Bi li se isplatilo ganjati neki 20"? I koji?
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2007, 23:53   #12
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: TFT Preporuke

Citat:
Paladin kaže: Pregled poruke
Ako sam dobro shvatio kod TFT je problem i što su oni valjda dobri samo na native rezoluciji, nisu toliko postojani kod izmjena rezolucije kao CRT (npr. obaranje rezolucije na zahtjevnijoj igri).
Jednostavno, samo je u maksimalnoj rezoluciji odnos fizičkog piksela i odnos piksela na poslatoj slici 1:1. Ostale rezolucije se dobijaju razvlačenjem na maksimalnu. Primera radi, uzmi neku sliku rezolucije 800x600, uradi Resize (u Photoshopu ili bilo kom drugom folderu) na 1280x1024, koristeći linearni filter, i pogledaj rezultat. Ne izgleda baš lepo al se čovek navikne vremenom.

Takođe je prednost TFT-a što više nema glavobolje sa nameštanjem refresh ratea i forsiranjem određenih modova. 60 Hz je ovde puna kapa.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2007, 0:01   #13
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: TFT Preporuke

Hvala

Citat:
voodoo_nbgd kaže: Pregled poruke
Takođe je prednost TFT-a što više nema glavobolje sa nameštanjem refresh ratea i forsiranjem određenih modova. 60 Hz je ovde puna kapa.
Nisam primjetio glavobolju sa podešavanjem referesh ratea, stavim 85 Hz i to je to. Dok vidim na forumima da zna biti glavobolja sa podešavanjem slike na TFT-u.
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2007, 8:01   #14
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: TFT Preporuke

Muka je jedino zahtevnijim korisnicima da podese kontrast i osvetljenje. A na većini monitora je fabrički preset sasvim dobar za većinu stvari.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2007, 12:56   #15
RC21
Novi član
 
Član od: 1.3.2007.
Poruke: 13
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: TFT Preporuke

Kupio sam 226bw pre nekoliko da na i veoma sam zadovoljan,kako kvalitetom same izrade tako i sa prikazom...naravno poshto se radi o tn matrici ima probijanje pozadinskog osvetljenja ali umereno po gornjoj ivici..ali taj se utisak pojacava sobzirom da se radi o seriji monitora sa poliranim tzv sjajnim crnim okvirom pa dolazi do refleksije duz ivica.........moram da napomenem da je bilo problema a prvim monitorom...posle 10 min rada pojavi se vertikalna zuta shtrafta.....prvo su mi rekli da nisam dobro prikljucio kabal i vratili mi mon.....ali opet se pojavila i cekao am na zamenu 10 dana....ali radi savrsheno i sigurno se radi o izolovanom slucaju rec je o seriji iz aprila 07.....

shto se tice 19ica defintivno najbolji cena kvaitet koji sam vdeo svojim ocima j e viewsonic 903...monitor nema dvi ali zato je oshtrina slike i boje cisto savrshenstvo....a josh daju garanciji ako se pojavi jedan pixel....malo mi je zao shto nisam nashao viewsonic 22 koji meni odgovara ali ovaj samsung radi posao SAMO TAKO....
RC21 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2007, 14:13   #16
Dimke
Član
 
Član od: 6.2.2007.
Lokacija: Smrdograd
Poruke: 111
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 31 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: TFT Preporuke

Iz svega prilozenog ,nisam video neke preporuke za TFT monitore sa DVI prikljuchkom.Molim vas ,ako neko ima neko preporuku za takav tip monitora.Prvenstveno me zanima 19" modeli normalnih odnosa strana ,ne WIDE.
Hvala unapred.
Dimke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2007, 14:25   #17
voodoons
Član
 
Član od: 2.6.2007.
Lokacija: NS
Poruke: 176
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 28 puta na 26 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku voodoons Slanje poruke preko Skypea korisniku voodoons
Određen forumom Re: TFT Preporuke

koga zanima 19" i pritom wide, moj izbor je bio a i moja preporuka je LG FLATRON L194WT. Dosad nisam primetio zamucenja, deklarisan je na 5ms, rezolucija je 1440x900 sto je (po meni) sasvim prihvatljivo za tu dijagonalu... Gledam u 17" sa 1280x1024 i sve mi je jako sitno... Ima DVI ulaz, tako da odkad sam ga prikljucio, jedino sto sam radio je da ponekad ukljucim neki od predefinisanih modova iz LG-jeve kuhinje f-Engine... Nisam ga nigde video u casopisima da je bio na testu ali ima ga na netu http://www.benchmark.co.yu/modules.p...icle&sid=11979
voodoons je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2007, 23:10   #18
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: TFT Preporuke

Citat:
Dimke kaže: Pregled poruke
Iz svega prilozenog ,nisam video neke preporuke za TFT monitore sa DVI prikljuchkom. Molim vas,ako neko ima neko preporuku za takav tip monitora.Prvenstveno me zanima 19" modeli normalnih odnosa strana ,ne WIDE.
To i mene zanima. Koliko sam vidio nekako se ističe Samsung 931BF, od ovih sa TN panelom. Mene zanima i kakav je 932BF jer mi je dizajn ljepši pa ako su isti onda bih radije njega, a ako je 931BF ipak bolji onda bih njega jer dizajn je ipak sporedna stvar.
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2007, 21:53   #19
prsic
Novi član
 
Član od: 5.8.2007.
Poruke: 17
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: TFT Preporuke

Hteo bih da kupim nowi monitor ali se dwoumim izmedju
Samsung 223BW ili 961BW
Znaci odwojio bih 300-350e za monitor
Ako mislite da je za tu cenu neki bolji woleo bih da cujem wase preporuke!
Gledam dosta filmowa i igrace se mnogo igrica
prsic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2007, 22:05   #20
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: TFT Preporuke

pa oba monitora su odlicna ali moras imati u vidu da ce ti za 226 biti potrebna mnogo dobra grafa jer monitor ima 22" i samim tim mnogo veliku "native" rezoluciju.Ja bih iskreno uzeo 960BF ne BW.
Nisam sada siguran koliko kosta 971P sto je po meni najbolji monitor koji sam imao prilike da vidim.......a ne sad sam se setio...video sam 970P a verujem da je 971p jos bolji.
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nikola87 na korisnoj poruci:
prsic (6.8.2007)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
monitor, tft

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
USB 2.0 hard diskovi, molim preporuke Kostarum Rex Persia ŠDK - Nosači podataka 30 9.11.2015 2:59
SDL , problemi , preporuke i ostalo M.Silenus Programiranje 23 25.8.2014 8:36
Pa nije Tolkin sam! Fantastika - Preporuke barjaktar Opšta kultura 189 14.12.2007 11:59
FPS Preporuke Marko069 Akcione igre 18 3.9.2007 15:23
Kako se oporaviti od dugotrajnog sedenja za računarom? Vaše preporuke... Simke Brbljaonica 79 29.5.2007 16:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com