Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.1.2009, 21:08   #941
paulvandyk68
Banned
 
Član od: 21.9.2007.
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 1.974
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 353 puta na 278 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku paulvandyk68
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
nikola87 kaže: Pregled poruke
koja vojna tajna eno ti na wikipediji sve, odatle sam i preuzeo podatke.
To su neka nabadanja koje ti trebas da progutas.
paulvandyk68 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2009, 21:10   #942
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Avioni

Citat:
nikola87 kaže: Pregled poruke
SOKO - 32 operativna ?????
To je zapravo Orao, fabrika koja ih je proizvodila se zvala Soko.
Ali nema šanse da ih je toliko u letnom stanju.

Citat:
nikola87 kaže: Pregled poruke
Galeb G4 - 24 ( 15 ceka modernizaciju)
Ne znam samo na koju modernizaciju misle...možda na standard G4M, ali slaba vajda od njega sem za obuku, za koju je sasvim OK. On nikad i nije bio zamišljen kao borbena platforma, sem u izuzetnim okolnostima, ali učinak koji je sposoban da ostvari je zaista skroman.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2009, 21:27   #943
paulvandyk68
Banned
 
Član od: 21.9.2007.
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 1.974
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 353 puta na 278 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku paulvandyk68
Određen forumom Re: Avioni

Zapravo j-22= "orao".
paulvandyk68 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2009, 21:28   #944
paulvandyk68
Banned
 
Član od: 21.9.2007.
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 1.974
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 353 puta na 278 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku paulvandyk68
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
To je zapravo Orao, fabrika koja ih je proizvodila se zvala Soko.
Ali nema šanse da ih je toliko u letnom stanju.



Ne znam samo na koju modernizaciju misle...možda na standard G4M, ali slaba vajda od njega sem za obuku, za koju je sasvim OK. On nikad i nije bio zamišljen kao borbena platforma, sem u izuzetnim okolnostima, ali učinak koji je sposoban da ostvari je zaista skroman.
Soko je imao naziv i avion 522 iz prostog razloga sto je to bio prvi seriski avion kojeg je ova fabrika proizvodila.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	exyu rv-nekad i sad058.jpg
Viđeno:	25 puta
Veličina:	24,4 KB
ID:	26588  
paulvandyk68 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2009, 21:28   #945
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
paulvandyk68 kaže: Pregled poruke
Zapravo j-22= "orao".
ja sam pogresio(posto se ne razumem) pa sam nazvao avion SOKO

Objasnio je roker u cemu je fora, a lepo je pisalo SOKO Orao, nego mene mrzelo sve da prekucam
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2009, 6:43   #946
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
nikola87 kaže: Pregled poruke
koja vojna tajna eno ti na wikipediji sve, odatle sam i preuzeo podatke.
I ti podaci su 95% tacni.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2009, 11:33   #947
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Podaci na Wikipediji i u stvarnosti su dva razlicita pojma i to treba uzeti sa velikom rezervom. Podaci koje je naveo =FI=Ghost su najbolji odraz onoga sto imamo kod nas.

U prevodu: imamo 4 remontovana Mig 29 aviona koji su tu reda radi jer treba tek da se kupe rakete za njih, dakle, sluze za slikanje. Jedan treba da se vrati sa remonta. Cena remonta po avionu je bila oko 10 miliona dolara. Sad, Indija je za modernizaciju M<ig21 aviona placala 2.5 miliona po avionu ( a to je obuhvatalo recimo nove radare, GPS sistema navigacije, novi INS i kompjutere, Mill 1553 magistralu za pametno oruzje, integraciju raketa R73 i R77,kompletan remont aviona, novu komunikacinu opremu i jos po koju "sitnicu"), pa sad neko neka izvuce zakljucak koliko smo mi platili samo remont.

Od Mig 21 aviona, najveci deo je na remontu, ili pripremi za remont, ili je poluispravan na pisti. Zasta su dobri? Lepo napisano.

Orao- sta ima i koliko leti i koliko ima rezervnih delova je jos veca tuga. Upotrebljivost mala. Progam modernizacije je jos davno odbacen i sada je i neisplatljiv.

G4- od G4M nece biti nista, od toga su odustali, nesto pricaju o modernizaciji navigacione opreme i remontu nekoliko modela ali tu je i kraj price. Koliko ce leteti, ni to se nezna.

Od helikoptera, ima ispravnih Gazella helikoptera, a od veceg niko nemoze da kaze da je ispravan u potpunosti ijedan Mi8 helikopter. Cak je i gasenje pozara prosle igodine radjeno sa sanitetskim Mi8 jer su ostali poluispravni ( a ni on nije cudo ispravnosti kako kazu).

Od transportnih aviona An nije ispravan ni jedan.

Dakle, sta mi vodimo da je na stanju i sta je ispravno i upotrebljivo, to su dve razlicite price. Plus, cisto informativno, jedan borbeni pilot zahteva godisnji nalet od oko 200 sati da bi se reklo da je borbeno spreman. nasi piloti imaju, koliko bese, nekih 30 sati (to bese zadnji podatak koji je dat). Sad, sami zakljucite koliko su oni spremni za ono sto se od njih trazi. I da, recimo u SAD pilot koji nije leteo vise od 30 dana, na prvi let neide sam vec ide u trenaznom avionu sa iskusnim pilotom. Zasto sam napisao ovo, pa malo matematike i sami cete zakljuciti.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2009, 15:17   #948
Iceman_37
Starosedelac
 
Član od: 2.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.775
Zahvalnice: 511
Zahvaljeno 931 puta na 530 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Za nas bi najbolje bili multi-role avioni u svim vremenskim uslovima. Jer imali bi manje aviona (manje bi nas koshtalo) a mogli bi da obavljaju vishe funkcija.
Modernizovan sukhoi 27 ili neki MIG 29omt ili slchni bi bili idealni.
Da sam ja na njihovo mestu 10 aviona, jedna grupa broji 5 i tako dve grupe bi bile idealne za nashu odbranu.
Iceman_37 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2009, 17:04   #949
La.Prestige
Starosedelac
 
Član od: 24.8.2008.
Lokacija: Vienna
Poruke: 1.865
Zahvalnice: 634
Zahvaljeno 461 puta na 290 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku La.Prestige Slanje poruke preko AIM-a korisniku La.Prestige Slanje poruke preko MSN-a korisniku La.Prestige Slanje poruke preko Yahooa korisniku La.Prestige Slanje poruke preko Skypea korisniku La.Prestige
Određen forumom Re: Avioni

Pa šta sad ta Wikipedia zna bolje od radnika koji radi tamo.
La.Prestige je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2009, 17:48   #950
4th Dimension
Starosedelac
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Tivat
Poruke: 1.767
Zahvalnice: 77
Zahvaljeno 231 puta na 166 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Ма какви авиони. Са садашњим буџетом, тешко да можемо направити авијацију да нас од Хрвата или Бугара одбрани. Ако буде каквог ********************************а биће јопет ниског интензитета, а ту је какав добар јуришни хеликоптер вриједнији од злата.
Боље какви Ми24 него какав Миг који ни не примјети село прије него што прелети преко њега.
4th Dimension je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2009, 17:52   #951
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Danas bilo sta novo da kupis je multi role. Problem je sto to trazi pare, a kod nas za tako nesto nece biti para (nije da ih nema), i to nas dovodi do tacke da ovo sto je sada je to, koliko ce leteti letece, kada bude kraj mislim da cemo tada io da se pozdravimo sa vazduhoplovstvom. Jednostavno, nema raspolozenja kod nasih odgovornih da ista rade na tom planu. Tada cemo svake godine davati xx miliona dolara godisnje Bugarima ili Rumunima da nam "stite" nebo.

Usput, ako nema aviona nema ni podrske po dubini, nijedan rat nije bio niskog inteziteta on je ozbiljan sukob. Ono sto je za Amere rat niskog inteziteta za neku drzavu je opsti rat i pitanje zivota ili smrti. Tu nema pomoci od Mi24 ili bilo kog jurisnog helikoptera, oni su laka meta na nebu koju je lako unistiti (ako znas kako da unistis). MOgu mnogo toga da urade ali su ipak laka meta. Avion, e to je druga stvar.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2009, 18:01   #952
MareZinjo
Član
 
Član od: 17.8.2007.
Lokacija: N.B.G.
Poruke: 245
Zahvalnice: 174
Zahvaljeno 93 puta na 58 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Za 2012-2014 se planira nabavka nekoliko visenamenskih aviona ali ima jos do toga .Za ovu godinu se planira modernizacija 2 Mi-24 helikoptera i cekamo petu 29-ku da nam se vrati i da neko je ranije pomenuo kako nam piloti na MiG-ovima 29 nisu istrenirani zapravo svi koji lete na njima su stariji piloti koji su leteli na njima i pre nego sto su otisli u Rusiju kao npr. Djurdjevic Ljubomir ,Randjelovic Rade ,Milekovic Dragan ,Djukanovic Nebojsa ... a trening novih pilota se vrsi na MiG-u 29 UB ev. br. 301 .
MareZinjo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2009, 19:39   #953
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
Za 2012-2014 se planira nabavka nekoliko visenamenskih aviona ali ima jos do toga .Za ovu godinu se planira modernizacija 2 Mi-24 helikoptera i cekamo petu 29-ku da nam se vrati i da neko je ranije pomenuo kako nam piloti na MiG-ovima 29 nisu istrenirani zapravo svi koji lete na njima su stariji piloti koji su leteli na njima i pre nego sto su otisli u Rusiju kao npr. Djurdjevic Ljubomir ,Randjelovic Rade ,Milekovic Dragan ,Djukanovic Nebojsa ... a trening novih pilota se vrsi na MiG-u 29 UB ev. br. 301 .
Sta je sve planirano za nabavku kod nas u zadnjim godinama i sta je ostvareno, to su dve razlicite stvari. Zadnja stavka koja je nabavljena su Izraelske BPL koje nisu prosle ni ispitivanja kod nas u VTI, a i pitanje koliko su placene je ostalo otvoreno jer je obavestenje takvo da moze da se tumaci na nekoliko nacina. Od ostalog, sto je planirano i moglo da se nabavi, pa recimo od modernizovanih tenkova koji su prikazani od strane jugoimporta i koje smo hvalili na sve nacine ima u zemlji samo jedan i on nije vlasnistvo vojske vec jugoimporta, od samohodnih haubica koje su prikazane situacija ista, sistem Bumbar je u fabrici a u jedinice ce kad odlucimo da sprovedemo naum o nabavci. Mozemo mi ovako dovoljno dugo o planiranim nabavkama. Tako ce da bude i sa tom nabavkom koja je planirana (inace u pitanju je 14-16 aviona). Neko ce vec da smisli da je bolje da te pare odu za njegovu platu, a sto se tice nabavke, moze ona da ceka, ovo sto leti je jos uvek dobro.

Da lete svi pomenuti ljudi na njima, tacnije leteli su. Par godina pre nego sto su otisle 29ke na remont one nisu letele. Dakle, mi govorimo o ljudima koji nekoliko godina nisu seli u kokpit aviona na kome treba da lete. Koliko su istrenirani danas, vidi se po tome sto na njima je zavrsna ispitivanja radio pilot iz Rusije, dakle ne ona ispitivanja koja se vrse pre predaje aviona naruciocu posla vec ona posle, koja vrsi narucioc radi provere obavljenog posla. To je ona prica o 30 sati godisnje na avionima koje provedu nasi piloti i oni 200+ koje provedu oni koji imaju dobro obucene pilote. Nisam bio bezobrazan i napisao recimo izjavu jednog starog pilota koji je ladno izjavio da sa ovakvim naletom najopasnija stavka u borbenoj avijaciji je pilot jer je netreniran u opasnoj masini u kojoj svasta moze da podje po zlu i koji polece i slece sa Batajnice preko naseljenog mesta. I o tome treba neko da razmislja kada neda pare vojsci za obavljanje posla.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2009, 2:51   #954
Cvrcak
Član
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 316
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 26 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
nikola87 kaže: Pregled poruke
Imam dva pitanja.

1. Trebaju mi neki dobri sajtovi na kojima mogu da vidim i naucim dosta stvari o borbenim avionima
2. Treba mi link za neki sajt ali vezan za kopneno naoruzanje
3. Koliko trenutno aviona ima Srbija koji bi mogli da brane zemlju?
4. Moj ortak koji je sluzio u Batajnici kaze da imamo jedinicu sa mig 21 koja je 00-24 u pripravnosti u slucaju uletanja nekih NFO-a.
NFO??? Predpostavljam da je to neki hibrid UFO i NLO

Salu na stranu, ako si mislio na jedan od ta dva pojma... pre par godina je u casopisu (ETF) izasao jedan intervju sa nekim oficirom koji ima veze sa RV PVO i covek je rekao zanimljivu stvar vezanu za to. Naime, rekao je da je u vreme Tita bila izrazena aktivnost NLO na CG primorju cini mi se, i da je bilo par akcija presretanja i obaranja istih uz koriscenje MiG-21. Zanimljivo je sto nisu uspeli da Lock-uju nijedan od njih jer nisu ostavljali ni toplotni ni radarski "otisak" i cim bi se avion priblizio, NLO bi izveo nekakav manevar i nestao u sekundi. To bi bilo ukratko o tome, ako me secanje jos dobro sluzi. Takodje je ispricao i pricu kako je tacno oboren F117

Poslednja ispravka: Cvrcak (1.2.2009 u 3:05)
Cvrcak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2009, 1:32   #955
ekvi
Član
 
Član od: 14.11.2008.
Lokacija: kv
Poruke: 404
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 27 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Volim avione, narocito one koji mogu da lete, a da ih pri tom sam napravim.
Naravno, mislim na malecke avione, koji ne zahtevaju motore, a prave se od drveta, papira, lakih materijala, eventualno imaju elisu koja radi na principu gumice... Nisam uspeo da na NETu nadjem ozbiljniji sajt koji nudi barem jednostavna uputstva u smislu dimenzija delova ili nacina kako se ovi avioni prave. Bilo bi fino ako neko zna neki sajt o tome.
ekvi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2009, 7:19   #956
Dr Zoidberg
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: Futurama
Poruke: 1.317
Zahvalnice: 406
Zahvaljeno 358 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Avioni

E ovako kako stoji stanje u srbiji sa obukom pilota, mislim ovako privatno, kao kad polazes za dozvolu za auto :P I kako sve to ide, ima li toga, i kolko kosta :P
Dr Zoidberg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2009, 8:31   #957
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Avioni

Na mnogim sportskim aerodromima možeš da prođeš osnovnu letačku obuku. Za cenu nisam siguran, ali računaj koju hiljadarku €.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.2.2009, 17:21   #958
Dr Zoidberg
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: Futurama
Poruke: 1.317
Zahvalnice: 406
Zahvaljeno 358 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
Na mnogim sportskim aerodromima možeš da prođeš osnovnu letačku obuku. Za cenu nisam siguran, ali računaj koju hiljadarku €.
Znas mozda gde na netu ima detaljnije da se pogleda o tome :P
Dr Zoidberg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2009, 9:30   #959
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
Na mnogim sportskim aerodromima možeš da prođeš osnovnu letačku obuku. Za cenu nisam siguran, ali računaj koju hiljadarku €.
Koju hiljadarku?

Izvini Dr što ti rušim snove, ali

http://www.pegazair.co.yu/commercial%20srp.htm

20 000e je mnogo...
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2009, 10:52   #960
Ghost
Starosedelac
 
Član od: 10.4.2006.
Lokacija: SGC
Poruke: 1.990
Zahvalnice: 167
Zahvaljeno 486 puta na 233 poruka
Određen forumom Re: Avioni

То што си ставио је за професионалног пилота, ако сам ја сконтао Др тражи спортску дозволу, она је вероватно јефтиније.
Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
avijacija, avioni

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:35.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com