Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Grafika

ŠDK - Grafika Saveti u vezi sa kupovinom video karti i monitora

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.3.2019, 15:58   #1
OgnjenM
Član
 
Član od: 16.1.2010.
Lokacija: https://www.ognjenmarceta.com/
Poruke: 271
Zahvalnice: 77
Zahvaljeno 51 puta na 32 poruka
Određen forumom 144 hz Monitor pomoc oko izbora

Pozdrav svima nabavljam 144hz monitor imam 3 u ponudi nisam siguran koji od ova tri da uzmem, uzimam ga bas zbog gejminga druga dva su mi IPS 60hz:

1. Asus VG248QZ 24" Full HD 144Hz 1ms PIVOT 1920x1080
2. AOC C27G1 27" 144Hz 1ms FreeSync Curved Frameless
3. Acer KG251QD 25" 1ms FHD 240Hz FreeSync ZeroFrame

2. Opcija mi se svidja ali sam negdje na netu procitao da on nije zapravo 144hz vec 100hz, mada ne mogu nigdje to da potvrdim da li je mozda neko upoznat sa tom informacijom?
OgnjenM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2019, 11:54   #2
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom Re: 144 hz Monitor pomoc oko izbora

Pozdrav.

1. Odakle si?
2. Budžet?
3. Namena tj. koje igre? Ne profitiraju sve igre od 144 Hz, zato pitam.

Pročitaj moje poruke na temi o igračkim modelima od poruke #29.
https://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=105730&page=2

Moja preporuka nije ni za jedan od navedenih modela.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DukeofSerbia na korisnoj poruci:
OgnjenM (4.3.2019)
Stara 4.3.2019, 12:04   #3
OgnjenM
Član
 
Član od: 16.1.2010.
Lokacija: https://www.ognjenmarceta.com/
Poruke: 271
Zahvalnice: 77
Zahvaljeno 51 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: 144 hz Monitor pomoc oko izbora

1. Banja Luka
2. do nekih ±300e
3. CSGO vecinom FPS
OgnjenM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2019, 13:34   #4
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom Re: 144 hz Monitor pomoc oko izbora

Pošto si iz Srpske... Otkucaj mi sajt(ove) gde imaš ponudu za modele pošto se sigurno razlikuje u odnosu na nas ovde.
Možeš i na PP linkove.

Treba da vidim ponudu pa ću ti otkucati šta.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2019, 15:11   #5
OgnjenM
Član
 
Član od: 16.1.2010.
Lokacija: https://www.ognjenmarceta.com/
Poruke: 271
Zahvalnice: 77
Zahvaljeno 51 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: 144 hz Monitor pomoc oko izbora

Pretrpan ti je inbox.

Citat:
Korisnik DukeofSerbia je iskoristio prostor za čuvanje ličnih poruka tako da neće primati nove poruke dok ne očisti malo prostora.
OgnjenM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2019, 19:58   #6
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom Re: 144 hz Monitor pomoc oko izbora

Pokušaj ponovo, sam obrisao koju poruku. Nisam primetio da mi je puno ...
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2019, 12:50   #7
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom Izbor

Pregledao sam ponudu kod Mikija i još sam dodatno pronašao testove za određene modele. Odmah da ti otkucam da su TN 240 Hz uopšteno imaju (vidno) lošiji kvalitet prikaza
od TN 144 Hz modela (čast izuzecima koji i imaju jako visoku cenu) pa sam zato precrtao Acer KG251QD iz razmatranja.

Izbor sam ti suzio na dva modela (ni jedan nije savršen i svaki ima svoje probleme):
1) Ne mogu da verujem da je kod vas AOC C27G1 (SVA) (zakrivljen; AdaptiveSync (48-144 Hz); MBR) na široko dostupan, dok ga ovde nema u maloprodaji (jedino od preko) :/.
Sa ovim modelom bi dobio relativno jako dobar prikaz slike (superioran u odnosu na TN), a odziv piksela je uopšteno ok sa određnim slabostima tipičnim za VA panele.

2) Acer KG251QF (TN) (AdaptiveSync (30-144 Hz)) bi bio najbolji TN model (za tvoj budžet). Jako dobar odziv piksela uz relativno slab kvalitet prikaza slike (kalibracija) koji se
može nešto malo popraviti (za pravu kalibraciju je potreban kolorimetar).

Moraćeš preseći šta ti je važnije: kvalitet prikaza ili odziv piksela? Ako nešto nije jasno ili imaš neko pitanje, pitaj.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DukeofSerbia na korisnoj poruci:
OgnjenM (6.3.2019)
Stara 6.3.2019, 10:36   #8
OgnjenM
Član
 
Član od: 16.1.2010.
Lokacija: https://www.ognjenmarceta.com/
Poruke: 271
Zahvalnice: 77
Zahvaljeno 51 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: 144 hz Monitor pomoc oko izbora

Nazalost KG251QF se ne moze nabaviti kazu da ih nema nigdje.

Stim da ce sluziti striktno za gejming samo (posto druga dva su IPS Dell P2414h za rad), odaziv piksela mi je potrebniji.


Znaci cak i kad bi Acer KG251QF koristio na 144hz umjesto 240hz i dalje bi bio losiji kvalitet prikaza nego na QF verziji nema veze koji refresh rate setujem?


AOC C27G1 mi se svidja, ali gdje god da sam izguglao procitao sve neki komentari kao nije 144hz vec max 100hz. Mada niko ne daje prave argumente (internet eksperti )
OgnjenM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2019, 11:57   #9
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom Re: 144 hz Monitor pomoc oko izbora

Ovo što ću objaviti je i radi drugih i kad bude ponovo trebalo u budućnosti. Planiram objaviti nove informacije na temi o mom monitoru, ali do tada, ekskluzivno (prvo) ovde .

Nekada u prošlosti, LCD monitori, ali i televizori su koristili CCFL poz. osvetljenje, da bi 2010-te proizvođači panela počeli prelaziti na WLED. Tada su Samsung Display i LG Display
proizvodili 120 Hz CCFL TN panele i modeli koji ih koriste su do koje godine u nazad bili bolji od svih ovih modela koji koriste moderne AUO WLED 144 Hz panele (i dalje su bolji/
superironi po određenim parametrima). Konkretno, u pitanju su ASUS VG236H i Samsungova 7 i 9 serija.

Nažalost, prelaskom na WLED, Samsung Display i LG Display su prestali sa proizvodnjom i razvojem TN panela i dobili smo prilično inferiorne AUO WLED TN 144 Hz panele koji se
jesu popravili poslednjih godina, ali pate od određenih velikih mana (od toga pati svaki tip panela), a neke parametre od prethodnih TN panela još uvek ne mogu da dostignu.

U međuvremenu je AUO krenuo sa proizvodnjom i prodajom 240 Hz TN panela koji su nas vratili u prošlost, tj. na početak 2010-te po pitanju kvaliteta prikaza slike (čast određenim
skupim izuzecima) :/. I da 240 Hz model koristiš na 144 Hz, prikaz će biti lošiji zato što su ti paneli inferiorni u startu.

Da ne dužim, za kvalitetan 240 Hz model se mora odrešiti kesa, a to je LG 27GK750F-B, a koliko vidim, kod vas i nije dostupan (ovde je ispod 500 €). Takođe, kod vas nema u
prodaji ViewSonic monitora, a oni imaju nekoliko odličnih i najboljih TN 144 Hz modela (VX2458-mhd, XG240R, XG2402, XG2401).

Što se tiče AOC C27G1, postoje bar četiri profesionalan testa (reč je o pravim pro testerima koji testiraju monitore godima u nazad) i taj model jeste na 144 Hz zato što je panel
na 144 Hz. Nije u pitanju nikakav overklok.

Koje FPS igre još igraš osim CS: GO? Realno, za CS: GO i nema neke koristi od VA panela, ali mnoge druge pucačine i te kako bi profitirale debelo od superiornog VA prikaza u odnosu
na TN.

Još ću jednom proveriti šta ima u ponudi od 144 Hz TN modela, ako nađem neki model da bi mogao nekako proći.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DukeofSerbia na korisnoj poruci:
Apprentice (17.5.2019), OgnjenM (6.3.2019)
Stara 6.3.2019, 14:37   #10
OgnjenM
Član
 
Član od: 16.1.2010.
Lokacija: https://www.ognjenmarceta.com/
Poruke: 271
Zahvalnice: 77
Zahvaljeno 51 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: 144 hz Monitor pomoc oko izbora

Ovo je bas informativno, svaka cast. Hvala ti!

Ne razumijem se bas u te stvari i kao i svaki drugi "seljak" (bez uvrede za vrijedne ljude) gledam samo da su brojke vece.

Igram CS:GO, LoL, Hearthstone, Battlefield Serial, PUBG, etc. Vecinom pucacine da pustim mozak na pasu nakon posla i ostalih gluposti.
OgnjenM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2019, 12:19   #11
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom TN ili VA

Zaboravio sam te pitati, a i nisi otkucao, koju grafičku kartu imaš?

Što se tiče TN modela, ostaje još:
LG 24GM79G-B (TN) (AdaptiveSync (48-144 Hz); MBR)
Cena mu je 625 KM kod Mikija. Taj model je na dnu preporučenih modela – dakle, može proći uz određene nedostatke (slaba kalibracija plus standardne mane za taj TN panel) zato
što ima nizak input lag, dosta dobar overdrajv i AdaptiveSync.

Što se tiče navedenih igara, Battlefield bi i te kako profitirao od VA panela. Heartstone je statička igra i tu je frekvencija osvežavanja potpuno nebitna. LoL bi profitirao kad padne
mrak u partiji. PUBG bi po meni isto profitirao.

E sad, ako razumeš dovoljno engleski, moj savet ti je da pogledaš sledeći video:
https://www.youtube.com/watch?v=MiFIsUSrThw
Jeste 50 min dug i jeste manji C24G1 model, ali dele dosta toga i manje-više sve važi i za veći 27“ model. Adam Simmons je u samom vrhu po pitanju recenzija monitora i odlično
je objasnio razlike između VA i TN 144 Hz modela. Takođe, videćeš da je najveći deo videa proveo u Battlefield 1, a pošto si naveo da ga igraš, mislim da će ti mnoge stvari biti
jasnije. Video ima samo jednu manu, a to je po pitanju osvetljenja – VA monitori (ali i televizori) se koriste u mraku ili još bolje u mraku, ali sa LED 6500K sijalicom iza panela (ili LED
trake za TV) o čemu sam kucao dosta na forumu. Nikako globalno svetlo kako je Adam naveo.

Pitaj ako treba još nešto da je pojasni .
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DukeofSerbia na korisnoj poruci:
OgnjenM (7.3.2019)
Stara 7.3.2019, 20:37   #12
OgnjenM
Član
 
Član od: 16.1.2010.
Lokacija: https://www.ognjenmarceta.com/
Poruke: 271
Zahvalnice: 77
Zahvaljeno 51 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: 144 hz Monitor pomoc oko izbora

RX 480 8GB, ali vecinu igara prekugram preko 140FPS jer me ne zanima high end grafika, tako da su settings vecinom na low-medium slicno takmicarskim podesavanjima. Hvala ti.
OgnjenM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2019, 11:20   #13
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom Re: 144 hz Monitor pomoc oko izbora

Pošto imaš RX 480, imaćeš FreeSync (zato sam te i pitao za grafičku ), a to je ogromna stvar zato što ne moraš da forsiraš 144 Hz, već može da i varira frekvencija osvežavanja
slobodno, a imaćeš glatki prikaz. To se ne može opisati rečima već se mora doživeti, a kad budeš doživeo shvatićeš kolika je ogromna razlika u odnosu na fiksno osvežavanje.
Varijabilno osvežavanje je po meni možda i najvažnije moderno IT dostignuće kada su u pitanju video igre.

Sve u svemu, LG 24GM79G-B ili AOC C27G1 pa odluči.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2019, 11:13   #14
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Thumbs up Aoc c27g1

I došao je i taj dan, pojavio se u maloprodaji Srbije AOC C27G1 . Cena je ~280-310 ojra u zavisnosti od prodavca.
ITsvet / ePonuda

Da li vredi po toj ceni? Cena je apsolutno fer, nema se pravo na žalbu plus standardno 3 god. garancije za AOC monitore. Naravno, uz sve prednosti i mane koje ima.

P. S.
Izgleda da je po starom dobrom običaju uvezen jedan primerak ...
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2019, 19:22   #15
Mocko
Starosedelac
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: Beograd, povremeno Trebinje
Poruke: 1.338
Zahvalnice: 1.009
Zahvaljeno 283 puta na 197 poruka
Određen forumom Re: Aoc c27g1

Citat:
DukeofSerbia kaže: Pregled poruke
I došao je i taj dan, pojavio se u maloprodaji Srbije AOC C27G1 . Cena je ~280-310 ojra u zavisnosti od prodavca.
ITsvet / ePonuda

Da li vredi po toj ceni? Cena je apsolutno fer, nema se pravo na žalbu plus standardno 3 god. garancije za AOC monitore. Naravno, uz sve prednosti i mane koje ima.

P. S.
Izgleda da je po starom dobrom običaju uvezen jedan primerak ...
Kriv sam Uzeo sam ga na probu, kacim veceras slike da auditorijum ocjeni da li je prihvatljiv nivo VA glow-a. Imaju li neka preporucena podesavanja za njega ? Mada iskreno prvi utisak mi je da bi 1440p na ovu dijagnalu ipak bio pun pogodak

Dodajem link, meni djeluje da ima prilicno VA glow-a, sad ne znam da li dalje da igram lutriju ili da se zadovoljim sa ovakvim stanjem. Druga slika po redu je 50% brightness-a.

https://imgur.com/a/obQhTvL

Poslednja ispravka: Mocko (24.3.2019 u 13:35) Razlog: dodat link
Mocko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2019, 12:38   #16
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom Re: 144 hz Monitor pomoc oko izbora

Overdrive – medium ili strong (proceni sam)

Za kalibraciju, nažalost ručna podešavanja u suštini ne pomažu, samo da se instalira ICM profl. Preuzmi fajl za model sa Dropboxa.

Instalacija je laka iako možda izgleda komplikovano na prvi pogled . Ima na How to Geek sajtu kako da odradiš:
https://www.howtogeek.com/318723/how...urate-monitor/

lli na PCM sajtu:
https://pcmonitors.info/articles/usi...es-in-windows/

Što se tiče VA „glowa“, ne znam šta da ti otkucam, a da već nisam iks puta… Treba ti stona lampa sa LED 6500k sijalicom iza monitora. Relevantna poruka o tome.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2019, 17:10   #17
Mocko
Starosedelac
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: Beograd, povremeno Trebinje
Poruke: 1.338
Zahvalnice: 1.009
Zahvaljeno 283 puta na 197 poruka
Određen forumom Re: 144 hz Monitor pomoc oko izbora

Citat:
DukeofSerbia kaže: Pregled poruke
Overdrive – medium ili strong (proceni sam)

Za kalibraciju, nažalost ručna podešavanja u suštini ne pomažu, samo da se instalira ICM profl. Preuzmi fajl za model sa Dropboxa.

Instalacija je laka iako možda izgleda komplikovano na prvi pogled . Ima na How to Geek sajtu kako da odradiš:
https://www.howtogeek.com/318723/how...urate-monitor/

lli na PCM sajtu:
https://pcmonitors.info/articles/usi...es-in-windows/

Što se tiče VA „glowa“, ne znam šta da ti otkucam, a da već nisam iks puta… Treba ti stona lampa sa LED 6500k sijalicom iza monitora. Relevantna poruka o tome.
Prvi put se susrecem sa VA panelom i sa problemima koje prate moderne monitore jer sam do skora koristio monitor iz 2009god pa rekoh da vidim da li je ovaj nivo "glowa" standardan ili moze i gore od ovoga . Uzeo sam preko interneta pa zato razmatram da li da iskoristim opciju i vratim ga. Pozadinsko 6500k osvjetljenje je svakako planirano.
Mocko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2019, 19:44   #18
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 958 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: 144 hz Monitor pomoc oko izbora

ja sam bas nedavno otvorio posebnu temu o pozadinskom osvetljenju (https://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=105820), jer sam ludeo od IPS-ovog glowa na LG TV-u, koji je nestao bas uz pomoc led traka.
toplota je 6.000 (good enough). uzeo ih na buvljaku, dodao i potenciometar... na 75% snage, siva koja bi trebalo da bude crna, konacno i postaje crna. medjutim, onda je svetlost postala problem, smetala kada hocu da se zavalim i pustim neki film u mraku...
(naravno, sve vreme i pricam o koriscenju ekrana u mrecnoj sobi ).

na kraju sam umesto LG-a uzeo samsungov TV sa VA panelom (nesto slicno onome sto sam imao i pre LG TV-a, samo vece), i prebacio led trake na njega.
samsungu je i 10% svetla dovoljno da crnu ucini intenzvnom, ali su i svetle boje na njemu mnogo zivlje, svakako jaci kontrast. skoro pa bih rekao da je sveukupna razlika nebo i zemlja, pogotovo jer me nije briga za uglove gledanja.

hocu da kazem da nije sve u dubini crne, pa ni u glowu bas skroz, ali ovo tvoje izgleda kao light bleeding, koji (hvala bogu) nemam na pomenutom tv-u.
duke mi ga je i preporucio, kao jedini logican izbor u siromasnoj prednovogodisnjoj ponudi, za ono sto mi je trebalo. model je samsung 40" 4K HDR 7120, ako ikoga briga (sumnjam da su razlike u modelima sa VA panelom mnogo vece u istom cenovnom rangu, do 50k, a i ovde se radi o monitoru).

u najkracem, ako je stanje BAS tako kao na slici, ja bih ga vratio. znam da je cimanje, ali eto. ja LG nisam vratio i kopkalo me je godinu dana, dok nisam uzeo drugi TV!
kao ljubitelj horora i fantastika, tesko da bih podneo vise od nekoliko mracnih scena u takvim okolnostima.

Poslednja ispravka: polarnimeda (25.3.2019 u 22:59)
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku polarnimeda na korisnoj poruci:
Mocko (25.3.2019)
Stara 26.3.2019, 0:22   #19
weedman984
Veteran
 
Član od: 21.9.2011.
Lokacija: Mount Everest
Poruke: 566
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 136 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: 144 hz Monitor pomoc oko izbora

Neko moze da se prilagodi i predje preko toga, a neko ne, izjeda ga to vremenom...

Ako ti se ne svidja, iskoristi mogucnost vracanja i naruci drugi model, imas zakonsko pravo na to i ne muci sebe. Ako ti lampa/traka resava problem, uradi to.
weedman984 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2019, 2:18   #20
Mocko
Starosedelac
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: Beograd, povremeno Trebinje
Poruke: 1.338
Zahvalnice: 1.009
Zahvaljeno 283 puta na 197 poruka
Određen forumom Re: 144 hz Monitor pomoc oko izbora

Ha lampa/traka ne gine u svakom pogledu pogotovo sto je izbor modela na nasem trzistu los da ne kazem nepstojeci. I pored zakona vracanje tehnicke robe kod nas je uvjek problematicno a cini mi se da bi sa monitorima to mogla biti igra u nedogled...
Mocko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pomoc oko izbora servera macke Web razvoj 0 19.12.2017 19:15
Pomoc oko izbora Hirurg Aparati i oprema 12 13.1.2017 3:48
Pomoc oko izbora SSD-a Hirurg ŠDK - Nosači podataka 13 25.6.2016 2:31
Pomoć oko izbora novog laptopa (do 100k) glavonožac ŠDK - Prenosni računari 3 15.6.2016 20:49
Godišnji konkurs izbora najbolje fotografije, „Izgovor za razgovor“ bobi Dešavanja i događaji 0 26.12.2007 15:59


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com