Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Overklok
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Overklok Kako overklokovati osnovne komponente i ubrzati sistem

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.7.2008, 17:18   #1
Miki-Car
Veteran
 
Član od: 21.6.2008.
Poruke: 678
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 260 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Miki-Car Slanje poruke preko MSN-a korisniku Miki-Car Slanje poruke preko Yahooa korisniku Miki-Car
Određen forumom Temperature

Imam AMD 64X2 5600+.

Nemam trenutno velike zahteve, ali kad mi bude trebalo, do koje temperature bi trebao da se ogranicim (uzmite u obzir da cu do tad imati CM Hyper 212)?

Poslednja ispravka: mad_skillz (2.7.2008 u 12:30)
Miki-Car je offline  
Stara 1.7.2008, 20:30   #2
Renche
Starosedelac
 
Član od: 30.12.2007.
Lokacija: Šid
Poruke: 1.582
Zahvalnice: 486
Zahvaljeno 473 puta na 241 poruka
Određen forumom Re: Temperature

Ideš do 65°c, ne idi dalje
Renche je offline  
Stara 2.7.2008, 10:00   #3
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Temperature

Iz iskustva: imam BE klokovan na 3 GHz, nije mi se nesto jurilo dalje. Imam isti kuler. Temperature nikada nisu dosle do tih 65 stepeni. Dakle, moze se reci da je to sigurna temperatura kuju mozes da postavis u BIOSu kao temperaturu gasenja procesora. Inace, maksimalna temperatura koju procesori nebi trebalo da predju se krece oko 90 stepeni, dakle, postavka 65 ili 70 stepeni je vrlo sigurna granica.
vasiljevic je offline  
Stara 2.7.2008, 10:39   #4
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Temperature

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
Iz iskustva: imam BE klokovan na 3 GHz, nije mi se nesto jurilo dalje. Imam isti kuler. Temperature nikada nisu dosle do tih 65 stepeni. Dakle, moze se reci da je to sigurna temperatura kuju mozes da postavis u BIOSu kao temperaturu gasenja procesora. Inace, maksimalna temperatura koju procesori nebi trebalo da predju se krece oko 90 stepeni, dakle, postavka 65 ili 70 stepeni je vrlo sigurna granica.
Realno, koliko dugo bi mogao procesor da radi na toj temperaturi? Ionako je 75 stepeni granica na kojoj se aktivira termalni mod.
Beagle je offline  
Stara 8.7.2008, 11:50   #5
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Temperature

Do 75 stepeni je fabricki garantovano od strane fabrike i do tih temperatura nema nikakvih opasnosti i ogranicenja. Maksimalno tamperatura koju nebi smeo da predje neki procesor je pomenutih 90 stepeni. Koliko dugo bi mogao da radi na tim temperatrama? Verovano dosta kratko vreme. Iskreno, nisam probao i nemam bas nameru. Ja nekako preferiram sto hladnije, sto je sigurno sigurno je .
vasiljevic je offline  
Stara 8.7.2008, 14:22   #6
Alek
Veteran
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 795
Zahvalnice: 60
Zahvaljeno 54 puta na 51 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Alek
Određen forumom Re: Temperature

Da ne otvaram drugu temu, moje pitanje je takodje vezano za temperaturu procesora. Naime, skoro sam dobio GeminII kuler i namontirao ga pa sam se malo zainteresovao za temperaturu procesora. Kao sto se iz profila vidi imam 5000+BE oc na 3GHz i do skora sam temperaturu merio asusovim programom koji sam dobio uz plocu a to je Pc Probe II i temperatura je bila od 50 i nesto do 70-80. Tada sam imao obican box cooler sa starog 4400+. Kada sam stavi Gemina temp se smanjila na recimo 40-70 ali ponovo mi je to bilo nenormalno. Instalirao sam CPUID Hardware Monitor kao i Everest i oba programa mi pokazuju temperaturu od 17 do maksimalnih 34 stepena (kada pustim mass effect ili orthos). Kome verovati? Bilo bi mi mako da se odlucim da i bios ne pokazuje tempereaturu slicnu/istu onoj sa PcProbe-a. Citao sam doduse da ove ploce umeju da brljaju sa biosom i temperaturama tako da se nadam da je i kod mene slucaj... Koliko znam da je temperatura preko 60tak stepeni sam hladnjak bi bio vreo (kao sto je recimo na grafickoj) medjutim ovaj je hladan kao spricer (cak je i onaj box bio...). Koja su vasa iskustva sa ovim gorepomenutim programima i kome verovati?
Alek je offline  
Stara 8.7.2008, 17:41   #7
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: Temperature

Imam jedno pitanje u vezi temperature Chipset-a na ploci DFI BloodIron.Naime posle igranja Mass Effect temperatura Chipseta je 67 stepeni i posle 10 minuta padne na 57.Strana kucista je uvek skinuta i imam jedan kuler 80x80 na zadnjoj strani kucista tako da i nije nesto provetreno.Da li je ova temperatura ok?
pharaon.92.bc je offline  
Stara 8.7.2008, 18:12   #8
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Temperature

@Alek:

Iskreno, na par mesta sam procitao da te ploce imaju poneki trip, ali nisam obratio paznju na to. Imam Biostar plocu, to je razlog. Iskreno, podaci koje daje Everest mi izgledaju malo nerealno, temperatura procesora od 17 stepeni a napolju preko 30? Pre bi verovao onome sto pise u BIOSu. Samo jedno pitanje: dali si stavio neke kulere na njega? Obicno ljudi preporucuju da se na njega stave kuleri.

@Pharaon:

Nemoj mnogo da brines oko tih temperatura. Koliko sam video na njima je temperatura chipseta nesto veca jer je kod njih u cilju ustede montiran manji kuler bez heatpipe sistema. Zato je temperatura nesto veca. Nista za veliku brigu, standardna situacija kod ploca manjih cenovnih rangova. Resenje koje se obicno pominje je da se na stranicu montira jedan fan koji bi duvao direktno na cipset ako toliko smeta.
vasiljevic je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku vasiljevic na korisnoj poruci:
pharaon.92.bc (10.7.2008)
Stara 8.7.2008, 18:16   #9
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 367 puta na 332 poruka
Određen forumom Re: Temperature

Citat:
Pharaon.92.bc kaže: Pregled poruke
Imam jedno pitanje u vezi temperature Chipset-a na ploci DFI BloodIron.Naime posle igranja Mass Effect temperatura Chipseta je 67 stepeni i posle 10 minuta padne na 57.Strana kucista je uvek skinuta i imam jedan kuler 80x80 na zadnjoj strani kucista tako da i nije nesto provetreno.Da li je ova temperatura ok?

Nisu to normalne temperature ali su na neki nacin tolerantne. Recimo meni je u jednoj sobi temp chipseta 51 u idlu a 53 u loadu. U drugoj sobi mi je 48 u idlu a 50 u loadu. Ali najcudnija stvar je da su sobne temperature iste, 27 stepeni. Moje temperature su daleko od standardnih (35+ u idlu i 45+ u loadu). Naime bile su mi temperature u tim nazovi "standardnim" granicama ali kad sam dodao maksimalnu vrednost struje na Northbridge temp su se povecale i tu ostale i kad sam vratio sve po defaultu. I jedino mogu mirno da ih gledam a za nedaj boze, garancija ima da proradi, tako i ti postupi .
el_corona je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku el_corona na korisnoj poruci:
pharaon.92.bc (10.7.2008)
Stara 8.7.2008, 19:35   #10
Alek
Veteran
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 795
Zahvalnice: 60
Zahvaljeno 54 puta na 51 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Alek
Određen forumom Re: Temperature

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
@Alek:

Iskreno, na par mesta sam procitao da te ploce imaju poneki trip, ali nisam obratio paznju na to. Imam Biostar plocu, to je razlog. Iskreno, podaci koje daje Everest mi izgledaju malo nerealno, temperatura procesora od 17 stepeni a napolju preko 30? Pre bi verovao onome sto pise u BIOSu. Samo jedno pitanje: dali si stavio neke kulere na njega? Obicno ljudi preporucuju da se na njega stave kuleri.

Naravno, imam dve dvanaestice koje se, boga mi, poprilicno brzo vrte pa nije da samo hlade kao ludi vec mi prave i malo buku ali za sada tolerisem...
Alek je offline  
Stara 8.7.2008, 20:38   #11
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Temperature

Bas malo gledao po raznim forumima i evo sto sam naleteo:

Dosta ljudi kaze da najtacnije rezultate temperature daje AMD OverDrive. Dakle, probaj sa njime da vidis koje su temperature koje on cita. Ima ga na ovoj adresi:

http://game.amd.com/us-en/drivers_overdrive.aspx

Mada kako kazu on ne podrzava sve na ploci. Nigde da ima potpuno dobra vest .

Zatim jedan vrlo interesantan deo:
Citat:
The core temps are wrong in all hardware monitors and in the bios. The original 0301 bios shows correct core temps.
Looks like the cpu temp was replaced by the chipset temp. This AMD 770 burns.
Mislim, ako je ovo tacno (a izgleda da jeste) e onda nemogu da verujem da jedna tako velika firma napravi takav zaj...

Isto tako je i ovo napisano:

Citat:
New bios 0902:
Description 0902 BIOS for M3A
1.Resolve crashFree III function fail issue.
2.Adjust CPU temperature offset for certain CPUs.
adresa tog biosa:
http://support.asus.com/download/dow...n-us&model=M3A

Sad, ako nisi flesovao BIOS da probas da stavis ovaj pa da vidis sta ce biti.

Iskreno, svuda gde sam gledao neko se zali na nju, i to uglavnom na temperature i na nestabilno ponasanje nje bas zbog temperatura. stvarno cudno da Asus napravi takav propust, ipak se on vodi kao jedna od jacih firmi koja ima relativno pouzdane proizvode u zadnje vreme. koliko je u prodaji covek bi pomislio da su to vec odavno sredili.
vasiljevic je offline  
Stara 8.7.2008, 23:54   #12
Alek
Veteran
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 795
Zahvalnice: 60
Zahvaljeno 54 puta na 51 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Alek
Određen forumom Re: Temperature

Jao gde me nadje bas sam taj AMD OverDrive instalirao prre 2 dana i sve je super samo sto NE cita temperaturu sa procesora Cita sa graficke i HDD-a ali proc nece, pise samo 0. Ma sta me briga, cooler hladan, sve lepo radi, zabole me za temperature...
Ako nesto saznam, nadjem resenje ili slicno javicu.
Pozz
Alek je offline  
Stara 21.7.2008, 16:50   #13
Morgoth
Član
 
Član od: 12.1.2007.
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
Poruke: 99
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Morgoth Slanje poruke preko Yahooa korisniku Morgoth
Određen forumom Re: Temperature

Ljudi, prije neki dan sam kupio novi komp, zanima me kolika je normalna temperatura na Core 2 Quad Q9300? Kod mene je nakon pokretanja Windowsa već 75 stepeni. Znate li u čemu je problem? Dešavalo mi se da mi se nakon određenog vremena komp samo ugasi i neko vrijeme, valjda dok se ne ohladi, neće da se upali.
Morgoth je offline  
Stara 21.7.2008, 16:58   #14
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Temperature

To je bas velika temp. za taj proc. A jos kad se pali... Da li je kuler lepo nalegao na proc.?
dzonihsv je offline  
Stara 21.7.2008, 17:10   #15
Morgoth
Član
 
Član od: 12.1.2007.
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
Poruke: 99
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Morgoth Slanje poruke preko Yahooa korisniku Morgoth
Određen forumom Re: Temperature

Pričvrstio sam ga, ne može bolje, ne znam šta ću više. Kad pokrenem Stlakera dolazi i do 90 stepeni.
Morgoth je offline  
Stara 21.7.2008, 17:27   #16
Morgoth
Član
 
Član od: 12.1.2007.
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
Poruke: 99
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Morgoth Slanje poruke preko Yahooa korisniku Morgoth
Određen forumom Re: Temperature

Maloprije sam ga ponovo stegnuo i pazite sad ovo: Koristio sam program EVEREST za mjerenje temperature, tamo gdje piše samo CPU pisalo je oko 50 stepeni, a na svakom jezgru pojedinačno oko 70-75 stepeni. Onda sam vratio na staro i sad mi na CPU piše 45 stepeni, a pojedinačno oko 65 stepeni. Ovo sve je pri samom pokretanju Windowsa, ništa drugo.

Pokrenuo sam Stalker i temperatura na CPU je 51 stepen, a na jezgrima piše oko 70 stepeni. Da li se gleda samo CPU ili pojedinačno za svako jezgro, pošto se temperature razlikuju i do 20 stepeni? Koja bi normalna bila temperatura?

Poslednja ispravka: Morgoth (21.7.2008 u 18:12)
Morgoth je offline  
Stara 21.7.2008, 18:24   #17
starx
Starosedelac
 
Član od: 30.1.2007.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.396
Zahvalnice: 341
Zahvaljeno 281 puta na 187 poruka
Određen forumom Re: Temperature

Pa znas kako igra ne moze da iskoristi sva 4 jezgra pa ce se temperatura jezgara razlikovati,koliko znam dobro koriste samo dva ,mozda neka koristi ali ne verujem u punoj snazi,a probaj da meris hwmonitor-om,pa reci.
Znam za par slucajeva 45nm procesorima bilo je problema oko temperature mozda i bios ploce nije "novijeg datuma",mada sumnjam vidi i to.
starx je offline  
Stara 21.7.2008, 19:04   #18
Morgoth
Član
 
Član od: 12.1.2007.
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
Poruke: 99
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Morgoth Slanje poruke preko Yahooa korisniku Morgoth
Određen forumom Re: Temperature

Konfiguracije je sljedeća:

Gainward BLISS 9600GSO
Core 2 Quad Q9300
GeIL Value Series DDR2 2 x 2 GB
ASUS P5K PRO
Corsair VX550W
WD Caviar Blue WD5000AAKS 500 GB
Thermaltake Xaser Swing VB6000BNS



Ne znam da li bi zamjena hladnjaka na procesoru pomogla?
Morgoth je offline  
Stara 21.7.2008, 19:49   #19
paulvandyk68
Banned
 
Član od: 21.9.2007.
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 1.974
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 353 puta na 278 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku paulvandyk68
Određen forumom Re: Temperature

Te temperature jezgara, ako jezgra miruju i nisu bas normalni. Pogledaj dali hladnjak lezi dobro.
paulvandyk68 je offline  
Stara 21.7.2008, 20:12   #20
Morgoth
Član
 
Član od: 12.1.2007.
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
Poruke: 99
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Morgoth Slanje poruke preko Yahooa korisniku Morgoth
Određen forumom Re: Temperature

Rekoh već da je pričvršćen dobro, ne mrda, ne znam šta bih mogao više.

Je li moguće da termalna pasta ne radi svoj posao kako treba? Glupo bi mi bilo da je to, jer je kompjuter nov, tek je uzet prije neki dan. Ali, nešto razmišljam, pošto mi procesor nije bio pričvršćen baš kako treba bna početku, je li moguće da je ta pasta "otišla"?

Poslednja ispravka: Morgoth (21.7.2008 u 20:52)
Morgoth je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Temperature i ventilator... ikiM Prenosni računari 6 23.7.2008 11:31
Program za ocitavanje temperature Sallee Aplikativni softver 3 4.4.2008 3:50
merenje temperature TROMI 93 Grafika 7 6.2.2008 21:54
HDD i DVD temperature??? bole083 Osnovne komponente 22 9.7.2007 1:09
Temperatura 7600GS Ljuboje Grafika 7 28.6.2006 8:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:42.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com