Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.12.2011, 14:28   #321
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: "Test pray" - čitaoci recenzenti

Red dragon, dobar opis, iako se ne bih složio sa nekim konstatacijama.
Tvoja jedina greška je što se mudro ne ograđuješ onim "po mom mišljenju"
"po mišljenju autora" itd, i onda niko ne može da ti prigovara na bojenje opisa svojim subjektivnim utiscima.
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku White Ripper na korisnoj poruci:
Red Dragon (4.12.2011)
Stara 4.12.2011, 14:32   #322
r0nIn
Banned
 
Član od: 17.1.2007.
Poruke: 2.388
Zahvalnice: 1.520
Zahvaljeno 1.007 puta na 520 poruka
Određen forumom Re: "Test pray" - čitaoci recenzenti

Citat:
White Ripper kaže: Pregled poruke
Red dragon, dobar opis, iako se ne bih složio sa nekim konstatacijama.
Tvoja jedina greška je što se mudro ne ograđuješ onim "po mom mišljenju"
"po mišljenju autora" itd, i onda niko ne može da ti prigovara na bojenje opisa svojim subjektivnim utiscima.
Onda bolje da ga ne pise ako ce tako da se "ogradjuje"...
r0nIn je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku r0nIn na korisnoj poruci:
Red Dragon (4.12.2011)
Stara 4.12.2011, 14:34   #323
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: "Test pray" - čitaoci recenzenti

Citat:
r0nIn kaže: Pregled poruke
Nije jedini. Ni meni se nije dopao bas Adamov glas. Previse je izvjestacen, jasno se cuje da glumi neciji drugi glas i da se muci dok prica, sve to kako bi ispao opasan a hladan kao spricer. Samo odjednom cujes kako mu glas "puca" i cuje se pravi glumcev glas, koji je smijesan. Generalno nije losa gluma uopste, ali se meni ne svidja.
Pa dobro, evo sada vas ima dvojica. Sve je to stvar licnog ukusa- meni se Adamov glas svideo, a nisam mogao da podnesem Sarifa, dok sam se valjao na Letitiu i crnce u globalu (I'm no guinea pig..).

Citat:
r0nIn kaže: Pregled poruke
Bolji mi je JC Denton.
a bomb


nameless1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2011, 14:44   #324
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: "Test pray" - čitaoci recenzenti

Citat:
r0nIn kaže: Pregled poruke
Onda bolje da ga ne pise ako ce tako da se "ogradjuje"...
Nije poenta u ograđivanju. Tokom recenzije iznosiš nepobitne činjenica i subjektivne utiske. Evo uzmimo red dragona, rekao je da ne valja glas adama jensena, a vi ste to odmah poopštili, a to je samo autorski subjektivni utisak. Da se ogradio, ne bi mogli da mu prigovarate.
Jednostavno, ne treba sve iz nekog opisa da se uzima kao jedina postojeća istina (pod uslovom da čitate opis igre koju niste igrali) jer je moguće da je recenzent to doživio na neki svoj način. Dakle, potrebno je da se izdvoje opšti utisci i konkretno subjektivni utisci autora recenzije.
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2011, 14:50   #325
Red Dragon
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2006.
Lokacija: Ima
Poruke: 2.409
Zahvalnice: 275
Zahvaljeno 739 puta na 370 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Red Dragon
Određen forumom Re: "Test pray" - čitaoci recenzenti

Jao, pa nemojte toliko da imate sukobe oko mojih recenzija, Kuzmanovic ce da se uvredi sto vise paznje posvecujete meni nego njemu.
Stojim pri onome sto sam napisao, svako ima svoje misljenje o igrama. Tako i jedni pljuju Skyrim dok ga drugi dizu u nebesa, to je sve subjektivno.

Samo cu da odgovorim namelessu na tri sitnice, vise sam se umorio od citiranja.
1. Sad sam nesto citao svou recenziju , jer mi stvarno nije jasno zasto si se uhvatio stun gun, te stun gun. A onda sam video...nedostaje rec melee u recenziji, moze biti da je to.
2. Stun gun mi je nekoliko puta opalio i sa vece udaljenosti u toku igranja, pa nisam znao sta da mislim o tome.
3. Nisi ti jedini koji je matoro zakeralo, ono sto sam odigrao u toku ove godine je ono sto sam i napisao recenzije na forumu (mozda sam jos neku sitniju odigrao). Odigrao sam sve sporedne questove, hakovao svaki racunar, sunjao se po svim lokacijama (otkirvao i tajne), igrao tako da sam ubijao samo bossove, dobijao konstantno bonus exp na Ghost i Smooth Operator, i otkjucao skoro sve augmentacije, sve zavrsteke u jednom prelazu.

I samo da se nadovezem na White Rippera. Mogao bih da se zakunem da sam u recenziji stavio da je to moj subjektivan utisak kako sam doziveo grafiku.

I, recite mi iskreno, jeste li svi u osnovnoj i gimnaziji, kada vam zadaju pismeni zadatak iz srpskog jezika, pisali svi identicno ili je svako pisao onako kako je doziveo nesto?

Poslednja ispravka: Red Dragon (4.12.2011 u 14:59)
Red Dragon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2011, 15:14   #326
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: "Test pray" - čitaoci recenzenti

Kvalitet glume nikako nije subjektivna stvar. Gluma je ili dobra ili loša, ili odgovarajuća ili neodgovarajuća, jedno je istina a drugo laž. Normalno da u recenziji mora da ima malo subjektivnosti, ali kritičar treba da teži potpunoj objektivnosti.

Poslednja ispravka: caine (4.12.2011 u 15:49)
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2011, 15:50   #327
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: "Test pray" - čitaoci recenzenti

Citat:
Red Dragon kaže: Pregled poruke
1. Sad sam nesto citao svou recenziju , jer mi stvarno nije jasno zasto si se uhvatio stun gun, te stun gun. A onda sam video...nedostaje rec melee u recenziji, moze biti da je to.
2. Stun gun mi je nekoliko puta opalio i sa vece udaljenosti u toku igranja, pa nisam znao sta da mislim o tome.
Naravno, da si govorio o melee oruzju, onda ne bi bilo nikakvih zamerki. Ti si napisao da ne postoji oruzje za blisku borbu, sto je netacno zbog postojanja stun gun-a, koji deluje samo ako nekom pridjes vrlo blizu (ako je tebi onesposobio nekog na vecoj udaljenosti, onda je to verovatno neki bag u pitanju). Drugo, lepo sam ti podvukao da si, pored pajsera i maca, napisao da ne postoji 'soker', a to je bukvalno isto oruzje kao stun gun, tj. radi po istom principu. Dakle, ovde si pogresio, nema tu mnogo filozofije, niti cudjenja..

Po meni, najvece mane igre su: izostanak skillova, uproscen health sistem (u kecu je bio savrsen) i traljavo sklepan zavrsetak (ono sa dugmicima vredja inteligenciju); boss fajtovi su takodje meh, osim onog sa Namirom, koji mi je iz nekog razloga bio zabavan.

Moja neka ocena je 88; Witcher-u 2 bih zalepio 87, a Portal-u 2 86, tako da je meni Human Revolution igra godine..
nameless1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2011, 18:38   #328
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: "Test pray" - čitaoci recenzenti

Citat:
r0nIn kaže: Pregled poruke
Nije jedini. Ni meni se nije dopao bas Adamov glas. Previse je izvjestacen, jasno se cuje da glumi neciji drugi glas i da se muci dok prica, sve to kako bi ispao opasan a hladan kao spricer. Samo odjednom cujes kako mu glas "puca" i cuje se pravi glumcev glas, koji je smijesan. Generalno nije losa gluma uopste, ali se meni ne svidja. Bolji mi je JC Denton.
Nisi cuo dobro izgleda:

Elias Toufexis - Adam Jensen's Voice Actor
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2011, 18:43   #329
r0nIn
Banned
 
Član od: 17.1.2007.
Poruke: 2.388
Zahvalnice: 1.520
Zahvaljeno 1.007 puta na 520 poruka
Određen forumom Re: "Test pray" - čitaoci recenzenti

Meni bolje zvuci kada ne glumi. http://www.youtube.com/watch?v=R03giAMlG-o
r0nIn je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2011, 19:01   #330
Rainman
Starosedelac
 
Član od: 5.1.2006.
Poruke: 2.394
Zahvalnice: 1.365
Zahvaljeno 2.322 puta na 924 poruka
Određen forumom Re: "Test pray" - čitaoci recenzenti

Ahah izgleda ko Frodo a zvuci kao Jensen.

Mislio sam da je to nespojiva kombinacija
Rainman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rainman na korisnoj poruci:
nameless1 (4.12.2011)
Stara 7.1.2012, 22:07   #331
vukodav
Veteran
 
Član od: 25.4.2010.
Lokacija: Galirad
Poruke: 543
Zahvalnice: 134
Zahvaljeno 93 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: "Test pray" - čitaoci recenzenti

Čekao sam je... Pet godina... Strpljivo, sa nadom...
...a onda je došla...

THE ELDER SCROLLS V - SKYRIM

Novi nastavak serijala The Elder Scrolls je propraćen izuzetnim hajpom, od njegove zvanične objave u decembru 2010. pa do konačnog izdavanja naslova 11.11.11. gameri svuda su držali dah i iščekivali novi TES. Bilo je i sumnji, kuknjave, te hejta, "šta ako bude kao Oblivion"? Na sreću, nije... Ali da li je kao Morrowind? Nije ni to. Skyrim naravno, prati staru sandbox formulu prethodnih TES naslova, i unosi izmene i svežinu u celu priču, izmenjeni borbeni sistem, crafting i još nekoliko novotarija. Svet za istraživanje je apsolutno ogroman, i prepun stvari koje je moguće raditi; od kovanja i pravljenja novih predmeta, a svako malo ćete naići na nov quest. Možete putovati pešice, na konju, ili ako ste u žurbi i "fast travel" sistemom koji će da vas prebaci sa jedne lokacije na drugu, uz utrošak vremena u igri, ili platiti kočije (nešto kao stari dobri Silt Strideri iz Morrowinda). Ali, onda dolazi onaj momenat kada se napokon osvestite od svega, i sagledate stvari iz objektivnijeg ugla, bagovi, rupe u AI rutinama i ponašanju likova, nelogičnosti, te kratka, plitka priča i neuverljiva postava građanskog rata vas mogu razočarati. Toliko hajpovani Radiant Story sistem zakazuje i ne donosi sve ono što su dizajneri obećavali, a "Creation Engine" je ništa drugo do našminkani Gamebryo, te valja napomenuti da igra varira na stabilnosti, i čini se da svaki novi patch samo odmaže. Sistemski zahtevi, s druge strane su nimalo zahtevni, i većina igrača će moći da je pokrene u medium ili većim podešavanjima bez straha da mašina proključa i umre.
Ono što može da zasmeta je i level-scaling neprijatelja uporedno sa igračem, pa će vam biti smešno (i krajnje frustrirajuće) su momenti kada se posle epskog okršaja sa zmajem koga ste jedva oborili, iz šume pojavi medved i pošalje vas do Hada jednim, jedinim udarcem šape. Tera vas da se zamislite na šta su Bethesdini programeri mislili; mogu da ubijem zmaja, ali će me zato neki random bandit ili draug slistiti u sekundi. Na kraju ostaje samo nada da će se naći neki mod koji ublažuje ili sprečava ovaj efekat. Naprosto nema onog osećaja strepnje koji nastaje tokom igranja Morrowinda, te, kao i u slučaju Obliviona, uputstva se svode na to da vam NPC obeleži mapu, a dnevnik se graniči sa beskorisnim. Streamlajning ubija igre.
Na kraju, neću da bas lažem, uživao sam igrajući Skyrim i jeste vraški dobra igra, ali da li je mogla biti bolja? Naravno. Šteta što je komercijala danas standard. Stvarno šteta.

Ocena: 84

Poslednja ispravka: vukodav (7.1.2012 u 22:20)
vukodav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2012, 23:12   #332
Maladikt
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: In
Poruke: 3.207
Zahvalnice: 840
Zahvaljeno 973 puta na 624 poruka
Određen forumom Re: "Test pray" - čitaoci recenzenti

Citat:
vukodav kaže: Pregled poruke
Bilo je i sumnji, kuknjave, te hejta, "šta ako bude kao Oblivion"? Nažalost, jeste...
Fix'd.
Maladikt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2012, 0:03   #333
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: "Test pray" - čitaoci recenzenti

Ovo si komotno mogao da staviš kao običan post u temi, jer ova tvoja zapažanja ništa ne izdiže iznad običnog posta. Ono, i ja sam tako u početku radio, da se ne lažemo.
Ne bih se složio sa masu stavki koje si iznio, ali ne mogu ja da ispravljam "krive drine".
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2012, 1:16   #334
vukodav
Veteran
 
Član od: 25.4.2010.
Lokacija: Galirad
Poruke: 543
Zahvalnice: 134
Zahvaljeno 93 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: "Test pray" - čitaoci recenzenti

Citat:
White Ripper kaže: Pregled poruke
Ovo si komotno mogao da staviš kao običan post u temi, jer ova tvoja zapažanja ništa ne izdiže iznad običnog posta. Ono, i ja sam tako u početku radio, da se ne lažemo.
Ne bih se složio sa masu stavki koje si iznio, ali ne mogu ja da ispravljam "krive drine".
Nisam kritičar niti profesionalni recenzent. :P Ima vremena, naučiću...
vukodav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2012, 8:20   #335
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: "Test pray" - čitaoci recenzenti

Max Payne


Max Payne je i dan-danas, deset godina posle pojavljivanja, fenomenalna igra! Mada danas definitivno teže izaziva "Opa!" efekat, još uvek je jedan od onih igračkih behemota koji me teraju da razmišljam o njima, pričam svima kako su fenomenalni i pišem recenzije po forumima.

U današnje vreme, veoma se često dešava da igram igre koje su izvrsne sa strane gejmpleja, ali imaju crap priču. Ili obrnuto. Ili mi je mehanika mnogo zabavna, ili mi se igra dojmi sa duhovne strane. E pa, drago mi je što mogu da kažem da Max Payne razbija u oba relevantna pogleda! I napucavanje je super, ali je i priča odlična!

Za one koji su se kasnije uključili u program, u pitanju je ekstremno uticajna akciona igra iz trećeg lica, third person shooter koji se pojavio početkom prethodne decenije. Akcija, ali i naracija urađene su u stilu akcionih filmova Džona Vua, ali u kombinaciji sa film noir estetikom i mrvicom tada ultrapopularnog Matrixa. Dakle, sve je mračno i stilizovano... Ingrami, kožne jakne i predivno preterane metafore su lajtmotivi igre.

Radnja prati naslovnog Maksa, bivšeg policajca koji se, posle ubistva žene i ćerke, ubacuje u mafiju kako bi se dočepao odgovornih iza nove i neviđeno potentne droge V. A pritom i, naravno, osvetio porodicu. Stvari polaze od lošeg ka gorem (TM) onda kada mu neko smesti ubistvo šefa. Sa policijom i mafijašima za petama, Maks će morati da osvetla obraz, usput sladeći se hladnom osvetom...

Pored priče, i sama igra je nepatvorena akcija, sa vrlo, vrlo malo "zagonetaka" i platformisanja. No, to ne smeta jer je akcija izrazito zabavna. Prvo - nije brainless. Nekoliko metaka Maksa šalju put pakla. Oprez je ključna reč. Moraćete da koristite zaklone i pažljivo birate oružja adekvatna trenutnoj situaciji, tako da je upotreba mozga uvek neophodna, i to u pravoj količini za jednu pucačinu. Nećete oznojiti sive ćelije, a nećete se ni dosađivati. AI je dobar, a posebno je zanimljivo to što se prilagođava vašem skillu, bez obzira na početno definisani nivo težine. Zato će vam ona uvek biti taman.

Kamera i odziv lika su savršeno udobni, i nema gluposti koje bi mogle da vas iznerviraju. Igra je maksimalno udobna.

Takođe ćete često morati da koristite bullet time - usporavanje vremena. Danas svi znaju šta je to, ali te 2001. godine bullet time nije postojao u igrama (ako ne računate seckanje zbog slabog hardvera). Pored toga što je uneo radost u mnoga srca, to je i najveće postignuće i zaovština Maxa Paynea. Bullet time ne možete da koristite kad vam se ćefne - on se troši korišćenjem, a punite ga ubijanjem protivnika. Prost, ali veoma efikasan sistem.

A tek je priča ekstra! To je manje-više klasični akcioni triler sa dosta preokreta i sa silovitim tempom koji gura priču napred. Zaplet je dobar i u skladu sa akcijom (drugačiji nije ni mogao da bude), međutim ono što stvarno oduševljava jesu dijalozi! Em su odlično napisani, em je gluma stvarno dobra. Radnja je uglavnom predstavljena putem ozvučenih stripskih deonica, a dijalozi su sasvim u skladu s tim - stilizovani i dramatični. Posebno oduševljavaju česte metafore, koje kao da izgovara Hamfri Bogart. Kul su kao srce Belzebuba, i veoma često oduševljavaju vrcavošću i originalnošću. Ima dosta američkih poslovica, ali upotrebljenih na jedan izuzetno maštovit način. Mnogo njih valja zapamtiti.

Igra danas ne izaziva "Opa!" efekat kao nekad jer je grafika mnogo zastarela, što definitivno sputava atmosferu. Tako je sa svim 3D igrama koje su početkom ovog veka pokušale da prezentuju modernu urbanu sredinu. To bi trebalo da izgleda realno, ali je danas prosto čudno. Kao da se ne igrate u Nju Jorku nego u Dimenziji X. I zato atmosfera pati. Nedostaje bolja prezentacija. Da doživi HD rimejk, igra bi bila bolja od ogromne većine onog što danas postoji u okviru akcionog žanra. Mislim, i ovako šije većinu toga za tri koplja, ali bi onda igranje bilo čisto blaženstvo. A ovako vidite da nešto fali.

Još neke sitnice se mogu zameriti kako gejmpleju tako i priči, no to su samo sitnice i nisu vredne pominjanja. Ukratko, Max Payne je i dalje odlična igra. Ko ga je igrao pre deset godina mogao bi, poput mene, da obnovi gradivo i da se tako pripremi za skori izlazak trojke. Ko ga nije igrao, mogao bi da nauči gradivo i da se tako pripremi za skori izlazak trojke. U svakom slučaju, u pitanju je poslastica za sve ljubitelje smislenog napucavanja.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2012, 12:53   #336
Maladikt
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: In
Poruke: 3.207
Zahvalnice: 840
Zahvaljeno 973 puta na 624 poruka
Određen forumom Re: "Test pray" - čitaoci recenzenti

Samo par ispravki, nadam se da nećeš zameriti.

Citat:
Stvari polaze od lošeg ka gorem (TM) onda kada mu neko smesti ubistvo šefa.
Ne ubijaju mu šefa već partnera/prijatelja.

Citat:
Kul su kao srce Belzebuba...
Joj, gde ti ovo pade na pamet.

Citat:
Mada danas definitivno teže izaziva "Opa!" efekat...

...

Igra danas ne izaziva "Opa!" efekat...
Iako su rečenice na početku i kraju teksta ipak ostaju u pamćenju zbog specifične konstrukcije i izraza koji koristiš. Jedna je svakako višak.

Citat:
Pored toga što je uneo radost u mnoga srca, to je i najveće postignuće i zaovština Maxa Paynea.
Zaostavština.

Citat:
Ko ga je igrao pre deset godina mogao bi, poput mene, da obnovi gradivo i da se tako pripremi za skori izlazak trojke. Ko ga nije igrao, mogao bi da nauči gradivo i da se tako pripremi za skori izlazak trojke.
Ovo je isti slučaj kao "Opa!" efekat, samo je još gore jer su rečenice jedna do druge. Kapiram šta si pokušao da uradiš (ako si to namerno uradio), ali ovo jednostavno ne bi smelo ovako da se napiše. Ja bih stavio nešto ovako: "Ko ga je igrao pre deset godina mogao bi, poput mene, da obnovi gradivo i tako se pripremi za skori izlazak trojke, a ako još uvek ima ljudi koji su propustili ovu fenomenalnu igru sada je odličan trenutak da za nju odvoje delić svog vremena koje sasvim sigurno neće biti uludo utrošeno". Ili tako neki trip (volim duge rečenice ).
Maladikt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Maladikt na korisnoj poruci:
caine (17.1.2012)
Stara 17.1.2012, 15:06   #337
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: "Test pray" - čitaoci recenzenti

Citat:
Maladikt kaže: Pregled poruke
Samo par ispravki, nadam se da nećeš zameriti.
Naravno da ne, čak mi je baš zanimljivo. Inače, ovo sam metnuo ovde čim sam ga napisao, sad bih i ja ispravio poneke sitnice (zarezčić, jedno "sa" previše itd.).
Citat:
Iako su rečenice na početku i kraju teksta ipak ostaju u pamćenju zbog specifične konstrukcije i izraza koji koristiš. Jedna je svakako višak.

Ovo je isti slučaj kao "Opa!" efekat, samo je još gore jer su rečenice jedna do druge. Kapiram šta si pokušao da uradiš (ako si to namerno uradio), ali ovo jednostavno ne bi smelo ovako da se napiše.
I u jednom i drugom slučaju sam hteo da uradim to što si ukapirao da sam hteo A što ne bi smelo tako da se napiše, to mi nije jasno. Doduše, moja je greška što nisam stavio neke reči u italic, da ih naglasim, jer bez tog naglašavanja rečenice verovatno deluju rogobatno. Trebalo bi ovako:

1 "Ko ga je igrao pre deset godina mogao bi, poput mene, da obnovi gradivo i da se tako pripremi za skori izlazak trojke."
2 "Ko ga nije igrao, mogao bi da nauči gradivo i da se tako pripremi za skori izlazak trojke."

Btw, čudi me da ti nije zapao za oko "Nju Jork" umesto "Njujork"

I da ti uzvratim uslugu - pogrešno je reći "par" umesto "nekoliko". Par se isključivo odnosi na dva.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2012, 15:30   #338
Rainman
Starosedelac
 
Član od: 5.1.2006.
Poruke: 2.394
Zahvalnice: 1.365
Zahvaljeno 2.322 puta na 924 poruka
Određen forumom Re: "Test pray" - čitaoci recenzenti

Caine - bas sam se prijatno iznenadio kad sam video recenziju igre od pre 10 godina.

Elem, sto se tice recenice sa kraja, kapiram sta si hteo, a kapiram i maladikta da je nesto zaskripalo (jer je i meni) iako smo shvatili sta si hteo.

A problem je: VREME (tj. priloska odredba za vreme - ako se dobro secam da se tako zove)

Citat:
Ko ga je igrao pre deset godina mogao bi, poput mene, da obnovi gradivo i da se tako pripremi za skori izlazak trojke. Ko ga nije igrao, mogao bi da nauči gradivo i da se tako pripremi za skori izlazak trojke
A mozda ovako:

Ko ga je igrao pre deset godina, mogao bi, poput mene, da obnovi gradivo i da se tako pripremi za skori izlazak trojke. Ko ga nije igrao do sad, mogao bi da nauči gradivo i da se tako pripremi za skori izlazak trojke.

Mislim da se onda dobija taj efekat, koji ne bode oci - jer u obe slicne a totalno razlicite recenice imas isti broj i smisao reci poz!
Rainman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rainman na korisnoj poruci:
caine (17.1.2012)
Stara 17.1.2012, 16:28   #339
Maladikt
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: In
Poruke: 3.207
Zahvalnice: 840
Zahvaljeno 973 puta na 624 poruka
Određen forumom Re: "Test pray" - čitaoci recenzenti

To "par" ima psihološku ulogu da onaj kome je upućeno misli da ima svega dve stvari koje želiš da mu kažeš, da se ne bi smorio mnogo kad nastavi da čita i vidi da ih ipak ima više.

Elem, ne bi smelo tako da se napiše jer je često ponavljanje reči rogobatno i narušava "tok" teksta zbog očiglednog ponavljanja koje smeta. Efektni zaključci i kvalitetno, suptilno ukazivanje na poentu se postižu raznovrsnim pisanjem, a ne rogobatnim ponavljanjem. Posebno rogobatno zvuče dve cele gotovo identične rečenice napisane jedna do druge. Opa efekat bi mogao da prođe da je neka "svakodnevnija", neprimetnija reč/sintagma koja se relativno često koristi, a ovako je uz dodatno ponavljanje na kraju ispalo rogobatno. Vidiš šta ponavljanje učini tekstu?
Maladikt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Maladikt na korisnoj poruci:
caine (17.1.2012)
Stara 19.1.2012, 16:04   #340
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: "Test pray" - čitaoci recenzenti

Citat:
Rainman kaže: Pregled poruke
A mozda ovako:

Ko ga je igrao pre deset godina, mogao bi, poput mene, da obnovi gradivo i da se tako pripremi za skori izlazak trojke. Ko ga nije igrao do sad, mogao bi da nauči gradivo i da se tako pripremi za skori izlazak trojke.

Mislim da se onda dobija taj efekat, koji ne bode oci - jer u obe slicne a totalno razlicite recenice imas isti broj i smisao reci poz!
Ja mislim da je i ovako kako si ti napisao podjednako nezgrapno. Mada, mislim da su i moja i tvoja rečenica OK ako se naglasi "nauči".

Poz!
Citat:
Maladikt kaže: Pregled poruke
Elem, ne bi smelo tako da se napiše jer je često ponavljanje reči rogobatno i narušava "tok" teksta zbog očiglednog ponavljanja koje smeta. Efektni zaključci i kvalitetno, suptilno ukazivanje na poentu se postižu raznovrsnim pisanjem, a ne rogobatnim ponavljanjem. Posebno rogobatno zvuče dve cele gotovo identične rečenice napisane jedna do druge.
Često ponavljanje reči uglavnom jeste rogobatno. No, u redu je u posebnim slučajevima kao što je ovaj, pod uslovom da naglasiš neku reč. To podrazumeva kratku pauzu, pa ne deluje kao da su te dve rečenice toliko blizu. Probaj da pročitaš dve sporne rečenice sa kraja, ali tako da zastaneš kod "nauči".

S druge strane, "opa efekat" stilski uopšte nije rogobatan, jer su dve rečenice prilično udaljene. Mogao sam i da drugi put ne upotrebim "opa efekat", već neku drugu konstrukciju, ali sam hteo da čitaoci povežu te dve rečenice. Na početku kažem da igra ne izaziva opa efekat, ali ne i zašto. Onda se čitaoci zapitaju zašto. Kasnije to i objasnim. Ceo tekst je zbog toga bolji kao celina. Tako što sam upotrebio istu konstrukciju, uspeo sam da vežem loose ends. Takođe sam uspeo da dodatno učvrstim zaključak. Da sam drugi put upotrebio nešto drugo, zaključak bi bio mlitaviji.

Treće i najvažnije - prema mom mišljenju, zaključci ne smeju biti suptilni. Ono što misliš moraš da kažeš što jasnije i direktnije!
Citat:
To "par" ima psihološku ulogu da onaj kome je upućeno misli da ima svega dve stvari koje želiš da mu kažeš, da se ne bi smorio mnogo kad nastavi da čita i vidi da ih ipak ima više.
Smooth
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
opisi igara, review


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Direct x test - restart ? miksajlo Kvarovi 2 27.1.2007 18:59
Test mašina 1 & Test mašina 2 Anak1n Tekstovi u SK 29 14.5.2006 10:48
online internet test, i neki otvoreni portovi bebeys Internet tehnologije 0 28.4.2006 14:59


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:20.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com