Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Pregled rezultata glasanja: Da li svako može instalirati Windows XP?
Može svako 35 45,45%
Ne može svako 42 54,55%
Glasova: 77. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.2.2008, 10:19   #1
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Da li svako može da instalira Windows?

Prosto pitanje, šta mislite da li svako može da instalira Windows (reč svako predstavlja ljudsko biće sa mozgom standardnog kvaliteta)?
Lično mislim da ne može i ne treba svako to da radi jer posao nije ni približno lak koliko sam Microsoft smatra da jeste.
Isto tako mislim da ne može svako ni da uradi generalku na autu.
Temu pokrecem po malo iziritiran što mi se milioniti put dešava da "trubadur" koji je kupio računar pre X meseci, misleći da ima virus (a u stvari je pretrpao mašinu svim što je dobijao na CDovima uz časopise i gomilom igara), nabavio je Windows instalacioni disk i SVE SYEBAO. Naravno, tek tad zove nekog za koga misli da je "majstor" i da mu "taj majstor" može vratiti sve u ispravno stanje, zajedno sa par programa koje je imao za firmu.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dbaja na korisnoj poruci:
DobroslaV (14.5.2008)
Stara 25.2.2008, 10:55   #2
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

U principu a i dokazao sam sebi da moze svako da instalira windows,dokaz je moj cale koga sam naucio da to radi a instalacija Xp a je najprostija instalacija koja je ikada postojala(ne racunam Vistu).

Ako neko pregazi windows a pre toga je imao programe/slike/fajlove/podatke koje nije bekapovao,tu bi ja malo preformulisao tvoje pitanje i pitao:
Da li moze svako da uradi servis racunara? To vec ne moze.

A Windows je krsh,i za rad i za instalaciju,ali ga ipak svi volimo zar ne?
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2008, 11:09   #3
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Nije pitanje da li može svako da nauči kako to da uradi - naravno da može. Koliko sam ja razumeo, pitanje je da li može svako da instalira Windows (znači da prvi put u životu to radi, bez "obuke"). Rekao bih da ne može. Odnosno, ima šanse da uspe, ali i velike šanse da sve zezne, kao što se i desilo u opisanom primeru.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Bryan Fury na korisnoj poruci:
Bokile (25.2.2008)
Stara 25.2.2008, 11:11   #4
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Od kako imam PC imao sam Win95OSR2 (jel se tako bese zvao Win97), imao sam Win98 i sad WinXP. Mislim da svako ko ume da cita i razume engleski moze da instalira te Windowse na cist racunar (sistemski formatirana C particija).

Kod instalacije Win97/98, jedini zvrk moze da bude pri kraju instalacije kada ide detektovanje hardvera, opste poznati Plug 'n' Pray. Na mojoj staroj konfiguraciji, je bilo problema sa modemom i zvucnom. Prosto ubacivanje CD-a kako kaze u uputstvu nije radilo, pa sam morao sve te komponente posle rucno da instaliram u samom OS-u. To moze biti problem, ostalo je sve boza. Kod WinXP je to srecnije reseno. Ono sto detektuje i pouzdano zna sta je, instalira sam iz svoje baze. Ono sto ne zna sta je, ne pita te (barem ne u toku instalacije). Kada se instalira WinXP, tek onda trazi drajvere za nepoznate komponente, a tu mi se nikad nije desilo da ubacim CD i da mi drajveri jednostavno ne rade kao na Win98.

E sad, bekapovanje racunara pre reinstalacije tesko da moze svako da odradi. Ja iako svoje dokumente, posao i ostale "gluposti" ne drzim na sistemskoj particiji, moram uvek da proverim Documents and Settings, kako bih bekapovao sejvove iz igara recimo, konfiguracije nekih programa...itd. Isto prodjem kroz Program Files i bekapujem ostatak konfiguracija programa.

A znam da instalacija WinXP-a sa SATA harddiskom ume da bude pain in the ass
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2008, 11:13   #5
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

E pa ako je bez obuke,onda nema teoretske sanse...
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2008, 11:25   #6
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Ako se instalira Windows na novi računar (prazan hdd bez particija), to možda još i prođe kako treba (prazan hdd pa nema šta da se izbriše). Ako se radi reinstalacija, odnosno ako treba instalirati Windows na računar na kojem već postoji OS, onda će skoro sigurno nešto uraditi kako ne treba.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2008, 11:39   #7
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

mene drugar i dan danas zpve da mu inst. win iako mu svakom instalacijom objasnim kako treba al eto...izgleda da nemože svako i masa njih me zovu...dok nekima pokazao sam kako se instalira linux sutra dan bukvalno ovaj vrti distoe i testira koji mu odgovara...sve je individualno...
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2008, 11:40   #8
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Ma moze nego sta. Pa cak je i ovaj dbajin "trubadur" to uspeo. Win moze da se inst a da nikad pre toga nisi video nijedan dok je sa Linux-om malo teze ali ako znas sta radis, ne vidim zasto ne bi umeo ni zasto ne bi trebao to da uradis sam.
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2008, 11:42   #9
nebojsa986
Veteran
 
Član od: 12.5.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.039
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 204 puta na 163 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Citat:
reč svako predstavlja ljudsko biće sa mozgom standardnog kvaliteta
Ovo je najbitnija stavka.
nebojsa986 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2008, 11:56   #10
daniel83
Član
 
Član od: 5.2.2008.
Poruke: 135
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 25 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Citat:
Bokile2000 kaže: Pregled poruke
E pa ako je bez obuke,onda nema teoretske sanse...
Kakva obuka? Kako mene niko nije obucavao? Jeste li vi ljudi svesni da se danas Windows uci u osnovnoj skoli a i u srednjoj?Ja sam pre 9 godina kupio racunar i sam digao sistem bez ikakvog uputstva,samo sam gledao sta me pita i gotovo,nisam imao nikakvih problema.Sistem mi je bio stabilan 2 godine.Sto se drajvera tice skapirao sam da uz svaki deo ide disk(drajveri) pa sam i njih instalirao).Danas naravno znam mnogo vise sobzirom da studiram fakultet tehnickih nauka pa mi treba racunar uvek.
Konstatujem dakle da je pitanje smesno u danasnje vreme.Stabilnost sistema kao i bezbednost sistema mogu se narusiti jedino nepaznjom jer ko god je isao u skolu zna osnove windowsa one su mu sasvim dovoljne da bi digao sistem.
Ajde da je pitanje bilo dali svako zna da programira ali pitanje dali bi svako znao instalirati sistem je smesno.
daniel83 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2008, 12:14   #11
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Vidim kako se uči, pun je forum (a i drugi forumi) vrlo jednostavnih i prostih pitanja, bilo u vezi OS-a, bilo aplikacija.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Bryan Fury na korisnoj poruci:
Bokile (25.2.2008), ForceWare (25.2.2008), JohnnyNT (13.12.2012), Spawn BG (26.2.2008), stesha (25.2.2008)
Stara 25.2.2008, 12:21   #12
altas
Veteran
 
Član od: 18.4.2007.
Lokacija: Nis
Poruke: 1.026
Zahvalnice: 222
Zahvaljeno 293 puta na 156 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Negde u svetu (samo ne kod nas, jer ko j*** glupog proizvodjaca, kad smo mi Srbi pametniji (od Amerikanaca)) postoji nesto sto se zove User Manual, ili ti na nasem nebeskom jeziku uputstvo. Tako da mislim da ne bi trebalo biti problema, jer je sve napisano. Ovo se odnosi na one koji kupuju originalan licenci Windows, a ne na one koji kupuju (znanje) na pijaci. A koliko i vidim, danas tutubanima i ne treba uputstvo, sve imas na ekranu, svaku instrukciju... E, sad sto neko ne zna engleski, a sto su drugi glupi...
altas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2008, 12:43   #13
RUSuper
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.11.2007.
Lokacija: Moskva
Poruke: 4.760
Zahvalnice: 2.120
Zahvaljeno 786 puta na 496 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku RUSuper Slanje poruke preko Skypea korisniku RUSuper
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Ja sam sam bez ikakve obuke instalirao windows XP i vistu,a sam sam i instalirao linux,a linux je po meni bar 4-5 puta teze instalirati nego visu ili xp,tako da mislim da svako moze da instalira windows samo ako bar malo zna engleski
RUSuper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2008, 12:48   #14
zdravkelja
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.12.2006.
Lokacija: secretlevel.org
Poruke: 4.264
Zahvalnice: 1.929
Zahvaljeno 1.916 puta na 819 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Mislim da ne moze svako jer nekim ljudima koliko god puta objasnio ne vredi.
Ja npr. mogu zatvorenih ociju... Ali moj drug ne ume ni posle petostrukog objasnjavanja
zdravkelja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2008, 12:54   #15
Iilija64
Banned
 
Član od: 20.9.2007.
Lokacija: Tomislavgrad
Poruke: 1.547
Zahvalnice: 181
Zahvaljeno 281 puta na 200 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Iilija64
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Svatko normalan s bar trunkom inteligencije nakon 4. objašnjenja (ako nema pojama o računalima) ako ima iz 3. puta.
Iilija64 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2008, 12:58   #16
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Ma kakvi,ne moze svako-cak i ako zna engleski
Moze covek da zna engleski ali ce da se zbuni ca kripticnim izrazima poput partitioner-a,ntfs-a ili fat-a itd itd
Previse puta sam se uverio u to
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2008, 14:27   #17
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
Ma kakvi,ne moze svako-cak i ako zna engleski
Moze covek da zna engleski ali ce da se zbuni ca kripticnim izrazima poput partitioner-a,ntfs-a ili fat-a itd itd
Previse puta sam se uverio u to
Pa zato pored svake od takvih opcija stoji u zagradi "Recommended" (valjda)
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2008, 15:42   #18
ukimafija
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.7.2006.
Lokacija: Las Vegas, USA
Poruke: 5.435
Zahvalnice: 788
Zahvaljeno 1.618 puta na 1.389 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Ko makar malo zna engleski i raume sta mu komp trazi moze, a i lako se uci,ja sam nekad bezao od toga a i drug me je pogresno ucio (komplikovanije) a i tad nismo imali butabilan XP. A za sve je dovoljan samo instalacioni disk sisitema(butabilan) ON sve i formatira i odradi,samo da mu se naredi sta i gde.Godine su prosle,ja ne samo da sam naucio da instaliram XP,Nego sam uspeo da napravim i DUAL BOOT(Dva sistema)malo sam se pomucio ali zbog neiskustva,sad bih znao iz prve jer znam caku. Poenta, svako moze da nauci nije to nista komplikovano,ali prvih par puta to ne treba raditi sam vec gledati pa probati ili raditi uz nadzor, posle je sve lako...
ukimafija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2008, 16:40   #19
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Ovde je kljucna stavka "mozak standardnog kvaliteta", a po meni, svako sa ovakvim mozgom moze da instalira windows. Ja licno sam to uspeo bez ikakvog tutorijala, jednostavno sam uzeo disk i pokrenuo instalaciju, instalacija je protekla skoro bez problema (serial nije bio bas najbolje citljiv, izbrljao sam ga nekoliko puta pa samo morao opet da formatiram). E sad, ne moze bas svako da odradi instalaciju napamet (glavni razlog zasto sam ja to uspeo je dobro poznavanje engleskog), ali ima na hiljade pisanih i video tutorijala, tako da svako to moze da nauci za nekoliko minuta. Mislim kad je to naucila jedna moja poznanica od pedesetak godina koja ne zna ni outlook expressom da radi kako treba ko onda ne moze.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2008, 16:56   #20
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.869
Zahvalnice: 2.932
Zahvaljeno 3.863 puta na 1.166 poruka
Određen forumom Re: Da li svako može da instalira Windows?

Mislim da clanovi foruma nisu reprezentativni uzorak za ovu temu. Siguran sam da je vecina sama instalirala win (kao sto sam siguran da ima i onih koji se dobro pomuce svaki put kad to rade). Pod "svako" mozemo da podrazumevamo prosecnog korisnika kojeg racunari i ne zanimaju nesto preterano ali je prinudjen da radi sa njima... Da li je takva osoba "znalac" za posao oko instalacije OS-a?
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Windows VS. Linux The Finest Serbian Since '82 Operativni sistemi 175 2.6.2010 8:52
Multi-Boot bojongo Operativni sistemi 32 18.12.2009 17:16
Windows (XP, Vista) VS Linux AxeZ Operativni sistemi 437 5.5.2007 14:35
Windows program, Programer Brummy Programiranje 19 31.8.2006 2:09
Windows Explorer u Full Screen modu Jack In The Box Operativni sistemi 5 13.12.2005 22:38


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:09.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com