Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.9.2009, 16:33   #1
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Gašenje eksternog diska

Upravo kupih transcend od 1TB i prikacio sam ga na esata. Da li je bezbedno da iskljucim taj hard (ima prekidac na hardu) kada kompjuter radi? Hvala.
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2009, 18:06   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Gašenje eksternog diska

Na hard disk i fleš memoriju kada hoćeš da isčupaš ili isključiš klikneš u moj kompjuter desni klik na disk i klikneš eject
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2009, 18:20   #3
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Gašenje eksternog diska

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
Na hard disk i fleš memoriju kada hoćeš da isčupaš ili isključiš klikneš u moj kompjuter desni klik na disk i klikneš eject
Jesi siguran ti u to?

Kod mene nema te opcije. Prebacicu najverovatnije na USB umesto esata ali bas me zanimalo da li postoji mogucnost i kolko je sigurno.
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2009, 21:47   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Gašenje eksternog diska

Pogledaj pored sata da li imaš safely remove hardware ikonicu
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2009, 21:59   #5
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Gašenje eksternog diska

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
Pogledaj pored sata da li imaš safely remove hardware ikonicu
Kad je povezan na esata nema. Kad je preko usb-a ima ali opet nece da izbaci hard, ibacuje cuvenu generic volume poruku i nece da ga safe remove-uje.
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2009, 22:20   #6
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Gašenje eksternog diska

U svakom slučaju najbolje je ugasiti komp pa onda vaditi kablove.
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2009, 8:22   #7
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Gašenje eksternog diska

Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Kad je povezan na esata nema. Kad je preko usb-a ima ali opet nece da izbaci hard, ibacuje cuvenu generic volume poruku i nece da ga safe remove-uje.
Proveri da li neki program još uvek radi sa tim diskom ili neki sistemski servis (ili antivirus vrši pretragu i sl.).
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2009, 13:40   #8
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Gašenje eksternog diska

Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Upravo kupih transcend od 1TB i prikacio sam ga na esata. Da li je bezbedno da iskljucim taj hard (ima prekidac na hardu) kada kompjuter radi? Hvala.
eSATA ili external sata ti je isto kao i SATA (koji se nalazi na ploči). E sada, da li si nekada vadio hard (sata kabl) direktno sa ploce a da ga prethodno nisi izgasio? Siguran sam da nisi, tako je i kod eSATA (skoro pa isto kao i SATA).
Ako ga ''čupaš/gasiš'' na živo, može doći do corrupt-ovanih fajlova ili nemogućnosti ploce da prepozna externi hard.

Znači, kada 'oćeš da izgasiš ex. hard, prvo izgasi komp pa onda izgasi ex. hard.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2009, 15:39   #9
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Gašenje eksternog diska

Citat:
dbaja kaže: Pregled poruke
Proveri da li neki program još uvek radi sa tim diskom ili neki sistemski servis (ili antivirus vrši pretragu i sl.).
Kako to mogu da proverim? Sorry stvarno ne znam Ali mislim da je nesto sa windowsom generalno. Znaci kad je hard ukljucen ono 5 minuta sve ok. Kad je ukljucen tipa pola sata obavezno izbaci to. Nebitno koji hard da ubacim.

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
eSATA ili external sata ti je isto kao i SATA (koji se nalazi na ploči). E sada, da li si nekada vadio hard (sata kabl) direktno sa ploce a da ga prethodno nisi izgasio? Siguran sam da nisi, tako je i kod eSATA (skoro pa isto kao i SATA).
Ako ga ''čupaš/gasiš'' na živo, može doći do corrupt-ovanih fajlova ili nemogućnosti ploce da prepozna externi hard.

Znači, kada 'oćeš da izgasiš ex. hard, prvo izgasi komp pa onda izgasi ex. hard.
E to mi reci. To sam i ja mislio samo sam hteo da proverim. Preko usb-a mogu da ga otkacim tamo u safe remove i onda iskljucim hard. To resenje sad primenjujem. Taj hard mi sluzi za cuvanje bitnih podataka tako da sam bas izbirljiv sta i kako cu da radim sa njim. A malo je glomazniji za cupanje i sklanjanje u fioku tako da ga samo otkacim i ugasim i sve ok. Sem win problema koji se uvek resi restartom kompa.
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2009, 16:56   #10
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Gašenje eksternog diska

u device manageru na taj hard disk čekiraj quick removal
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2009, 19:37   #11
Chivan
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Chivan
 
Član od: 31.8.2005.
Lokacija: potpuno dislocirana
Poruke: 2.695
Zahvalnice: 974
Zahvaljeno 965 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: Gašenje eksternog diska

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
eSATA ili external sata ti je isto kao i SATA (koji se nalazi na ploči). E sada, da li si nekada vadio hard (sata kabl) direktno sa ploce a da ga prethodno nisi izgasio? Siguran sam da nisi, tako je i kod eSATA (skoro pa isto kao i SATA).
Ako ga ''čupaš/gasiš'' na živo, može doći do corrupt-ovanih fajlova ili nemogućnosti ploce da prepozna externi hard.

Znači, kada 'oćeš da izgasiš ex. hard, prvo izgasi komp pa onda izgasi ex. hard.
Sama SATA kao standard je pravljena da bude hot swappable. eSATA je nadogradnja standarda za eksterne SATA HDD-ove. Karakteriše je otproniji konektor koji smanjuje mogućnost slučajnog isključenja. I SATA i eSATA HDD-ovi mogu da se vade "na živo", bez gašenja kompjutera, ukoliko operativni sistem to podržava. Ukoliko ne podržava može doći, kao što si rekao, do gubljenja fajlova i/ili zamrzavanja operativnog sistema. Našao sam na ovaj program, ali nisam imao prilike da ga isprobam u praksi - HotSwap!

Ono što sam isprobao u praksi je vađenje raznih eksternih eSATA diskova i fioka na testu bez ikakvih posledica, bilo po računar, bilo po drajv.
Chivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2009, 19:49   #12
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Gašenje eksternog diska

Pravljena je ali ne funkcioniše uvek super. XP SP3, izgasih ja rack na dugme, palim ga ponovo i moša. Fali 3 filma i igra koje sam ''nabavio'' i od tada rack nisam gasio više na dugme, samo kada je komp izgašen.

Poslednja ispravka: dzonihsv (21.9.2009 u 20:01) Razlog: buđavi net zabo pa me zeznuo...
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2009, 19:51   #13
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Gašenje eksternog diska

Citat:
Chivan kaže: Pregled poruke
Sama SATA kao standard je pravljena da bude hot swappable. eSATA je nadogradnja standarda za eksterne SATA HDD-ove. Karakteriše je otproniji konektor koji smanjuje mogućnost slučajnog isključenja. I SATA i eSATA HDD-ovi mogu da se vade "na živo", bez gašenja kompjutera, ukoliko operativni sistem to podržava. Ukoliko ne podržava može doći, kao što si rekao, do gubljenja fajlova i/ili zamrzavanja operativnog sistema. Našao sam na ovaj program, ali nisam imao prilike da ga isprobam u praksi - HotSwap!

Ono što sam isprobao u praksi je vađenje raznih eksternih eSATA diskova i fioka na testu bez ikakvih posledica, bilo po računar, bilo po drajv.
Vrlo vrlo vrlo zanimljivo ovo sto zboris Jel ima negde informacija koji OS podrzava ovu opciju. U mom slucaju je XP 64 bit.
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2009, 20:11   #14
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Gašenje eksternog diska

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
Pravljena je ali ne funkcioniše uvek super. XP SP3, izgasih ja rack na dugme, palim ga ponovo i moša. Fali 3 filma i igra koje sam ''nabavio'' i od tada rack nisam gasio više na dugme, samo kada je komp izgašen.
MOzda je ovo bio problem kod tebe

  • Confirms all volumes assigned to the drive are not in use before removing it.
  • Spin-down the drive to remove the drive safely.
To radi ovaj programcic sto je naveo Chivan. Ja imam bitne poslovne podatke na tom hardu tako da ne bih da pogubim to.
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2009, 0:07   #15
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Gašenje eksternog diska

Da bi HotPlug radio ispravno ne samo da treba OS da ga podržava nego svi cache-vi moraju biti flush-ovani pre isključivanja samog uređaja. To upravo radi ona "Safely Remove" opcija. Alternativno, keširanje može da se isključi za dati uređaj, onda nema rizika od "nestalih fajlova" dok god je svaka operacija sa diskom završena, npr. kopiranje fajla na disk.

Znači, gašenje/iskopčavanje eksternog diska pre kliktanja na "Safely Remove" je rizik, bilo da je interfejs preko kog je povezan HotPlug ili ne, samo zbog toga što se koristi keširanje. eSATA nije nikakav izuzetak.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2009, 13:21   #16
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Gašenje eksternog diska

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Da bi HotPlug radio ispravno ne samo da treba OS da ga podržava nego svi cache-vi moraju biti flush-ovani pre isključivanja samog uređaja. To upravo radi ona "Safely Remove" opcija. Alternativno, keširanje može da se isključi za dati uređaj, onda nema rizika od "nestalih fajlova" dok god je svaka operacija sa diskom završena, npr. kopiranje fajla na disk.

Znači, gašenje/iskopčavanje eksternog diska pre kliktanja na "Safely Remove" je rizik, bilo da je interfejs preko kog je povezan HotPlug ili ne, samo zbog toga što se koristi keširanje. eSATA nije nikakav izuzetak.
Znaci sve sto ti traba je program kao sto je HotSwap! i ti si miran jel? On ti neda da iskljucis kad disk radi, kad ga koristi nesto itd mada ja mislim da je to isto ko kod usb-a i njegovog Generic error-a.
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2009, 16:03   #17
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Gašenje eksternog diska

^ Ne sve što ti treba je da batališ g***o od operativnog sistema zvanog Windows s kojim se ne može izaći na kraj zbog ovakvih gluposti .
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2009, 16:27   #18
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Gašenje eksternog diska

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
^ Ne sve što ti treba je da batališ g***o od operativnog sistema zvanog Windows s kojim se ne može izaći na kraj zbog ovakvih gluposti .
E to je vec nemoguce posto su mi programi za posao Windows only
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2009, 16:31   #19
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Gašenje eksternog diska

Moje saučešće . Nisam ni ja u boljoj poziciji, u stvari niko nije, al' i tome mora doći kraj.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.2.2010, 15:39   #20
atomic
Član
 
Član od: 19.11.2008.
Poruke: 65
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Gašenje eksternog diska

Pročitao sam sve postove pošto sam i ja u nedoumici kako najbezbednije isključiti eksterni hard povezan preko eSATA. Moje iskustvo je sledeće.
1. način: Meni se takođe pojave ikonice Safe Remove i Eject, ali na tu opciju hard ne uradi spindown. Zatim isključim kabl pa hard na prekidač fioke. Tada se hard disk isključuje uz karakterističan zvuk zaustavljanja rotirajuće ploče kao da je nestalo struje, što nije baš normalno isključivanje. Čak i kada isključim računar na shutdown, hard se i dalje vrti.
2. način: Instalirao sam Windows na taj eksterni hard i posle isključivanja komjutera sa tog sistema tek tada je hard bio zaustavljen, plava dioda na fioci više ne svetli i hard disk se bez brige može isključiti na prekidač. Trenutno, meni ovaj način predstavlja najbolje rešenje. Nisam probao ovaj HotSwap! program. Bilo bi zaista odlično da on uspori hard i isključi ga kao što to čini i shutdown operativnog sistema.

Citat:
^ Ne sve što ti treba je da batališ g***o od operativnog sistema zvanog Windows s kojim se ne može izaći na kraj zbog ovakvih gluposti .
Da li linux može da unmountuje hard propisno, baš onako kao kad isključuješ računar?

Poslednja ispravka: atomic (1.2.2010 u 15:46) Razlog: pitanje za bvitnik
atomic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Gomilanje antivirusnih definicija na particiji hard diska Branislav Gavric Zaštita 8 3.6.2009 21:49
2 hard diska i 2 OS-a Pedja86 Operativni sistemi 2 22.5.2009 0:46
Kako da instaliram Vistu preko boot diska, a ne preko harda? kosarkas_94_ Operativni sistemi 4 9.3.2009 19:49
Očitavanje sadržaja sa diska ekvi Aplikativni softver 5 3.12.2008 20:34
Povratak podataka sa hard diska rogehpelb Nosači podataka 6 28.6.2007 22:06


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:39.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com