Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.10.2008, 0:13   #1
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Unhappy Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Moracu da se ne slozim sa kolegama forumasima koji linux pocetnike upucuju na Google, jer onda ne vidim smisao foruma, ako iskusniji forumasi upucuju ljude na neke druge, uglavnom STRANE web izvore. Kao da citav svet i lepa komunikacija medju ljudima prestaju od pojave Google-a...

Postavljam jedno off pitanje: Zasto bi iko IKADA posetio ovaj forum da mu je sve jasno? Zbog kviza? Nije lose. Zbog dosade? Mozda. Zbog druzenja sa ljudima slicnih interesovanja? Bice da je to... A ako ga ti ljudi odma' "napuse"? Da sam ja na mestu Tenisera, odmah bih obrisao svoj profil...

Nemojte mi uzeti za zlo ovaj post, nisam mislio nista lose, ali postovi tipa: "Ne mogu da verujem da to nisi znao!!" i odbijaju ljude od Linux-a... A i ovaj forum je malo zamro. A zasto? Zato sto svi sve znaju, ja bih rekao...
Jos nesto: Molim clanove foruma da, ako ne zele da pomognu, postupe slicno meni i neka se ne oglasavaju povodom pitanja koje ih nervira, te tako nece bez potrebe trositi prostor na forumskom hard disku, pisuci neke off stvari tipa "kakvo glupo pitanje". To ce i mene spreciti da off-ujem. Ovim ne obuhvatam moderatore (oni mogu da skinu ovaj post, ako hoce). Hvala.
Elem, Opera se preuzima sa http://www.opera.com/download/index.dml?platform=linux.
Dupli klik na .deb paket instalira isti bez problema...
Sledece pitanje, molim!

Poslednja ispravka: stesha (15.10.2008 u 0:25)
stesha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku stesha na korisnoj poruci:
goodlikesweeper (15.10.2008), PDarko (16.10.2008), Teniser (16.10.2008)
Stara 15.10.2008, 1:29   #2
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Ubuntu 8.04 - problem!

Poenta je da se ovakva pitanja uvek vrte iznova u krug i krug i da se svaki put postuju jedne te iste stvari-e to je vec tracanje prostora na serveru
Te stvari,misljenja sam, unistavaju skoro sve linux forume(montonija anyone,kreativnost hello?) jer je nekim ljudima izgleda vrhunac koriscenja linux-a u tome da na njemu poteraju usb modem,i obicno bas takvi kliknu tu i tamo i u velikom broju slucajeva se vrate na Win....
Dakle ne dao bog da se tu nadju pitanja kako da uradim ovo u Blenderu ili Inkscape-u ili OOffice-u,kako da editujem video u Avidemux-u,kako da koristim svoju Nokia-u u linux-u ili da poteram Apache vec se svaki forum gusi u topicima i postovima koji su milion puta prezvakani i za koje se resenje obicno nudi na zvanicnim sajtovima/forumima distribucija
Pa ipak postoje i ljudi koji bi da se prvo stvarno malo i potrude i ne traze sve uvek na tacni-e takvima sam uvek spreman da pomognem,kao i oko specificnih problema uostalom
Tu kategoriju ne vidim nazalost ovde vec lika koji bi da mu odradimo materijal za copy/paste kako se on jadnicak ne bi mucio

Poslednja ispravka: Covenant (16.10.2008 u 3:49)
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Covenant na korisnoj poruci:
Eni (15.10.2008), PDarko (16.10.2008)
Stara 15.10.2008, 8:25   #3
Dual pretop
Član
 
Član od: 31.1.2007.
Poruke: 234
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 72 puta na 47 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu

Ako je u pitanju instalacija Ubuntu-a, pogledajte rezultat koji se dobije unošenjem u pretragu reči: Ubuntu početnik instalacija.
Sve je tu, samo neće samo da se javi...
Dual pretop je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dual pretop na korisnoj poruci:
Covenant (15.10.2008)
Stara 15.10.2008, 8:42   #4
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Instalacija Ubuntu 8.04 - problem!

Gospodo, vaši postovi su, kao što vidite, u novoj temi. Nisam ih brisao jer obe strane imaju dobre argumente, ali bih vas molio da se suzdržite od pominjanja konkretnih članova.

Nego, da reknem i ja neku o temi.
U pravu ste i jedni i drugi. Neke teme su prežvakane toliko puta da je više postalo bezobrazno ne naći odgovor na svoju ruku. Sa druge strane novajlije u linu najčešće ne znaju gde im je ***e a gde glava, pa malo tolerancije nije na odmet.
Pre postavljanja bilo kakvog pitanja na net bilo bi pametno pročitati sjajan tekst o pametnom postavljanju pitanja i tako obezbediti najbolji mogući response.
Naravno, kad se vidi koliki je tekst i najhrabriji posustanu
U krajnjoj liniji ovakvih situacija će uvek biti, stoga predlažem univerzalno rešenje koje ja primenjujem i koje je sumirano u irskoj narodnoj umotvorini: The Irish ignore anything they can't drink or punch.
Kao što kaže Eric Raymond u linkovanom eseju:
Citat:
...по хакерским стандардима, показује вам грубу врсту поштовања самим тим што вас не игнорише.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Covenant (15.10.2008), Gorankx (15.10.2008), holodoc (4.3.2009), PDarko (16.10.2008), stesha (15.10.2008)
Stara 15.10.2008, 14:39   #5
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Ubuntu 8.04 - problem!

Pre nego sto pocnem sa opseznim izlaganem, treba da naglasim, da je naslov teme "Pomoc pocetnicima u GNU/Linux-u", a ne "Clash of the Linux Titans". prema tome....
Dakle, neki ljudi nemaju stalan pristup na net i/ili tek ulaze u PC vode po bilo kom pitanju, tako da ih treba malo pogurati. Mozda ne znaju engleski? Mozda nemaju nikakvo predznanje o racunarima? I sta sad? Da ih oteramo sa foruma jer ne koriste Google?
Niko ne spori da online literature ima mnogo, ali to joj je i najveca mana, jer mi sami moramo da proveravamo verodostojnost podataka, a mislim da niko nema TOLIKO slobodnog vremena da uci po pokusaj/greska principu.
Zamislimo samo koliko smo vremena potrosili zato sto smo koristili pogresan ili zastareo izvor informacija (a ima ih mnogo), jer smo pocetnici. A sta pocetnici najvise ne znaju? Gde da traze... Ako im kazete idi na Google, sta smo dobili? Gomile pogresnih interpretacija i zabluda...
Skoro sam bio "zrtva" nekompletnog uputstva pri instalaciji Arch Linux-a (sa Arch foruma), i nije mi padalo na pamet da trosim vreme na reinstalaciju istog. Ali, u pomoc je, preko chat-a, pristigao Covenant (velika hvala!!) i sve je proslo ok. Neki ljudi sa foruma ovakav odnos medju ljudima ocigledno nikada nece shvatiti, sto i ne ocekujem. Oni nam pomazu da Srbija bude "najpametnija" i "najrazvijenija" drzava na svetu... I sa najmanje dobre domace literature...
Da li je neko skoro bio u nekoj knjizari da nadje neku novu knjigu koja se tice Linux-a? Vec godinama su tu isti naslovi (SUSE 10, Prelazak na linux i sl.), jedino je izaslo zvanicno Ubuntu izdanje (ponosni sam imalac iste ), i to za 7.04 verziju. Zamislite, toliko distroa, a samo jedna nova (od prosle godine ) knjiga! O cemu mi pricamo?!

Ponavjlam: Mislim da forum i sluzi za to da ljudi u neposrednoj komunikaciji rese neki problem, a ne da se dele saveti tipa "nije to za tebe, tebra". Ko smo mi da sudimo kome sta lezi?

Prijateljski saveti "iskusnima":
  1. kada im se nesto ne svidja ne moraju da komentarisu
  2. ne moraju da prate sve teme (ne pratim ih ni ja)
  3. ako ne zele da pomognu, neka "mudro cute"
Toliko...
stesha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku stesha na korisnoj poruci:
goodlikesweeper (15.10.2008)
Stara 15.10.2008, 15:12   #6
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Ubuntu 8.04 - problem!

Nadovezao bih se na stesha's solution list:

4. ako ih ne mrzi neka urade search foruma po ključnoj reči i nakon uvida u rezultate pretrage (iskusniji znaju da prepoznaju rešenje) postave link do tema koje sadrže rešenje konkretnog problema.

Da, malo se više vremena utroši na to, ali je zlatna sredina - a) ne iznerviraš se pišući poruku "koristi pretragu" jer tu kreće neizostavni pros'n'contra; b) imaš šta da kažeš a ne ćutiš i ne ponavljaš odgovor.

Ovde se izuzima slučaj da osoba A dođe u deo foruma i postavi pitanje "gde da skinem taj i taj linux", kao i čuvano pitanje "koji je linux najbolji za mene" (eno je sticky tema "pregled GNU/Linux distribucija".
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku urke na korisnoj poruci:
goodlikesweeper (15.10.2008), stesha (15.10.2008)
Stara 15.10.2008, 16:45   #7
Dual pretop
Član
 
Član od: 31.1.2007.
Poruke: 234
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 72 puta na 47 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu

@stesha
Nije literatura baš tako bajata...

http://knjige.kombib.rs/Ubuntu_8_za_svakog.html
Dual pretop je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2008, 21:15   #8
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu

To je džepno izdanje... Dok ovo, na primer, predstavlja pravu litreraturu, ali bajatu http://knjige.kombib.rs/Red_Hat_Ente...bez_tajni.html , a ovo je relativno novo-korisno http://knjige.kombib.rs/Photoshop_CS...NA_KNJIGA.html
Na izdanja slična ovima sam mislio. Dakle, ne banalizovana džepna izdanja već knjige za širi krug čitalaca.
stesha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2009, 23:43   #9
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: :))))))

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
GNU/Linux nije osmišljen za debile no za one koji umeju da koriste svoj mozak

Disclaimer: Ovo je moj lični stav i nema veze sa stavom redakcije SK (da se neko ne u'vati za moje reči kao za reči redakcije, što se ranije dešavalo).
Hm bez uvrede Urke ali mislim da odlaziš u potpunu krajnost jer se sećam kako sam se ja osećao kada sam prvi put uzeo u ruke Ubuntu pri čemu uzmi u obzir da sam pre toga imao određeno predznanje o tom OS-u što ova devojka očigledno nije. Za nekoga ko je do tada naučio na Control Panel, Explorer i slične Windows ekskluzive to može da bude jako bolno iskustvo. Da stvar bude gora GNOME je za Windows korisnike čak mnogo odbojniji od KDE-a u kome bar postoje pandani Control Panelu i sličnim stvarima tako da iskreno mislim da za nekoga ne može da se tvrdi da je debil samo zato što se nije snašao u novom potpuno drugačijem okruženju od onoga na koje je navikao. Znam da će sada neko da potegne argumente kao što su "pa Ubuntu je potpuno automatizovan" i slično ali činjenica stoji da bez obzira koliko je nešto automatizovano za početnika koji nikada nije došao u kontakt sa Linuxom to će svakako biti bolno iskustvo prošarano problemima.

Na stranu to što je (kao) računar kriv za to što je ona izgubila dva semestra. To je već jako diskutabilno i kad malo bolje razmislite sjajan način da se eventualno (kao) stekne popularnost i okrive drugi za svoj neuspeh.

Da rezimiram. I ovo govorim sa stanovišta nekoga ko je takođe zaljubljenik u Linux i koji svakodnevno koristi Fedoru. Nemojte ako ste vi apsolutni geek koji poznaje sve sitne cakice Linuxa tako grubo da osuđujete početnike i one koji nisu u njega upućeni. Po meni to je potpuni prelazak u podmuklu bezobraznost gde se na jednoj strani propagira stav "pređite na slobodan softver" a sa druge strane skoro da sujeta puca na sve strane samo čekajući da se neki noob oblati. Ne mislim ništa lično protiv tebe Urke, nemoj pogrešno da shvatiš jer ovo nije upućeno direktno tebi već me je tvoj odgovor samo podsetio na nešto što u poslednje vreme sve više viđam na netu što mi se nikako ne sviđa
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
goodlikesweeper (9.4.2009), iMa_NeKo_PljUgU (5.3.2009)
Stara 4.3.2009, 0:12   #10
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: :))))))

Hm, bez uvrede Holodoche, ali mislim da nisi u pravu... Ubuntu ima jednu mnogo korisnu osobinu. Ne tretira te kao idiota. Kad ima problem, on ti kaze koji je i kako bi mogao da ga resis, zar ne? Dok se windows oslanja na to da si ti idiot, i da ces da zoves tech support cim nesto ne valja. Mislim, ja sam totalni Linux noob, pa nisam kukao i plakao i gubio semestre, nego sam seo i citao... Tako da, potpuno se slazem sa Urketom. Ako si previse glup da bi pratio uputstva, ili ne znas da citas, kompjuter nije za tebe.
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2009, 0:17   #11
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Zablude o slobodnom softveru

Citat:
holodoc kaže:
....a sa druge strane skoro da sujeta puca na sve strane samo čekajući da se neki noob oblati.
Sa razlogom
Obicno se sikaniraju oni koji hoce sve na tacni i koji umesto da se makar malo potrude i probaju da nameste nesto sami u kombinaciji sa Google-om i pretragom foruma oni krenu da kmece sa onim proverenim "joj majstori linuksasi pojma nemam pomagajte" a sto je najgore dosta cesto dobiju sve na izvol'te
Moje misljenje je da su takvi likovi unistili sve domace linux portale i umesto da se diskutuje o tome kako npr da uradimo nesto u Gimpu ili Avidemux-u i tome slicno mi imamo gomilu po milion puta prezvakanih rasprava koje guse bilo sta kreativno zato sto siljokurane mrzi da se cimaju i koji su linux instalirali obicno jer ne znaju sta ce sa viskom slobodnog vremena
Sto se mene tice mogu slobodno da se vrate ne Windows jer ja svakako smatram da linux ne treba da koristi svako vec samo onaj koji ima znanje,zelje i strpljenja i koji trazi nesto drugacije od Windoza
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2009, 0:32   #12
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Zablude o slobodnom softveru

Tačna priča, slažem se, ali kao što ti viđaš takvo ponašanje sve više na netu, tako ja viđam mnogo rešenih problema, PROBLEMA, i "problema" na istom tom netu. Pa nisam ja ni pametniji, ni sposobniji od mnogih, a svi znamo za www.google.com . Druga je stvar ako neko ima specifičan problem, npr. ne zna koja je kodna oznaka za srpsku ćirilicu, pa mu slova ne izlaze lepo u titlovima filma. Za to služi uža zajednica, kao ovaj forum, koja barata materijom ili je imala problem. U ovu grupu bih stavio i ljude koji ne znaju engleski pa traže pomoć na maternjem jeziku. Bože moj, ne možemo svi sve znati, to poštujem i volim da pomognem.

Postoji jedna stvar koja meni nije jasna samo, a izneo sam je skoro na Benču u sličnoj diskusiji.
Dajmo mom tati, koji je 2 dana igrao Tablić kad smo uzeli prvi komp. da pogleda listu koja sadrži "Video player, Audio player, CD & DVD Burning" i drugu u kojoj stoji "GOM player, Winamp, Nero". Gde bi se on pre snašao da pusti pesmu, pod uslovom da ja ubacim CD/DVD u čitač? Čvrsto verujem da se mlada devojka, koja savršeno govori engleski nije mogla snaći da otvori Firefox i pogleda predavanje/skine skriptu/muva profesora na Facebooku.

Komšiji držim "časove" engleskog, radili Past tense pre neki dan. Zove me da mu objasnim, bla bla, da ne dužim, a u svesci piše "...dodavanjem nastavka ed na glagol..." I šta ja tu njemu da objasnim? Da postoje i nepravilni glagoli, na koje se ne dodaje ed? Ta lista se uči napamet i ima je na kraju knjige. Ili ne zna da dopiše ed iza play? Nenenenenene, on hoće da mu ja žvaćem umesto njega. Drugom komšiji skoro 2 godine prevodim po 3 lekcije kad god ima odgovaranje (čitanje i prevod, klasika). Znaš li šta znači učiti 3 lekcije napamet? Da smo pola tog vremena utrošili na stvarno UČENJE engleskog danas bi imao bar 3, a ne bi popravljao keca.

Na nama je da odlučimo hoćemo li sami jesti, ili čekati da nam neko sažvaće hranu u gurne je u usta. Garantujem da je prvi način pun ukusa i uživanja, a drugi puko tovljenje bezukusnom masom. Nekad se i ugrizem za jezik, ali to je samo znak da usporim.

Ja glasam svojim stomakom!

:edit:
Ja sam odgovarao holodocu takođe, ne volim da citiram i pišem mnogo, zauzme previše mesta.

Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2009, 0:46   #13
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: :))))))

Citat:
Ketchua kaže: Pregled poruke
Hm, bez uvrede Holodoche, ali mislim da nisi u pravu... Ubuntu ima jednu mnogo korisnu osobinu. Ne tretira te kao idiota. Kad ima problem, on ti kaze koji je i kako bi mogao da ga resis, zar ne? Dok se windows oslanja na to da si ti idiot, i da ces da zoves tech support cim nesto ne valja. Mislim, ja sam totalni Linux noob, pa nisam kukao i plakao i gubio semestre, nego sam seo i citao... Tako da, potpuno se slazem sa Urketom. Ako si previse glup da bi pratio uputstva, ili ne znas da citas, kompjuter nije za tebe.
E vidiš upravo u tome i jeste problem...Ti možda možeš da sedneš i da po netu preturaš gomilu informacija o tome kako rešiti neki specifični problem na operativnom sistemu ali ima i dosta ljudi za koje računar jednostavno nije alatka za igranje nego alat za rad koji treba što pre da proradi.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2009, 0:48   #14
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Zablude o slobodnom softveru

Pogledajte samo forume,kakvih sve nema pitanja vezanih za windows op. sisteme.Mislim,ne mogu svi koji koriste racunare biti inteligentni i obrazovani.Ako postoji zelja da se broj onih koji koriste linux poveca,onda mora linux zajednica prihvatiti i ove koji nemaju pojma o kompjuterima i ne zele da nauce nista vise od osnovnih stvari koje su im potrebni.Ako se prihvataju samo eksperti,onda se procenat nece nikada pomeriti sa 0,...
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku na12 na korisnoj poruci:
holodoc (4.3.2009)
Stara 4.3.2009, 0:50   #15
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Zablude o slobodnom softveru

Ako linux nije za svakoga onda nema bas neku svetlu buducnost. Zelim da verujem da linux jeste za svakoga. To sto novajlije zakrcuju forume noobovskim pitanjem se da resiti posebnim podforumom za te stvari. Cak i najgori glupak i debil zasluzuje besplatan OS a ne da ga muze Macro$uck. Al naravno ako nece da se potrudi onda nemoze ni Windoz da koristi kako treba.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2009, 1:00   #16
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Zablude o slobodnom softveru

Evo adekvatnije teme da nastavite diskusiju.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2009, 1:04   #17
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Zablude o slobodnom softveru

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
Sa razlogom
Obicno se sikaniraju oni koji hoce sve na tacni i koji umesto da se makar malo potrude i probaju da nameste nesto sami u kombinaciji sa Google-om i pretragom foruma oni krenu da kmece sa onim proverenim "joj majstori linuksasi pojma nemam pomagajte" a sto je najgore dosta cesto dobiju sve na izvol'te
Moje misljenje je da su takvi likovi unistili sve domace linux portale i umesto da se diskutuje o tome kako npr da uradimo nesto u Gimpu ili Avidemux-u i tome slicno mi imamo gomilu po milion puta prezvakanih rasprava koje guse bilo sta kreativno zato sto siljokurane mrzi da se cimaju i koji su linux instalirali obicno jer ne znaju sta ce sa viskom slobodnog vremena
Sto se mene tice mogu slobodno da se vrate ne Windows jer ja svakako smatram da linux ne treba da koristi svako vec samo onaj koji ima znanje,zelje i strpljenja i koji trazi nesto drugacije od Windoza
Izvini ali gde tačno da nađem podršku za Linux ako ne na forumima i sličnim mestima Tehnička podrška za distroe ne postoji (bar koliko ja znam) tako da jedino na šta mogu da se oslonim je sopstveno prčkanje po netu pa ako ubodem ubodem. Ja slobodno mogu da kažem za sebe da nisam dielja kada je Linux u pitanju i da nisam jedan od onih koji ne ume da provede dane i dane na netu tražeći rešenje za neki problem (bog zna da sam mesecima visio na netu dok nisam rešio problem sa Linuxovim firewallom da dozvolim ulančavanje Squid-a a da ga kernel ne saseče) ali ako ćemo iskreno i sam sam bio u bezizlaznim situacijama kada je Linux bio u pitanju. Kada se setim samo muka sa wireless-om koje sam imao dođe mi da plačem a nemojte da mi kažete da sam sam kriv što eto wireless spada u nestandardne stvari na računaru.

Neću da ulazim u dublju raspravu o Linuxu jer cenim ljudi će se opet naći lično prozvanim i prepoznatim i mojim rečima. Jednostavno hoću da kažem da i eto jedno praćenje online predavanja može da pređe u noćnu moru kada sistem na kome treba da se prati nije podešen kako treba.

Evo primera... Cenim da je neko od vas ovde sigurno polagao ORACLE akademiju. U pitanju je online polaganje za zvanje inženjera za razvoj baza podataka baziranih na ORACLE-u gde se kompletna predavanja, testovi i zadaci rade online. Sistem eto zahteva da se kompletan proces praćenja kursa odradi na Windows mašini? Zašto? Zbog toga što softver kursa zahteva Flash, Javu i pre svega ActiveX. Ako zanemarimo ActiveX kao potpuno ograničavajući faktor za Linux i kažemo da je sve što je potrebno da ispunimo od uslova Flash i Java opet ćemo da naletimo na kosku. Zašto? Zato što aplikacija zahteva isključivo verziju 5 update 11 čini mi se da bi pravilno radila. A ajde neka mi sada bilo ko od vas ovde mirne duše kaže da je na bilo kojoj Linux distribuciji moguće instalirati Javu (RE ili SDK) dovoljno jednostavno a da to može da ukapira neko ko do tada nije koristio Linux?

Da rezimiram jer imam pametnija posla od ovoga... Svakako sam za to da se tipovi koji se ni ne potrude da pročitaju šta im napišeš u svojoj najbojoj volji ispljuju. Tu nema pomoći. Ali isto tako u poslednje vreme mi se uopšte ne dopada stav koji počinje da preovlađuje na nekim mestima posvećenim Linuxu gde vas ljudi jednostavno *****u u fazonu probaj ovo pa ako ne radi ko te **** jer nisi dorastao našim über-geek standardima da bi te udostojili daljih odgovora. To počinje da mi smeta kao i činjenica da kada se osvrnem na kraju krajeva uvek ostajem prepušten samom sebi
Citat:
Mickie kaže:
Cak i najgori glupak i debil zasluzuje besplatan OS a ne da ga muze Macro$uck
Poštujem tvoje mišljenje ali ga istovremen smatram i plodom neiskustva i praćenja trendova. Svako ima pravo da bira kome će dozvoliti da ga "muze" i da li će da ga "muze". Ne treba stvari posmatrati tako apsolutistički već shvatiti da svako rešenje ima svojih dobrih i loših strana i da je pogubno po bilo kakav, pre svega posao, biti apsolutistički nastrojen.
Citat:
Covenant kaže:
Sto se mene tice mogu slobodno da se vrate ne Windows jer ja svakako smatram da linux ne treba da koristi svako vec samo onaj koji ima znanje,zelje i strpljenja i koji trazi nesto drugacije od Windoza
Ako se ne varam u tekstu je lepo napisano da devojka nije tražila Ubuntu već ga je dobila po "difoltu"

Poslednja ispravka: holodoc (4.3.2009 u 1:23)
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2009, 1:10   #18
pivonroll
Član
 
Član od: 26.5.2007.
Poruke: 278
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 102 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Bez uvrede ali odoste u off!
Ali ajde da stavimo tacku na ovo sto ste potegli. Mora da se napravi neki "kompromis", da oni koji znaju pomognu onima koji ne znaju, a da oni koji ne znaju prvo dobro se potrude da potraze resenje za svoj problem (bilo net, bilo help) pa da tek onda, ako resenje ne postoji na netu ili u help-u, pitaju. Tako se izbegne zagadjivanje foruma istim pitanjima i pri tom shvatite zasto help uopste i postoji, a i iskusnim ljudima se ostavi prostora da pored pomoci koju pruzaju mogu da rade i nesto kreativno.
Eto.
A sad nastavimo da ukazujemo na zablude koje postoje.
pivonroll je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2009, 2:06   #19
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

@holodoc: mislim da postoji tehnicka podrska za vecinu "velikih" distroa, ali da se placa. Pa eto resenja za one koji samo hoce da im kompjuter radi. Nemam pojma, ali ja smatram da svako mora da zna barem najosnovnije o opravci sopstvenog racunara. Znas ono, stanu ti kola na sred puta, pa da ne zoves odma AMSS, nego malko prcnes ispod haube, da vidis mozes li nesto sam da zavrsis...
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2009, 2:08   #20
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Zablude o slobodnom softveru

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Izvini ali gde tačno da nađem podršku za Linux ako ne na forumima i sličnim mestima
Masas poentu kao po obicaju i pises o stvarima koje su nebitne za ovu tematiku
Ergo poenta je
U velikom broju slucajeva resenje problema postoji na forumima i portalima koje spominjes i milion puta su prezvakani u vecini slucajeva
Ali fora je sto ljude mrze da koriste search,da se malo potrude,naviknutih na Windoze gde sve ide bez po muke i onda cim zapne traze na tacni sve jer jelte nece da se cimju-tako to ide
BTW prosto bi se covek iznenadio kako se lako nalazi resenje kada se u google ubaci copy/paste error-a ili neceg slicnog
Ali ne i to je izgleda tesko za pocetnike,mukice jedne-verovatno ne znaju da koriste ni web browser

Uostalom Neky je lepo rekao gore cemu forum zapravo sluzi

Citat:
Tačna priča, slažem se, ali kao što ti viđaš takvo ponašanje sve više na netu, tako ja viđam mnogo rešenih problema, PROBLEMA, i "problema" na istom tom netu. Pa nisam ja ni pametniji, ni sposobniji od mnogih, a svi znamo za www.google.com . Druga je stvar ako neko ima specifičan problem, npr. ne zna koja je kodna oznaka za srpsku ćirilicu, pa mu slova ne izlaze lepo u titlovima filma. Za to služi uža zajednica, kao ovaj forum, koja barata materijom ili je imala problem. U ovu grupu bih stavio i ljude koji ne znaju engleski pa traže pomoć na maternjem jeziku. Bože moj, ne možemo svi sve znati, to poštujem i volim da pomognem
Citat:
Ali isto tako u poslednje vreme mi se uopšte ne dopada stav koji počinje da preovlađuje na nekim mestima posvećenim Linuxu gde vas ljudi jednostavno *****u u fazonu probaj ovo pa ako ne radi ko te **** jer nisi dorastao našim über-geek standardima da bi te udostojili daljih odgovora. To počinje da mi smeta kao i činjenica da kada se osvrnem na kraju krajeva uvek ostajem prepušten samom sebi
Linux pak sa druge strane i nije za svakoga-ko nije spreman da se potrudi,nesto nauci i prihvati dosta drugaciju koncepciju od Windoze taj treba i da ostane na Windozi
Vidis,BSD zajednica je to resila na jednostavan nacin-veoma hladno i cak stavise arogantno se ophodi prema svim pridoslicama,a na njihovim mail listima i irc kanalima usled toga na kraju ostaju ljudi koji su zaista spremni da zasucu rukave,i koji imaju volju da uce i raspolazu kako se kaze kvalitetom
A rezultat je sledeci-manji broj strucnih ljudi koji odlicno poznaju materiju,koji na ovaj ili onaj nacin doprinse kvalitetu celog projekta ili zajednice i obicno se na kraju i aktivno ukljuci u iste
Sve to 'mesto besposlene balavurdije koja ne zna sta ce sa viskom slobodnog vremena pa smara ljude po forumima kako da namesti 3d kocku i posle 3 dana na linux-u krene da govori kako MS ustvari sucks a paradoksalno se obicno takvi u roku od cirka mesec dana vrate na Windoze

Citat:
Ako se ne varam u tekstu je lepo napisano da devojka nije tražila Ubuntu već ga je dobila po "difoltu"
Mislio sam konkretno na generalno stanje na domacim linux portalima i forumima a ne na to
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Instalacija Ubuntu 8.04 - problem! Teniser Slobodni softver 62 30.11.2008 16:14
[Legend of Zelda - The Minish Cap] -> pomoć Geomaster Konzole 30 10.9.2007 14:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:58.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com