Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.11.2011, 0:45   #1
NISAM NESTO SMART
Član
 
Član od: 14.7.2009.
Lokacija: Srbija
Poruke: 315
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 73 puta na 54 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NISAM NESTO SMART
Određen forumom Tema za maturski rad?

Da, doslo je do toga da moram da se smaram oko maturskog rada, posle duzeg razmisljanja i preko sledece formule (zanimljivost_datog_premeta)/ (psihicka_poremecenost_datog_profesora), dosao sam do zakljucka da je najbolje raditi informatiku za maturski rad.

Sad posto idem u gimnaziju iz informatike radimo paskal i delphi(moglo bi se reci da i nisam fan tih jezika), radicu u C++

So far, so good?

Kad sam pitao prof. koju temu da radim:

Prof: Koju hoces?
Ja: Mogu C++?
Prof: Moze.
Ja: Game dev, neka igra?
Prof:Moze.
Ja: Znaci ja samo to isprogramiram?
Prof:Moze.

Cini mi se da sam pitao i "Da li da se drogiram?" odgovor bi bio isti, tako da iako nije delovao veoma "like he gives a sh*t" izgleda da moze c++

Radio bih sa SFML 1.6 posto mi se svidja ta biblioteka i koristim je vec neko vreme, ali nisam siguran koja je adekvatna tema/igra za maturski rad?
Mislim stvari koje smo mi radili iz programiranja su smesne, pomalo i zalosne, a i prof. nije neki C++/game dev ekspert, pocinjem da se pitam da li ce uopste razumeti kod, tako da sumljam da moram napraviti 3d game engine :P

Ja sam razmisljao nesto time the Snake Game(posto je imam vec uradjenu ), nabacim neki Menu, cuvanje highscorova(mozda neki globalni highscore), Options(podesavanja zvuk i ostalo, tezina igre(easy,medium,hard)), i ubaceni nivo-i koji se citaju kao TileMap.
Posto je SFML nije game engine nego multimedijalni framework, stvari kao TileMap,StateManager,Animation,Button,TextInput,Co llision bi sam uradio(imam vec uradjeno )

Da li je ok ovako nesto za rad?

Ili sam mislio nesto tipa fighting game,TD game ili tome slicno, dajte neke predloge i savete ako imate, i bitno je da grafika nije slozena ili da imam od negde da ukradem(khmm legalno nabavim).

Unapred hvala.
NISAM NESTO SMART je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2011, 1:03   #2
Belphegor
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 29.8.2007.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 1.349
Zahvalnice: 983
Zahvaljeno 371 puta na 280 poruka
Određen forumom Re: Tema za maturski rad?

Moze?
Belphegor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Belphegor na korisnoj poruci:
NISAM NESTO SMART (8.11.2011)
Stara 8.11.2011, 1:22   #3
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Tema za maturski rad?

Ako imalo poznaješ gamedev tematiku ne mlati se sa bibliotekama za koje ćeš verovatno teško naći materijal za opis maturskog i gde će ti sigurno trebati mnogo vremena da sve dovedeš u red kako treba.

Umesto toga skini Unity3D (http://unity3d.com/) prođi kroz osnovni set tutorijala i ja ti garantujem da ćeš već za dan-dva imati poprilično dobru predstavu šta sve možeš da uradiš sa njim. Community je izuzetno jak tako da ako naletiš na problem ili ti trebaju smernice slobodno konsultuješ njihov forum ili još bolje ako pounaješ engleski nakači se na IRC (freenode.net / port 6665-6667, 7000 / kanal #unity3d) i neko će ti u roku od odmah pomoći oko problema.

Za programiranje interakcije se koristi C# u MonoDevelop okruženju a imaš podršku i za interakciju sa Visual Studio Express Edition okruženjima.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2011, 11:34   #4
NISAM NESTO SMART
Član
 
Član od: 14.7.2009.
Lokacija: Srbija
Poruke: 315
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 73 puta na 54 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NISAM NESTO SMART
Određen forumom Re: Tema za maturski rad?

@Belphegor: Hvala na predlogu, igrao sam slicnu igru pre nije los koncept ali videcu jos.
@Neutrino: Izvini, ali ne vidim kako ce mi prelazak na nepoznati game engine i na nepoznati jezik olaksati stvar, SFML i c++ meni sasvim odgovara.
NISAM NESTO SMART je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2011, 14:12   #5
chaami
Član
 
Član od: 15.12.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 120
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 39 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Tema za maturski rad?

Možeš da probaš neku varijantu shotgun, ono gde ti izbacuju tanjire i sl. a ti ih rokaš sa sačmarom. OVDE imaš ceo kod koji samo treba da prilagodiš SFML-u. Lako je da se napravi a od grafike možeš da ubacuješ šta god (recimo profesora koji iskače iz žbuna i za kojeg dobijaš najviše poena)
chaami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2011, 15:56   #6
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Tema za maturski rad?

Napravi nekog Pacmana, najveci problemi ce ti biti detekcija kolizije sa pozadinom i nekakav bazicni pathfinding za duhove, a to ne bi trebalo da ti bude nesto problematicno.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
NISAM NESTO SMART (8.11.2011)
Stara 8.11.2011, 17:29   #7
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Tema za maturski rad?

Pošto ovo čitaju i početnici, hajde malo da prevodimo.

Kolizija (eng. collision) - sudar. Ovde: sudar lika/sprajta sa nacrtanim "preprekama" na pozadini. U ovom slučaju to su "pilule" (lik ih "jede" i nastavlja dalje), "voćke" (lik ih "pojede", što izaziva promenu na duhovima, itd.), i duhovi (da ne širim priču, jasno je).

Pathfinding (eng., bukvalno - traženje staze) - algoritam po kojem se lik kreće po zacrtanoj (programiranoj) putanji. U ovom slučaju - lik treba da se kreće samo stazama u lavirintu, s tim što ako izađe srednjom stazom s leve strane, treba da se pojavi na istoj visini s desne strane. Naravno, ne sme da prolazi kroz zidove. Kretanje treba da se definiše i za duhove... i slično.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
boshkodj (8.11.2011), NISAM NESTO SMART (8.11.2011), voodoo_ (8.11.2011)
Stara 8.11.2011, 20:22   #8
boshkodj
Veteran
 
Član od: 4.7.2008.
Lokacija: Somewhere along the line
Poruke: 505
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Tema za maturski rad?

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Napravi nekog Pacmana, najveci problemi ce ti biti detekcija kolizije sa pozadinom i nekakav bazicni pathfinding za duhove, a to ne bi trebalo da ti bude nesto problematicno.
Ma kakva kolizija, to je najlakši deo posla za pacmana

Ako ti bude trebala pomoć oko neke od "poznatijih" igara ( mislim tipa pacman, super mario, arkanoid, pang, itd.. ), slobodno me kontaktiraj, mogu ti pomoći ili poslati source, mada u c#u, ali nije problem prevesti. Dosta sam takvih igara pravio prilikom izučavanja xna-a i c#-a, tako da ako nešto treba, tu sam
boshkodj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku boshkodj na korisnoj poruci:
NISAM NESTO SMART (8.11.2011)
Stara 8.11.2011, 20:50   #9
NISAM NESTO SMART
Član
 
Član od: 14.7.2009.
Lokacija: Srbija
Poruke: 315
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 73 puta na 54 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NISAM NESTO SMART
Određen forumom Re: Tema za maturski rad?

Au tek sad nemam pojma sta da radim, salu na stranu hvala na predlozima, to rokanje sa sacmom i nije losa ideja napravio sam nesto slicno pre u SDL gde se pucaju ptice.

Citat:
voodoo_ kaže:
Napravi nekog Pacmana, najveci problemi ce ti biti detekcija kolizije sa pozadinom i nekakav bazicni pathfinding za duhove,
Pacman mi deluje kao dobra tema, zanimljiva je i jednostavno legendarna, a i mislim da je mao teze od ovoh ostalih sto su predlozene, samo naravno sve zavisi sta prof. kaze ja cu videti da popricam sa njim oko toga pa da pocnem da radim.

Sad ne kapiram bas sta si mislio "detekcija kolizije sa pozadinom", valjda kolizija sa zidovima, vockama itd.?

Ja sam bas sad razmisljao kako bi krenuo da radim pacmam-a:

Uzeo bi neki sprite sheet za pacman-a video sam da ih ima po netu, malo GIMPujem da mogu normalno da koristim sa mojom animacijom.

Nivoe bi upisivao u tekstualni fajl(tile map)
Procitam te info i onda npr. WALL = 1;FRUIT = 2;EMPTY = 0; i prikazem to na ekran.

Napravim Igraca(Pacman-a)
Dam mu poziciju na mapi(nivou).
Kretanje obavim tako sto proverava tile ispred sebe da nije WALL tip ako nije onda moze da se pomeri na taj tile, a ako je na tom tile vocka, dam mu vrednost EMPTY_TILE, i inkrementujem broj pojedenih vocki.Ako su sve pojedene, ucitavam sledeci nivo.

Sad Ghost AI:Pogledao sam neki clanak na netu i deluje da je AI u originalnom pacman-u malo slozeniji nego sto sam mislio, svaki duh ima svoje karakteristike i svi duhovi imaju 3 stanja: kad napadaju,kad "bleje",kad beze, ne napaduju stalno vec u naletima, kad pocinje ne izalze svi u isto vreme, ne deluje previse komplikovano moglo bi da se uradi.

@boshkodj: Ok, reci cu onda prof. da radim u C# ti mi posalji sorce ja cu da nalepim svoje ime

Poslednja ispravka: NISAM NESTO SMART (8.11.2011 u 21:13)
NISAM NESTO SMART je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2011, 20:57   #10
Belphegor
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 29.8.2007.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 1.349
Zahvalnice: 983
Zahvaljeno 371 puta na 280 poruka
Određen forumom Re: Tema za maturski rad?

MicroPather.
Belphegor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Belphegor na korisnoj poruci:
NISAM NESTO SMART (8.11.2011)
Stara 8.11.2011, 21:11   #11
NISAM NESTO SMART
Član
 
Član od: 14.7.2009.
Lokacija: Srbija
Poruke: 315
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 73 puta na 54 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NISAM NESTO SMART
Određen forumom Re: Tema za maturski rad?

Ako sam ja dobro ukapirao meni za pacmana ni ne treba A star algo. niti ni jedan drugi algo. za nalazenje najblizeg puta do date tacke.
Uostalom nasao sam ovde dobar tut. pa kad stignem malo cu da se pozabavim sa ovime.
NISAM NESTO SMART je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2011, 21:58   #12
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Tema za maturski rad?

^ Mapa za Pacmana je jako mala tako da bi ja mislim i Dijkstra radio dovoljno brzo, ako ga dobro implementiraš
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
[GreaseMonkey] SK Forum tema urke Forum o forumu 14 12.4.2010 0:45
Brisanje tema i postova bez obavestenja?!! touch_master Forum How-To 1 19.8.2009 17:57
Program za pravljenje tema Aleksandar1987 Programi za mobilne telefone 5 26.4.2009 17:33
Maturski: web dizajn PsyhoDelija Web dizajn 7 25.1.2009 15:55


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:43.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com