Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim?
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Šta da kupim? Saveti oko kupovine novog ili nadogradnje starog računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.10.2005, 3:58   #1
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
jaksa kaže:
Danas za svoj novac dobijas daleko vise nego ranije, pogotovo ako posmatramo hardware.
O da... Realno gledano... Zwer mašina je uvek koštala oko 2500 maraka, iliti nešto oko 1000 eur (gruba ocena). Pre 10 godina je 486DX na 100 MHz sa 32 MB RAM-a bila zwer, sada su to 64bit pentiumi i athloni... Još kada se uzme u obzir inflacija na nivou celog sveta i devalvacija najstabilnijih valuta, ispada da su sadašnje zwerke mnogo jače i mnogo jeftinije od prethodnih. Murov zakon na delu...
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2005, 4:05   #2
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
Reloader kaže:
Dobijes recimo, graficku kartu koja ti zastari za pola godine...
Definiši pojam "zastari", šta to znači? S obzirom da nisam zagriženi gejmer ne patim od toga da igre guram u veliko x mnogo rezolucijama sa ultra kvalitetnim efektima u kojima ne bih mogao ni da razaznam koliko nijansi boja ima i kako se prelama svetlost i sl. GPU je za mene definitivno mesto za uštedu kada kupujem komp, a opet, sa svojom jadnom, bednom & nikakvom uštrojenom FX5200 mogu podnošljivo brzo da igram najnovije igre kad mi se igraju, ta kartica nije zastarela iako je bila shit u vreme kada sam je kupio februara prošle godine.
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2005, 4:39   #3
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
bladerunner kaže:
O da... Realno gledano... Zwer mašina je uvek koštala oko 2500 maraka, iliti nešto oko 1000 eur (gruba ocena). Pre 10 godina je 486DX na 100 MHz sa 32 MB RAM-a bila zwer, sada su to 64bit pentiumi i athloni... Još kada se uzme u obzir inflacija na nivou celog sveta i devalvacija najstabilnijih valuta, ispada da su sadašnje zwerke mnogo jače i mnogo jeftinije od prethodnih. Murov zakon na delu...
Mislis, CD-rezaci su kostali 1k maraka kad su se pojavili a sada DVD+-RW kosta 50€ ?

Mislim, ti rece da se ne razumes u procesore
Sasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2005, 9:35   #4
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Intel vs Amd

E da moj prvi cd rezac je bio LG 16x ( ne secam se tacno oznake modela ) i stajao je sa popustom 220DM - dilerska cena a u radnjama 260 do 280 DM. Eno ga kod nekih klinaca nakon skoro 5 godina jos reze a veci je od ovih dnansnjih i tezi bar za 1/3 sto ukazuje na kvalitet tadasnje izrade.
A kolike su cene bile 90-ti evo priloga iz cenovnika:
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Cenovnik iz `90 .JPG
Viđeno:	243 puta
Veličina:	76,7 KB
ID:	12  
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2005, 10:37   #5
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
bladerunner kaže:
Definiši pojam "zastari", šta to znači? S obzirom da nisam zagriženi gejmer ne patim od toga da igre guram u veliko x mnogo rezolucijama sa ultra kvalitetnim efektima u kojima ne bih mogao ni da razaznam koliko nijansi boja ima i kako se prelama svetlost i sl. GPU je za mene definitivno mesto za uštedu kada kupujem komp, a opet, sa svojom jadnom, bednom & nikakvom uštrojenom FX5200 mogu podnošljivo brzo da igram najnovije igre kad mi se igraju, ta kartica nije zastarela iako je bila shit u vreme kada sam je kupio februara prošle godine.
Da, ta kartica JESTE ZASTARELA, I TO TESHKO ZASTARELA.
Pa sa njom ne mozes ni Halo da pokrenes a da ti ne secka... toga se bas secam... dok sam ja sa GF4 pichio Halo 1024x768 medium settings lik je morao sa FX5200 da snizi na 800x600...
A da je zastarela mozes i da proveris: uzmi bilo koji FPS izasao u poslednjih pola godine...
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2005, 11:27   #6
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
Reloader kaže:
Da, ta kartica JESTE ZASTARELA, I TO TESHKO ZASTARELA.
Pa sa njom ne mozes ni Halo da pokrenes a da ti ne secka... toga se bas secam... dok sam ja sa GF4 pichio Halo 1024x768 medium settings lik je morao sa FX5200 da snizi na 800x600...
A da je zastarela mozes i da proveris: uzmi bilo koji FPS izasao u poslednjih pola godine...
A moze se i ovako reci. GF4 je zastarela ali je za svoje vreme bila dobra. Verovatno mislis na MX440 koja i nije GF4 vec GF2+ Ako mislis na GF4200 Titanium e to je onda prava GF4 koja je jos upotrebljiva pa cak i u novijim igricama.
A novija je FX5200 sa podrskom za DX9 i slabasnim GPU-om i sporom memorijom. Jos ako je 64bitna malo vajde od nje za bilo kakvu ozbiljniju igricu. Totalni promasaj NVidie sa celokupnom serijom FX5...
Imao sam Asus 5900GE 256bita i sada MSI NX6600GT 128bita magistrala a razlika ogromna u korist MSI-a.
Mada je sve ovo off topic i nadam se da nas Sasa nece brisati.
Pozdrav

Poslednja ispravka: VojaM (28.10.2005 u 11:36)
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2005, 13:31   #7
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
Sasa kaže:
Mislis, CD-rezaci su kostali 1k maraka kad su se pojavili a sada DVD+-RW kosta 50€ ?
Mislim, ti rece da se ne razumes u procesore
Ma... Sve zavisi šta smatraš pod "razumevanjem"...
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2005, 13:36   #8
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
Reloader kaže:
Da, ta kartica JESTE ZASTARELA, I TO TESHKO ZASTARELA.
Pa sa njom ne mozes ni Halo da pokrenes a da ti ne secka... toga se bas secam... dok sam ja sa GF4 pichio Halo 1024x768 medium settings lik je morao sa FX5200 da snizi na 800x600...
A da je zastarela mozes i da proveris: uzmi bilo koji FPS izasao u poslednjih pola godine...
Nisi me razumeo... FX5200 sigurno ne spada u savremene kartice, ali daleko od toga da je zastarela, jerbo može da se iskoristi i za igranje novih igara... U nižoj rezoluciji, ali može...
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2005, 18:57   #9
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
bladerunner kaže:
FX5200 sigurno ne spada u savremene kartice, ali daleko od toga da je zastarela, jerbo može da se iskoristi i za igranje novih igara... U nižoj rezoluciji, ali može...
Bash me interesuje kako bi se FX5200 pokazao sa FEAR-om

Mislim da bi i u 100x200 seckalo
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2005, 19:05   #10
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: Novac/preformanse

dobro nvidia je napravila greshku sa fx_om, ali stvari su ponovo na svom mestu sa gf6 i gf7.
dkdnt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2005, 21:11   #11
Shang Tsung
Veteran
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Mirijevo, Beograd
Poruke: 1.108
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 95 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: Novac/preformanse

Evo preshli smo na sukob ATi vs. nVIdia....

Ah da famozne cene iz '90-te godine... video sam to i ranije. jos samo da napomenem da u to vreme (91>) 100 maraka je za mene bilo pojam, a da ne govorimo o rachunaru od 2k,5 maraka..........

E, ATi je bolji od nVidije, i tachka!
Shang Tsung je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2005, 2:31   #12
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
Reloader kaže:
Bash me interesuje kako bi se FX5200 pokazao sa FEAR-om

Mislim da bi i u 100x200 seckalo
Well... Ako uspeš da mi daš tri dobra razloga da igram F.E.A.R. probaću da je poteram...

Da se vratim na temu, pod zastarelom smatram opremu za koju je obustavljen svaki vid podrške i koja postaje nekompatibilna sa hardverom/softverom, s obzirom da je AGP still alive & kicking, kao i da se drajveri i biblioteke ne bune kako je kartica prevaziđena, neću još planirati kupovinu nove. Naravno, ukoliko parče opreme ne može da zadovolji potrebe korisnika treba je zameniti....
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2005, 9:37   #13
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Pa po toj logici i GF2 MX nije zastarela... al' to je daleko od istine
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2005, 8:00   #14
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Novac/preformanse

U rukama Mandusica Vuka bice svaka puska ubojita!
Normalno da se on nije igrao sa njom, smetali su mu brkovi a djeca su se igrala.
Kad se samo setim koliko me je nekada kostao 1MB sad mi dodje k`o da mi poklanjaju HDD dzabaka.
Jedan od mojih drazih diskova:
90MB = 900DM ili oko 450E
a Silicon Graphic izbacio u americi mashinu sa tri HDD od po 1GB, samo da sanjash...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2005, 11:17   #15
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
Reloader kaže:
Pa po toj logici i GF2 MX nije zastarela... al' to je daleko od istine
Reloader izgleda nisi razumeo sta je bladerunner hteo da kaze. Postoji zastarelost i tehnicka zastarelost.
Evo zivog primera: Preduzece kupuje masinu za recimo 5.000e ( osnovno sredstvo - GF2 ) i u amortizacioni fond uplacuje godisnje po 1.000e jer nakon 5 godina ta ista masina dozivece svoju tehnicku zastarelost. U tom periodu ona u procesu proizvodnje mora da otplati sebe i da stvori novostvorenu vrednost kako bi se masina bez vecih finansijskih izdataka zamenila. Pametna preduzeca uzimaju u obzir i tehnicku zastarelost pa dodaju fondu jos 250e i skracuju vek otplate.Moze se desiti da u tom periodu recimo nakon 3 godine izadje nova savremenija mashina ( FX5200 ) ali po svojoj koncepciji ne odgovara proizvodnoj liniji. Jos niko nije zbog jedne mashine zamenio citavu liniju. U tom momentu imas tehnicki zastarelu mashinu ( GF2 ) ali ti radi posao.
Tako da je relativan pojam zastarelosti i tehnicka zastarelosti u odnosu sta ti se u tom trenutku vishe isplati. Sigurno da ce doci vreme da vishe stara mashina ( GF2 ) ne moze da se uklopi u standarde proizvodnje ali ce i podosta mashina u proizvodnoj liniji doziveti istu sudbinu. Tek tada mozemo pricati o isplativosti zamene linije ( kompa ) jer ne moze da prati konkurenciju ( produktivnost, ekonomicnost i rentabilnost ). Eto tako je uopste sa svim tehnickim stvarima, pa je bespredmetno natezati se da li je GF2 matora a jeste, i da li je FX5200 tehnoloski usavrsenija sto takodje jeste a o izboru odlucuje sam korisnik sta mu se vishe isplati.
Izvinite na poduzem postu!
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2005, 12:54   #16
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Kad ja kazem zastarela mislim da se nove igre ne mogu igrati u nekoj nominalnoj rezoluciji - recimo 800x600 sa medium detaljima, naravno sa normalnim framerateom 25-30 FPS-a
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2005, 17:02   #17
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
Reloader kaže:
Kad ja kazem zastarela mislim da se nove igre ne mogu igrati u nekoj nominalnoj rezoluciji - recimo 800x600 sa medium detaljima, naravno sa normalnim framerateom 25-30 FPS-a
Bolje je kad ti kazes tehnicki zastarela kao sto je i FX5200
tehnicki zastarela jer su obe neupotrebljivce za danasnje standarde kada su igrice u pitanju.
A recimo ATI 9700 je zastarela kartica ali se na njoj itekako mogu igrati novije igrice sto hoce da kaze da je tehnicki jos upotrebljiva.
Nadam se da smo se razumeli.
Pozdrav!
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2005, 18:56   #18
Denis
Član
 
Član od: 10.12.2005.
Poruke: 155
Zahvalnice: 180
Zahvaljeno 70 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
bladerunner kaže:
O da... Realno gledano... Zwer mašina je uvek koštala oko 2500 maraka, iliti nešto oko 1000 eur (gruba ocena). Pre 10 godina je 486DX na 100 MHz sa 32 MB RAM-a bila zwer, sada su to 64bit pentiumi i athloni... Još kada se uzme u obzir inflacija na nivou celog sveta i devalvacija najstabilnijih valuta, ispada da su sadašnje zwerke mnogo jače i mnogo jeftinije od prethodnih. Murov zakon na delu...
Slazem se, uvek bilo, uvek ce i biti.
Denis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com