Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Pregled rezultata glasanja: Koliko kod vas ima neprofesionalnih profesora/nastavnika?
80–90% se ponaša neprofesionalno 37 19,07%
70–80% se ponaša neprofesionalno 17 8,76%
60–70% se ponaša neprofesionalno 14 7,22%
50–60% se ponaša neprofesionalno 24 12,37%
40–50% se ponaša neprofesionalno 15 7,73%
30–40% se ponaša neprofesionalno 15 7,73%
20–30% se ponaša neprofesionalno 34 17,53%
10–20% se ponaša neprofesionalno 14 7,22%
0–10% se ponaša neprofesionalno 16 8,25%
Nema neprofesionalnih profesora/nastavnika 8 4,12%
Glasova: 194. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.6.2006, 2:43   #1
Arakis
Član
 
Član od: 12.12.2005.
Lokacija: Azeroth
Poruke: 84
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Neprofesionalni profesori/nastavnici

Da li i kod vas ima neprofesionalnih profesora ili nastavnika?
Mislim na profesore/nastavnike koji nista ne objasnjavaju, tj. samo se sedi na casu i cita se udzbenik/knjiga,ili na skolu/profesora/nastavnika koja nista ne preduzme kada nekom izbiju oko ili kada dopuste da im pogine ucenik na ekskurziji ili da ne pricam o "podmicivanju" profesora/nastavnika ("hmmm imas 1 za kraj godine, donesi mi 10 litara piva i imaces 2"). Da sam hteo da ucim na "suvo" da mi niko nista ne objasnjava ostao bih kuci i ucio (i upgrade-ovao bih komp od para za skolu ). Dvoumio sam se da li da otvorim temu, ali kada sam cuo da toga ima i u drugim gradovima trenutno sam se odlucio da otvorim ovu temu.

Naravno ima i super profesora/nastavnika, ali hocu da pitam da li toga ima i kod vas i koliko je to zastupljeno.

EDIT: Za one koji su zavrsili skolu: neka navedu podatak kao prosek iz skola u koje su isli.

Poslednja ispravka: VojaM (16.6.2006 u 15:37) Razlog: Kako se ono piše rečca "ne"?
Arakis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2006, 9:29   #2
Dushan
Veteran
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: N/A
Poruke: 520
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 32 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Ne profesionalni profesori/nastavnici

Ima, a debila ce uvek i biti i mi ne mozemo nishta protiv toga, a najgore je kad te profesor/nastavnik zamrzi, e onda si n*****o. U mojoj shkoli je 90% nastavnika takvo, a o korumpiranosti da ne govorim
Dushan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2006, 10:35   #3
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.869
Zahvalnice: 2.937
Zahvaljeno 3.863 puta na 1.166 poruka
Određen forumom Re: Ne profesionalni profesori/nastavnici

Citat:
Dushan kaže:
Ima, a debila ce uvek i biti i mi ne mozemo nishta protiv toga, a najgore je kad te profesor/nastavnik zamrzi, e onda si n*****o. U mojoj shkoli je 90% nastavnika takvo, a o korumpiranosti da ne govorim
Generalno, skolstvo je katastrofalno.
Tema je OK ali glasanje je skoro pa nepotrebno... znamo rezultat unapred.
Nadam se samo da se nece javiti blente sa postovima tipa: "...skola je ionako nepotrebna i preteska..."
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2006, 11:43   #4
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Ne profesionalni profesori/nastavnici

Citat:
oluja kaže:
Generalno, skolstvo je katastrofalno.
Tema je OK ali glasanje je skoro pa nepotrebno... znamo rezultat unapred.
Nadam se samo da se nece javiti blente sa postovima tipa: "...skola je ionako nepotrebna i preteska..."
Slazem se sa tobom da je skolstvo katastrofa.

Skola nije nepotrebna,da nije nje ja ne bih bio gde sam sad,
System Admin kod internet provajdera,i to sa samo 20 godina mog zivota...
Voleo sam da idem u skolu,samo zalim sto nisam imao kesa za nesto vise
Zeleo sam da idem na FON ili RAF,ali finansije ne dozvoljavaju...

Cekamo neke bolje dane......
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2006, 12:30   #5
M.Silenus
Veteran
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Vremenske Grobnice, Hiperion
Poruke: 680
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 124 puta na 82 poruka
Određen forumom Re: Ne profesionalni profesori/nastavnici

Moje iskusto kaže da je 80% nastavnika u osnovnoj i srednjoj školi nekompetentno za ono što radi ( nažalost ). Čast izuzecima. Što je najgore, desi se da dođe neki dobar nastavnik kao zamena na , recimo, mesec-dva i da bude odličan.

Na fakultetu je situacija bitno drugačija, verovatno zato što imaš onoliko kontakata sa profanima i asistentima koliko ti treba ili koliko hoćeš , ne uključujem ovde ispite. Na MatF-u je obrazovni kadar uglavnom korektan ( istina , neki znaju da budu pravi vampiri ). Doduše , možda sam i ja previše navikao na one iz prethodnog školovanja pa mi ovi izgledaju sjajno.
M.Silenus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2006, 13:21   #6
Dacko
Član
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 71
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Ne profesionalni profesori/nastavnici

Eto, besplatan savet od profesorke koju smatraju profesionalnom: piše se neprofesionalnost, neprofesionalni nastavnici itd. Rečca NE piše se sastavljeno s pridevima i imenicama, rastavljeno od glagola.
A pošto zaista ima loših i lenjih kolega, neću da branim prosvetne radnike, već samo pitam da li postoji i neki problem u samim učenicima koji pokušavaju da izvade oko jedan drugom na času. Meni se to nikad nije desilo, imala sam lepu saradnju i sa srednjoškolcima i s osnovcima, ali ne može se očekivati da škola nadoknadi potpuni nedostatak zdravog razuma i kućnog vaspitanja kod pojedine dece.
Dacko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2006, 13:23   #7
priest (of_the_moon)
Član
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: grad u oblacima
Poruke: 288
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Ne profesionalni profesori/nastavnici

Eh, što bi rekli moji stari, kakva zemlja takvo i školstvo.

U srednjim i osnovnim školama, generalno govoreći, više je problem u učenicima. Zašto bi se neki profesor trudio da predaje nešto kada je navikao da ga na njegovim predavanjima sluša jedan ili nijedan učenik? Učenici su ti koji (nesvesno) definišu profesorov odnos prema radu. Verujem da bi svaki podigao kvalitet svoje nastave da učenici pokazuju bar neko interesovanje.

Što se tiče "neprofesionalstva" nastavnika/profesora, verujem da njima nije lako i da imaju mnogo (egzistencionalnih) problema, ali to nije opravdanje, jer takođe postoje nastavnici/profesori koji svoj posao obavljaju odlično. Opet to može zavisiti od čoveka do čoveka, pa i nezavisno od konstatacije u prethodnom pasosu.
priest (of_the_moon) je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2006, 13:25   #8
priest (of_the_moon)
Član
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: grad u oblacima
Poruke: 288
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Ne profesionalni profesori/nastavnici

Citat:
Dacko kaže:
ali ne može se očekivati da škola nadoknadi potpuni nedostatak zdravog razuma i kućnog vaspitanja kod pojedine dece.
Apsolutno se slažem i razumem...
priest (of_the_moon) je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2006, 14:46   #9
Arakis
Član
 
Član od: 12.12.2005.
Lokacija: Azeroth
Poruke: 84
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ne profesionalni profesori/nastavnici

Citat:
Dacko kaže:
samo pitam da li postoji i neki problem u samim učenicima koji pokušavaju da izvade oko jedan drugom na času.
Ne na casu nego na odmoru, koliko puta sam video da njih 5-6 isprebija 1 (recima: jednog) ucenika samo zato sto je "streber", ili zbog nekog drugog bezveznog razloga,a da profesori/nastavnici nista ne preduzmu.

Kada sam isao u osnovnu skolu, nastavnica je pokusala da natera ucenicu da pojede svesku!!! Posle par dana nastavnica je "otisla" iz skole.

Citat:
Dacko kaže:
ali ne može se očekivati da škola nadoknadi potpuni nedostatak zdravog razuma i kućnog vaspitanja kod pojedine dece.
Potpuno se slazem.
Arakis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2006, 14:56   #10
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Neprofesionalni profesori/nastavnici

U nasem skolstvu ima svega i svacega, ali generalno situacija nije dobra. Naravno ima i extrema, kako pozitivnih tako i negativnih (ovih drugih nazalost mnogo vise).

Za ozbiljniju raspravu treba proanalizirati pored stanja u skolstvu, strukture kadrova i njihovih znanja i danasnju omladinu koja je odrastala u groznim godinama gde je najgori sljam ove zemlje kreirao moral i pravila ponasanja.

Jos dok sam ja bio u gimnaziji vecina profesora nije bila orna za neki rad vec je uglavnom "odradjivala" ono sto mora nezadovoljna platom. (Plus ratovi, hronicna besparica, kriminal, itd.) Bilo je to i onih koju su smatrali da im je duznost da predaju sto bolje bez obzira na uslove i koji su se zaista maksimalno trudili. Njima skidam kapu. Ali razumem i one koju su muku mucili da sastave kraj sa krajem pa jos kad im problematicni ucenici dodatno pocnu da zagorcavaju zivot...
U toj ekipi bilo je i bednika koji su koristili svoj polozaj da se "snadju" tipa: moj kum je profesor matematike. Ako imas keca ides kod njega na casove i sigurno imas dvojku. Isto tako je kum svoje "jedinicare" slao kod naseg profesora. To je kriminal.
Bilo je i onih koju su otvarali privatne agencije preko kojih su isle sve eksurzije, a oni se tada debelo ugradjivali.

Naravo ni djaci nisu cvecke. To su bas godine kada hormoni divljaju, pa jos kad se na to doda nevaspianje koje mnogi nose iz kuce eto "zabave" za mase.

S obzirom da ovo manje-vise svi znaju hocu da ukazem na jedan segment koji je i dalje izrazen u oblasti informatike. Naime, dobar deo potencijalnih profesora pokusava da se zaposli kao prof. matematike ali tu ima malo slobodnih mesta. I onda je najcesca procedura da se prvo uvali kao profesor informatike (posto na MATF ima smer: profesor matematike i informatike) a onda polako da uzima jedno po jedno odeljenje i tako od informaticara predje u matematicara. Takvih slucajeva ima dosta i njihovi casovi informatike (opet cast izuzecima) su prava nocna mora.
S druge strane, dobri informaticari retko idu u profesore (jos jednom cast izuzecima kakav je bio moj poslednji prof.) jer sa dobrim znanjem lako mogu da za isti rad dobiju neuporedivo vecu platu. I onda nemaju nikakav interes da se bore sa podivljalim masama. Zato su tu i promene najcesce.

Poslednja ispravka: VojaM (16.6.2006 u 15:30) Razlog: Kako se ono piše rečca "ne"?
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2006, 1:52   #11
Dacko
Član
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 71
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Ne profesionalni profesori/nastavnici

Citat:
Arakis kaže:
Ne na casu nego na odmoru, koliko puta sam video da njih 5-6 isprebija 1 (recima: jednog) ucenika samo zato sto je "streber", ili zbog nekog drugog bezveznog razloga,a da profesori/nastavnici nista ne preduzmu.
Shvatam, ali šta zaista očekuješ da preduzmu? Da prijave policiji? Da izvuku izgrednicima uši? Da se i sami potuku? Rešenje problema je mnogo komplikovanije i potrebno je da celokupna atmosfera u konkretnoj školi, a bogami i u celoj zemlji, bude znatno drugačija.
Recimo, radila sam u srednjoj stručnoj školi poznatoj po problematičnim đacima. Imala sam sreće da se na pravi način postavim prema njima još od prvih časova, bila sam stroga i nepopustljiva kad je reč o radu i disciplini, ali umela sam da se zezam, prihvatam fazone na svoj račun i uzvraćam ih, kao i da ne zvocam oko bilo čega što nije moj posao. Na odmoru bi se svi uprepodobili kad me sretnu, neki su pritrčavali da me pozdrave, tako da nikad nisam ni videla tuču, bilo bi ih sramota da to rade preda mnom. A bilo je tuča, znam iz tuđih priča.
Bila sam početnica i kolege su me upozoravale kako moram da ispišem gomilu jedinica da bi me đaci ozbiljno shvatili, da moram da ih izbacujem sa časa, da ih ponižavam i maltretiram kako oni to ne bi činili meni. Veću gomilu gluposti nisam čula u životu. Učenici osete kada ih poštuješ kao ličnosti, ali i kad poštuješ sebe i nećeš da dozvoliš gluposti. Zbog toga kod mene nije bilo ekscesnih situacija, a kod 'mudrih' kolega jeste i to mnogo. I šta sad? Dati svim profesorima recept kako da budu ljudi? Naterati ih da shvate da taj posao mora da postane poziv koji se voli i živi? O direktorima koji biraju članove kolektiva tako da dobiju maksimum poslušnosti i ulizištva a minimum kvaliteta bolje da ne govorim. Ti isti direktori neće da izbace iz škole učenike koji zbog psihičkih bolesti, narkomanije, problema sa zakonom nisu u stanju da normalno idu u školu, ali kad dođu pobrinu se da je ogade svim ostalim đacima. Zašto neće? Tata i mama plate da sinak završi školu, a kako - to ih ne interesuje, važno je da nije kod kuće i da ne maltretira njih. Koliko dugo će i najbolji profesor u takvoj sredini sačuvati početni entuzijazam i kada će početi da se oseća kao budala, zavisi od čoveka, ali retko ko ne pukne pre ili kasnije. I to ne zato što ga ne cene ili ne plaćaju, već zato što počne da smeta kolegama koji uživaju u neradu i haosu, poklanjaju ocene ili uzimaju mito, pa onda pokušavaju na sve načine da oteraju 'crnu ovcu' koja im kvari prosek. Za lekare i profesore ne sme da postoji opravdanje u vidu loše materijalne situacije ili loših uslova za rad, jer su to poslovi za koje je etika ključni sastojak, ali ko može da stalno ide protiv svih i ratuje s vetrenjačama?

P. S. Lepo je što je promenjen naslov teme.
Dacko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2006, 21:38   #12
Arakis
Član
 
Član od: 12.12.2005.
Lokacija: Azeroth
Poruke: 84
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ne profesionalni profesori/nastavnici

Citat:
Dacko kaže:
Shvatam, ali šta zaista očekuješ da preduzmu? Da prijave policiji? Da izvuku izgrednicima uši? Da se i sami potuku? Rešenje problema je mnogo komplikovanije i potrebno je da celokupna atmosfera u konkretnoj školi, a bogami i u celoj zemlji, bude znatno drugačija.
Imas pravo.
Onda je moto vecine skola "Ako imate prosek veci od 3, onda slede "
Arakis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2006, 22:06   #13
SFRJ-Forever [CG]
Veteran
 
Član od: 25.12.2005.
Lokacija: Republika SFRJ, Beograd, Bar
Poruke: 1.184
Zahvalnice: 295
Zahvaljeno 95 puta na 55 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku SFRJ-Forever [CG]
Određen forumom Re: Neprofesionalni profesori/nastavnici

Hmmm, ovo pitanje sam razumjeo u slucaju iskustva i znanja u opstem predavanju i literaturi, dakle, neprofesionalnost profesora moze se prvenstveno vidjeti preko knjiga koje su ''oni napisali'' [preveli i kopirali strane].
I sta se onda dogadja, studenti ne mogu da se snadju u knjizi od 400 strana jer je sve nabacano kako je njemu ulazilo u gu**cu

P.S. Ovaj zakljucak baziram na ne sopstvenom nego i kolekivnom misljenju moje grupe sa faxa.

Poslednja ispravka: Simke (18.6.2006 u 8:19)
SFRJ-Forever [CG] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2006, 12:11   #14
M.Silenus
Veteran
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Vremenske Grobnice, Hiperion
Poruke: 680
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 124 puta na 82 poruka
Određen forumom Re: Neprofesionalni profesori/nastavnici

I kako sada izaći iz vrzinog kola? Ovde bre svako prevaljuje svoju krivicu na drugoga! I na kraju ispada da su deca kriva što su grozna!

Ovo se ne tiče toliko postavljene teme, ali samo da napomenem kakve priče sam slušao :
- roditelji koji misle da se neka deca rađaju loša, a neka dobra
- roditelji su razočarani svojim detetom , i stoga se ophode prema njemu sa nipodaštavajem
- roditelji kupuju deci konzole samo da bi ih skinuli sa vrata ( zvanično - zato što ih vole )
- itd. itd.

Čoveče, kada će ljudi u rešavanju ovakvih problema početi od sebe, a ne od drugih ( najgore je ovo prebacivanje krivice na, ni krivu ni dužnu, decu )!

PS @Dacko, čestitam na pristupu!
M.Silenus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2006, 12:38   #15
Arakis
Član
 
Član od: 12.12.2005.
Lokacija: Azeroth
Poruke: 84
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Neprofesionalni profesori/nastavnici

Citat:
M.Silenus kaže:
I kako sada izaći iz vrzinog kola? Ovde bre svako prevaljuje svoju krivicu na drugoga! I na kraju ispada da su deca kriva što su grozna!
Veoma tacno, sve pocinje od kuce (losih roditelja)...
Arakis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2006, 0:45   #16
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: Neprofesionalni profesori/nastavnici

Arakis, ne diraj mi ćaleta i kevu!

Kod mene i nema nešto neprofesionalnih profesora. Jedino nastavnica koja je, da kažem, mentalno slabija od ostalih nastavnika pa čak i od đaka! Samo da joj vidite ponašanje. Ali ostali nastavnici su kul. Kad se uči nova lekcija prvo sve ispričaju pa kad završi onda:
-Da li ste sve shvatili?
-Jesmo!
-Sigurno?
-Jesmo!
-Ima li nešto nejasno?
-Nema! Možemo li na odmor?

Ali zato kad počne ispitivanje.... Sve bandere u dnevniku.

Imao je jedan slučaj kad je jedna devojka, ja mislim 3. razred srednje, optužila svoju razrednu da je zlostavlja i ne znam šta još kakve gluposti, pa je još i prijavu u policiju podnela! U stvari se na kraju ispostavilo da je ona bježala sa časova, razredna je opomenula i rekla da će zvati roditelje i ova napravila zvek. Posle zavrzlame izbacili su devojku iz škole.

A onda drugi slučaj: nastavnik u osnovnoj školi je bacio đaka sa stepenica! Đak mu je prišao, nešto rekao i profa ga "samo" gurnuo. Đak je dobio prelome ruke, rebra, ne znam ni ja. Nastavnik je imao suđenje i pauzu nekoliko mjeseci.

Poenta priče? Ima nas svakakvih. Krivi su i đaci i nastavnici. Đaci bi stvarno trebalo da budu korektniji prema nastavnicima, a nastavnici su ipak trebali da se sjete šta su radili (ili šta su drugi radili) dok su bili oni u školi a ne posle da kukaju kako smo mi bezobrazni i ne znam ni ja što još. Najbolje naći neku sredinu: Umeti našaliti se sa đacima a isto tako i đaci da poštuju profesora.

Citat:
Dacko kaže:
Recimo, radila sam u srednjoj stručnoj školi poznatoj po problematičnim đacima. Imala sam sreće da se na pravi način postavim prema njima još od prvih časova, bila sam stroga i nepopustljiva kad je reč o radu i disciplini, ali umela sam da se zezam, prihvatam fazone na svoj račun i uzvraćam ih, kao i da ne zvocam oko bilo čega što nije moj posao. Na odmoru bi se svi uprepodobili kad me sretnu, neki su pritrčavali da me pozdrave, tako da nikad nisam ni videla tuču, bilo bi ih sramota da to rade preda mnom. A bilo je tuča, znam iz tuđih priča.
Baš ovako. Takva je i moja razredna (već je bivša, nemamo više fiziku) koja je bila ekstra. Znala je da se izdere na nas i da nas sve istraumira redom ali je uvek tu bila da nam pomogne i umela je da se zeza sa nama.
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2006, 2:16   #17
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Post Re: Neprofesionalni profesori/nastavnici

Citat:
Arakis kaže:
Veoma tacno, sve pocinje od kuce (losih roditelja)...
Ili bolje reći, od kućnog vaspitanja koje svako sa sobom jednog dana ponese, gde god da ode, što važi za sve nas... Nije toliko loša stvar ako u osnovnu školu dođe dete koje roditelji nisu naučili ponašanju,... jako loša stvar je ako to dete dođe kod profesora/nastavnika koji decu treba da uputi i nauči - a sam nema šlifa. E, za takve stvari je potrebna psihologija i pedagogija, koja se izučava na fakultetima, ali nekako imam utisak da je to "samo jedan smarački ispit više" i da se uopšte ne shvata ozbiljno... Da se ja pitam, to bi bio predmet koji bi se slušao bar tri semestra i to ne zato što je obiman, već zato što je preko potreban. Sve dok ga ne shvate ozbiljno oni kojima je dodeljena čast da bar malim delom svog ponašanja utiču na nečiji životni put... U skladu s tim, pre zasnivanja radnog odnosa (pogotovo u osnovnoj školi) - polaganje psiho testa. Stručnjaci će proceniti ko je koliko labilan, koliko ima kompleksa, koliko je sposoban/nesposoban da radi svoj posao i ono što je najvažnije, koliko voli da radi svoj posao...
Mene niko ne može da ubedi da se sa decom ne može izaći na kraj... Istina je da ima svakave dece, iz svakakvih porodica, ali svako od njih je posebno na svoj način i svako to dete treba primetiti... Ko za to nema živaca i elana, ne treba ni da radi taj posao. Krivo mi je što prosvetni radnici ne mogu da shvate koliko jedna njihova reč može kasnije da pomogne ili odmogne u životu... Najlakše je nešto reći, ali treba imati uvid u to kako, pred kim, kada i kako će to da utiče na dete... Nikada neću zaboraviti jednu nastavnicu iz osnovne koja je obožavala da javno ponižava decu. Koliko je samo puta jednoj devojci rekla da su joj prljave farmerke pred čitavim odeljenjem... To nije normalno ponašanje i to je za momentalni otkaz... Nema tu puno razmišljanja. Takođe me niko neće ubediti da ta devojka od silnog ponižavanja, sada, sa svojih skoro 25 godina nema neki kompleks (pogotovo kad treba da obuče farmerke)...
[Imzadi] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2006, 2:16   #18
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Post Re: Neprofesionalni profesori/nastavnici

Imala sam dosta prilika da se družim sa profesorima, da ih slušam i posmatram. Šta mogu da kažem za profesora koji je relativno mlad, ima zvanje tog nekog profesora, ali isto tako i klasične psihopatske simptome... Voli da bije Kada mu je bilo postavljeno pitanje: "Znaš li da je to zakonom zabranjeno", njegov odgovor je izgledao ovako nekako: " Šta? Uhvatim ga lepo, zaključam učionicu, izudaram k'o konja, pa on neka se žali... Moja reč protiv njegove". Eto, ima i takvih, nažalost. I to puno...
E sad, druga je stvar što će to izmlaćeno i isprepadano dete da ima komplekse... To izgleda nikoga ne zanima, jer su u škole dobrodošli svi, bez obzira na svoj primitivizam i sadizam... Iz tog razloga kažem - psiho test je najbolje rešenje. Mada, toga nikada neće biti, ali ne škodi da se malo mašti pusti na volju...
@Dacko
tvoj pristup učenicima je, koliko mogu da primetim, sasvim ok. Bar po mom dosadašnjem iskustvu, profesori književnosti inače imaju bolji i efikasniji pristup, verovatno zato što i u književnosti ima jako puno psihologije. Nekako ste produhovljeniji od ostalih. Opet, sve zavisi od čoveka do čoveka, ali ipak dobra i na pravi načen shvaćena knjiga, menja čoveka.
[Imzadi] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2006, 3:42   #19
6am3 Fana71c
Veteran
 
Član od: 13.1.2006.
Poruke: 887
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 45 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: Neprofesionalni profesori/nastavnici

Evo da vam kazem iz prve ruke, jer mi je keva bila profesor 8 godina, direktor skole 2 godine i sad evo predaje na fakultetu u Novom Sadu: ima ih svakakvih... ona je cool, to svi kazu, ali kakve sam sve sretao u zivotu, to je tiha jeza: od poluobrazovanih selljanki koje kao su diplomu dobile kao nagradu na vasharu, preko iskompleksiranih mladjih profesora koji misle da su bog i batina, pa zatim matore senilne boodale koje su sazrele za penziju jos i pre nego sto su poceli da predaju, a naravno tu su uvek i pijani shumari koji jedva cekaju da zavrse cas da se mogu vratiti u kafanu... mada treba ih razumeti: ponavljas iste stvari ceo zivot, on and on, i to bezobraznoj i neodgovornoj masi dechurlije/teenagera kojoj je jedni problem na svetu kad ce vise da zvoni... hvala bogu pa evo samo sto nije letnji raspust, konacno...
6am3 Fana71c je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2006, 6:55   #20
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Ne profesionalni profesori/nastavnici

Citat:
Dacko kaže:
Za lekare i profesore ne sme da postoji opravdanje u vidu loše materijalne situacije ili loših uslova za rad, jer su to poslovi za koje je etika ključni sastojak, ali ko može da stalno ide protiv svih i ratuje s vetrenjačama?
pa možeš ti, možemo mi...

očigledno ti nije bilo potrebno puno vremena da sve sagledaš iz pravog ugla...
to je ono što me ohrabruje da će sve ipak biti razrešeno jednog dana, nadam se što pre...
jasno je da smo svi mi krivi, mi smo ih iskvarili i sad ćutimo i trpimo, čekamo pritisak spolja da pod plaštom nekih svetskih normi operemo svoj prljav veš...
znam da tužno i tragično zvuči ali je istinito...

znam da ima puno raznih primera ali evo par...

∙ pred početak svake školske godine počinje nadmetanje, licitacija, pogađanje i sl. između vaspitačica, učitelja, nastavnika i profesora koji će učenik u čiji razred... zavisno od toga šta mu mama i tata rade i koliko su bitni i poznati u okruženju... dalje je valjda jasno....

∙ jedna prilično stara ali istinita anegdota...
jedan poznati lekar specijalista kaže svom takođe poznatom i priznatom kolegi:
- da li si čuo da narod priča kako uzimamo pare?
- neka, nek se zna...

za istog postoji još jedna anegdota:
došao pacijent posle duže vremena i ubi se objašnjavajući kako je i ranije dolazio, lekar se nešto ne seća a on da bi ga podsetio spomenu prase koje je doneo tada iz zahvalnosti, na šta ovaj reče:
- vas se nešto ne sećam ali se praseta sećam...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com