Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.11.2013, 16:52   #1
Pucko
Veteran
 
Član od: 15.5.2010.
Lokacija: Velika Bresnica/Pozarevac
Poruke: 1.071
Zahvalnice: 243
Zahvaljeno 63 puta na 48 poruka
Određen forumom Prosirivanje mreze

Na slici je sve prikazano kako izgleda mreza trenutno i kako zelim da izgleda. E sada mene zanima da li cu da dobijem ono sto zelim ako dodam gigabitni switch.

Za one koje zanima zasto ovo radim:

PC1 i PC2 sluze za renderovanje AVCHD u DVD, (vi koji se razumete u ovo znate koliko su veliki AVCHD fajlovi u 1440x1080). Dakle imam fajlove, odnosno snimanog materjala od na primer oko 14 sati sto mi izadje na nekih 32GB. Svi ovde znamo koliko treba vremena da se prebace fajlovi sa kamere na pc, dugo, veoma dugo, ona svi znamo koliko treba vremena da se prebace fajlovi sa SD HC kartice pomocu card reader-a na pc, malo manje nego direktno sa kamere ali je i dalje veoma dugo sto meni ne odgovara. I onda sam ja lepo DIREKTNO (to nije prikazano na slici) umrezio ta dva kompjutera i zapravo dobio sam ono sto sam hteo, transfer podataka je varirao 50-60-70-90, za 100MB/s nisam siguran ali mislim da sam imao i tu brzinu prebacivanja, sto je meni savrseno odogovaralo, za par minuta mi se prebace snimci sa jednog kompjutera na drugi. Zasto to radim, jednostavno da bi sto pre izrenderovao te mpeg2 fajlove i da pakujem sve lepo na DVD-ove (kako ves da se izrazim). Naravno kompjuteri imaju po dve gigabitne lan kartice (jedna integrisana i jedna dodatna na svakom). I sa jednim kablom ih spajam odnosno jednu karticu koristim za direktno umrezavanje.

Sad kada su tako umrezeni, druga kartica mi koristi za internet i komunikaciju sa ostalim kompjuterima u kuci, medjutim to ne funkcionise kako treba. Zasto, ne znam, ali svi znamo kako kompjuteri nisu bas nesto pametni i kada su mi oba umrezena direktno i u isto vreme prikacena na ruter, fajlovi se prebacuju max 11MB/S, odnosno idu kroz ruter. Kako ja sada da kazem kompjuterima koji put da koriste, ne znam.

Ali sam uradio drugu stvar, sad sam obe kartice prikljucio preko rutera, i time nisam dobio nista. . Brzina rutera je nekih "teorijskih 300MB/s" i nece brze od 11MB/s transfer podataka. To povezivanje sam takodje uradio da ne bi doslo do gusenja internet protoka kada saljem neke fajlove brzinom od 10-11MB/s sa jednog kompjutera na drugi. NPR. igram world of tanks i prebacujem te video fajlove i dodje do laga, prebacivanje zauzelo sav protok, i kada sam ovo uradio to sam malo sredio, bar mislim da jesam, otarasio sam se laga.

Uzmem ja lepo i nadjem gigabitni switch. Nasao sam neki u emmi-ju za oko 4600din, sto nije lose i jos metalno kuciste, milina jedna, kao da pravim serversku prostoriju u kuci.

Moja pitanja su dakle:

1. Da li mogu da dobijem bar minimum 50-60MB/s protoka kroz gigabitni switch?
2. Da bi ostali kompjuteri bili umrezeni sa PC1 i PC2 ja moram da prikljucim spojim RUTER i SWITCH, ali, moram da pustim jedan kabal na WAN port tutera i jedan kabal na LAN port rutera (dva kabla idu u ruter sa switcha). WAN kabal za internet na drugim kompjuterima i LAN da bi mogao da ih umrezim.

Zasto ovako, jednostavno, kada sam tako sirio mrezu, sa RUTERA na AP ruter, kompjuteri koji su bili prikaceni na AP ruter nisu bili u mrezi sa kompjuterima koji su prikaceni na obican RUTER.

Da li tako moze da radi switch, po nekoj logici trebalo bi da moze, odnosno ono sto sam zapravo napisao je da switch na jedan port salje internet a na drugi lan konekciju ka ruteru. Jer iz moje prakse ruter ne moze da napravi lokalni lan kroz wan port. Nije tako napravljen. Moze da napravio vertuelnu lan konekciju kroz wan pomocu hamatchija, dropbox itd. Sto ne zelim da radim. Mislim da necu dobiti dobar protok, odnosno brzinu slanja podataka izmedju kompjutera.

Sada se pitate zasto ih sve lepo ne spojim na switch, jednostavno, kuca mi je napravljena 60-tih godina i arhitekti (moji baba i deda) nisu znali da naprave kucu u obliku kvadrata gledano odozgore (google maps ili pticja perspektiva), nego u obliku pravougaonika, i ne mogu da razvlacim toliko kablove po kuci, ali mogu da umrezim dva najbitnija kompjutera u kuci.

Switch koji planiram da uzmem ima 8 portova (koristio bi 4 za pc1 i pc2 i dva za ruter, i jedan za internet modem sto znaci 7/8 okupiranih portova).

P.S. Ova tema je za advanced korisnike foruma koji se razumeju malo vise u mrezu i mrezne uredjaje, i oni ce shvatiti poentu moje mreze.

Ako neko ima bolje resenje kako da ostvarim veliki protok izmedju PC1 i PC2 neka napise a da u isto vreme budu umrezeni.

Dva puta procitajte sta sam napisao za svaki slucaj i ako sam nesto nejasno napisao, slobodno pitajte, svi gresimo.

Hvala najlepse na izdvojenom vremenu.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	MREZA KUCA.jpg
Viđeno:	264 puta
Veličina:	78,9 KB
ID:	47705  
Pucko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2013, 18:03   #2
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Prosirivanje mreze

Konačno se nakaqnih da ovo pročitam

Elem ja nebih toliko komplikovao da sam na tvom mestu.

1. Kablovsi modem > u njega bi bocnuo Ruter na kojem je naravno upaljen DHCP. Ako je taj Ruter Wireless na jnjega bi kačio sve kompove/telefone koji idu na vajerles.
2. U Taj ruter bi zatim bocnuo GB svič, a u njega kompove na kojima ti je bitan veći protok.

Što se tiče tog sviča ako je iole kvalitetan on će bez većg problema kroz sebe da izgura ~70 Megabajta u lokalu što je i više nego dovoljn 1GB fajl će da se prebacuje sa kompa na komp za 10-15 Sekundi.

Sa GB svičem i karticama nećeš imati apsolutno nikakve potrebe za po 2 kabla i dve mrežne kartice iz svakog računara.

To sa 2 kabla i sa dve kartice bi imalo smilsla kada bi hteo veći protok od tih 70MB po sekundi. Ali su ti tada potrebne i skuplje Intel karrtice koje su u stanju da se uparuju i da kroz mrežu prave veći protook.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
Pucko (22.11.2013)
Stara 22.11.2013, 19:39   #3
Pucko
Veteran
 
Član od: 15.5.2010.
Lokacija: Velika Bresnica/Pozarevac
Poruke: 1.071
Zahvalnice: 243
Zahvaljeno 63 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Prosirivanje mreze

Hocu prvo switch da stavim da nebi (ne bi, ne znam kako se kaze pravilno, nije ni bitno) mora da otvaram portove ni na jednom kompjuteru.
Pucko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.11.2013, 3:14   #4
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Prosirivanje mreze

Ako te ja dobro kapiram hoćeš da staviš:

Kablovski Modem > Svič > u svič ta dva "glavna kompa" i u svič ruter sa vajerlesom i na njega da se kače vajerles korisnici ?

Da li sam te dobro skontao ?

Moj predlog kako mreža treba da izgleda (u prilogu)...
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Mreža.jpg
Viđeno:	35 puta
Veličina:	74,7 KB
ID:	47719  
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.11.2013, 6:49   #5
Pucko
Veteran
 
Član od: 15.5.2010.
Lokacija: Velika Bresnica/Pozarevac
Poruke: 1.071
Zahvalnice: 243
Zahvaljeno 63 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Prosirivanje mreze

Da, super si me shvatio, i ja sam tebe i bez slike, kao sto si napisao pre. Da li u tvom slučaju kako si mrežu postavio, ruter daje ip adresu switchu, ili kompjuterima koji su na switchu?
Pucko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.11.2013, 14:43   #6
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Prosirivanje mreze

Da u varijanti koju sam ja predložio ruter koji stoji iza kablovskog modema daje svim korisnicima IP Adrese. Ako ti je bitna statika ti u samom ruteru podesi da ti recimo kompovi 1 i 2 uveki imaju 192.168.22.110 i 192.168.22.120

U suštini može i varijanta da iza modema ide svič, ali bi onda morao da zoveš kablovskog provajdera da omogući tvom kablovskom modemu da dodeljuje više od jedne javne IP Adrese.

A može i varijanta da postaviš na samim mašinama statiku u lokalu, stim da osim podrazumevane ip adrese i mrežne maske dodaš još i ručno gejtvej kao i dns-ove. Ali je po meni ova zadnja varijanta malo glupava, ja bi najpre išao na varijantu sa ruterom iza modema.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.11.2013, 15:26   #7
Pucko
Veteran
 
Član od: 15.5.2010.
Lokacija: Velika Bresnica/Pozarevac
Poruke: 1.071
Zahvalnice: 243
Zahvaljeno 63 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Prosirivanje mreze

Ok, onda cu da uradim tako, modem, ruter pa switch.
Pucko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Roaming Austrija nema mreze blueagle91 Provajderi mobilne telefonije - Telenor, Vip, MTS 7 10.2.2013 1:59
Pravljenje kucne mreze pomocu rutera! Maric Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 29.12.2011 18:41
Pitanje u vezi telekom ADSL-a i lokalne mreze NinoJovic Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 28.4.2010 12:38
Sporo kopiranje sa mreze? brajko85 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 23.4.2010 9:28
internet mreze enferty Internet usluge 1 18.3.2009 15:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:56.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com