Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Nosači podataka

ŠDK - Nosači podataka Saveti u vezi sa kupovinom hard diskova, optičkih uređaja (CD/DVD), flash diskova, floppyja...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.1.2009, 22:15   #1
Kovle
Član
 
Član od: 16.3.2008.
Poruke: 64
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Potrebna preporuka

Imam hard disk od 500 GB western digital i posto je skoro pun hteo sam da dokupim jos jedan od 1TB. Koji mi preporucujete neki do 110 evra po mogucstvu sto tisi i sa bufferom od 32 MB. Prvi HDD je povezan na maticnu P5K-E. Hteo sam i drugi da povezem i da ih povezem medjusobno. DA li je to moguce i na ovaj drugi bih instalirao vistu posto na prvom imam xp sp2, i jel bi mogao da tako imam dva operativna
Kovle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2009, 22:19   #2
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: potrebna preporuka

Mislim da je u ovom trenutku najbolji Samsung 1000GB Spinpoint F1. Cuo sam super stvari o njemu a pogotovu o 1TB verziji.
A sto se tice povezivanja medjusobno, to ti je RAID. Po meni - nemoj da se sa tim zamlacujes...

Ne treba ti raid, nego samo kupis ovaj hard, formatiras ga, napravis particije i onda instaliras Vistu na jednu od novih particija.
Znaci ako sada imas 2 particije sa tim WD od 500GB sada od ovog jednog od 1TB isto napravi 2 ili vise particija (mislim da je max za jedan hard u XP-u valjda 4 particije). Jednu za Vistu (oko 50-100GB, kad se vec ima prostora) a druge za pohranjivanje podataka.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dzonihsv na korisnoj poruci:
Kovle (7.1.2009)
Stara 6.1.2009, 23:46   #3
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: potrebna preporuka

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
..................... (mislim da je max za jedan hard u XP-u valjda 4 particije).................................
Možda je off, ali nije zgoreg pomenuti. Na jednom HDD-u može biti 4 primarne particije u okviru kojih je moguće napraviti 4 logičke pa je tako teoretski maksimum 16 particija po jednom HDD-u. Međutim, postoji i extended (dozvoljena je jedna po HDD-u) particija u okviru koje je moguće napraviti daleko veći broj particija, ali one su problematične za butovanje, a i nema smisla praviti toliki broj.

http://support.microsoft.com/kb/302873/en-us
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
<Rio_da> (6.1.2009), dzonihsv (6.1.2009), nikola87 (6.1.2009)
Stara 7.1.2009, 1:51   #4
Kovle
Član
 
Član od: 16.3.2008.
Poruke: 64
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: potrebna preporuka

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
Mislim da je u ovom trenutku najbolji Samsung 1000GB Spinpoint F1. Cuo sam super stvari o njemu a pogotovu o 1TB verziji.
A sto se tice povezivanja medjusobno, to ti je RAID. Po meni - nemoj da se sa tim zamlacujes...

Ne treba ti raid, nego samo kupis ovaj hard, formatiras ga, napravis particije i onda instaliras Vistu na jednu od novih particija.
Znaci ako sada imas 2 particije sa tim WD od 500GB sada od ovog jednog od 1TB isto napravi 2 ili vise particija (mislim da je max za jedan hard u XP-u valjda 4 particije). Jednu za Vistu (oko 50-100GB, kad se vec ima prostora) a druge za pohranjivanje podataka.

Pa da ali treba mi ovaj od 500 GB zato sto na njemu imam bas dosta programa sa kojim radim a imam i dosta podataka. A sto je zamlacivanje jel zato sto ima mnogo da se podesava
Kovle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2009, 1:54   #5
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: potrebna preporuka

^ Ne kontam.
Sta ima dosta da se podesava? Vista...?

Ne brini se nista, sve ce raditi ok s'tim sto moras instalirati programe, driver-e sve ponovo (za Vistu).
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2009, 2:04   #6
Kovle
Član
 
Član od: 16.3.2008.
Poruke: 64
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: potrebna preporuka

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
^ Ne kontam.
Sta ima dosta da se podesava? Vista...?

Ne brini se nista, sve ce raditi ok s'tim sto moras instalirati programe, driver-e sve ponovo (za Vistu).
Pa ako bi namestio da rade u raid-u da li treb neka posebna podesavanja ili se to moze uraditi i iz bios-a. Jel mozes molim te ukratko da mi pojasnis sta znaci raid. JA sam hteo d zadrzim postojeci i da dodam od 1TB, ali da mogu da pristupim i jednom i drugom mislim da mi oba budu povezana na plocu
Kovle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2009, 2:06   #7
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: potrebna preporuka

Ne treba ti raid za to, to je tzv dual boot, sa 2 operativna sistema odjednom pa birash na startupu koji cesh da pokrenesh. Radice to bez problema, to nije tako retka pojava. Samo instaliraj Vistu na ovaj disk od 1TB i na njemu drivere ponovo za sve samo verzije za Vistu...
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2009, 2:07   #8
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: potrebna preporuka

http://en.wikipedia.org/wiki/Redunda...ependent_disks

Kao sto rekoh, nemoj da se opterecujes sa raid-om.

Citat:
JA sam hteo d zadrzim postojeci i da dodam od 1TB, ali da mogu da pristupim i jednom i drugom mislim da mi oba budu povezana na plocu
Sto se ovoga tice, tako bi i uradio. Sto bi vadio ovaj od 500GB. Znaci samo kupis taj od 1TB, prikacis ga na napajanje i sata kabl i to je to. Onda ces imati 2 harda, 1 od 500gb-a a drugi od 1tb. I nakon povezivanja samo napravis particije i ubacis Vistin instalacioni dvd i krenes sa instalacijom Vista-e na jednu od zeljenih particija.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2009, 2:15   #9
Kovle
Član
 
Član od: 16.3.2008.
Poruke: 64
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: potrebna preporuka

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
http://en.wikipedia.org/wiki/Redunda...ependent_disks

Kao sto rekoh, nemoj da se opterecujes sa raid-om.



Sto se ovoga tice, tako bi i uradio. Sto bi vadio ovaj od 500GB. Znaci samo kupis taj od 1TB, prikacis ga na napajanje i sata kabl i to je to. Onda ces imati 2 harda, 1 od 500gb-a a drugi od 1tb. I nakon povezivanja samo napravis particije i ubacis Vistin instalacioni dvd i krenes sa instalacijom Vista-e na jednu od zeljenih particija.
Aha. A ako bih hteo da prebacim nesto sa ovog od 1TB na ovaj drugi kako bih to uradio i da li je uopste moguce
Kovle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2009, 2:21   #10
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: potrebna preporuka

Prebacivao bi kao da prebacujes sa jedne na drugu particiju.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dzonihsv na korisnoj poruci:
Kovle (7.1.2009)
Stara 7.1.2009, 2:30   #11
Kovle
Član
 
Član od: 16.3.2008.
Poruke: 64
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: potrebna preporuka

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
Prebacivao bi kao da prebacujes sa jedne na drugu particiju.
E super. Procitao sam ono sa wikipedije ali bolje mi tebe da pitam u cemu je prednost u raid povezivanju
Kovle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2009, 2:47   #12
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: potrebna preporuka

Kao shto vidish ima dosta RAID veza, ovaj osnovni koji se najcheshce koristi se koristi zbog mnogo vece brzine pristupa, ali ako jedan disk pukne izgubio si sve podatke. A u Windowsu tebi izgleda kao da imash samo 1 disk. Ima i drugih verzija od kojih je vredna pomena ova gde se jedan disk koristi za normalan rad, a drugi automatski backupuje sve podatke sa prvog diska... time gubish 1/2 ukupne memorije diskova... uglavnom pishe ti za svaki od njih na wikiju shta tachno radi
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2009, 2:53   #13
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: potrebna preporuka

Citat:
Kovle kaže: Pregled poruke
E super. Procitao sam ono sa wikipedije ali bolje mi tebe da pitam u cemu je prednost u raid povezivanju

Inace, RAID koristis kada zelis da dobijes na kapacitetu a ta 2 hard diska rade kao jedan. Sto automatski povlaci i tezu da ce onda ta 2 harda koja su spojena u RAID raditi brze nego sto rade kada su odvojeni.
To ti je obicno korisno ako radis sa nekim programima za obradu videa ili fotografija zbog brzine... Ovo je nesto uprosceno.

Edit: E bre doomche... ja otvorih 5 tabova kad ti ono vec napisa.

Poslednja ispravka: dzonihsv (7.1.2009 u 4:48)
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2009, 3:22   #14
Kovle
Član
 
Član od: 16.3.2008.
Poruke: 64
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: potrebna preporuka

Citat:
DooMchE kaže: Pregled poruke
Kao shto vidish ima dosta RAID veza, ovaj osnovni koji se najcheshce koristi se koristi zbog mnogo vece brzine pristupa, ali ako jedan disk pukne izgubio si sve podatke. A u Windowsu tebi izgleda kao da imash samo 1 disk. Ima i drugih verzija od kojih je vredna pomena ova gde se jedan disk koristi za normalan rad, a drugi automatski backupuje sve podatke sa prvog diska... time gubish 1/2 ukupne memorije diskova... uglavnom pishe ti za svaki od njih na wikiju shta tachno radi
Znaci povoljniji je ovaj RAID 01, ali bas je glupo sto gubim 1/2 memorije. Dobro onda necu da se bakcem sa tim
Kovle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 13:56   #15
Kovle
Član
 
Član od: 16.3.2008.
Poruke: 64
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: potrebna preporuka

Moze li neko da mi kaze da li mogu da povezem jedan hard na sata a jedan na ata
Kovle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 14:54   #16
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: potrebna preporuka

Ašto ne bi moglo?
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 15:19   #17
Kovle
Član
 
Član od: 16.3.2008.
Poruke: 64
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: potrebna preporuka

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Ašto ne bi moglo?
Pa ne znam da ne baguje. Prijatelj mi preporucuje da ne stavljam nikakav operativni na ovaj od 1TB nego da stavim vistu na ovaj od 500 GB. Ali kako onda da prebacujem na 1TB kad nema operativni
Kovle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 16:48   #18
ukimafija
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.7.2006.
Lokacija: Las Vegas, USA
Poruke: 5.435
Zahvalnice: 788
Zahvaljeno 1.618 puta na 1.389 poruka
Određen forumom Re: potrebna preporuka

Citat:
Kovle kaže: Pregled poruke
Pa ne znam da ne baguje. Prijatelj mi preporucuje da ne stavljam nikakav operativni na ovaj od 1TB nego da stavim vistu na ovaj od 500 GB. Ali kako onda da prebacujem na 1TB kad nema operativni
Nece da baguje. NE valja jedino imati ata rezac i ata (IDE)hard na istoj grani, ako je uredjaj sam nema nikave veze.

Pa ti i na tom novom od 1TB kad ga prikacis na komp i provo ga formatiras, onda i na njemu napravis recimo dve particije(primarne ) jednu od recimo ~40gb gde ces da instaliras operativni sistem, a drugu gde ces da tovaris podatke.
Na tu malu od 40gb mozes normalno da instaliras Vistu ili Windows 7 sta vec hoces, a XP ti ostaje. I skines Easy BCD 1.72 ili Vista boot pro da kofigurises dizanje i imas dva Windowsa, i pita te pri paljenju koji hoces. I ja imam takav dual boot XP-a i Viste trenutno...
ukimafija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 17:22   #19
Kovle
Član
 
Član od: 16.3.2008.
Poruke: 64
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: potrebna preporuka

Citat:
ukimafija kaže: Pregled poruke
Nece da baguje. NE valja jedino imati ata rezac i ata (IDE)hard na istoj grani, ako je uredjaj sam nema nikave veze.

I skines Easy BCD 1.72 ili Vista boot pro da kofigurises dizanje i imas dva Windowsa, i pita te pri paljenju koji hoces. I ja imam takav dual boot XP-a i Viste trenutno...
Mozes li molim te da mi kazes pun naziv ovog programa da bi skinuo sa ware*b* posto ovako nece da ga nadje
Kovle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2009, 19:17   #20
Pjanovic
Banned
 
Član od: 22.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 10.077
Zahvalnice: 2.940
Zahvaljeno 2.739 puta na 1.903 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pjanovic
Određen forumom Re: Potrebna preporuka

Ja imam na jednom hdd-u Vistu i XP, na 2 razlicite particije naravno.
Jel to to sto vi nazivate dual boot(y) ?
Pjanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Potrebna pomoc oko High End konfiguracije - Xtreme Gaming - Mandrak ŠDK - Osnovne komponente 2 27.8.2008 9:30
Napajanje do 50e... (HITNO potrebna preporuka)!!! + Neki UPS stefan_bre ŠDK - Ostale komponente 8 20.8.2008 1:01
Preporuka za stampac KAMIKAZA ŠDK - Ostale komponente 2 17.5.2008 8:13
Da li je Srbiji potrebna internet stranka? freeminder Brbljaonica 28 23.12.2007 19:56
Pomoc za one kojima je stvarno potrebna... dados Brbljaonica 0 15.3.2007 18:27


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:06.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com