Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.5.2010, 14:10   #1
Patrick
Član
 
Član od: 12.6.2006.
Poruke: 112
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom udeo operativnih sistema na trzistu

Pisem maturski rad, pa mi treba neka statistika koliko je koji operatini sistem zastupljen i to pre svega na PC racunarima, web serverima i eventualno superracunarima. Guglao sam i trazio na wikipediji, ali su podaci prilicno nesaglasni tako da mi treba pomoc nekog ko ce da mi kaze koji izvor je najpouzdaniji i tako to... Hvala!
Patrick je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 14:25   #2
qwartz77
Član
 
Član od: 10.5.2009.
Poruke: 47
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 17 puta na 12 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku qwartz77
Određen forumom Re: udeo operativnih sistema na trzistu

http://marketshare.hitslink.com/oper...e.aspx?qprid=8
qwartz77 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 14:44   #3
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: udeo operativnih sistema na trzistu

1. Onde, na onom sajtu koji je linkovao qwartz77 su napravili pravu papazjaniju pomesavsi sve zivo (OS za racunare, mobilne telefone...) tako da taj podatak ne znam koliko moze biti relevantan.
2. Nisam bas siguran da je onaj podatak tacan (stavise uveren sam da nije) jer bas nesto sumnjam da 91,5% korisnika ima windows. Narocito sto veliki broj korisnika ima dual OS na racunaru, pa ako nisu racunali samo windows kao po defaultu primarni, a ostale nisu racunali tj. racunali su ih samo kada su jedini OS na racunaru.
3. Nikad neces naci apsolutno tacne i relevantne podatke, jer isti zavise od onoga ko ih "narucuje" tako da ces na jednom sajtu da imas odnos Win vs. Mac 91,5:5 a na drugom 80:15. Najbolje je da se u radu pozoves na vise izvora i das ocenu kako je recimo iz razloga koje sam naveo (vise OS na jednom racunaru, veliki broj nelegalnih OS etc.) nemoguce u tacnoj meri utvrditi tacan udeo nekog OS.
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 17:07   #4
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: udeo operativnih sistema na trzistu

Citat:
Marti Misterija kaže: Pregled poruke
1. Onde, na onom sajtu koji je linkovao qwartz77 su napravili pravu papazjaniju pomesavsi sve zivo (OS za racunare, mobilne telefone...) tako da taj podatak ne znam koliko moze biti relevantan.
2. Nisam bas siguran da je onaj podatak tacan (stavise uveren sam da nije) jer bas nesto sumnjam da 91,5% korisnika ima windows. Narocito sto veliki broj korisnika ima dual OS na racunaru, pa ako nisu racunali samo windows kao po defaultu primarni, a ostale nisu racunali tj. racunali su ih samo kada su jedini OS na racunaru.
3. Nikad neces naci apsolutno tacne i relevantne podatke, jer isti zavise od onoga ko ih "narucuje" tako da ces na jednom sajtu da imas odnos Win vs. Mac 91,5:5 a na drugom 80:15. Najbolje je da se u radu pozoves na vise izvora i das ocenu kako je recimo iz razloga koje sam naveo (vise OS na jednom racunaru, veliki broj nelegalnih OS etc.) nemoguce u tacnoj meri utvrditi tacan udeo nekog OS.
Ja mislim da ipak nisi u pravu. Vrlo mali broj korisnika je i čuo za neki drugi OS osim windowsa. Pa čak i kase u MAxi marektima rade na windowsu... Drugo si možda ti koji se krećeš u krugu ljudi koji poznaju dobro kompjutere... Ja sam samo jednom u životu vidio linux na djelu, vjerovali ili ne....
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 17:07   #5
DAKINS
Starosedelac
 
Član od: 19.7.2009.
Lokacija: novi sad
Poruke: 2.277
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 368 puta na 310 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DAKINS
Određen forumom Re: udeo operativnih sistema na trzistu

Ovi su najpouzdaniji mac je nesto sto prakticno imas samo na zapadu jer apple totalno ne zanima nista van zapada i japana u trzisnom smislu
Nije osx nesto superioran u odnosu na windows vec ti servisi i podrska cine dobitnu kombinaciju a to van tih zemalja nema jer se ne ispalati a i tamo ga ima samo dobro stojeci sloj .
Van zapada apple je velika nula i taj os imaju samo fanboy i entuzijatisti u vrlo malom broju .
Nazalost linux je tu gde je verovatno podcenjen jer nemaju para da plate nekome da ih malo uveca ali i pored toga su nazalost veoma nisko

Poslednja ispravka: DAKINS (9.5.2010 u 17:18)
DAKINS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 17:15   #6
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: udeo operativnih sistema na trzistu

Osim na serverskom tržištu.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 17:26   #7
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: udeo operativnih sistema na trzistu

Neka bude kako vas dvojica kazete ali i dalje smatram da staviti Win, OSX i Linux u isti lonac sa WinMo, iPhoneOSX, Symbianom, Androidom a narocito sa iPodTouchom, iPadom ili Nintendo Wii nema ama bas nikakvog smisla i samim tim sto ovi potonji povecavaju uzorak za koji inace nigde ne pise koliki je nemoguce je precizno odrediti samo ucesce OS na racunarima u svetskoj populaciji.
Drugo, ja na laptopu imam Win7 zajedno sa Hackintosh OSX-om koji prilicno cesto koristim i to ne zato sto sam fanboy Mac-a vec zato sto smatram da stvarno tecnije radi narocito pre izlaska Win7 dok sam na istom jos uvek imao preinstaliranu Vistu. I kako sad neko racuna - da li ja koristim samo Win, samo OSX ili imam oba? E to upravo i jeste pravo pitanje - kako se dobijaju i obradjuju podaci o OS koji se koriste? Da li na osnovu prodaje sto nije realno? Naslov jeste na trzistu sto asocira na prodaju ali u postu se kaze koliko su zastupljeni sto opet nema veze sa trzistem i prodajom. Da li na osnovu ucesca na netu sto takodje nije realno? Ili nesto trece?
Koliki je uzorak? Koji je uzorak, tj. gde se uzima? Kako (u)racunati one koji koriste piratske OS ciji broj takodje nije zanemarljiv?
Mnogo pitanja koji samo kazu da je prilicno tesko odrediti pravi udeo OS i zato se podaci toliko i razlikuju te Patrick ne moze naci dva koja su bar slicna, ako ne ista.
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 17:37   #8
DAKINS
Starosedelac
 
Član od: 19.7.2009.
Lokacija: novi sad
Poruke: 2.277
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 368 puta na 310 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DAKINS
Određen forumom Re: udeo operativnih sistema na trzistu

To je merenje na osnovu koriscenja na netu .
Tu nema kod velikih os tipa windows ,osx linux velikog odstupanja mozda cak ima malo u korist windowsa kad razmilis o profilu tipicnog windows korisnika ali kod smartphone os ima iPhoneOSX korisnici mnogo cesce idu na net ustvari , Symbianom smartphone je daleko ali bas daleko vise zastupljen po prodaji od iphona .
Tako da se svi podaci moraju uzimati sa rezervom .
Osx se ne prodaje vec dobija sa masinom a to vazi cak i za vecinu windowsa a linux se ne prodaje kao sto je poznato .
DAKINS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 18:11   #9
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: udeo operativnih sistema na trzistu

Citat:
DAKINS kaže: Pregled poruke
Osx se ne prodaje vec dobija sa masinom a to vazi cak i za vecinu windowsa a linux se ne prodaje kao sto je poznato .
Ne slazem se sa tobom posto se OSX prodaje tako da je OSX 10.5 Leopard negde 2007. godine kod nas kostao 11.390 dinara sa PDV-om a za 10.6 Snow Leopard znam da je upgrade sa Leoparda kostao negde oko 28$ u dinarskoj protivvrednosti dok je u SAD cena Snow Leoparda 499$ za serversku verziju, 49$ za family pack i 29$ za cisti single upgrade, dok Leoprad sada u slobodnoj prodaji kosta 200$ a family pack 400$.
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 18:19   #10
Patrick
Član
 
Član od: 12.6.2006.
Poruke: 112
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: udeo operativnih sistema na trzistu

Ni meni se ne svidja sto stavljaju iPhone i symbian i sve to u isti kos... Uostalom tema je o GNU/Linuxu pa cu naci neke podatke koji idu u njegovu korist
Patrick je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 18:19   #11
DAKINS
Starosedelac
 
Član od: 19.7.2009.
Lokacija: novi sad
Poruke: 2.277
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 368 puta na 310 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DAKINS
Određen forumom Re: udeo operativnih sistema na trzistu

Citat:
Marti Misterija kaže: Pregled poruke
Ne slazem se sa tobom posto se OSX prodaje tako da je OSX 10.5 Leopard negde 2007. godine kod nas kostao 11.390 dinara sa PDV-om a za 10.6 Snow Leopard znam da je upgrade sa Leoparda kostao negde oko 28$ u dinarskoj protivvrednosti dok je u SAD cena Snow Leoparda 499$ za serversku verziju, 49$ za family pack i 29$ za cisti single upgrade, dok Leoprad sada u slobodnoj prodaji kosta 200$ a family pack 400$.
Upgrade jedino . Osx dobijes sa masinom i nema sanse da kupis ugrade i stavis legalno na bilo sta sem mac cista instalacija nije zabranjena naravno ali na mac koji ima odgovarajuci osx.
DAKINS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 18:21   #12
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: udeo operativnih sistema na trzistu

Citat:
Patrick kaže: Pregled poruke
Pisem maturski rad, pa mi treba neka statistika koliko je koji operatini sistem zastupljen i to pre svega na PC racunarima, web serverima i eventualno superracunarima.
Većina (ako ne i sve) statistike na koju naletiš koristeći internet je obična laž.
Ovo govorim iz razloga što je isti odgovor na pitanje "koji je najbolji antivirus" ili "koji antivirus ljudi najčešće koriste".
U IT poslovnom svijetu (kao i svugdje uostalom) svi navijaju za nekog svog,mnogi sajtovi su plaćeni da dezinformišu ljude i popularizuju određene programe,kompanije i sl. tako da internet u velikom broju slučajeva nažalost ne možeš smatrati tačnim i mjerodavnim izvorom informacija.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 18:30   #13
DAKINS
Starosedelac
 
Član od: 19.7.2009.
Lokacija: novi sad
Poruke: 2.277
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 368 puta na 310 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DAKINS
Određen forumom Re: udeo operativnih sistema na trzistu

Procenjuje se da u svetu ima oko 1,2 milijarde kompjutera .Zna se da ubunta ima bar 20 milona korisnika i ostale distribucije postoje ali nisu izmerene objektivno .Ne znam kolika je prodaja mac bese neki podatak ali je vec zastareo 14 milona za neku god neka pokusa sam da iskopa .
Ali monstrouzan posao svakako
Prosek svih objektivnih anketa plus podaci o prodaje od appla uzet sa rezervom i jedni i drugi plus neka doda linuxu po nekom parmetru i dobice pribliznu istinu .
DAKINS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 18:37   #14
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: udeo operativnih sistema na trzistu

Citat:
DAKINS kaže: Pregled poruke
Upgrade jedino . Osx dobijes sa masinom i nema sanse da kupis ugrade i stavis legalno na bilo sta sem mac cista instalacija nije zabranjena naravno ali na mac koji ima odgovarajuci osx.
OSX mozes da kupis i da instaliras full install na svoj Mac ili da odradis upgrade na postojeci. U svakom slucaju ti instalacioni disk mozes da kupis u slobodnoj prodaji i da sam odlucis kako ces da ga instaliras full ili upgrade a to je velika razlika od toga da se dobija samo uz masinu.

It's a real seller's market. Mac OS X 10.5 Leopard retailed for $129 and is now selling for $200 and up, while the $199 5-user Family Pack will now set you back $400.
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 18:50   #15
DAKINS
Starosedelac
 
Član od: 19.7.2009.
Lokacija: novi sad
Poruke: 2.277
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 368 puta na 310 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DAKINS
Određen forumom Re: udeo operativnih sistema na trzistu

^ A sta je to suprotno sa onim sto sam rekao a i nece pomoci oko odredjivanja udela kad novu verziju osx snow leopard ili leoprd mozes staviti samo na mac koji ima preinstaliranu verziju starijeg osx .
Postoje i masine sa dva pa i tri operativna sistema i na ps i na mac .
Bice veoma tesko utvrditi istinu evo jos jedan podatak izmedju 40 -60% mac ima i windows pored osx po nekim istrazivanjima opet koliko objektivnih u svakom slucaju dual boot je sigurno daleko cesci na mac-u nego ps -ju
DAKINS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 18:59   #16
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: udeo operativnih sistema na trzistu

Ma slazem se ja sa tobom da to nista nece promeniti u udelu posto imao ti 10.4 ili upgrade-ovao na 10.6 isti je broj racunara sa OSX je pa isti, nego sam samo rekao i da je moguce i kupiti Leopard i instalirati ga posebno na Mac - znaci full install a ne kao sto si ti rekao u jednom od prethodnih postova rekao da se on samo dobija uz masinu. To je poenta cele ove price o kupovini i upgradeu.
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 19:09   #17
DAKINS
Starosedelac
 
Član od: 19.7.2009.
Lokacija: novi sad
Poruke: 2.277
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 368 puta na 310 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DAKINS
Određen forumom Re: udeo operativnih sistema na trzistu

@Marti Misterija slazem se
Oko web servera je skroz drugo stanje tu je linux daleko zastupljeniji http://en.wikipedia.org/wiki/Linux#S...supercomputers kao i za superkompjutere gde ima skoro 90%
DAKINS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Tutorial - kako sklopiti nov kompjuter Win32 Modovi 67 23.8.2013 0:49
[Playthrough #2] Bad Mojo (Redux) - protrčavanje na način bubašvabe (takoreći runthrough) zoran845 Avanturističke igre 190 1.3.2012 12:56
Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče Mickie Operativni sistemi 60 12.8.2010 10:15
Svet Kompjutera je dobio upozorenje od BulmaSofta Branislav Gavric Forum o forumu 267 25.6.2009 21:44
Pojava gresaka I losih sektora na hard-diskovima Vlado78 Nosači podataka 6 2.3.2006 9:37


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com