Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Vesti

Vesti Vesti koje se tiču osnovnih komponenti (procesora, ploča, memorije...)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.9.2022, 11:58   #2421
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom AMD Ryzen

Ako je to prva igra u kojoj je CPU udario u limit, onda on zapravo odlično prati GPU. Da je CPU uvek na leru sa neiskorišćenim rezervama a GPU u svakoj igri ide na max mogao bi reći da je GPU bottleneck. To je beskonačno kolo u kom jedno uvek "koči" drugo. Ovako imaš fino izbalansiranu situaciju gde CPU ponekad maxuje pre grafike ali uglavnom ne.

Kako god, prosek od 75 sa svim nasviranim je pesma.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2022, 12:08   #2422
DBrave
Starosedelac
 
Član od: 7.5.2006.
Lokacija: Lion
Poruke: 1.884
Zahvalnice: 460
Zahvaljeno 496 puta na 345 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Na 1440p uopste ne bi imao bottleneck, bas zavisi i na kojoj rezoluciji igra.
Ali mislim da mu je super izbalansirana konfiguracija cpu/gpu, ne samo po performansama vec i cenovno.
DBrave je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2022, 12:26   #2423
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
To je beskonačno kolo u kom jedno uvek "koči" drugo.
Ovo. Ali nekako se ustalilo mišljenje da je okej kada GPU udari u 100% (dok je CPU polu-uposlen), a obrnuta situacija je već razlog za paniku

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Kako god, prosek od 75 sa svim nasviranim je pesma.
AVG ~75 FPS je odlično, ali mislim da on oseća drop-ove na ~50 FPS (1% low). A upravo to je, po mom mišljenju, glavna prednost serije 5xxx u odnosu na 3xxx.

... ili jednostavno previše zuri u MSI Afterburner S obzirom da sam i ja isto sklon istom tom zurenju u overlay umesto da gledam u igru, moj prvi savet ti je da to isključiš.

Drugo što sam primetio je da monitor sa FreeSync-om MNOGO poboljšava osećaj fluidnosti kada se dese ti drop-ovi. Ja uz FreeSync više nemam problem da moram da držim sve na fiksnih 60FPS kako bi igra radila tečno. Skoro da ne osećam padove na ~50FPS. Veliki problem je taj micro-stutter ako ne držiš igru na njenom refresh rate-u i to ume da pokvari ugođaj.

Tako da ja bih lično prvo ta dva gledao da rešim, pa tek onda kao treću opciju razmislio o upgrade-u na 5xxx seriju.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
SAJEVAC (7.9.2022)
Stara 7.9.2022, 16:40   #2424
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: AMD Ryzen

E tu je nvidia zakomplikovala stvar sa nepodrzavanjem svojih tehnologija na hdmi konekciji...Inace navika je cudo..Toliko mi je msiab usao pod kozu da nema sanse da igram igru,a da isti nije ukljucen.
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.9.2022, 12:14   #2425
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Sajevac mnogo se ubijas oko performansi, frejmova i grafike... Uzmi malo igraj igre i uzivaj u njima na normalan nacin, sta te briga da li malo varira fps ili ne, namesti podesavanja jednom da radi u 60 fps i cepaj. Sve igre danas ionako izgledaju lepo kako god ih podesio...
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Markius (8.9.2022)
Stara 8.9.2022, 13:06   #2426
filpan
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2012.
Lokacija: Kumova slama, planeta Zemlja
Poruke: 3.456
Zahvalnice: 3.920
Zahvaljeno 2.108 puta na 1.167 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Sajevac kad bude pricao o igrama a ne o tome kako igre rade, ja cu otici sa foruma.
filpan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku filpan na korisnoj poruci:
Garinca (8.9.2022), Juraj (9.9.2022), Laskaris (8.9.2022), Markius (8.9.2022)
Stara 8.9.2022, 15:13   #2427
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom AMD Ryzen

Mnogi su ovde u nekom trenutku pomenuli da više uživaju u sklapanju i testiranju hardvera nego u samom igranju. Ništa loše u tome, pogotovo u hardveraškoj temi.

Da su svi ljudi, pogotovo muškarci, tek obični potrošači a manje čačkači, 90% hobija bi prestalo da postoji. Svi su nekad imali situaciju "provede 3 meseca pažljivo birajući komad tehnike i 3 dana koristeći ga pre nego što mu dosadi". 😄
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Laskaris (8.9.2022), player1 (8.9.2022), SAJEVAC (8.9.2022)
Stara 8.9.2022, 15:58   #2428
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Citat:
filpan kaže: Pregled poruke
Sajevac kad bude pricao o igrama a ne o tome kako igre rade, ja cu otici sa foruma.
Kreni odmah.
Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Mnogi su ovde u nekom trenutku pomenuli da više uživaju u sklapanju i testiranju hardvera nego u samom igranju. Ništa loše u tome, pogotovo u hardveraškoj temi.

Da su svi ljudi, pogotovo muškarci, tek obični potrošači a manje čačkači, 90% hobija bi prestalo da postoji. Svi su nekad imali situaciju "provede 3 meseca pažljivo birajući komad tehnike i 3 dana koristeći ga pre nego što mu dosadi". ��
Drago mi je da razumes.Zamisli profesionalnog trkaca kola koji ne voli da zaviruje pod haubu automobila i testira isti...Meni je uzivanje kako igranje,tako i cackanje oko hardvera i testiranje istog..Mada ne znam zasto,ali uvek me je iritiralo kad procesor koci stvar,a za graficku se nisam opterecivao nesto specijalno kada zakuca na 100%....

Poslednja ispravka: SAJEVAC (8.9.2022 u 16:06)
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku SAJEVAC na korisnoj poruci:
player1 (8.9.2022)
Stara 8.9.2022, 17:35   #2429
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Mnogi su ovde u nekom trenutku pomenuli da više uživaju u sklapanju i testiranju hardvera nego u samom igranju. Ništa loše u tome, pogotovo u hardveraškoj temi.

Da su svi ljudi, pogotovo muškarci, tek obični potrošači a manje čačkači, 90% hobija bi prestalo da postoji. Svi su nekad imali situaciju "provede 3 meseca pažljivo birajući komad tehnike i 3 dana koristeći ga pre nego što mu dosadi". 😄
Pa ja prvi bre štelujem Reshade po 3-4 sata i na kraju ne igram igru jer se umorim od čačkanja ali to se desi povremeno, uglavnom kad sednem da se igram - igram. Ili uzmem dignem virtuelnu mašinu da instaliram Windows 98 da se zezam pola sata-sat zbog naleta nostalgije pa onda tweakujem dok sve ne proradi. Ili gledam kako da izvučem najbolji mogući balans između originalnog i modernog izgleda u PSX emulatoru po par sati na nivou jedne igre.

Citat:
SAJEVAC kaže: Pregled poruke
Kreni odmah.

Drago mi je da razumes.Zamisli profesionalnog trkaca kola koji ne voli da zaviruje pod haubu automobila i testira isti...Meni je uzivanje kako igranje,tako i cackanje oko hardvera i testiranje istog..Mada ne znam zasto,ali uvek me je iritiralo kad procesor koci stvar,a za graficku se nisam opterecivao nesto specijalno kada zakuca na 100%....
Ja vala imam utisak da ti za svaku igru radiš to i igranje ti je sekundarno.
Ali ostavimo to po strani - ovaj konkretan slučaj koji si napisao ovde je bukvalno nikakav problem. Ti praktično i nemaš problem. Moderna igra ti je napela procesor na 100% i GPU blizu toga, konfiguracija je dobro izbalansirana i imaš frejm dropove jer si nasvirao sve na maks. Spusti malo CPU-intensive podešavanja ako ti baš treba stabilan FPS i teraj. Ili odigraj igru bez RT ko čovek pa posle upali kad ti dosadi igranje da gledaš u refleksije malo.

A ako imaš Freesync ili Gsync monitor onda pa tek nemaš nikakav problem ovde...

Ja sam lično ekstremno osetljiv na framedropove, input lag i ostalo - ali svi znamo kako se to rešava i koji su uzroci tome.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.9.2022, 19:03   #2430
ognjen_ogi
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Von Braun
Poruke: 734
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 138 puta na 126 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Ma da, ukljuci fastsync a za manje zahtevne igre adaptive sync i smanji nesto na high. Meni recimo ponekad baguje graficka 6700xt u Elden ring kad stavim efekte i lightning na max a na rtx 2070 ne, zbog cega pojma nemam a nije ni bitno.
ognjen_ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.9.2022, 19:56   #2431
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Citat:
ognjen_ogi kaže: Pregled poruke
Ma da, ukljuci fastsync a za manje zahtevne igre adaptive sync i smanji nesto na high. Meni recimo ponekad baguje graficka 6700xt u Elden ring kad stavim efekte i lightning na max a na rtx 2070 ne, zbog cega pojma nemam a nije ni bitno.
Drajver,optimizacija....Pitaj boga sta je...
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.9.2022, 21:52   #2432
ognjen_ogi
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Von Braun
Poruke: 734
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 138 puta na 126 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Ta igra radi u 60hz na 60fps,monitor je namesten na freesync.Nije da baguje nego kao da povremeno blago zastajkuje ali fps je konstantno 60.Mislio sam da nije mozda do cpu,ali nije to je isto.Presao sam igru na rtx 2070,nisam to primecivao.Teza nego DS3,neke bosove je nemoguce preci sam,sad na new game 2 mnogo lakse.
ognjen_ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2022, 20:08   #2433
ognjen_ogi
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Von Braun
Poruke: 734
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 138 puta na 126 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Edit: nakon bios apdejta slucajno sam stavio opciju 'cpu flex ratio override' na enabled, tako da je cpu radio na 2.8ghz.Kada sam ovo iskljucio sve je bilo ok,zato je i seckalo.Mozda nekom bude od pomoci.
ognjen_ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2022, 15:46   #2434
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Neke recenzije za nove Ryzen CPU-ove 7000 serije
Gamer Nexus:
https://www.youtube.com/watch?v=s04TOQkzv3c
https://www.youtube.com/watch?v=JM-twyjfYIw
https://www.youtube.com/watch?v=nRaJXZMOMPU
Hardware Unboxed:
https://www.youtube.com/watch?v=QjrkWRTMu64
https://www.youtube.com/watch?v=_WubXd2tXOA

Procesori su odlicni u multicore performansama, bolji od 5000 Ryzen serije i 12000 serije Intela. Nesto su bolji od Intela je od u singlecore performansama. Gaming je na nivou najboljih procesora od Intela i AMD 5800X 3D cipa. Cena toga su ogromna zahtevnost po pitanju potrosnje struje i zagrevanja. Temperatura radna je 95 stepeni, a potrosnja ide do 350W. Imaju ti cipovi i Eco mod, gde je potrosnja i zagrevanje razumno, ali su performanse manje 15-20%. Mozda bi bilo bolje da je AMD izasao sa X i non-X modelima gde je X skuplji i zahtevan za potrosnju i zagrevanje, a non-X suprotno, jeftiniji i manje zahtevan.

Ono fazon, kuvanje kafe na CPU-u sa radnom temperaturom od 95 stepeni
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2022, 17:05   #2435
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.369
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.997 puta na 7.041 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Ma kakav bojler, uskoro će računar da bude najveći potrošač struje u domaćinstvu.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Lex987 (27.9.2022)
Stara 27.9.2022, 19:52   #2436
ognjen_ogi
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Von Braun
Poruke: 734
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 138 puta na 126 poruka
Talking Re: AMD Ryzen

95 stepeni cpu, 70-80 graficka, zapalice se komp u zatvorenom kucistu.
ognjen_ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2022, 12:21   #2437
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Citat:
Vlad Cepesh kaže: Pregled poruke
Neke recenzije za nove Ryzen CPU-ove 7000 serije
Gamer Nexus:
https://www.youtube.com/watch?v=s04TOQkzv3c
https://www.youtube.com/watch?v=JM-twyjfYIw
https://www.youtube.com/watch?v=nRaJXZMOMPU
Hardware Unboxed:
https://www.youtube.com/watch?v=QjrkWRTMu64
https://www.youtube.com/watch?v=_WubXd2tXOA

Procesori su odlicni u multicore performansama, bolji od 5000 Ryzen serije i 12000 serije Intela. Nesto su bolji od Intela je od u singlecore performansama. Gaming je na nivou najboljih procesora od Intela i AMD 5800X 3D cipa. Cena toga su ogromna zahtevnost po pitanju potrosnje struje i zagrevanja. Temperatura radna je 95 stepeni, a potrosnja ide do 350W. Imaju ti cipovi i Eco mod, gde je potrosnja i zagrevanje razumno, ali su performanse manje 15-20%. Mozda bi bilo bolje da je AMD izasao sa X i non-X modelima gde je X skuplji i zahtevan za potrosnju i zagrevanje, a non-X suprotno, jeftiniji i manje zahtevan.

Ono fazon, kuvanje kafe na CPU-u sa radnom temperaturom od 95 stepeni
Stace mi procesor koji u kombinaciji sa isto tako mocnim nadolazecim gpu trosi 1kw..Jel to kvarcna pec ili pc....Treba za 2h gaminga da potrosim visee struje nego da sam se grejao na struju.Tako su mogli i pre 10 i jace godina da naprave cpu koji je toliko jak i dostupan sirokoj masi,a trosi nenormalno..Gde je tehnoloski napredak gde za manje struje dobijas efikasniji cip...
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2022, 12:47   #2438
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Ma mogu da naprave nove procesore i graficke kartice koje su efikasne, hladne i imaju super performanse. Ali iz nekog razloga, verovatno marketingskih, guraju svoje komponente do limita. Overklok je postao skoro beskoristan. Tih ekstremnih komponenti je bilo i ranije, Pentium IV Extreme Edition, FX 9000 serije, itd, ali to je bio izuzetak, ali ne i norma. Psihologija da imas najbolju kravu u selu izgleda da nije ogranicena na sela u Srbiji samo...
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
SAJEVAC (28.9.2022)
Stara 28.9.2022, 13:08   #2439
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Citat:
Vlad Cepesh kaže: Pregled poruke
Ma mogu da naprave nove procesore i graficke kartice koje su efikasne, hladne i imaju super performanse. Ali iz nekog razloga, verovatno marketingskih, guraju svoje komponente do limita. Overklok je postao skoro beskoristan. Tih ekstremnih komponenti je bilo i ranije, Pentium IV Extreme Edition, FX 9000 serije, itd, ali to je bio izuzetak, ali ne i norma. Psihologija da imas najbolju kravu u selu izgleda da nije ogranicena na sela u Srbiji samo...
Jasno je to meni druze,ali ja se nadam da idemo napred,a ne vracamo se u nazad..Drzacu se ja 3600x dokle god je upotrebljiv....
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2022, 15:32   #2440
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom AMD Ryzen

Ako ste ispratili Anandtech (mrzi me da jurim link), mogu se aktivirati Eco modovi i ograničiti potrošnja značajno pri čemu se gubi vrlo mali procenat performansi. Ovo odvratnje je otprilike debili fabrički OC da bi se na brute force dobio Intel. Sviranje k**** prosto rečeno.

Anyways, dok DDR5 cena još malo ne siđe dole i pojave se fine povoljnije ploče, 7600X nije baš neki bang for the buck. 7950X je već radna zver i kao takav verovatno vrlo privlačan za par promila ljudi kojima to treba.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
player1 (28.9.2022), Relja (6.10.2022)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Konfiguracija do 1100e Thalas ŠDK - Konfiguracije 13 24.2.2017 22:20


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:47.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com