Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.1.2008, 12:00   #1
goxyzvrk011
Novi član
 
Član od: 10.1.2008.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Exclamation Kako da omogućim Internet preko wirelessa?

Ovako pitanje je sledece...imam 2 laptopa.Jedan je prikljucen na net kablom.
Oba imaju wireless kartice..dali je moguce povezati ova dva kompjutera wireless-om tako da i ovaj drugi ima internet?Da se napravi nesto kao hot spot.
dali postoji neki program?

p.s. provajder mi je dao usb modem koji nemogu da povezem na wireless ruter trenutno nemaju drugih modema

Poslednja ispravka: Iris (10.1.2008 u 13:26) Razlog: naucite pravilno da pisete eng. nazive ako zelite da vam neko pomogne!
goxyzvrk011 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2008, 13:22   #2
Saymon
Novi član
 
Član od: 5.5.2006.
Poruke: 21
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Wink Re: wirlles

To moze da se napravi ja sad ne znam tacno podesavanja ali treba da ih povezes u lokalnu mrezu.Pa onda dalje treba omoguciti pristup internetu jednom racunaru kroz mrezu e sad ne znam bas kako to tacno ide.
Saymon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2008, 13:52   #3
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: wireless

Moguće je i preko WLAN-a, ali kažeš da je jedan lapi na net zakačen preko USB modema, onda ih možeš umrežiti i ukrštenim utp kablom, a share-ovati konekciju na ovome što izlazi na net, tako da i ovaj drugi ima izlaz na net preko njega. Kada budeš pravio konekciju imaš opciju da omogućiš da drugi računari izlaze na net preko njega.

Ako već imaš (a sigurno imaš) napravljenu konekciju onda dva puta na ikonuci konekcije kada se konektovan (dva plava kompjutera u systraju) pa na properties, advanced i tu čekiraj Allow other network user to connect through this computer's Internet connection. Ovo nikada nisam probao, pa ne znam radi li.
Ali definitivno imaš tu opciju kada praviš konekciju, a valjda je ovo isto.


P.S Hvala Vojo, brzina jbg.

Poslednja ispravka: JovanK (10.1.2008 u 16:18) Razlog: Malko više poznavanja engleskog pravopisa ne bi škodilo...
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2008, 11:08   #4
goghie
Novi član
 
Član od: 10.1.2008.
Poruke: 7
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko MSN-a korisniku goghie
Određen forumom Re: wireless

wireless router bi bio solucija za hot spot... znači do njega Internet konekcija a od njega signal ide "po kući", pravi hot spot za internu upotrebu... ali problem je taj modem...
goghie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2008, 15:03   #5
Apostol
Član
 
Član od: 29.11.2005.
Poruke: 384
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 88 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Kako da omogućim Internet preko wirelessa?

Citat:
goxyzvrk011 kaže: Pregled poruke
Ovako pitanje je sledece...imam 2 laptopa.Jedan je prikljucen na net kablom.
Oba imaju wireless kartice..dali je moguce povezati ova dva kompjutera wireless-om tako da i ovaj drugi ima internet?Da se napravi nesto kao hot spot.
dali postoji neki program?

p.s. provajder mi je dao usb modem koji nemogu da povezem na wireless ruter trenutno nemaju drugih modema
Mozes da povezes, tako sto ce ti internet konekcija biti serovana, ali da bi koristio net na drugom kompu, jedan mora stalno da bude ukljucen ( onaj na kome je modem ).
Apostol je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2008, 15:21   #6
goghie
Novi član
 
Član od: 10.1.2008.
Poruke: 7
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko MSN-a korisniku goghie
Određen forumom Re: Kako da omogućim Internet preko wirelessa?

upravo zbog toga je AP odlična solucija, podesiš ga da radi u WISP modu i on je stalno spojen na Internet, tako da ti nijedan računar ne mora biti stalno uključen... ali uz pretpostavku da nabaviš drugi modem...
goghie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2008, 16:03   #7
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Kako da omogućim Internet preko wirelessa?

Momci, izvinjavam se sto upadam u temu, ali me interesuje slicna problematika. Na mom Asus F5V laptopu imam integrisanu wireless karticu. S obzirom da Niksic da ja znam nema hotspotova nigdje u gradu (imaju Bijelo Polje, Kotor i ostali milionski velegradi, ali nema Niksic........), interesuje me postoji li ikako nacin da koristim ovu konekciju za surfovanje netom? Znam da mogu da povezem telefon i integrisani modem pa da idem preko dial upa, ali to mi potpuno ubija svrhu laptopa jer bih morao da budem u krugu 10m od telefona.
Hvala in advance.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2008, 16:53   #8
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Kako da omogućim Internet preko wirelessa?

Citat:
Dimo kaže: Pregled poruke
Momci, izvinjavam se sto upadam u temu, ali me interesuje slicna problematika. Na mom Asus F5V laptopu imam integrisanu wireless karticu. S obzirom da Niksic da ja znam nema hotspotova nigdje u gradu (imaju Bijelo Polje, Kotor i ostali milionski velegradi, ali nema Niksic........), interesuje me postoji li ikako nacin da koristim ovu konekciju za surfovanje netom? Znam da mogu da povezem telefon i integrisani modem pa da idem preko dial upa, ali to mi potpuno ubija svrhu laptopa jer bih morao da budem u krugu 10m od telefona.
Hvala in advance.
Jesi li probao da uhvatiš signal sa nekoga od predajnika, ja recimo hvatam sa jednoga, doduse dosta je slab signal, ali je udaljenost preko 2km, ali je čista optička vidljivost.
Ako ne tako, onda možda AP koji ce da pravi svoju lokalnu mrežu na koju ćeš da se kačiš preko svoga integrisanoga adaptera sa lapija. Drugo rješenje da znam nema.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku JovanK na korisnoj poruci:
Dimo (11.1.2008)
Stara 11.1.2008, 17:57   #9
goghie
Novi član
 
Član od: 10.1.2008.
Poruke: 7
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko MSN-a korisniku goghie
Određen forumom Re: Kako da omogućim Internet preko wirelessa?

kažeš da nemate hot spotove, ali ima li wireless providera u tvom gradu? siguran sam da ima... poslušaj JovanK i preskeniraj wireless mreže, tako ćeš znati kod koga imaš najjači signal i eventualno možeš sa njima napraviti ugovor...
goghie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku goghie na korisnoj poruci:
Dimo (11.1.2008)
Stara 11.1.2008, 18:11   #10
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Kako da omogućim Internet preko wirelessa?

Ništa od toga bez dodatne opreme. Ako u Nikšiću i postoje wireless provajderi, integrisana kartica nije dovoljna da bi imao kvalitetnu konekciju, osim ako nekim slučajem ne živiš ispod/pored predajnika. Skoro sigurno bi morao nabaviti AP i antenu da bi to radilo kako treba.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Bryan Fury na korisnoj poruci:
Dimo (11.1.2008)
Stara 11.1.2008, 21:53   #11
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Kako da omogućim Internet preko wirelessa?

Ovako, jedini provajder koji nudi wireless u Crnoj Gori (ako mislimo na isto) je Internet Crna Gora, koja je dio kompanije T-Mobile Montenegro. Znaci, oni su svojim signalom pokrili PG, HN, KO, BR (Bar) i BP. Tipicno da se obraca paznja samo na razvijeno primorje i Podgoricu, a da se sjever potpuno zapostavlja, cak i gradovi sa 100.000+ stanovnika i industrijski centri poput Niksica. Znaci, ako je ovo jedini provajder u Crnoj Gori i ne pruza usluge na teritoriji Niksica, mogu da se slikam, zar ne?
Dodatnu opremu mi se ne isplati da kupujem jer zivim na periferiji grada, tj. imam rodbinu u centru kod koje mogu u svako doba da budem, ali opet, to mi nije mjesto stanovanja niti mi odgovara da vucem 15.4" laptop svaki cas sa sobom.
Inace, koliko ja znam niko od mojih prijatelja nema wireless tako da ne mogu da napravim neku kombinaciju sa njim.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2008, 22:15   #12
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Kako da omogućim Internet preko wirelessa?

Citat:
Dimo kaže: Pregled poruke
Znaci, ako je ovo jedini provajder u Crnoj Gori i ne pruza usluge na teritoriji Niksica, mogu da se slikam, zar ne?
Ako je to tačno, onda da, ništa od svega.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Bryan Fury na korisnoj poruci:
Dimo (11.1.2008)
Stara 11.1.2008, 23:41   #13
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Kako da omogućim Internet preko wirelessa?

A koje internet prikljucke imas u Niksicu? Ako imas ADSL kupi wireless router i ukljuci ADSL modem u njega i onda ces imati wireless internet u krugu od 50 metara od rutera i eto ti interneta bezicnog do mile volje. Ja sam tako uradio kod mene u zgradi i zakacio nekoliko kompa preko wirelessa jer mi lakse bilo tako nego da se cimam sa kablovima.

Mozes isto to da uradis i ako imas kablovski ili bilo koji oblik broadband pristupa internetu...

Modemska varijanta je bezveze i komplikovana za namestanje... Ali ako samo imas dial-up postoji Siemens hardver koji to omogucava. Znaci imas kao centralu u koju ide telefonska linija i postoji USB adapter kao fleshic koji se ubaci u lap top i on komunicira sa centralom i kaci se na internet kad ti treba bezzicna konekcija. Ali to nema veze sa wireless karticom u tvom lap topu.
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku genius na korisnoj poruci:
Dimo (12.1.2008)
Stara 12.1.2008, 12:55   #14
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Kako da omogućim Internet preko wirelessa?

Da, postoji podrska za ADSL u gradu, tako da cu probati ovaj nacin koji si mi predlozio. Sem ako me kupovina ADSL rutera ne izadje papreno skupo, jer bih net sa laptopa koristio samo povremeno ("uzivam" sa dial upom sa desktop racunara jos malo), tako da mi se ne isplati da dajem silni novac zarad povremenog koriscenja.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2008, 14:55   #15
cika_VELJA
Novi član
 
Član od: 2.3.2007.
Poruke: 16
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Kako da omogućim Internet preko wirelessa?

Postoji i mogucnost kupovine adsl2+ router-a, tako da mozes na njemu pored notebook-a da povezes i PC....
cika_VELJA je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku cika_VELJA na korisnoj poruci:
Dimo (12.1.2008)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Internet u Norveškoj Ogi Internet tehnologije 32 25.9.2008 21:17
Deljenje internet konekcije Lord_Master Komunikacioni uređaji i umrežavanje 16 2.8.2007 22:22
kako ubrzati internet??? BIG BROTHER DZONI Mrežne igre 3 3.9.2006 17:12
Internet i wireless mreža, jedan AP, moguće? Lord Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 27.5.2006 23:06
Kako podesiti internet konekciju na Ubuntu 5.10??? Lord_Master Slobodni softver 16 15.5.2006 16:38


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com