Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.8.2011, 0:21   #21
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Iza ove izjave stojim. Ona nema veze sa raspravom "PC vs konzole". Ovo važi ako uporediš PC sa bilo kojom drugom ozbiljnijom hardverskom platformom.
Nema šta, trolovi su naše najveć blago... rastu kao pečurke posle kiše.

Elem... Imam predstavu o tome kako se ravijaju igre. Razvoj igara na PC-ju ne uključuje bavljenje low level programiranjem, detaljno prilagođavanje svakom različitom GPU i sl. DirectX API upravo služi da se to izbegne. Timovi koji prave PC igre nisu veći od onih za konzole, niti su rokovi duži. Ovo o "problemima sa drajverima" i "grafičkom hardveru" ne bih komentarisao, pošto je čisto lupanje. Ne pišu razvojni timovi igara drajvere za grafičke kartice. Inače, ozbiljni bagovi i patch-evi su odavno deo iskustva u korišćenu konzola.

Zašto su RISC procesori svugde osim na PC-ju? Ništa lakše nego postaviti besmisleno pitanje a da ipak neupućenom zvuči pametnom. Recimo, što su moćniji a jeftiniji? Velika većina procesora koji se koriste na kompjuterima i srodnim mašinama (konzola je kompjuter) su Intel ili AMD procesori. Na tržištu servera RISC je razbijen toliko da o tome ne vredi govoriti a to je najozbiljnije tržište koje postoji. Nekih 93% svih prihoda od prodaje serverskih procesora odlazi na Intel i AMD (uglavnom na Intel). RISC praktično ne postoji na desktop tržištu, Apple nije prešao na Intel jer su PowerPC bili bolji.

Koji su razlozi navoli dizajnere XBox-a 360 i PS3 u prvoj polovini prošle decenije da odaberu ove procesore su drugo i u sadašnjici nebitno pitanje. U najmanju ruku je izvesno da bi, iz ove perspekitve, Sony napravio drugačiju odluku da može. Preskupi a za programiranje jako težak Cell procesor je najveći problem u dizajnu PS3 i, po svemu, sudeći nikakav Cell se neće naći u PS4 ili će biti redukovan na jednostavniji i za programere prihvatljiviji dizajn (praktično napuštanje sadašnje arhitekture). O tome smo inače komentarisali u posebnoj temi koju si, izgleda, propustio (IBM cancels Cell Processor development, Sony to drop Playstation 3 Cell architecture).

A što se komentarisanja likova tiče ti ili ne znaš engleski, funkcionalno si nepismen ili me zezaš. Do novih informacija se lako stiže, samo treba googlati.

Citat:
Once again, the PC leads the pack. PC game sales accounted for $14 billion in 2010, which is roughly 43%. This number has been on the rise, however, leading Intel to predict that PC’s will generate 56% of game revenue by the year 2013. In second place, once again, the Wii generated $8 billion, while the Xbox 360 accounted for around $6 billion and Sony’s PS3 $5 billion.
Za 43% u 2010. si, naravno, u pravu. Još da si napisao "ono 15% gore sam lupio, izvinjavam se" pa da okončamo sve. Rekao bih da je PC tržišni udeo u porastu. Jon Peddie research linkovi govore o industriji igračkog hardvera a komentarišu i prodaju igara koja je s ovim (naravno, treba li uopšte pominjati) u direktnoj i vrlo tesnoj vezi. Na istom linku se vidi da na planeti zemlji ima 340 miliona igračkih PC-ja, 84 miliona Wii konzola, 50 miliona XBox360 i 48 miliona PS3. Prilično velike cifre. Mislim da ni jedna od ovih platformi nije u opasnosti da nestane.

Ovo za BIOS, VGA modove i sličnu "pamet" stvarno ne znam šta da komentarišem. Kompatibilnost je kvalitet a ne problem, ti si prvi koji se žali na to. Misliš da su vlasnici XBox360 u opasnosti da puknu od sreće jer većina Xbox I igara ne radi? Mislim da je bolje da se posvetiš sebi i svom samoobrazovanju. Za početak da se informišeš o pojmovima kao što su CPU, GPU, BIOS, PC, API, DOS, Windows, Linux, RISC, X86, X64 i dr. Ovaj posao uključuje puno napora i čitanja ali to će biti jedno novo iskustvo od koga ćeš imati puno koristi.

Nema potrebe da mi zahvaljuješ. I da se vratimo na temu više...
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2011, 1:26   #22
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
Elem... Imam predstavu o tome kako se ravijaju igre. Razvoj igara na PC-ju ne uključuje bavljenje low level programiranjem, detaljno prilagođavanje svakom različitom GPU i sl. DirectX API upravo služi da se to izbegne.
o bože. Ne uključuje low level programiranje? Nikad nisi čuo da programeri zarad performansi posežu za asemblerom i koriste SSE instrukcije kako bi ubrzali neke stvari u okviru engine-a? Znam ja šta se izbegava DirectX API-jem (ili bilo kojim API-jem). Problem je što su svi API-ji dobri na papiru i savršeni kao ideja ali u praksi nije sve tako sjajno i bajno. Koliko si puta video da u novijoj verziji nekih grafičkih drajvera navode kako su popravili problem sa nekom konkretnom igrom? Otkud sad to? Nijedan API ti neće ukloniti takve vrste problema. Toga na konzolama nema. Hardver je isti u svakom primerku konzole.

Citat:
Timovi koji prave PC igre nisu veći od onih za konzole, niti su rokovi duži. Ovo o "problemima sa drajverima" i "grafičkom hardveru" ne bih komentarisao, pošto je čisto lupanje...
Da li ti je poznato da se u današnje vreme koriste "shader" jezici da bi se iskoristile mogućnosti grafičkog procesora? Shader jezik je isti za sve grafičke procesore, isti API se koristi za prosleđivanje shader programa grafičkom procesoru (bilo DirectX ili OpenGL). Sve je super na papiru ali onda u praksi dođeš u situaciju da napišeš shader program i super radi na tvom kompjuteru. Pokreneš to isto na nekom sasvim drugom kompjuteru koji ima drugi grafički procesor kompatibilan sa istom verzijom DirectX-a, podržava isti shader model i šta biva? Neće da radi kako treba. To se jednostavno javlja standardno na PC-u zbog mnoštva različitih grafičkih procesora, različitih verzija drajvera itd. Toga na konzolama nema. Jednom napisam ispravan kod, radiće na svakom primerku konzole. Da, bug-ovi i patch-evi postoje i na konzolama. To je rezultat ograničenog vremena za izradu igre. Ne može sve na vreme da se ispravi ali na PC-u je stvar još gora.

Citat:
Zašto su RISC procesori svugde osim na PC-ju? Ništa lakše nego postaviti besmisleno pitanje a da ipak neupućenom zvuči pametnom. Recimo, što su moćniji a jeftiniji? Velika većina procesora koji se koriste na kompjuterima i srodnim mašinama (konzola je kompjuter) su Intel ili AMD procesori. Na tržištu servera RISC je razbijen toliko da o tome ne vredi govoriti a to je najozbiljnije tržište koje postoji. Nekih 93% svih prihoda od prodaje serverskih procesora odlazi na Intel i AMD (uglavnom na Intel). RISC praktično ne postoji na desktop tržištu, Apple nije prešao na Intel jer su PowerPC bili bolji.
Pitanje stoji. Odgovor je zato što im je dizajn jednostavniji što povlači za sobom i lakše dizajniranje i bolji odnos performanse/utrošak energije ili performanse/utrošak tranzistora. Pa zašto onda nisu takvi procesori zastupljeni na PC-u? Jer je softver (a pre svega operativni sistemi) činilac koji diktira kakva će arhitektura biti zastupljena. Zato je 30 godina x86 arhitektura od 16 bitnih, preko 32 bitnih do 64 bitnih procesora budžena do iznemoglosti. Dodavane su SSE 1, 2, 3, 4, X instrukcije pa se sad došlo do AVX instrukcija. Kad se malo bolje pogleda, sve to izgleda umobolno. I reci mi onda kako PC kao platforma nije budžena. Apple je imao svoje razloge zašto je prešao na x86 procesore. Možemo da nagađamo do sutra koji je razlog a sam prelazak ne govori ništa. Suprotan primer je Microsoft koji je sa x86 procesora u prvom Xbox-u prešao na PowerPC u Xbox-u 360. Zašto? Da su ostali na x86 procesoru mogli su da očuvaju kompatibilnost sa Xbox igrama.

Citat:
Koji su razlozi navoli dizajnere XBox-a 360 i PS3 u prvoj polovini prošle decenije da odaberu ove procesore su drugo i u sadašnjici nebitno pitanje. U najmanju ruku je izvesno da bi, iz ove perspekitve, Sony napravio drugačiju odluku da može. Preskupi a za programiranje jako težak Cell procesor je najveći problem u dizajnu PS3 i, po svemu, sudeći nikakav Cell se neće naći u PS4 ili će biti redukovan na jednostavniji i za programere prihvatljiviji dizajn (praktično napuštanje sadašnje arhitekture). O tome smo inače komentarisali u posebnoj temi koju si, izgleda, propustio (IBM cancels Cell Processor development, Sony to drop Playstation 3 Cell architecture).
Cell nisam pominjao. Ne znam zašto ga dovodiš u pitanje. Jeste Cell RISC procesor, jeste on PowerPC arhitektura ali je sasvim drugačiji dizajn. Mešavina standardnog procesora opšte namene i vektorskog procesora. Imao je svoje razloge zašto je propao ali ni to što je RISC ni to što je PowerPC nemaju nikakve veze s time.

Citat:
Za 43% u 2010. si, naravno, u pravu. Još da si napisao "ono 15% gore sam lupio, izvinjavam se" pa da okončamo sve. Rekao bih da je PC tržišni udeo u porastu. Jon Peddie research linkovi govore o industriji igračkog hardvera a komentarišu i prodaju igara koja je s ovim (naravno, treba li uopšte pominjati) u direktnoj i vrlo tesnoj vezi. Na istom linku se vidi da na planeti zemlji ima 340 miliona igračkih PC-ja, 84 miliona Wii konzola, 50 miliona XBox360 i 48 miliona PS3.
Na prvom linku je izneta ona tvrdnja o "15%". To nije moja tvrdnja, nisam ja vršio istraživanje. Ako na jednom mestu iznose jednu cifru a na drugom drugu, ko je onda u pravu? Ono što ja pokušavam da kažem je da se na internetu mogu naći cifre koje veoma mnogo variraju i da ono što se može naći na linku koji je postavio Eni ne može uzeti zdravo za gotovo. Ko je onda u pravu?

Citat:
Ovo za BIOS, VGA modove i sličnu "pamet" ...
Izvini ali u kom trenutku ćeš prestati da me vređaš i prestati da pretpostavljaš o nivou mog znanja? Molim te nađi gde sam ja tebi lično slične opaske upućivao.

Ako ti ne znaš šta da komentarišeš u vezi BIOS-a i VGA modova, evo ja ću samo jedno pitanje da postavim. Šta će meni u 2011. godini podrška za 80x25 tekstualni grafički mod ili 320x200 rezoluciju sa 256 boja što je u današnje vreme neophodno jedino DOS-u (i BIOS-u)? Jedino DOS-u. Kompatibilnost? Ne moj da me zasmejavaš.

Za kraj, gulio sam računarsku tehniku i informatiku na ETF-u 6 godina tako da sam odlično upoznat sa pojmovima "kao što su CPU, GPU, BIOS, PC, API, DOS, Windows, Linux, RISC, X86, X64 i dr". tako da hvala na zakasnelom savetu.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2011, 1:46   #23
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Odavno nisam čitao dobru raspravu, a ovu sam celu pročitao Dobri ste, ej
Ali ste otišli u offtopic
Tema mi se, inače, baš dopala, jer sam se isto ovo i ja oduvek pitao. Sada čekamo da online "prodavnice" igara proguraju Linux i da Microsoft propadne
A ovo zadnje nisam lupio Ogroman broj korisnika (a među njima i ja) koristi Windows jer ne može da se igra na Linuxu. Ako developeri počnu da portuju igre na Linux, mnogo ljudi više neće imati potrebu da koristi Windows i preći će na Linux (tu imaju besplatne alternative za skoro sav softver, da napomenem to), a to će povući more drugih developera da razvijaju/portuju i ostale vrste softvera na ovaj OS...
Kad-tad Linux će "pobediti"

Odoh da vidim kako napreduje ReactOS
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2011, 2:36   #24
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Ja sam za da se otvori nova tema pod imenom "PC - moderna (igračka) platforma ili 30 godina star frankenštajn na steroidima?". Sutra (tj. danas popodne) ću da napravim temu i/ili zamolim moderatore da prebace ovu raspravu.

Poslednja ispravka: bvitnik (1.8.2011 u 2:46)
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2011, 10:32   #25
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
o bože. Ne uključuje low level programiranje? Nikad nisi čuo da programeri zarad performansi posežu za asemblerom i koriste SSE instrukcije kako bi ubrzali neke stvari u okviru engine-a? Znam ja šta se izbegava DirectX API-jem (ili bilo kojim API-jem). Problem je što su svi API-ji dobri na papiru i savršeni kao ideja ali u praksi nije sve tako sjajno i bajno. Koliko si puta video da u novijoj verziji nekih grafičkih drajvera navode kako su popravili problem sa nekom konkretnom igrom? Otkud sad to? Nijedan API ti neće ukloniti takve vrste problema.
Kad smo kod vređanja, ti stalno pišeš histerične rečenici "Da li imaš predstavu?!" "Nikad nisi čuo..." "Da li si čuo..." Obrati pažnju na boldovan tekst i šta si napisao. API neće otkloniti specifične probleme sa konkretnim karticama ali zaboga, autori video igara ne pišu drajvere za grafičke kartice i taj deo posla ne utiče na dužinu razvoja igre. To je posao programera nVidia-e i AMD-a. Jel' možemo da se složimo oko toga?

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Pitanje stoji. Odgovor je zato što im je dizajn jednostavniji što povlači za sobom i lakše dizajniranje i bolji odnos performanse/utrošak energije ili performanse/utrošak tranzistora. Pa zašto onda nisu takvi procesori zastupljeni na PC-u? Jer je softver (a pre svega operativni sistemi) činilac koji diktira kakva će arhitektura biti zastupljena. Zato je 30 godina x86 arhitektura od 16 bitnih, preko 32 bitnih do 64 bitnih procesora budžena do iznemoglosti. Dodavane su SSE 1, 2, 3, 4, X instrukcije pa se sad došlo do AVX instrukcija. Kad se malo bolje pogleda, sve to izgleda umobolno. I reci mi onda kako PC kao platforma nije budžena. Apple je imao svoje razloge zašto je prešao na x86 procesore. Možemo da nagađamo do sutra koji je razlog a sam prelazak ne govori ništa. Suprotan primer je Microsoft koji je sa x86 procesora u prvom Xbox-u prešao na PowerPC u Xbox-u 360. Zašto? Da su ostali na x86 procesoru mogli su da očuvaju kompatibilnost sa Xbox igrama.
Koju su oni logiku imali kada je konzola razvijana (2002-2005) to ja ne mogu znati niti je mnogo bitno. A verujem da mnogim korisnicama XBox360 bi značilo da imaju potpunu kompatibilnost sa ranijom platformom na kojoj je bio ogroman broj dobrih igara (među njima i neke moje omiljene, uzgred budi rečeno). Kada je Microsoft saopštio da neće više širiti podršku za stare igre mnogi su bili razočarani.

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Cell nisam pominjao. Ne znam zašto ga dovodiš u pitanje. Jeste Cell RISC procesor, jeste on PowerPC arhitektura ali je sasvim drugačiji dizajn. Mešavina standardnog procesora opšte namene i vektorskog procesora. Imao je svoje razloge zašto je propao ali ni to što je RISC ni to što je PowerPC nemaju nikakve veze s time.
Ne znam više o kojim procesorima govoriš. Nije bitan Cell ugrađen u PS3? Onda Xenon u XBox-u, možda? Tih konzola ima do 55 miliona do početka leta na mnogo veći broj PC (do milijardu računara ako uzmemo i one koji se ne koriste za igre + Mac). To je lep uspeh za jednu konzolu ali nema ga smisla porediti sa brojem čipova u PC računarima. Ili si možda na "Broadway" ugrađen u Wii, 90nm čudo tehnike koje radi na 730Mh, sporije od većine današnjih pametnih telefona? Nema igračke ili kućne računarske platforme koja koristi PowerPC. Intel procesori dominiraju i tržištem superkompjutera i tržištem servera i na poslovnim računarima svih vrsta. Slažeš li se da je ovo argument koji ima težinu ili misliš da su XBox360 i Wii (kad si već izbacio PS3 iz jednačine, mada ne znam zašto) ozbiljniji pokazatelj od toga? Ili si možda mislio na ARM procesore koji jesu RISC i u ogromnoj su ekspanziji (sa dobrim razlogom) na trištu mobilnih uređaja, ali nisu PowerPC i nemaju veze sa IBM-om i tržištem konzola. Mislim, nema svrhe da ja pogađam i nabadam šta si hteo da kažem, moraćeš da se izražavaš jasnije i konkretnije. Dakle, na šta si mislio kada si rekao da sve ozbiljne platforme sem PC-ja koriste ove procesore?

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Na prvom linku je izneta ona tvrdnja o "15%". To nije moja tvrdnja, nisam ja vršio istraživanje. Ako na jednom mestu iznose jednu cifru a na drugom drugu, ko je onda u pravu? Ono što ja pokušavam da kažem je da se na internetu mogu naći cifre koje veoma mnogo variraju i da ono što se može naći na linku koji je postavio Eni ne može uzeti zdravo za gotovo. Ko je onda u pravu?
Neki sajtovi imaju mnogo veći ugled od drugih. Izguglaš ih 10, 20, 30, uložiš napor i vreme i onda imaš na čemu da baziraš mišljenje. U svakom slučaju podatak o igračkoj industriji koja proteklih godina zarađuje oko 20 milijardi dolara gde je PC grubo oko 50% (negde ispod, negde iznad, kako koja godina) je opšte mesto.

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Izvini ali u kom trenutku ćeš prestati da me vređaš i prestati da pretpostavljaš o nivou mog znanja? Molim te nađi gde sam ja tebi lično slične opaske upućivao.
"Da li shvataš..." "Da li razumeš..." "Da li si čuo"... na deset mesta u tvojim postovima... O tvom znanju sudim na osnovu onog što si napisao. Iz nekog razloga si besan i emotivan u vezi teme gde nema nikakvog mesta emocijama (operativni sistemi i igrački hardver, mislim stvarno).

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Ako ti ne znaš šta da komentarišeš u vezi BIOS-a i VGA modova, evo ja ću samo jedno pitanje da postavim. Šta će meni u 2011. godini podrška za 80x25 tekstualni grafički mod ili 320x200 rezoluciju sa 256 boja što je u današnje vreme neophodno jedino DOS-u (i BIOS-u)? Jedino DOS-u. Kompatibilnost? Ne moj da me zasmejavaš.
Možda i ne služi ničemu ali sigurno ne šteti arhitekturi i funkcionalnosti ovih čipova. To je tako minijaturan delić njihove arhitekture da o tome ne vredi ni pričati.

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Za kraj, gulio sam računarsku tehniku i informatiku na ETF-u 6 godina tako da sam odlično upoznat sa pojmovima "kao što su CPU, GPU, BIOS, PC, API, DOS, Windows, Linux, RISC, X86, X64 i dr". tako da hvala na zakasnelom savetu.
Ovo se zove u logici "pozivanje na autoritet". Umesto da argumentovano dokažeš ono što tvrdiš ti mi kažeš "ja sam apsolvent ETF-a, veruj mi na reč". To ne ide tako, a na ovom Forumu ima svršenih (i afirmisanih) elektroinžinjera koji bi s tobom razgovarali mnogo oštrije nego ja. U svakom slučaju otvori temu baš sa tim naslovom, napiši da je PC kljakava, budžena, neuporebljiva platforma i šta si već sve rekao, pa vidi šta će forumska većina da ti kaže.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2011, 12:55   #26
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Vidjeh ovu temu pa riješih i ja iz svog ugla da napišem nešto.
Što se tiče igara na Linuxu, mislim da on nikada neće postati "gamerski mainstream operativni sistem" iz nekoliko razloga:

- Linux programeri su temeljni u svemu, pa bi bili temeljni i u optimizaciji igara koje bi mogle da iskorištavaju manje resursa, da zahtjevaju jeftiniji hardware i da pruže maksimalan kvalitet za male pare (u smislu da ne bi baš svako morao da kupuje novu grafičku kartu čim izađe neko novo neoptimizovano smeće od igre)

- programeri i developeri igara pod Windowsom sarađuju sa igračkom, hardverskom i kompletnom IT industrijom po principu "leđa za leđa, usluga za uslugu" pa tako imamo mnogo neoptimizovanih igara za koje se traže (ne)opravdano zahtjevne konfiguracije, što odgovara i kompanijama koje proizvode hardver, i Microsoftu zbog udjela novca i sve se završi na "vuci siti a ovce na broju" - sve se ipak vrti oko novca a Linux je open source, slobodan, nezavisan i besplatan (u većini distribucija)

- DirectX je, htjeli mi to priznati ili ne, standard u razvoju igara na koji se oslanjaju game developeri, i sve do trenutka dok se neko ne sjeti da mu napiše alternativu unutar Linuxa koja će bolje, brže i kvalitetnije iskoristiti sav potencijal hardvera i optimizovati sadržaj igre (animacije, likove, svijet, sve grafičke i druge elemente u igrama), neće se desiti značajna revolucija na polju Linux gaminga

- Developeri igara prosto bježe od portovanja igara na Linux, vjerovatno zato što znaju da su "linuksaši" vješti s kompjuterima i da znaju iskoristiti maksimum iz svojih kompjutera, a kad uz to još dodamo da je Linux slobodan operativni sistem onda se valjda i boje da će im neko "čačkati po igri" i da će samom svojom pojavom na Linuxu i ona postati open source što je apsurd. Za njih na Linuxu jednostavno nema dovoljno novca ni dovoljan broj ciljne publike koja bi bila spremna da izdvoji novac u očekivanoj sumi. Mnogo je više onih koji koriste Linux za profesionalne svrhe i koji ne igraju igre, ali mislim da bi došlo do revolucije na polju razvoja igara kad bi veliki broj ljudi prešao na Linux i istovremeno ne vjerujem da će se to desiti u skorije vrijeme.
Ne zato što je Linux loš, jer nije - naprotiv, sigurniji je i pouzdaniji od Windowsa, ali developerima igara on trenutno nije bitan ni profitabilan.
S druge strane, kad bi samo jedna veća kompanija (Blizzard, EA, Ubisoft) odlučila da pravi igre i za Linux, mislim da bi većina konkurenata "potrčala" i uradila isto. Ostaje nam samo da čekamo, ili da se držimo dual boota.
Cinici će još dodati - "i da kupimo Playstation 3"
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2011, 14:37   #27
thebluephoenix
Starosedelac
 
Član od: 23.10.2009.
Lokacija: Error 418
Poruke: 2.321
Zahvalnice: 335
Zahvaljeno 720 puta na 651 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Pa postoji alternativa DirectX-u, zove se OpenGL.
thebluephoenix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku thebluephoenix na korisnoj poruci:
LoneWolf (1.8.2011)
Stara 1.8.2011, 14:44   #28
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
Kad smo kod vređanja, ti stalno pišeš histerične rečenici "Da li imaš predstavu?!" "Nikad nisi čuo..." "Da li si čuo..." Obrati pažnju na boldovan tekst i šta si napisao. API neće otkloniti specifične probleme sa konkretnim karticama ali zaboga, autori video igara ne pišu drajvere za grafičke kartice i taj deo posla ne utiče na dužinu razvoja igre. To je posao programera nVidia-e i AMD-a. Jel' možemo da se složimo oko toga?
Ako ti legitimna pitanja na koja nikako da odgovoriš smatraš uvredom, onda je to do tebe. Ja nigde nisam rekao "Ti nemaš predstavu", "Ti nikad nisi čuo" itd. već sam ti postavio legitimna pitanja. Jedino ako odgovoriš na ova pitanja mogu da procenim koliko ti u stvari znaš.

Autori video igara ne pišu drajvere ali kad bi svi imali tvoj stav, ti se igara na PC-u ne bi nikad naigrao. Na žalost programera PC igara, umesto da čekaju da nVidia ili AMD reše probleme u svojim drajverima ili da gube vreme dokazujući nVidiji i AMD-u da je problem do njih, oni posežu za nalaženjem (workaround) koda koji radi svugde. Ako nVidia ili AMD ikad poprave problem, super, do tad mora da se nađe neko drugo rešenje. Kod se uvek može napisati na 100 različitih načina a da radi istu stvar. Zar ovo što sam upravo napomenuo ne iziskuje dodatan napor i vreme?

Citat:
Koju su oni logiku imali kada je konzola razvijana (2002-2005) to ja ne mogu znati niti je mnogo bitno...
S obzirom da IBM ima manje proizvodne kapacitete i da bi Intel + AMD bolje podmirili potrebe za proizvodnjom procesora, mora da je postojao dobar razlog da se ne odabere neki x86 procesor.

Citat:
Dakle, na šta si mislio kada si rekao da sve ozbiljne platforme sem PC-ja koriste ove procesore?
Mislio sam na činjenicu da x86 procesori nisu nigde dobar izbor osim na PC-u (tu računam i na servere jer razlike praktično nema). Otkud to? Mora da onda nešto nije u redu sa njima. x86 procesori dominiraju PC tržištem samo zbog inertnosti softvera i to pre svega Windows-a i Windows softvera. Da na mestu Windows-a sada imamo Linux i Linux softver koji je portovan ili se može lako portovati na gomilu arhitektura, sada x86 procesora ne bi ni bilo.

Citat:
Neki sajtovi imaju mnogo veći ugled od drugih. Izguglaš ih 10, 20, 30, uložiš napor i vreme i onda imaš na čemu da baziraš mišljenje. U svakom slučaju podatak o igračkoj industriji koja proteklih godina zarađuje oko 20 milijardi dolara gde je PC grubo oko 50% (negde ispod, negde iznad, kako koja godina) je opšte mesto.
Čekaj a šta je sa onim podatkom od samo $500 miliona na konto prodaje PC igara što se pominje na NPD? To nije ni približno %50. Koji izvor je onda tačniji? Ja sam izguglao sve i svašta, cifre variraju straobalno a ti si se uhvatio za najveću cifru koju si našao a koja ide u prilog zaradi od prodaje PC igara.

Citat:
Možda i ne služi ničemu ali sigurno ne šteti arhitekturi i funkcionalnosti ovih čipova. To je tako minijaturan delić njihove arhitekture da o tome ne vredi ni pričati.
Hahaha. Sa strane korisnika naravno da ne šteti ali da si inženjer ili pišeš firmware i drajvere, video bi sav horor tih "ne štetnih funkcionalnosti".

Citat:
Ovo se zove u logici "pozivanje na autoritet". Umesto da argumentovano dokažeš ono što tvrdiš ti mi kažeš "ja sam apsolvent ETF-a, veruj mi na reč". To ne ide tako, a na ovom Forumu ima svršenih (i afirmisanih) elektroinžinjera koji bi s tobom razgovarali mnogo oštrije nego ja. U svakom slučaju otvori temu baš sa tim naslovom, napiši da je PC kljakava, budžena, neuporebljiva platforma i šta si već sve rekao, pa vidi šta će forumska većina da ti kaže.
"Pozivanje na autoritet" je neophodno, čisto da bi prestao da tvrdiš da ja ne poznajem najosnovnije pojmove a posvetio sam život izučavanju njih i to na onaj teži način. Nadam se da ovde ima afirmisanih inženjera. Brzo bi se složi. Ako ta forumska većina nisu "afirmisani" inženjeri, onda džabe rasprava.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2011, 14:53   #29
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Ono što ja pokušavam da kažem je da se na internetu mogu naći cifre koje veoma mnogo variraju i da ono što se može naći na linku koji je postavio Eni ne može uzeti zdravo za gotovo. Ko je onda u pravu?
Nisam ti rekao ovo jer je Nergal tražio odustajanje od offtopica, ali kako vidim da i dan kasnije hvataš slamke, da ti pomenem ko stoji iza onog dokumenta koji sam linkovao.

PC Gaming Alliance:
Intel, Capcom, Epic Games, AMD, Dell, Corsair, Gamestop, Logitech, Razer i još nekoliko drugih.

Poenta celog dokumenta jeste da je poslednjih godina vidljiv ogroman skok digitalne prodaje na PC, dok je na konzolama zanemarljiv.

Upravo otud, što višegodišnja istraživanja tržišta koja PCGA redovno obavlja potvrđuju, pc tržište ne samo da ne umire, već prosto buja zahvaljujući nezapamćenom padu piraterije i rastu prodaje, te popularnosti MMO naslova i free2play naslova sa mikrotransakcijama.

Da li je relevantniji dokument koji ove pobrojane kompanije, udružene u PCGA iznesu početkom 2011. za 2010. godinu, ili članci malih (koliko god "uticajni" bili) privatnih sajtova bez sredstava za tako obimno istraživanje, koji se pozivaju na izjave izdavača o prodaji "retail" pakovanja, bez uključivanja digitalnog tržišta?

O da, za PC se više gotovo i ne prodaju kutije. Malo ko ih kupuje. Gledano po tom, ne postoji tržište igara na PC. Pa ipak, samo Minecraft (koji je tek u beti i daleko od ikakve kutije... ikad!) se prodau u više od dva miliona primeraka.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2011, 15:06   #30
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

^ A ne postoji mogućnost da je ovo samo marketing pa su cifre ipak malo preduvane? Ipak, pomenuta alijansa se upravo time i bavi. Ja sam sumnjičav što se tiče svakog izbora. Ne tvrdim da su tačne informacije na linkovima koje sam postavio. Pokazujem samo koliko informacije variraju i kako je skoro nemoguće doći do preciznih cifara a svakako je besmisleno uhvatiti se za jedan izvor i tvrditi da je tačan odnosno uzimati ga zdravo za gotovo.

Ajde da budem jasniji malo. Rast prodaje i zarade od prodaje PC igara uključujući i digitalnu distrubuciju i pretplate (za MMO igre) ne znači pad prodaje konzolskih igara. Kao što rekoh, svakakve cifre se sreću na internetu a malo gde su iznesene uporedne cifre a da je izvor merodavan.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2011, 15:31   #31
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Ko je napisao da pada prodaja konzolnih igara? Koga briga za to? Tema uopšte i nije o konzolama, već o iskorišćenosti PC hardvera (konkretno - igrama, jer su jedna od tri najzahtevnije upotrebe tog hardvera).
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2011, 15:41   #32
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

^ Ja sam na samom početku pomenuo kako "PC kao platforma za igre propada pod najezdom konzola" pa su tada dovedene konzole u pitanje. OK, prodaja i prihodi od prodaje PC igara rastu. Pitanje je da li prodaja konzolskih igara isto raste? Ako isto raste, da li raste manjim, istim ili većim tempom od prodaje PC igara? Ako raste većim tempom, onda se nikako ne može reći da PC drži primat već da posustaje.

Da ne bi nastavljali ovde, napravio sam novu temu PC - moderna (gaming?) platforma ili 30 godina star frankenštajn na steroidima?

Poslednja ispravka: bvitnik (1.8.2011 u 16:30)
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2011, 16:31   #33
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Skoro nisam video ovaj stepen histerije i trolovanja. Kažem "belo" on kaže "crno". Niko nije ni pominjao ni napadao konzole (ja sam ih generalno i pohvalio kao platforme za igranje) samo smo konstatovali da tržište PC igara postoji i da ima budućnost i onda trol ulete da balavi po nama. Pitam da objasni na šta misli a on ponovo ono što je gore napisao da je činjenica da x86 nigde nisu dobar izbor sem na PC-ju. I da se serveri i superkompjuteri ne računaju ?! I sada ulazi u nekakve sofizme o rastu i brzini rasta prodaje. Reč "dominacija" niko nije pomenuo sem njega.

Najpokornije molim moderatore da ovaj "višak postova", mojih i njegovih izbrišu ili prebace u novu temu koju je otvorio. Izvanjavam se zbog ovolikog off topica ali ponekad me stvarno izace iz takta.

P.S. Interesanto da je temu otvorio u "Brbljaonici" (u koju većina iz ove i susednih soba ne zalazi) a ne u "Svetu Igara" ili "Test Drive-u" gde bi joj bilo mesto.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2011, 17:14   #34
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Smatram da nema razloga da se bilo šta premešta - ako te poruke ne budu ovde, samo će novi troll da utrči i ponovi celu priču. Ne smeta onoj temi ništa što su ovde, linkovane su. Ipak je ovo internet, svako može da klikne na link, ne mora da otvara "drugu knjigu sa pete police" da bi video šta je pisano ranije.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2011, 23:08   #35
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Vidjeh ovu temu pa riješih i ja iz svog ugla da napišem nešto.
Što se tiče igara na Linuxu, mislim da on nikada neće postati "gamerski mainstream operativni sistem" iz nekoliko razloga:

- Linux programeri su temeljni u svemu, pa bi bili temeljni i u optimizaciji igara koje bi mogle da iskorištavaju manje resursa, da zahtjevaju jeftiniji hardware i da pruže maksimalan kvalitet za male pare (u smislu da ne bi baš svako morao da kupuje novu grafičku kartu čim izađe neko novo neoptimizovano smeće od igre)

- programeri i developeri igara pod Windowsom sarađuju sa igračkom, hardverskom i kompletnom IT industrijom po principu "leđa za leđa, usluga za uslugu" pa tako imamo mnogo neoptimizovanih igara za koje se traže (ne)opravdano zahtjevne konfiguracije, što odgovara i kompanijama koje proizvode hardver, i Microsoftu zbog udjela novca i sve se završi na "vuci siti a ovce na broju" - sve se ipak vrti oko novca a Linux je open source, slobodan, nezavisan i besplatan (u većini distribucija)

- DirectX je, htjeli mi to priznati ili ne, standard u razvoju igara na koji se oslanjaju game developeri, i sve do trenutka dok se neko ne sjeti da mu napiše alternativu unutar Linuxa koja će bolje, brže i kvalitetnije iskoristiti sav potencijal hardvera i optimizovati sadržaj igre (animacije, likove, svijet, sve grafičke i druge elemente u igrama), neće se desiti značajna revolucija na polju Linux gaminga

- Developeri igara prosto bježe od portovanja igara na Linux, vjerovatno zato što znaju da su "linuksaši" vješti s kompjuterima i da znaju iskoristiti maksimum iz svojih kompjutera, a kad uz to još dodamo da je Linux slobodan operativni sistem onda se valjda i boje da će im neko "čačkati po igri" i da će samom svojom pojavom na Linuxu i ona postati open source što je apsurd. Za njih na Linuxu jednostavno nema dovoljno novca ni dovoljan broj ciljne publike koja bi bila spremna da izdvoji novac u očekivanoj sumi. Mnogo je više onih koji koriste Linux za profesionalne svrhe i koji ne igraju igre, ali mislim da bi došlo do revolucije na polju razvoja igara kad bi veliki broj ljudi prešao na Linux i istovremeno ne vjerujem da će se to desiti u skorije vrijeme.
Ne zato što je Linux loš, jer nije - naprotiv, sigurniji je i pouzdaniji od Windowsa, ali developerima igara on trenutno nije bitan ni profitabilan.
S druge strane, kad bi samo jedna veća kompanija (Blizzard, EA, Ubisoft) odlučila da pravi igre i za Linux, mislim da bi većina konkurenata "potrčala" i uradila isto. Ostaje nam samo da čekamo, ili da se držimo dual boota.
Cinici će još dodati - "i da kupimo Playstation 3"

Mislim da si ti ubo pravu stvar po sred suštine u onom drugom pasusu.
Ja sam nekako ubedjen da Majkrosoft radi poprilično na sistem usluga za uslugu ali i pomalo pretnji jer su baš moćni.
Siguran sam da oni ako žele nekoga da unište ili debelo oštete čak i neku veću softversku kompaniju oni to mogu na neki svoj način da ostvare.

Tako da ako imaš veliku softversku kompaniju i želiš svoj deo kolača ali i da si dobar sa tom aždajom zvanom Majkirosoft,
moraš da igraš na njihovu muziku.

Nemam za ovo neki dokaz, to je vise neki moj osećaj.


Tu na navedeni post treba dodati i da svi danas žele nešto na brzinu da naprave i dobro zarade i nemaju vremena da čekaju da se linux razvije i postane zamena za vindozu.
Ali nemaju ni vremena da nešto urade iz stvaralačke želje koju su nakada imali programeri praveći mnogo sadržajnije igre.

Daću vam jedan primer:
Dve igre sličnog sadržaja i teme,

Eve online koja je postala velika mašina za pravljenje para i dosta je popularna
i jedna malena skoro ne poznata space-MMO zvana Vendetta online.

O čemu se radi?

Eve je svojevremeno brzo postala popularna i danas kompanija uzima ogroman novac.
Međutim to ih nije sprečilo (ako se ne varam a koliko se sećam ranije) da naprave klijent za linux i da ga dosta dugo održavaju.
Međutim na kraju su odustali i sada linuksaši pokreću Eve preko "vajna" što sam i sam isprobao i nisam se smirio dok mi klijent nije savršeno radio da bi potom batalio Eve .

Sa druge strane malena Vendetta je delo malog broja ljudi (3 programera ako i tu nisam omanuo,možda 4 sad se baš i ne sećam tačno ali koga interesuje ima na sajtu kod njih o tome)
ali je igra sasvim dobra i zaslužuje svaku pohvalu.
I dan danas igru održava i redovno poboljšava mali broj ljudi ko na početku.
Oni imaju klijent ne samo za vindozu i linux već i mak i android i održavaju ih sve.

Ali oni nemaju "hajp" i nisu mašina za pravljenje para a samim tim prosto neverovatno ali imaju više vremena da urade i održavaju klijent i za druge sisteme osim vindoze.

Ovi iz CCP-a što napraviše Eve "nemaju više vremena" za linux klijent ali to je posledica života u savremenom potrošačkom monetarnom društvu i to je već neka druga tema.

Tako ni za linux da bi postao igrački OS nema vremena.
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2011, 0:56   #36
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa?

Linux ima problema sa nekim hardverom, mahom zbog losih drajvera i slabe podrske od proizvodjaca. Konkretno, mene su najvise namucili drajveri za TV karte, posle dosta perpetija napravim da radi (i karta i daljinac), ali nije to ona udobnost koju imam u Win-u. Takodje, drajveri za graficke karte su daleko od sjanih.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Razmena distribucija urke Slobodni softver 9 26.6.2010 1:08
Prelazak sa Windowsa na Linux? DoubleBassD Slobodni softver 29 14.10.2008 9:11
Za one koji prelaze sa Windowsa na Linux Harmon23 Slobodni softver 2 14.4.2008 1:50
Windows (XP, Vista) VS Linux AxeZ Operativni sistemi 437 5.5.2007 14:35
Kako putpuno izolovati Linux od Windowsa The Finest Serbian Since '82 Operativni sistemi 9 31.3.2006 23:52


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:45.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com