Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Osnovne komponente

ŠDK - Osnovne komponente Saveti u vezi sa kupovinom osnovnih komponenti računara: procesora, ploča, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.5.2014, 0:03   #1
metallica2
Član
 
Član od: 2.6.2008.
Poruke: 156
Zahvalnice: 69
Zahvaljeno 23 puta na 8 poruka
Određen forumom Pomoc u izboru

Razmisljao sam o kupovini laptopa ali nezadovoljan odnosom cijene i kvaliteta u zadnje vrijeme mi se cini da je PC realniji izbor. Zato mi treba vasa pomoc da za sto manje para bude vise muzike

Racunar bih koristio za rad u Auto Cad-u 3D,nekim strucnim programima koji se integrisu u AC, zatim programima za staticku i dinamicku analizu konstrukcija a ne iskljucujem ni upotrebu revita i slicnih programa u buducnosti. Dakle sve sto bi jedan gradjevinski inzenjer mogao koristiti + standardno, muzika,filmovi....Napomenuo bih da nikakvog renderovanja nece biti, ne bavim se tim.
Kada vec razmisljam o kupovini racunara sigurno bih povremeno i igrao igre, tako da taj aspekt nije zanemarljiv mada osnovna svrha ne bi bilo samo to.

Budzet je oko 85000 za konfu i monitor ukupno ali volio bih da bude sto manje.Prodavnice vjerovatno E... ili W..W..
Nije mi cilj da sklopite neku masinu za ove pare vec da date predlog koji ce raditi posao a za manje novca. Dakle ako uocite da mogu proci jeftinije, iskoristite priiliku . Evo mog razmisljanja a vi slobodno ispravite i dopunite:

Procesor: CPU AM3+ AMD FX-8320

Nikad nisam imao AMD tako da sam Intelov covjek. koliko sam vidio u slicnim temama o nekoj i7 mogu samo da sanjam. interesuje me kako bi se ovaj procesor pokazao u radu sa ovim sto je meni potrebno? Cak sam razmisljao i o fx-6300 ali posto nemam namjeru skoro mjenjati konfu mislim da bi pametniji izbor bio ovaj. Dakle znate za sta cu ga koristiti pa da cujem misljenja o tome sta mogu ocekivati sa ovim. Ovaj favorizujem jos iz razloga sto cu u nekoj buducnosti pozeliti da ga overklokujem pa i taj aspekat uracunajte.

Maticna ploca: mozda MB AM3+ 970 Gigabyte GA-970A-DS3P

Imam slabo znanje o ovome, jednostavno sam vidio da ovu preporucujete u paru sa procesorom. Dakle moze i neka bolja ali uzmite u obzir vec pomenuti overklok i kompatibilnost sa ostalim komponentama.

Napajanje: nemam pojma,ni koja bi snaga bila odgovarajuca a ni o kvalitetu marki na trzistu.

Hard disk: HDD SATA3 7200 500GB Seagate Barracuda® ST500DM00...

Mislim da nemam potrebe za diskom veceg kapaciteta od 500GB. Posle bih vjerovatno jos uzeo i neki SSD

Memorija: Memorija DIMM DDR3 4GB 1600MHz Kingston CL9

Znam da bi trebalo da uzmem vise od 8GB memorije ali hajde za pocetak neka bude 2x4GB.

Optika: 'DVD+/-RW Samsung SH-224DB/BEBE/SATA/ black

Ovaj je mislim najjeftiniji u ponudi.Nemam namjeru da tu ulazem neke pare a kontam da ce i on posluziti svrsi.

Graficka: VGA GeForce GTX750-Ti ASUS OC 2GB DDR5

Kao sto rekoh necu se bas puno naigrati ali ako pozelim da odigram nesta nadam se da bi mi ova graficka obezbjedila da barem neko vrijeme igram igre u FHD i high detaljima. Izabrah asus zato sto koliko procitah,oni su najkvalitetniji. Znam da ce mi obavljati posao sto se tice CAD-a e sad da vidimo da li za igranje vi predlazete nesta bolje.

Kuciste:
Nemam predlog. Vidio sam Thermaltake versa 2 ili nesta slicno ali koliko vidim nema ga vise. Bilo bi dobro da bude provjetreno i da mogu sve ovo skopcati u njega.Dodatni ventilatori i zastita od prasine takodje pozeljni.

Hladnjak: Da ne bude bucan ali da hladi ovaj procesor zadovoljavajuce. Opet napominjem, morace i da hladi overklokovanu masinu pa...

Monitor: Monitor 21.5" Dell P2214H LED AH-IPS

Ovaj mi se cini zadovoljavajuci ali opet ako ima neki za manje novca a podjednako dobar preporucite.

Unaprijed se zahvaljujem svima na pomoci.
metallica2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2014, 0:53   #2
todorovic92
Član
 
Član od: 25.6.2013.
Poruke: 272
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 47 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u izboru

Uf bratko, nikako tu "budzetsku" plocu na takav procesor + klokovanje!

Ja ne bih isao ispod neceg ovakvog :

MB AM3+ 970 Gigabyte GA-970A-UD3P 9.399din.


Napajanje ti treba sto je moguce kvalitetnije, jer ces ipak ti ozbiljno koristit racunar, i tu je napajanje jako bitna stavka. Tu, kao i na ploci, nikako ne bih stedeo.
Nesto ovako u najmanju ruku :

Raidmax RX-600AF, 80PLUS Bronze/PFC/12cmFan/Andyson 5.999din. ili neki
Thermaltake Smart SE SPS-530M Modularno, 14cm fan/SPS-530MPCBEU 5.599din

Kuciste koje si ti predlozio je ok + mu dodaj neki ventilator.

Hladnjak, tu bas i ne znam sta bih preporucio jer ne pratim toliko taj segment. Sve zavisi od budzeta, ali ja bih tu mozda gledao vodeno hladjenje...

Ostalo sto si predlozio je ok, vise stvar afiniteta...

Edit :

Sto se monitora tice, tu bi mogao da ustedis koju crvenu uzimajuci BenQ koji mislim da trenutno ima best buy monitore u odnosu cene/kvaliteta... To bi mogao da porazmislis ako dodjes do granice budzeta
todorovic92 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku todorovic92 na korisnoj poruci:
metallica2 (2.6.2014)
Stara 30.5.2014, 2:48   #3
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u izboru

Sto se tice komponenti sve je na mestu. Narocito ce procesor biti odlican za tvoju upotrebu. FX 8320 moze da uposli se lepo u CAD i 3D programima, tako da je odlicna kupovina.
Sto se tica napajanja i ploce, slazem se sa predlogom od todorovic92, tako da +1 za to.
Za Cooler Cooler Master Hyper 212 EVO je best buy trenutno. Za blazi OC i tise hladjenje moze da posluzi i Cooler Master Hyper TX3 EVO.
Sto se tice kartice, e tu je stvar u tome koliko si pasioniran igrac. Za povremeno igranje, to je previse novca. Obicna GeForce 750 je sasvim dovoljna. Ima za oko 13k MSI i Gigabyte modeli. Za cesce igranje mislim da za taj novac mozes da odvojis bolje je uzeti Asus Radeon R7 265 2GB DDR5.
Taj monitor koji si izabrao je odlican i nema sta da se menja.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
metallica2 (2.6.2014)
Stara 2.6.2014, 20:20   #4
metallica2
Član
 
Član od: 2.6.2008.
Poruke: 156
Zahvalnice: 69
Zahvaljeno 23 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u izboru

Hvala vam obojici na sugestijama i pomoci. Vidim da je jedno napajanje 600w a drugo 550w, hoce li to biti komotno za ove potrebe, buduci overclock i mozda ako budem nadogradjivao jednog dana bolju graficku? Tj, ako uzmem ovo od 600w hocu li biti miran u buducnosti ?
metallica2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2014, 20:41   #5
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u izboru

Bices miran sa oba napajanja. Graficku karticu neces morati da menjas barem 2-3 godine, a mozda i vise. Sto se tice OC-a, ako ne preterujes u istome, opet ce biti dovoljno. Sto se tice OC-a, nemoj da se bakces ako ne osetis da ti je masina sporija od onog sto ti treba.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
metallica2 (2.6.2014)
Stara 2.6.2014, 21:07   #6
metallica2
Član
 
Član od: 2.6.2008.
Poruke: 156
Zahvalnice: 69
Zahvaljeno 23 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u izboru

Jasno. Nisam ni mislio u skorije vrijeme, ako bude u buducnosti bilo potrebe onda, samo sam htio i to da uzmem kao opciju posto vidim da ova serija procesora ima dobre mogucnosti za to. Inace mislim da bih trebao da jako osjetim poboljsanja u radu (do sada sam koristio dual core 2 na 2.1 GHz, laptop verzija).

Hajde ako vas ne mrzi jos jedan predlog za konfiguraciju sa procesorom fx-6300 (samo odgovarajuca maticna,hladnjak,napajanje,ostale komponente bih isto). Cisto da uporedim cijenu. Koliko bih izgubio od performansi sa takvom konfiguracijom? Da li bi bilo osjetno za moje potrebe?

Znam da je ovaj prvi ipak 8 jezgarni i da je net pun poredjenja ali ipak interesuje me i vase misljenje i utisak iz prve ruke mozda .Hvala
metallica2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2014, 23:25   #7
todorovic92
Član
 
Član od: 25.6.2013.
Poruke: 272
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 47 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u izboru

Ista maticna, isto hladjenje, isto napajanje...sve isto druze, socket je isti. I za taj procesor je pozeljna kvalitetnija ploca, poput gore pomenute.

A preformanse... mislim da ti ja tu bas i ne bi bio od pomoci, jer nisam imao iskustva sa tim programima koji zahtevaju sirovu snagu procesora.
todorovic92 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2014, 5:23   #8
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u izboru

Za FX 6300 bi prosao i sa plocom koju si gore naveo. Ostatak novca bi mogao da prebacis u ram ili nesto drugo.
Iskreno, FX 8320 je odlicna stvar za CAD i 3D programe. Mogu da iskoriste svih 8 "jezgara" koje ima u tom procesoru. Sto se tice performansi FX 6300 je grubo receno 25-30 posto sporiji kad se koristi softver koji tebe zanima. Tako da ne bi licno stedeo na tome.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2014, 19:05   #9
metallica2
Član
 
Član od: 2.6.2008.
Poruke: 156
Zahvalnice: 69
Zahvaljeno 23 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u izboru

Opet se javljam jer se moja agonija sa kupovinom racunara nastavlja
Imam ponudu za FX 6300, maticnu ASUS M5A97 EVO R2.0 i napajanje LC POWER X-Type LC7600 600W.
Koliko vidim po netu ova maticna je solidno resenje za FX 6300 ali mene interesuje kako bi se ponasala u kombinaciji sa FX 8320 ili 8350 u uobicajnom radu a i da li bi se mogli kloknuti ovi procesori na njoj? Takodje da li bi napajanje izdrzalo sve to?
Malo sam istrazivao i vidim da ima 6+2 naponsku sekciju a koliko sam vidio da sve preporuke za overklok doticnih procesora idu na 8+2 pa da cujem i vase misljenje mozda je neko imao ili ima ovakvu kombinaciju.
metallica2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2014, 0:29   #10
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u izboru

Ta ploca ce lepo raditi sa FX 83xx serijom, i moci ce uz dobar Cooler da se uradi solidan OC. Naravno ne kao sa 990 cipsetom, ali moci ce preko 4GHz bez problema da ide.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
metallica2 (7.8.2014)
Stara 7.8.2014, 16:51   #11
metallica2
Član
 
Član od: 2.6.2008.
Poruke: 156
Zahvalnice: 69
Zahvaljeno 23 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u izboru

A ovo napajanje hoce li moci izdrzati takvu konfiguraciju (graficka bi bila bila ATI ASUS Radeon HD 7790 1GB GDDR5, bar za pocetak)?
Inace da li bi imalo smisla dati 350e za ovu polovnu konfu? Garancija vazi u skoro punom iznosu za 6300 i plocu,godinu dana za grafiku a za napajanje ne znam koliko. Pored ovoga u konfiguraciji je jos hard 500GB, i 12 GB rama, DVD drajv,kuciste...
Plan bi mi bio da je koristim neko vrijeme a zatim da nadogradim sa ajcim procesorom i eventualno Grafickom ako bude potrebe.
metallica2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2014, 17:26   #12
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u izboru

Oce napajanje. X Type serija na papiru ima je jaca serija od LC Power kompanije, ima 80 PLUS Bronze sertifikat. Tako da oces izdrzati. Naravno pod uslovom da ne stavljas 2 azdaje od grafike
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
metallica2 (7.8.2014)
Stara 7.8.2014, 18:49   #13
metallica2
Član
 
Član od: 2.6.2008.
Poruke: 156
Zahvalnice: 69
Zahvaljeno 23 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Pomoc u izboru

Naravno nema nista od toga,rekoh i ranije da mi igre nisu prioritet
metallica2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Procena računara alien Šta da kupim? 6942 17.12.2023 10:28
Potrebna pomoc pri izboru SSD-a Bandara ŠDK - Nosači podataka 49 15.11.2012 0:56
Pomoc oko pravljenja programa(C) RUSuper Programiranje 14 20.4.2012 17:35
pomoc u izboru DDR2 Ram memorije za Gigabyte p35 ds3r madjo ŠDK - Ostale komponente 15 21.2.2012 18:06
pomoc pri izboru - hitno gagi_ns ŠDK - Foto i audio/video 10 6.8.2007 13:24


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:52.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com