Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.10.2010, 11:56   #21
ed_hunter
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Poruke: 1.298
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 199 puta na 141 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.10

Jel može neko da mi napiše kako sa Lucid Lynx da pređem na Maverick Meerkat, a da ne radim novi sistem iznova?
ed_hunter je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2010, 12:20   #22
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.10

Требало би да постоји опција да апдејтујеш систем (мислим да је у табу систем).
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2010, 12:37   #23
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.10

Inace ko god koristi Ubuntu, bi definitivno trebao da proba i Mint
Kada ja koji vise preferiram KDE kazem da Gnome kod Peperminta deluje odlicno, onda to zaista valja
U sustini Ubuntu ali sa mnogim sitnicama koje zivot znace pogotovu newbie korisnicima - mlatimudija radi otb, customizirani Gnome deluje vrlo lepo, a tu je i odlican start menu sa nekom vrstom control panela koji zapravo predstavlja objedinjene Gnome opcije za podesavanje svega i svacega
Otprilike Mint je za Ubuntu ono sto je PCLOS za Mandrivu
Svaka preporuka
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2010, 13:22   #24
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.10

Slažem se za ovo gore rečeno, samo ja bi preporučio novi mint baziran na debianu http://www.linuxmint.com/blog/?p=1527
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2010, 13:51   #25
Jack In The Box
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 314
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.10

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
...
Otprilike Mint je za Ubuntu ono sto je PCLOS za Mandrivu
...
PCLOS više ne bazira na Mandrivi. Postao je nezavistan.
Jack In The Box je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2010, 14:14   #26
ed_hunter
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Poruke: 1.298
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 199 puta na 141 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.10

Citat:
Orvel kaže: Pregled poruke
Требало би да постоји опција да апдејтујеш систем (мислим да је у табу систем).
pa ja kad odem na onaj standardni update ne izbaca mi ništa, a neku posebnu opciju za update sistema nisam našao.

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
Inace ko god koristi Ubuntu, bi definitivno trebao da proba i Mint
Kada ja koji vise preferiram KDE kazem da Gnome kod Peperminta deluje odlicno, onda to zaista valja
U sustini Ubuntu ali sa mnogim sitnicama koje zivot znace pogotovu newbie korisnicima - mlatimudija radi otb, customizirani Gnome deluje vrlo lepo, a tu je i odlican start menu sa nekom vrstom control panela koji zapravo predstavlja objedinjene Gnome opcije za podesavanje svega i svacega
Otprilike Mint je za Ubuntu ono sto je PCLOS za Mandrivu
Svaka preporuka
ja koristim ubuntu jer mislim da ima najveću podršku
ed_hunter je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2010, 14:14   #27
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Ubuntu 10.10

Da li da instaliram Kubuntu pored Ubuntu-a i Windows 7?
Da li se mnogo razlikuje od Ubuntu-a?
Da li je dovoljno 20 GB za sistem?
Da li će ostati GRUB menu za biranje sistema kao što je sada za Ubuntu i Windows?
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2010, 14:28   #28
Jack In The Box
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 314
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.10

Nema potrebe da pored ubuntua instaliraš i kubuntu. Bolje je da pored gnoma instaliraš i kde unutar ubuntua (ubuntu+kde=kubuntu), tako da ćeš kod logina moći da izabereš gnome ili kde...
A razlika je u tome što je kubuntu baziran na KDE a ubuntu na Gnome... Ustvari, to su različite karoserije na istoj šasiji...
Jack In The Box je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Jack In The Box na korisnoj poruci:
miša topola (12.10.2010)
Stara 12.10.2010, 14:32   #29
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Ubuntu 10.10

Tako sam i mislio, hvala u svakom slučaju
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2010, 14:52   #30
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.10

Ubuntu 10.10 iz ličnog iskustva (uzeti u obzir da je poslednji Ubuntu koji se vrteo na nekom od mojih računara bio Ubuntu 7.04).

Instalacija - instalacija je potpuno korisnički orijentisana bez preteranih i nepotrebnih pitanja što je recimo po meni plus u odnosu na poslednje izdanje Fedore gde su Anaconda instaler pretrpali nekim nepotrebnim opcijama i zakomplikovali ga. Sviđa mi se asinhrona instalacija distroa koja donekle skraćuje vreme neophodno za instalaciju.

Stabilnost jezgra - jezgro distroa i novi GNOME deluje stabilno i brzo. Ne oseća se bilo kakva inertnost u radu.

Synaptic manager - je uvek plus kod Debianoida.

Brzina podizanja / gašenja - veoma kratko vreme podizanja sistema i skoro momentalno gašenje.

Softver - Sve što je potrebno od softvera se veoma lako instalira kroz Ubuntu Software Center gde postoji direktna opcija uključivanja i non-free repoa. Problem je jedino predstavljala Java za koju automatika nije uspela lepo da podesi alternatives sistem pa je tu potrebno da se čačka malo po konzoli.


Šareniš - za moj ukus osnovna tema i ona kičasta gej pozadina su previše napadne a isto važi i za većinu ostalih predefinisanih tema gde ne postoji baš neki balans između jednostavnosti i "fensi" izgleda. Ovo je naravno subjektivna stavka ali meni poprilično upada u oči.

Previše automatike - sa jedne strane za početnike sigurno nije loše da što više stvari bude automatizovano ali onim iskusnijim će sigurno zasmetati što se određeni procesi svode na skoro nepodnošljivu automatiku koja ako zakaže može da napravi više problema nego koristi. Takođe, default instalacija ne poseduje veliki broj alata koji se recimo na RedHat derivatima podrazumevaju (primera radi nepostojanje alatke za podešavanje servica i njihovih run-levela).

ATI drajveri - pozitivno kod ATI drajvera je što se instaliraju jednim klikom i što sve osnovne funkcije u okviru programa i vizuelni efekti rade korektno. Međutim, bilo kakav softver koji zavisi od grafičke akceleracije instaliran kroz recimo WINE radi očajno a famozni problem sa crnim flekama u korisničkom interfejsu je i dalje tu. Primera radi, drajveri koji dolaze iz RPMfusion repoa za Fedoru 13 rade mnogo bolje mada ni oni nisu 100% idealni.

Bugovi u programima - primetio sam da solidan broj programa (Rhytmbox, MPlayer) imaju običaj da na komandu gašenja reaguju sa sakrivanjem procesa u pozadini i teranjem svog ćefa (aplikacija se "izgasi" ali nastavi i dalje da radi u pozadini bez ikakve minimizacije na panelu). U tom slučaju naravno pomaže samo "System monitor".

KDE 4.5 bubice
- KDE dodat iz repoa direktno iz Ubuntu-a ima svojih bubica i problema (problemi sa anti-aliasom fontova, čestim zakivanjem KDE aplikacija itd.).

Generalno distro je poprilično ok ali i dalje ima nekih bubica koje treba da se istrebe. Ostaviću ga još malo na dual boot-u čisto da se malo podsetim gradiva iz administracije Debianoida a ukoliko se šituacija sa ATI drajverima ne popravi u neko dogledno vreme Fedora će zauzeti ponovo svoje mesto umesti Ubuntua.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2010, 15:05   #31
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Ubuntu 10.10

Kako da vratim na gornji panel opciju za menjanje jezika.
Ono SRB

Ova slika je sa 10.04v.
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2010, 14:29   #32
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: Ubuntu 10.10

skinuo sam sa neta moomex temu. medjutim kada pokusam da je instaliram izbaci mi onaj prozorcic gde imam run in terminal display cancel....ja kliknem run in terminal ali nista se ne desava. restartovao sam komp i idalje nista. a kada ga prevucem u terminal nista se ne desi.
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2010, 14:38   #33
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.10

Ovako?
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neky na korisnoj poruci:
NIx Car (13.10.2010)
Stara 13.10.2010, 18:05   #34
Maverick
Član
 
Član od: 13.11.2007.
Lokacija: Planet Earth
Poruke: 289
Zahvalnice: 161
Zahvaljeno 84 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.10

Može i samo da fajl sa temom prevučeš u appearance prozor, ne radi sa svim fajlovima, ali uglavnom radi.
Maverick je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2010, 19:58   #35
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.10

Da li je neko primetio ozbiljnije bagove u 10.10? Ja sam tokom dva dana rada naišao na dva koja nisam primećivao u 9.4, 9.10 i 10.4:

- Ponekad promena Keyboard Layout-a prosto poludi. Kao da se malo-malo layout sam od sebe menja. Kada se ovo dogodi, ne mogu da sam promenim layout ni clickom ni prečicom na tastaturi. Jedino rešenje je reset sistema. Desilo se jednom juče i dva puta danas.

- Tri puta u toku današnjeg dana desilo se nešto što bih mogao da opišem kao "vruć reset". Svi programi se naglo ugase a korisnik se izloguje. Kada se ulogujem ponovo, moram da radim recovery dokumenta koji sam pisao.

Da li je još neko primetio ove bagove ili sam sam u nesreći svojoj? Nisu bog zna kako strašni ali ipak nerviraju.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2010, 20:12   #36
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.10

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
Da li je neko primetio ozbiljnije bagove u 10.10? Ja sam tokom dva dana rada naišao na dva koja nisam primećivao u 9.4, 9.10 i 10.4:

- Ponekad promena Keyboard Layout-a prosto poludi. Kao da se malo-malo layout sam od sebe menja. Kada se ovo dogodi, ne mogu da sam promenim layout ni clickom ni prečicom na tastaturi. Jedino rešenje je reset sistema. Desilo se jednom juče i dva puta danas.

- Tri puta u toku današnjeg dana desilo se nešto što bih mogao da opišem kao "vruć reset". Svi programi se naglo ugase a korisnik se izloguje. Kada se ulogujem ponovo, moram da radim recovery dokumenta koji sam pisao.

Da li je još neko primetio ove bagove ili sam sam u nesreći svojoj? Nisu bog zna kako strašni ali ipak nerviraju.
Sličan problem sa indikatorom tastature imam i ja pošto mi se često dešava da se indikator jednostavno zamrzne iako promena layouta tastaturom radi. Ja sam našao neko privremeno rešenje u vidu opcije "Reset Window Manager" na ikonici za Compiz koja rešava dotični problem. U suštini sve mi se čini da je problem upravo u Compizu zbog toga što sam par puta primetio i da odjednom potpuno nestanu kontrole za zatvaranje, mini/maksimiziranje itd. Kao što rekoh reset window managera je uvek uspevaod a pomogne. Nisam probao da isključim potpuno desktop efekte i da vidim da li se nešto slično tada dešava.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
Nergal (13.10.2010)
Stara 13.10.2010, 20:21   #37
Radovan Brčin
Član
 
Član od: 12.9.2008.
Lokacija: Bijeljina (BiH) i Crna Bara (RS)
Poruke: 116
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 13 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Radovan Brčin
Red face Re: Ubuntu 10.10

Može mala pomoć?
Imao sam Kubuntu 10.04 instaliran na disku ali mi se nije svideo i rešio sam da se vratim na Fedoru ili da isprobam nešto novo. Pošto sam neučen i glup 'pregazio' sam Kubuntu particiju i sad ne mogu da bootujem XP koji sam imao na istom disku. Šta da radim? Da li će neki novi distro videti XP?
Inače na Kubuntuu nije mi nikako proradio net (wireles).
Radovan Brčin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2010, 20:29   #38
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.10

Videce svaki linux xp,a ako zelis samo xp,ubaci instalacioni disk xp-a,pa idi na recovery mod i kucaj fixmbr.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku na12 na korisnoj poruci:
Radovan Brčin (13.10.2010)
Stara 13.10.2010, 20:32   #39
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.10

Instaliraj Fedoru na particiju na kojoj si do sada imao Ubuntu i ona će automatski tokom instalacije napraviti odgovarajući unos u boot loader za WindowsXP.

Za WiFi potrebno je prvo da znaš koji tačno čipset ti WiFi koristi (Broadcom, Intel...) i da ako je potrebno ručno dodaš drajvere iz repoa.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
Radovan Brčin (13.10.2010)
Stara 13.10.2010, 20:32   #40
Marezz
Veteran
 
Član od: 20.10.2008.
Lokacija: Banana drzava | OS: Funtoo GNU+Linux
Poruke: 869
Zahvalnice: 208
Zahvaljeno 97 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.10

Da li je podrska za ATI graficke i dalje jadna? Skoro sam kupio ATI 4650 jer sam mislio da mi se stara geforce 8600gt pokvarila(na kraju je ispalo da je dodatak za kabl otkazao a ne graficka tako da sam bacio pare ). Sta mi vi preporucujete? Da li da brisem linux ili ima nade za korisnike ati kartica?
Marezz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika] Djordje Turjacanin Slobodni softver 12 14.1.2010 15:56
Announcing Ubuntu 10.04 LTS: The Lucid Lynx DobroslaV Slobodni softver 8 29.9.2009 16:33
Mount CD DVD images - Ubuntu laikexpert Slobodni softver 7 17.4.2009 0:54
Ubuntu vodič za preživljavanje (posle instalacije) laikexpert Slobodni softver 0 26.12.2008 11:18
Ubuntu Ultimate Edition noisy Slobodni softver 34 13.2.2008 1:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com