Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.10.2007, 10:19   #21
Sasa90
Veteran
 
Član od: 3.3.2007.
Lokacija: Subotica Reputacija:■■■■■□□□□
Poruke: 994
Zahvalnice: 161
Zahvaljeno 291 puta na 162 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sasa90 Slanje poruke preko Yahooa korisniku Sasa90 Slanje poruke preko Skypea korisniku Sasa90
Određen forumom Re: Govori srpski?

E ovi srpski i hrvatski prevodi su jos i dobri ali kada vi znate perfektno da pricate madjarski i onda oni pocnu da pricaju o kompjuterskim komponentama. Sve ima nekako glup izvrnut naziv. Ili meniji u telefonima. Nema nikakve veze sa vezom... U sustini engleske izraze se treba koristiti ali samo umereno. Nista se ne treba preteravati.
Sasa90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2007, 10:29   #22
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: Govori srpski?

Dobra tema.
Mislim da nije problem koristiti engleski tamo gde je struka u pitanju, ali se kod nas koristi i gde ne treba. Nemamo nedelju mode, ali imamo fešn vik, nemamo izgled, ali imamo luk, frizeri ne prave frizure, ali zato herstajlisti prave herstajling, kadrovska služba pripada prošlosti, tu su HR (human resources)...
Najsmešnije je što neki ovo izgovaraju kao što su se "indeksovci" našalili u predstavi (da ne kažem šou ) "Istočno od rajha"
"Priča engleski sa čačanskim naglaskom, a ne oksfordski k'o ja" (Poz. Todos ČA)
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Spawn BG na korisnoj poruci:
jonathan (18.10.2007), Orvel (20.10.2007)
Stara 18.10.2007, 10:45   #23
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Govori srpski?

Upotreba stranih reči se javlja u bilo kom jeziku (pa i sami Englezi koriste, recimo, francuske izraze - odatle i ono silno zezanje kad Del Troter lupeta na francuskom), i to, samo po sebi, nije opasno. Strašno je koristiti strane reči tamo gde nema potrebe - gde već postoji svoja ili strana odomaćena reč, a najtužnije je ne voditi brigu o svom sopstvenom jeziku i površno njime vladati. Ko zna maternji jezik, može malo da primeni i tuđi.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
FooFighter (18.10.2007), Orvel (20.10.2007), Simke (19.10.2007), Wolverine (20.10.2007)
Stara 18.10.2007, 11:09   #24
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

ma u tome i jeste zgrazanje bas kod stvari sto spomenu Spawn BG

svakog jezika prati evolucija pa tako i srpskog ali covek malo kad pogleda.. to cine ljudi koji se prave pametni, svaka cast za engleske reci tamo gde se stvaraju nova radna mesta koja nisu postojala, onda dolazi engleski radi skracivanja naziova nekog radnog mesta ali zamena reci jedan za jedan.. e to vec ne valja

kao sto rekoh, ono ajmo svi pricat engleski i vecina ce se naljutit.. ok, ne moze ni tako.. onda ja pitam strucnjake za pismo i za jezik: gde da ja ubacim englesku rec a gde ovu domacu.. i naravno, niko ne moze odgovorit na ovo pitanje.. zasto? pa zato sto je to ne pravopisno ubacivanje engleskog koliko god to neko opravdavao.. ne postoji ni jedna sema, ni jedno pravilo tako da to sve nastaje od kako rece, ljudi koji se prave pametni
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2007, 11:12   #25
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
jonathan kaže: Pregled poruke
... sve nastaje od kako rece, ljudi koji se prave pametni
Mogli bi oni do sutra da se prave pametni da nema budala i neznalica kojima to imponuje.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
FooFighter (18.10.2007)
Stara 18.10.2007, 12:09   #26
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
jonathan kaže: Pregled poruke
onda ja pitam strucnjake za pismo i za jezik: gde da ja ubacim englesku rec a gde ovu domacu.. i naravno, niko ne moze odgovorit na ovo pitanje.. zasto? pa zato sto je to ne pravopisno ubacivanje engleskog koliko god to neko opravdavao.. ne postoji ni jedna sema, ni jedno pravilo tako da to sve nastaje od kako rece, ljudi koji se prave pametni
Jedno je teorija, a drugo je praksa. Uglavnom sve zavisi (od struke) gde se i šta kaže, tj. šta je gde prihvaćeno. Ako u krugu ljudi koji se bave IT-em kažeš 'daunlodovao sam novi apdejt', nema problema i svi znaju o čemu pričaš iako je verovatno u potpunoj suprotnosti sa knjževnim jezikom. Ako kažeš 'preneo sam sa servera novo ažuriranje', sve u redu što se tiče jezika, ali verovatno velika većina neće biti sigurna o čemu uopšte pričaš.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2007, 12:13   #27
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
mad_skillz kaže: Pregled poruke
veruj mi da bi se mi mnogo lakse prvikli na kojekakve PR,Managere i sta vec..
treba da cujesh britanca kad pokushava da izgovori tepsija baklave..
Pa, nije ni neka šteta, obe reči su turske

Poenta je u tome da mi jesmo prilagodljiviji, ali da ne treba da primamo te reči zdravo za gotovo. Koliko firmi kod nas ima u imenu "Company"? "Radović Company", nije li to besmisleno?
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2007, 12:27   #28
Pelagijska Argosija
Veteran
 
Član od: 3.8.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 656
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 291 puta na 150 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pelagijska Argosija
Određen forumom Re: Govori srpski?

Sto se tice "Companies" po Beogradu se vise ne moze ni naci naziv firme koji nije na engleskom ili nema bar jednu englesku rec...
A sta reci kada revizorska kuca posalje domacoj banci, ovde u Srbiji, izvestaj na engleskom i to bez prevoda na srpski?! I posle se jos ljute kada im se zalite zbog toga!?

Poslednja ispravka: Pelagijska Argosija (18.10.2007 u 17:04) Razlog: Gramatika :( Hvala Vojo
Pelagijska Argosija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2007, 12:30   #29
Sale013
Kind Of A Big Deal
 
Avatar korisnika Sale013
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Levo od Pakla
Poruke: 2.214
Zahvalnice: 344
Zahvaljeno 450 puta na 265 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Pa ako se nastave stvari razvijati kao do sad, Srba neće uopšte ni biti. Zašto onda insistirati na upotrebi samo Srpskih reči?
Nisam baš toliko vezan za ovu državu i kod mene su dobrodošle sve reči, koje god porekla, samo dok ih razumem. Ako ne razumem, pitaću šta znače i proširiću malo znanje

Naravno da je potrebno održati svoj jezik i reči, ali ne po cenu zabrane korišćenja drugih.
Sale013 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sale013 na korisnoj poruci:
iMa_NeKo_PljUgU (18.10.2007)
Stara 18.10.2007, 12:57   #30
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Poenta je u tome da mi jesmo prilagodljiviji, ali da ne treba da primamo te reči zdravo za gotovo. Koliko firmi kod nas ima u imenu "Company"? "Radović Company", nije li to besmisleno?
To je već pre marketinško nego jezičko pitanje. Da li ljudima/klijentima/kupcima bolje zvuči "Radovic Company" ili "Đoša i sin", tj. da li će zbog tog naziva više kupovati proizvod koji valja ta kompanija.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2007, 13:11   #31
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Ne, nije "Radovic" nego "RadoviĆ Company". Baš tako mešano.
Verujem da bi ljudima bilo manje-više svejedno, čak je bolje da je ime kraće, ali našim pokondirenim tikvama to zvuči više "svecki".

Inače, jednom dok sam radio u RTS-u, učestvovao sam u izradi reklamnog spota za jednu takvu "Company". Spikerka je pročitala reč onako kako se izgovara u engleskom, dakle otvoren izgovor glasa "o", skoro kao "a". Vlasnik firme se skoro naljutio - kako sad "kampani"?! Naravno, ljudi iz marketinške branše naučeni su da stranci nikad ne protivreče, ali ja bih mu svašta rekao, samo da sam mogao. Ako već koristi strane reče, pa ih još piše po stranom pravopisu, što da se onda tako i ne izgovaraju? Sa "posrbljenim" izgovorom će u stranim krugovima sigurno izazvati podsmeh kao da je Borat. Ostaje očigledan zaključak da je do "Company" tipična skorojevićka fora "za zaseniti prostotu".

Ja shvatam da smo mi tokom svih onih komunističkih godina "izašli iz štosa" u mnogo čemu, ali me nervira što će proći još mnogo godina dok se ne vratimo bar na nivo kakav smo imali 1941. godine. Koliko u pogledu privrede, poslovanja, odnosa poslodavac-radnik-kupac, vlast-narod, toliko i u pogledu pisma i ravnoteže naših i stranih reči.

Poslednja ispravka: VojaM (18.10.2007 u 13:21)
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
A M G (18.10.2007), Bokisha (19.10.2007), Eni (18.10.2007), player1 (12.12.2007)
Stara 18.10.2007, 13:35   #32
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Pa ono, sad su kompanije privatne i svako ima pravo da krsti svoju kako hoće, makar se zbog toga svi mi ostali krstili. Da li će hteti da konsultuje nekog stručnjaka da mu pomogne, ili će se osloniti na sopstvenu kreativnost je takođe lična stvar, a za posledice će biti zaduženi kupci (koji će to kupovati ili ne) i to najčešće nema puno veze sa jezikom. Ima dovoljno primera uspelih 'glupih' naziva, kao i propalih 'pametnih' tako da je teško tu biti pametan.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2007, 13:44   #33
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Hm, mozda je malo off ali u jednoj ruskoj seriji su redovno Sony Pictures "prevodili" kao Soni Pikcers (naravno na cirilici).
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2007, 14:04   #34
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
hacker_aca kaže: Pregled poruke
Kao što je pre rečeno, malo je banalno reći "tvrdi disk" ali je isto bezveze koristiti reč "fešn" kada to već ima odgovarajuću reč.

/
Moglo bi "čvrsti disk" za razliku od floppy ("savitljivog" diska, tj. diskete) jer ni Englezi (ili Ameri) sa HARD nisu mislili na tvrd (kao kamen) disk...
O šopovima, trejdcentrima, trejdu... da i ne govorimo.
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2007, 14:06   #35
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
galebns kaže: Pregled poruke
Hm, mozda je malo off ali u jednoj ruskoj seriji su redovno Sony Pictures "prevodili" kao Soni Pikcers (naravno na cirilici).
A tek kod nas u "Novostima" dok je išla na Pinku serija "ФЏ убиство триком" ili recimo u nekoj privatizaciji firma "Ст Мицхаел Ентерприсес"...
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2007, 14:28   #36
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Da ali to sto si ti naveo je bukvalno prekucavanje engleske reci napisane na latinici u cirilicu, dok onaj moj primer nije. Hocu da kazem da ako vec koristimo strane reci da mozda onda i pisemo kako ih i izgovaramo. Na primer 'Radovic Kompani', ali to ne izgleda svecki...
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2007, 14:36   #37
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
Sale013 kaže: Pregled poruke
Pa ako se nastave stvari razvijati kao do sad, Srba neće uopšte ni biti. Zašto onda insistirati na upotrebi samo Srpskih reči?
Nisam baš toliko vezan za ovu državu i kod mene su dobrodošle sve reči, koje god porekla, samo dok ih razumem. Ako ne razumem, pitaću šta znače i proširiću malo znanje

Naravno da je potrebno održati svoj jezik i reči, ali ne po cenu zabrane korišćenja drugih.
Ako prosirujes znanje time sto pronalazis reci u recniku za koje ne postoji advekatan termin kod nas to je stvarno izvanredno, ali sto se tice ostalog, to je besmisleno... Niko nije nesto posebno vezan za ovu drzavu, jer nam nista konkretno nije pruzila, a uzima nam gotovo sve... Mozemo biti samo zahvalni na ovom smanjenju pdv-a na kompjuterske komponente, a sve ostalo je ziva propast... skolarine, porez, carina, i sve ostale dazbine su stvarno klasican harac...

Posto sam rodjen u Jagodini, a zivim studiram i radim u Beogradu 5 godina, moram da pomenem jednog Jagodinca koji je zahvaljujuci menadzerstvu dobio nadimak koji i danas nosi a to je "ЈОЦА МИНАЏЕР" Naime, lik je zeleo da bude manager po svaku cenu, jer je cuo da je to in sada, iako nije skolovan za to niti ima neko poznavanje stranih jezika... I tako je on svoj zahtev za izradu vizit karti dao nekim jos nepismenijim dizajnerima koji su mu na VK napisali ispod imena mEnager, a ne mAnager... I tako je Joca postao "ЈОЦА МИНАЏЕР"
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2007, 14:56   #38
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
galebns kaže: Pregled poruke
Da ali to sto si ti naveo je bukvalno prekucavanje engleske reci napisane na latinici u cirilicu, dok onaj moj primer nije. Hocu da kazem da ako vec koristimo strane reci da mozda onda i pisemo kako ih i izgovaramo. Na primer 'Radovic Kompani', ali to ne izgleda svecki...
Da, ali je onda moglo da bude "Сент Мајкл Ентерпрајзес"... (kad je već Fešn, Luk, Stajlist...)
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2007, 15:46   #39
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Pre par godina je jedan balvan u "YBC-u" bio vlasnik (možda je još uvek) radnje "Parfimerija shop" .Srbija danas:"Gde god možeš i ne možeš uguraj englesku reč."
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Orvel na korisnoj poruci:
MilanSM (22.12.2008)
Stara 18.10.2007, 23:18   #40
Belfegor
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2006.
Lokacija: Autoput za Nis
Poruke: 1.277
Zahvalnice: 370
Zahvaljeno 240 puta na 131 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

ne znam da li je neko skoro bio u Rusiji, pa video tamo nesto...
Belfegor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
BeoCity aDSL - prevara na srpski način griva Internet usluge 32 13.7.2012 16:38
Srpski jezik! Renee Operativni sistemi 12 18.2.2009 13:17
Travian srpski server (početak s1) B@NE Mrežne igre 107 8.2.2009 20:24
Srpski T9 PDarko Aparati i oprema 1 14.6.2007 2:38
srpski zagor Belfegor Cvet kompjutera 11 25.5.2007 9:49


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:14.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com