Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.8.2010, 13:05   #1201
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
S druge - nisi jer skoro sve države sveta imaju u svom imenu oznaku tipa državnog uređenja (koje je, kako istorija pokazuje, relativno promenljivo).
To o čemu govoriš nije državno uređenje, već oblik vladavine, kako je Supreme rekao. Po državnom uređenju Srbija je prosta, unitarna država, a po obliku vladavine republika.
Dimo je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dimo na korisnoj poruci:
Dukes (27.8.2010)
Stara 27.8.2010, 13:22   #1202
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Hmmm? Pa koliko godina imas ako si se rodio u SRJ ? Valjda SFRJ? To bi i meni trebalo da pise, posto je opis "Drzava rodjenja", a ja sam se rodio u SFRJ a ne u RS .
Godina imam punih 13
A u mojoj LK nema "Država rođenja" već "mesto, opština, pokrajina i republika"

Dakle, pošto sam maloletan - hoće li neko da mi objasni šta je to oblik vladavine, zašto ide uz ime države i ko se bre pita za one skraćenice na kolima? Usput, koja od njih sada važi SRB, SCG ili YU, izgubih se?
Dukes je offline  
Stara 27.8.2010, 21:14   #1203
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Dimo kaže: Pregled poruke
To o čemu govoriš nije državno uređenje, već oblik vladavine, kako je Supreme rekao. Po državnom uređenju Srbija je prosta, unitarna država, a po obliku vladavine republika.
Paaaa... Moguće, nisam 100% siguran u tu terminologiju, ali to nije poenta

link1 | link2 | link3

Oblici vladavine odnosno oblici državnog uređenja su monarhija – poglavar države je monarh, i republika – poglavar države je predsednik kao izborno lice. (str.25)
http://www.scribd.com/doc/17343670/D...pta-Despotovic
ZoNi je offline  
Stara 27.8.2010, 23:30   #1204
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Glupi Surinam...trebalo bi ih ukinuti...
JohnnyNT je offline  
Stara 28.8.2010, 1:14   #1205
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
Oblici vladavine odnosno oblici državnog uređenja su monarhija – poglavar države je monarh, i republika – poglavar države je predsednik kao izborno lice.
Zar ne vidiš da drugi dio rečenice u potpunosti pobija ono što si ti podvukao? Hajde da zanemarimo stručnu terminologiju, nije svako pravnik, pozovimo se na čisti razum. Zar nije logično da se pod terminom oblik vladavine podrazumjeva način organizovanja državnog poglavara u odnosu na to da li je on monarh ili predsjednik republike?

Sa druge strane, pod državnim uređenjem se misli, opet logično, na način na koji je država uređena to jest da li predstavlja jedinstvenu cjelinu (unitarna) ili skup više nezavisnih država (federacija).

Preostale dvije ključne odlike svake države su društveno uređenje i stepen centralizovanosti. Srbija i Crna Gora su tako unitarne centralizovane republike sa parlamentarnim sistemom podjele vlasti.

Inače, sklon sam da više vjerujem Radomiru Lukiću nego poluprofesionalnim člancima geografsko - političkog tipa.
Dimo je offline  
Stara 28.8.2010, 1:35   #1206
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Dimo kaže: Pregled poruke
1. Zar ne vidiš da drugi dio rečenice u potpunosti pobija ono što si ti podvukao?
Ne vidim, a i nije bitna terminologija

Poenta 1 je da su nas Rusi opet zeznuli - ovaj put za latinični domen!

Poenta 2 je da oblik državnog uređenja, oblik vladavine i stepen centralizacije jedne države *obično* ne ulaze u domen te države - mi smo jedan od izuzetaka od pravila (zar nismo uvek izuzetak?), ovaj put zbog poente 1

+++

Citat:
Politički poredak, političko uređenje ili oblik vladavine (za koji se ponekad koriste i izrazi društveno uređenje, odnosno poredak) je naziv za sistem institucija koje čine vlast u nekoj državi.
http://sh.wikipedia.org/wiki/Politi%..._ure%C4%91enje

Poslednja ispravka: ZoNi (28.8.2010 u 1:48)
ZoNi je offline  
Stara 28.8.2010, 10:30   #1207
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Da li negde postoji pravilo da se u nazivu nacionalnog domena nalazi i oblik vladavine te države tj. zemlje?
Ako je odgovor - ne, zašto onda raspravljamo o tome?
miša topola je offline  
Stara 28.8.2010, 12:39   #1208
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
miša topola kaže: Pregled poruke
Da li negde postoji pravilo da se u nazivu nacionalnog domena nalazi i oblik vladavine te države tj. zemlje?
Ako je odgovor - ne, zašto onda raspravljamo o tome?
Naravno da je odgovor *ne* Prilično je jasno kako se dodeljuju TLD domeni za svaku državu (osim za velike sile - one i ovde imaju pravo na izuzetke, tako da, npr, Velika Britanija umesto očekivanog .GB domena koristi .UK, a u svom posedu ima još nekoliko domena, koji formalno pripadaju njenim kolonijama i ostalim zavisnim teritorijama).

Ovde je kratko objašnjenje na primeru "izumrlog" .GB domena:

"The rule in the Domain Name System is that a top-level domain for a country is derived from the corresponding two-letter code in the ISO 3166-1 list. Accordingly the correct code for the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland is GB, and the .gb top-level domain was therefore delegated."
http://en.wikipedia.org/wiki/.gb

I još malo:
http://en.wikipedia.org/wiki/Country...p-level_domain

Toliko o domanima uopšte.

Što se tiče ćirilčn(K?)og domena Srbije, ne razumem zašto bi iko bio protiv toga. Naravno, pretpostavljam da to neće ništa koštati građane Srbije, a ti domeni će biti (verovatno) skupi, pa će se čak i isplatiti kada npr. Adidas bude rešio da registruje svoj lokalni sajt kao адидас.срб ili адидас.србија
ZoNi je offline  
Stara 30.8.2010, 9:59   #1209
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
Što se tiče ćirilčn(K?)og domena Srbije, ne razumem zašto bi iko bio protiv toga. Naravno, pretpostavljam da to neće ništa koštati građane Srbije, a ti domeni će biti (verovatno) skupi, pa će se čak i isplatiti kada npr. Adidas bude rešio da registruje svoj lokalni sajt kao адидас.срб ili адидас.србија
Citiraću Oluju: Pretpostavka je majka svih...
Mrzi me da ti vadim postove od pre desetak strana koji direktno pobijaju ovo što si pretpostavljao.
Dukes je offline  
Stara 30.8.2010, 10:33   #1210
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Mrzi me da ti vadim postove od pre desetak strana koji direktno pobijaju ovo što si pretpostavljao.
ŠTA pobijaju? Da će uvođenje tog domena koštati građane Srbije? Da će ti domeni posle biti jeftini?

Sad mi pade na pamet još jedna stvar - reakcija desničarskih organizacija, ako Srbija ne uvede ćirilični domen

U svakom slučaju, još ne vidim razlog *protiv* ćiriličnog domena (iako sam 99% siguran da ja nikada neću registrovati takav domen, niti da ću češće od 1x u 6 meseci naleteti na neki takav sajt ).

---------

EDIT: sad sam isprobao sajt http://президент.рф/ - normalno radi (bez ikakvih dodatnih podešavanja XPa) u Firefoxu 3.68, Operi 10.61, Chromiumu 7.05 (kada je ceo Chromium na srpskom!), Safariju 5.0 Portable... IE8 i Chromium 7.05 (engleski) prikazuje onu "punikod" (ili kako se već zove) adresu. (FF, Opera, Safari, IE8 - svi su na engleskom)

Poslednja ispravka: ZoNi (30.8.2010 u 10:59)
ZoNi je offline  
Stara 30.8.2010, 11:31   #1211
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
ŠTA pobijaju? Da će uvođenje tog domena koštati građane Srbije? Da će ti domeni posle biti jeftini?
Za početak - obe stvari Za prvu, jelte, piše na početku rasprave (i u samom početnom pdf-u), a za drugu piše negde pred kraj, a dalo se videti i u tekstovima u SK.
I, manje "skači", nisam reko da su to razlozi protiv.
Dukes je offline  
Stara 30.8.2010, 12:10   #1212
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
nisam reko da su to razlozi protiv.
Nisam ni ja to rekao Samo je prva rečenica bila direktan odgovor na tvoje pisanije - dalje je bio moj komentar o temi, ne o onome što si ti napisao. Sorry što to nisam nekako jasnije razdvojio.
ZoNi je offline  
Stara 4.9.2010, 15:00   #1213
pixel
Član
 
Član od: 19.1.2009.
Poruke: 133
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ček, ček, jel je u osnovi ovog "državnog projekta" očuvanje ćirilice, ili težnja ka implementaciji moderne internet tehnologije?

Vidim, svi su nešto ovih dana u ekstazi povodom ćiriličnog domena, da ih pitaš koja je svrha, ne bi nešto mnogo rekli na tu temu...

Btw, nije (ili jeste) očuvanje ćirilice kad ja stisnem ALT + SHIFT da bih otiš'o na sajt србија.срб, već da tu kombinaciju tastera iskoristim кад хоћу нешто да напишем на овом форуму.

Захтевам да ми се промени усернаме. Хоћу да будем пиџел!
pixel je offline  
Stara 5.9.2010, 16:28   #1214
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
pixel kaže: Pregled poruke
Ček, ček, jel je u osnovi ovog "državnog projekta" očuvanje ćirilice, ili težnja ka implementaciji moderne internet tehnologije?
Verovatno oba.
ZoNi je offline  
Stara 12.9.2010, 10:42   #1215
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ja na ovo gledam samo kao na dodatnu nepotrebnu komplikaciju stvari koje vec postoje...

A generalno sam protiv komplikacija i cenim kad je nesto jednostavno i funkcionalno...
<Rio_da> je offline  
Stara 13.9.2010, 15:29   #1216
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
<Rio_da> kaže: Pregled poruke
Ja na ovo gledam samo kao na dodatnu nepotrebnu komplikaciju stvari koje vec postoje...

A generalno sam protiv komplikacija i cenim kad je nesto jednostavno i funkcionalno...
Да већ постоји не би уводили.
А то да си за функционалност по цену писмености се види. Какве квакице, какви бакрачи

c ≠ ć
c ≠ č
s ≠ š
z ≠ ž
dz ≠ dž
Miki1987 je offline  
Stara 14.9.2010, 10:28   #1217
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Inside news:
ICANN-u je predata prijava za ćirilični domen. Naravno, pošto je donekle nastao problem sa bugarskim domenom (.бг), mi smo podneli prijavu za oba domena (.срб, rezerva .србија).
Iskoristio bih priliku da vam ukažem da je u prijavi podnet i veći deo ove rasprave, koju smo vodili na ovih 60 i kusur strana. Naravno, preveden je na engleski.
Dukes je offline  
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Dukes na korisnoj poruci:
Ghost (14.9.2010), oluja (14.9.2010), urke (14.9.2010)
Stara 14.9.2010, 12:30   #1218
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
pošto je donekle nastao problem sa bugarskim domenom (.бг)
Koliko ja shvatam, to "donekle" u stvari znači da je bugarski predlog odbijen?

Citat:
In May 2010 ICANN rejected the proposed domain on the grounds of visual similarities with the Brazilian ccTLD domain br.
http://en.wikipedia.org/wiki/.%D0%B1%D0%B3

Dobro je što smo mi odmah predložili dve verzije domena, jer je domen .srbija sigurno rešenje.
ZoNi je offline  
Stara 14.9.2010, 12:40   #1219
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
Koliko ja shvatam, to "donekle" u stvari znači da je bugarski predlog odbijen?


http://en.wikipedia.org/wiki/.%D0%B1%D0%B3

Dobro je što smo mi odmah predložili dve verzije domena, jer je domen .srbija sigurno rešenje.
Dakle, proceduralno, bugarski registar nije zvanično obavešten o odbijanju (da nisu prošli evaluaciju stringa) pa je sve to u nekakvom limbu... No, to nije naša briga, ali je to uticalo na ovo drugo što si naveo...
Uzgred - .срб nije problem, jer .cp6 niti postoji niti će postojati - cifre ne ulaze u TLD.

Poslednja ispravka: Dukes (14.9.2010 u 16:41)
Dukes je offline  
Stara 14.9.2010, 16:05   #1220
gamer82
Član
 
Član od: 10.5.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 123
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 13 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Netreba jer je cirilica izgubila svoj smisao,sve se manje koristi a narocito na netu,sa druge strane cirilicni domeni ne bi bili jasni onima kojima je latinica osnovno pismo.Nista nefali RS ili SRB a kad se to prevede u cirilicu vise nije internacionalizovano,ko jos pise cirilicom a da nisu u manjini?
Domen mora da se prilagodjava svima jer sluzi za opste razumevanje ako mi razumemo i jedno i drugo ali ostali razumeju jedno onda se tome i prilagodjavamo!
gamer82 je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, ћирилични домен, cirilicni domen, domen, javna rasprava, srbija, ćirilični domen


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Конфигурација- да ли се уклапа? :) Nikola_Kg ŠDK - Osnovne komponente 15 31.12.2009 19:51
Ваља ли овај монитор? ЗМАЈ ŠDK - Grafika 9 12.11.2009 19:50
Да ли користите TXT speech? The Flying Dutchman Brbljaonica 11 17.8.2008 16:02
Да ли постоји... Ghost Brbljaonica 1 9.7.2008 18:51
Да ли то и Firefox одступа од досадашњег начина и dbaja Web dizajn 5 17.2.2008 14:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:12.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com