Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.11.2007, 23:16   #101
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
Зашто је лакше користити пиратски него бесплатан и/или слободан софтвер?
1) Stvar navike
2) Postojanje velikog broja fajlova koji su u nekom formatu koji nije bas najbolje podrzan na slobodnim OS-ovima (recimo mp3, jeste da moze, ali instaliranje dodatnih kodeka predstavlja jedan korak koji otezava upotrebu)

Citat:
За тај детаљ не знам. Мени маркица за легалност Виндоуза стоји залепљена на кућишту. Како тета или чика у Мајкрософт Србија знају да ли сам ја променио _све_ у кућишту ако им прочитам кључ за активацију преко телефона? До сада сам четири пута активирао исту верзију Виндоуза због реинсталације, на исту машину на којој додуше није мењано ништа, али зар то има неке везе? Једнсотавно, позовем Мајкрософт Србија телефоном, кажем да желим да активирам своју копију Виндоуза, исчитам кључ машине, они мени издиктирају активациони кључ и готово.
Tacno je sve ovo sto si napisao, ali sve to zahteva vreme i rad, a mnogi ljudi su kao i ja previse lenji.

Citat:
Зашто увек нешто мора да _мора_ да би се урадило и/или прихватило (необавезно)? Зашто није подразумевано да је то добро, а не да мора?
Valjda opet lenjost, ili nesto trece.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2007, 23:33   #102
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
nighthawk kaže: Pregled poruke
2) Postojanje velikog broja fajlova koji su u nekom formatu koji nije bas najbolje podrzan na slobodnim OS-ovima (recimo mp3, jeste da moze, ali instaliranje dodatnih kodeka predstavlja jedan korak koji otezava upotrebu)
Ovo uopste nije tacno-dodavanje kodeka na linux-u je trivijalna operacija koja se svodi na nekoliko vrlo prostih koraka(da ne kazem klikova )
To sto u nasoj zemlji vecina korisnika nema net dostojan coveka da svuce tih 20-ak MB za 5min je druga stvar
Ljudi treba da shvate da za koriscenje linux-a vise ne treba da budes geek kao sto je bilo do pre koju godinu-bez uvrede,ko ne uspe da se snadje i da namesti u istom nesto-taj ni sa Windowsom ne barata bas najbolje
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 0:19   #103
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

ako smo vec kod toga pa ima distribucija na kojima radi se out of box npr. sabayon bukvalno instaliras sednes i uzivas...cak i drajveri od graficke su instalirani...
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 0:51   #104
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
E sada...
Zasto uopste neko treba da se tangira oko blagostanja neke USA mogulske kompanije koja se valja u parama i ne zna sta ce od istih a zamisli steti im piraterija-jos koliko sutra ima da propadnu zbog nje
A zašto misliš da piraterija šteti tim kompanijama. Znaš li koliko para izbijaš iz džepa neke velike kompanije tipa MS ako koristiš njihov softver ilegalno ? Nula dinara. Zato što da ne koristiš pirata, svakako ga ne bi kupio. Najviše štete upravo imaju:
1. domaći programeri u zemlji gde je rasprotranjena piraterija
2. mali proizvođači softvera koji ne mogu da se proguraju na tržište i konkurišu velikim kompanijama
3. Zajednica slobodnog softvera, jer neko će da kupi Windows, a neko drugi će da ga ukrade, a slobodan softver kao što je Linux će i narednih 100 godina da se drži na 2-3% tržišta (isto važi i za MS Office vs OpenOffice, Adobe Photoshop vs GIMP itd...)
Zar stvarno mislite da MS ne može sutra da spreči piratovanje svog softvera ? Može i to 'ladno, već sutra. Lepo se obrati državi i kaže "Imate da sprečite korišćenje piratske verzije Windowsa kako znate i umete, ili ćemo da tužimo vašu državu, pa ćete lepo vi da platite sve to". Ne mora čak ni to. Mogu da urade to na mnogo suptilniji način. Lepo objave da nude nagradu od šta znam, recimo 1.000 evra za svakog ko projavi korišćenje ilegalnog Windowsa, pa da vidiš kako bi padale tužbe... Ali MS to ne radi. Šta mislite zašto ? Pa zato što im odgovara da se koristi njihov softver, makar i piratski, jer će većina ljudi znati da radi samo na njemu, a pošto kompjuteri polako pronalaze primenu u bilo kom poslu, čak i u Srbiji, uskoro neće biti posla gde se neće koristiti kompjuter barem za nešto, a za to nešto će morati da se plati licenca MS-u, jer će jednostavno biti nemoguće pronaći radnika koji poznaje nešto drugo osim Windowsa. MS je toga svestan, i upravo zato ne čini neke krupne korake protiv pirata.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Marko_L na korisnoj poruci:
master037 (28.11.2007), urke (28.11.2007)
Stara 28.11.2007, 1:06   #105
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Licno, mislim da je problem piraterije u Srbiji nastao zato sto nasi politicari nemaju jasnu strategiju po pitanju mnogih stvari koje se ticu ove drzave (pitam se koji su problem do kraja resili - osim uspesno zadrzanih ministarskih mesta, naravno). Narod cini ono sto mora (piraterizovanje svega i svacega) i nije problem piraterije softvera jedino sto nas pogadja. Niko nije siguran da li kupuje originalnu robu (mobilni, ves masine, farmerke...), a bogami, lepo je placamo po buticima cak i kada su snizenja (ko je bio u inostranstvu po snizenjima zna sta pricam). "Komisiona"prodaja na ulici je takodje primer piraterije. Sve je to posledica nesposobnog rukovodstva nase drzave (ili svih prethodnih drzava)...
S obzirom da politicari ne mogu/nece da rese osnovne probleme gradjana ne mozemo ni da ocekujemo da rese i problem piraterije, iako je resenje jako jednostavno, a ono glasi: Instalirajte Linux u skolama jer odatle sve potice, samo ljudi skolovani na legalnom softveru (ali bez copyright disclamer besmislica) znaju da cene neciji rad i trud. Takodje, jako je smesno da ovaj problem apostrofiraju uglavnom oni koji su se odskolovali na piratskom softveru, zar ne? Linux su u skole uvele Rusija ,Kina, Japan a Spanija i Minhen u svoje drzavne institucije.
Kada ljudi odrastu na piratskom Win-u, Lin-u, Mac-u, sve je izgubljeno, i ja ih ne mogu kriviti zbog piratskih aspiracija, jer i ja sam jedan od njih. Pobogu, pa nasa drzava dogovara cene usluga javnih peduzeca kako njoj odgovara, a to je cist, legalizovan monopol... Kad se resi problem drzavnog monopola, resice se i druga pitanja...
stesha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku stesha na korisnoj poruci:
Eni (28.11.2007)
Stara 28.11.2007, 1:18   #106
noisy
Starosedelac
 
Član od: 6.9.2007.
Poruke: 1.421
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 155 puta na 120 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

slažem se ovo za škole i državne institucije. one bi prve trebale da daju primjer.
znam da se u gradskoj vladi koristi dsl maximalno za skidanje svega i svačega (piraterije)
mada su sada nabavili softver (zaboravih ime) koji brani otvaranje nekih strana i fajlova, plaćen neku ogromnu cifru
noisy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 1:31   #107
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Evo jedan mali osvrt za svu gospodu koja smatra da neki od nas iz obesti i dosade tvrdimo da piraterija neće zauvek cvetati, i da je bolje postepeno se legalizovati i preći na besplatne alternative...

Mislite, "to nikad neće biti"... Da, nekoliko vas je gore to napisalo, i smejalo se...

Francuska: http://gadgeterija.net/?p=849



S obzirom na političku situaciju u EU, dovoljno je da i Nemačka uvede sličan zakon, da bi i sve ostale države morale da prate, a onda će da pritisnu i wannabe EUC, a tu smo mi...
Zaboravih da odgovorim na ovo
Koliko sam procitao-to se samo predlaze,zakon treba izglasati i usvojiti
Cak i ako se izglasa(ali malo sutra)to ima da vazi samo za Francusku koja nije ceo svet-cisto me zanima da li bi ovako nesto proslo u Svedskoj npr koja ima prilicno liberalne zakone sto se ovoga tice i u kojoj se nalaze neka od najvecih torrent/p2p cvorista
Hehe-ovo me podseca na onu akciju od pre jedno godinu dana kada se skupilo nekoliko velikih kompanija u USA i obrazovalo nekakav konzorcijum koji je imao da pokrene pazi sad parnicu protiv interneta aka www-a i da evnetualno dovede do njegovog ukidanja u SAD jer se jelte isti koristi i za nelegalne radnje....
Naravno suvisno je napominjati da je sve ovo pojeo mrak
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 2:44   #108
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
Zaboravih da odgovorim na ovo
Koliko sam procitao-to se samo predlaze,zakon treba izglasati i usvojiti
Cak i ako se izglasa(ali malo sutra)to ima da vazi samo za Francusku koja nije ceo svet-cisto me zanima da li bi ovako nesto proslo u Svedskoj npr koja ima prilicno liberalne zakone sto se ovoga tice i u kojoj se nalaze neka od najvecih torrent/p2p cvorista
Hehe-ovo me podseca na onu akciju od pre jedno godinu dana kada se skupilo nekoliko velikih kompanija u USA i obrazovalo nekakav konzorcijum koji je imao da pokrene pazi sad parnicu protiv interneta aka www-a i da evnetualno dovede do njegovog ukidanja u SAD jer se jelte isti koristi i za nelegalne radnje....
Naravno suvisno je napominjati da je sve ovo pojeo mrak
Ovaj Sarkozi je stvarno blenta neviđena.Narušavati nečiju privatnost i nadzirati ga samo da bi se iskorenila piraterija,to je ispod nivoa jedne Francuske.
Treba taj zakon da prođe Donji Dom i Senat u Francuskoj,a Senat je naročito konzervativan što se tiče ovih pitanja.No,tu je i Državni Savet(Ustavni sud) koji bi ovakav nakaradan zakon sigurno stavio van snage.

Prosto normalan čovek da se obraduje što nismo u EU.Za 10-tak godina i WC šolje će imati konekciju na internet,pa će Sarkozi morati i to da nadzire,da se slučajno u WC šolji ne nađe neka piraterija,već samo "originali".
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku paterfamilias na korisnoj poruci:
Covenant (28.11.2007), Spawn BG (28.11.2007)
Stara 28.11.2007, 2:44   #109
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
Johnny kaže: Pregled poruke
1.) lenjost: hteo sam da kupim NOD32, ali me je mrzelo da odem do prodavnice koja nije bas blizu.
Pa onda ti instaliraj piratski NOD32 i koristi ga dok ne budeš prošao pored te prodavnice i kupio original. Samo nemoj da prođeš pored prodavnice za 2 - 3 godine...

Citat:
Johnny kaže: Pregled poruke
2.) mislim da neki programi zahtevaju obaveznu registraciju. Zasto bih ja njima dao svoje licne podatke??
Naravno. A zašto bi davao lične podatke kada treba da se upišeš u školu/faks, kada vadiš ličnu kartu/pasoš, u banci?

Citat:
nebojsa986 kaže: Pregled poruke
Vidim ovde se cesto spominje "moralnost" kod koriscenja piratskog softvera, sto mi je smesno, jel ,budimo realni,ljudi su moralni samo onda kada je to njima u korist i nikad vise, ostalo je sve lazno prenemaganje.
Jesi li siguran? Ima još mnogo ljudi na ovoj planeti, možda nisu svi kao ti.

Istina je da mnogo ljudi sa ovog područja koristi piratski softver i da će trebati puno vremena dok ne pređu na original ili open source.

Q: Zašto ljudi ne prelaze na original softver?
A1: Ako se ne kažnjava korišćenje pirata onda zašto da ne?
A2: Zašto da se plaća "kriminalcima i lopovima"? (Pa dobro, zašto onda koristiti njihov softver?)

Q: Zašto ljudi ne prelaze na open source softver?
A: Ljudi su se navikli na određene piratske programe i nema potrebe da se prelazi na nešto novo ako i ovo završava svoj posao.

Zašto ja koristim piratske programe i igre? Kao što bi mnogo njih reklo:"Nemam love za original" ali to sigurno nije zato što mrzim Microsoft (ne mrzim ga) ili neću da dam pare državi. Rekao sam da ću početi da koristim Linux uporedo sa Windowsom ali to dok ne uzmem svoj komp. Ovaj trenutni ima 40 GB HDD i pun je svakojakih programa, igara i ostalih fajlova i još ga brat koristi sa mnom. Baš mi se ne odgovara na pitanja tipa "Šta će ti to, zauzima prostor na HDD-u" itd. Čuo sam za neke distribucije koje staju na "flešku" ali se trenutno nema vremena iako sam pre pokušavao sa tim pa nisam uspeo ni da dignem sistem.
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 9:39   #110
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Људи, није овде ствар у Мајкрософту и слободном софтверу, мада иако велики могули диктирају тржишне токове да није корисника не би било ни њих. Марко_Л је рекао суштину. Реклама бато, макар и нелегална (антиреклама) боља је од никакве рекламе.

А навика је чудо. Опште је познато да се навике ваома тешко мењају, а мењају се само (углавном?) уз присилу (некога/свести/савести/живота/потреба/...).

Схватање да „нелегално није велики грех“ и оно „крадуцкање“ су творевина савременог (цивилизованог?) човека, мада корене имају у прапочецима (први грех?).

Пиратерија не може да се искорени, никаквим мерама, и увек ће је бити док буде било обавезе да нешто буде легално. Увек ће се наћи неко да искористи рупу у закону, да се позове на немаштину и претеране потребе. А све то из похлепе и жеље да имаш оно што ти реално не треба.

ГНУ/Линукс није решење пиратерије, нити код нас, нити у иностранству. То што имаш легалан оперативни систем и легалан софтвер (читај: слободан) не значи да нећеш одмах по инсталацији да додаш алате који ће ти омогућити да користиш нелегалан материјал (музика, филмови, игре).

Полазим од себе - имам најмање 120× више нелегалног ма&#10903еријала (музике и филмова) на легалном систему него што ми је била величина хард диска на првом персоналном рачунару (1,2 Gb). Истина, то чувам за своје потербе, не продајем и не зарађујем од тога, али 80% тога још нисам нити одгледао нити одслушао, а велика је вероватноћа да нећу још дуго.

Незасит и похлепан его нас тера да грабимо што више, као хрчак, иако нам не треба. Нека га, нека се нађе. Корени?
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 11:09   #111
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
Незасит и похлепан его нас тера да грабимо што више, као хрчак, иако нам не треба. Нека га, нека се нађе. Корени?
Tačno tako - koreni. Preci nam bili sirotinja (), i naš se čovek navikao da štedi, skuplja, štekuje, pa makar mu nikad ne trebalo.
Svesni smo činjenice da će nas sve prikupljeno nadživeti, ali... Ma daj da skinem samo još ovo.

Uostalom, ne traži ni 'leba ni vodu - samo malo prostora na nekom DVD-u.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 14:06   #112
master037
Član
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 38
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Uhh.. tema je odlicna... ima toliko citata na koje bi hteo da odgovorim, tj. nemoguce pa mozda iz svog ugla dam svoje misljenje vezano za temu legalnosti.
Kada sam video topic "Legalno po ceni piraterije" pomislio sam da su mozda to neke jeftinije ili besplaten alternative (uglavnom bolje) kojima bih mogao da zamenim neke stvari do sada koje koristim nelegalno.
Elem prvo od osnove - windows
Kupiti legalan ili ne? Dok god ne budem morao ne bih ga kupovao. Razlog? Monopolski polozaj da moram da ga koristim zbog igrica i nepostojanja alternative koja ce da pokrece exe fajlove, igrice i slicno, a win kao win nema apsolutno nista dodatno, nikakav pristojan program da se odradi nesto u njemu samo glupi IE i shell napakovan da zauzme pola ram memorije cim se ukljuci. Da je u varijanti kao distribucije linuxa pa instalira office, neki acdsee za obradu slika, stabilan bez da razmisljam da li cu da izgubim ono sto sam radio zato sto se windows ubrljavio onda bih ga bez problema kupio, ovako mi ne pada na pamet. Koristim ga jer sam prisiljen i jer nema alternative.
Takodje je vise korisnika foruma pomenulo da je cena u pitanju, a onda ovi koji koriste legalne kopije kazu da je to besmislica i da se na druge stvari daju i vece pare. Za mene nije besmislica da bacim 100+ eura. Da win kosta 20-30 eur-a, mozda bi vredelo kupiti ovako, poredjenje je besmisleno. Takodje neko od saradnika/moderatora je rekao da li kupis SK od 139 din ili prodjes i "uzmes" primerak na trafici. Pa postovani korisnice ovog foruma, dok je SK kostao 70din pa 90, pa 100 pa 110 pa 120 uzimao sam SK i citao ga ali sam bio sve manje zadovoljniji, cena je rasla a nekvalitet se povecavao (citaj: reklame su se upetostrucile - ja da placam da citam reklame netju, ako niste upoznati to je SPAM) tako da vise NE KUPUJEM SK a takodje ga i ne kradem, jer mi je poucnije da surfujem netom nego da citam. Medju poslednjim brojevima koje sam citao sve vise i vise se nazirala subjektivnost u komentarima pojedinih igara i programa, a i uobicajeno je bilo razmisljanje da korisnici vec poseduju CORE2DUO procesore (pre nego da su uopste izasli) i da sve to glatko klizi i radi (odoh u offtopic jer je tema piraterija ali sam morao da odgovorim na ovakvo poredjenje).
Isto je i sa win-om.. ne vredi toliko koliko kosta ali smo prinudjeni ga ga platimo kao i porez, a gde uspemo da ne platimo porez super, pa je tako i sa win-om.
Sto se tice nadgledanja sta korisnici gledaju, heh, pa koga ce da hvataju? Decu? Pa cim dodje do bilo kakve akcije, a verovatno i pre toga, verujem da ce vecina korisnika koristiti (i da koristi vec sada) firewall, razne stealth browsere i programe za enkripciju saobracaja pa me iskreno bas zanima sta mogu provajderi da vide? sta ja gledam i skidam? mozda samo ip adresu sajta koji posecujem npr the pirate bay, a mozda ni to ako koristim sve gore pomenuto. To je samo propaganda koja nikad netje da zazivi.
master037 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 14:06   #113
master037
Član
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 38
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Dalje, neko je pomenuo nero. sam program je bio jednostavan za koriscenje, sto je doprinelo njegovoj popularnosti, ali tek sada od verzije 8 mislim da je pravi pogodak jer radi (bar na mom racunaru) mnogo brze, lakse nego prethodne verzije i takav program podrzavam da se doda na spisku za kupovinu i izvajanje para za njegovu nabavku.
Takodje, pre 2-3 dana sam skinuo DeltaForce Xtreme i odusevio se igricom iz vise razloga - nije zahtevna, dobra dinamika, relativna grafika (naslov od pre 2 godine), skinuo patch za omogucavanje multiplaya na LAN-u. Ako mi bude zanimljiva i nakon 15-20 dana, sigurno cu je kupiti.

Takodje, zasto bih placao Adobe-u za photoshop kad mogu da koristim ACDSee koji kosta mnooogo manje a trebaju mi osnovne operacije resize i cut? Ili neku drugu besplatnu varijantu, ali posto nisam prisiljen da platim koristicu photoshop po navici. Tako da Adobe nista niti gubi nit dobija od mene. I treba ga platiti ako ga koristim za dizajniranje necega sto cu kasnije da prodam i naplatim tzv. komercijalne svrhe. Za kucnu upotrebu nema potrebe kupovati PhotoShop.

Neko je opet napomenuo da sve skupljamo kao hrchci i rezemo dvd-e iako to ne koristimo. Zasto bih ja tako nesto radio ili radim. Upravo iz razloga sto ne mogu da kupujem racunar od 1000 eura svake godine da bih igrao najnovije nabudzenebezsmislaiprice naslove, i za koju godinu gde da nadjem danas ili juce aktuelne naslove? Gde npr da kupim Delta Force 1 koji sam nekad igrao pa bih hteo ponovo da evociram uspomene? Ne mogu ga kupiti, nemam gde a hocu da ga igram. Onda se setim prastarog diska, ubacim, instaliram i sve radi savrseno. Zato skupljam kao hrcak da bih mogao to da igram za koju godinu kad mi racunar krene u prvi razred osnovne.

Sve u svemu ono sto smatram da treba da kupim, kupicu, ono sto smatram da je nerealno netju. Zasto bih kupovao telefon u royalton-u za 300 eura kad u comtrade-u isti kosta 170 ili u roda-mobile oko 110 (ovo je samo primer)?

Dugacak post, nije mogao da stane u jednom postu pa sam ga podelio.
master037 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku master037 na korisnoj poruci:
Spawn BG (28.11.2007)
Stara 28.11.2007, 20:19   #114
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Хајде да прекинемо са поређењем шта који ОС може, јер тема није о томе. Ако наставите, мораћу те поруке да преселим у тему „Линукс против Виндоуза“ јер нису у складу са причом о којој се овде говори.

Edit: Поменуте поруке су пресељене у ноуву тему Multimedia na Linuxu.

@master037: Углавном си одговорио на моја подпитања. И написао си класично чупање из ситуације „небрано грожђе“. Око „хрчкања“ нелегалног материјала, замисли 14 сати цртаћа „Том и Џери“ као сићушан делић колекције. Ти цртаћи су снимљени пре четрдесетак/педесет година, а набављени у блиској прошлости.

Сасвим је дакле за очекивати да ако је неки примерак софтвера квалитетан, да ћеш моћи да га нађеш и кроз 10 година.

Poslednja ispravka: urke (28.11.2007 u 20:45) Razlog: Preseljenje OffTopic poruka
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 20:55   #115
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Linux je legalan, a ima 'cenu" pirata. Ime teme je "legalno po ceni pitraterije". Ne znam zasto bismo pravili novu temu OvajvsOnaj? Samo bismo se svadjali...
stesha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 21:11   #116
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
Полазим од себе - имам најмање 120× више нелегалног материјала (музике и филмова) на легалном систему него што ми је била величина хард диска на првом персоналном рачунару (1,2 Gb). Истина, то чувам за своје потербе, не продајем и не зарађујем од тога, али 80% тога још нисам нити одгледао нити одслушао, а велика је вероватноћа да нећу још дуго.

Незасит и похлепан его нас тера да грабимо што више, као хрчак, иако нам не треба. Нека га, нека се нађе. Корени?
Citat:
zoran845 kaže: Pregled poruke
Tačno tako - koreni. Preci nam bili sirotinja (), i naš se čovek navikao da štedi, skuplja, štekuje, pa makar mu nikad ne trebalo.
Svesni smo činjenice da će nas sve prikupljeno nadživeti, ali... Ma daj da skinem samo još ovo.

Uostalom, ne traži ni 'leba ni vodu - samo malo prostora na nekom DVD-u.
Ja, otkad imam ADSL i Rapidshare premium nalog, nisam miran ako komp nesto ne skida dok ga ne koristim. Dal' je to zbog korena, il' neceg drugog, ne znam, ali stalno upotpunjem kolekciju, i super se osecam.
Cak i kad mi nesto ne treba, skidam... da ne propadne dan.
Samo mi je problem sto mi je crk'o rezac, a nemam jos mnogo mesta na HDu. A problem je i nedostatak prostora za sve te CD/DVD-e. Ja sam krenuo da ih trpam u kartonske kutije, pa u spajz.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku caine na korisnoj poruci:
noisy (28.11.2007)
Stara 28.11.2007, 22:54   #117
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

I ovo je jedna tipično srpska osobina. Dok u normalnim zemljama broadband smanjuje gomilanje piratskog materijala po kućama, u Srbiji ga povećava, što samo pokazuje da smo tu gde jesmo sa debelim razlogom. Nikada neću shvatiti tu potrebu da se nešto skuplja i gomila, čak i ako znaš da ti nikad neće zatrebati, eto samo da se ima, pa nek skuplja prašinu u nekom budžaku. Mislim, nemoj da me shvatiš pogrešno, ne napadam te, samo iznosim činjenično stanje, tj. nešto što sam primetio kod gomile ljudi koji su se dokopali broadbanda. Prvo što su uradili jeste da skinu 100.000 pesama i narežu na diskove. Čemu ? Kao da će ikad da sluša sve to. Pa ja prvo što sam uradio kad sam prešao na broadband jeste da se otarasim i ono malo mp3 diskova koje sam imao, jer za koj će mi kad postoji preko milion internet radio stanica preko kojih se može slušati muzika bilo kog žanra. A ako baš hoćeš da biraš pesme, imaš Lastfm i slušaš šta ti se sluša. Isto važi i za video klipove, spotove, gluposti... šta će mi to na diskovima, kad postoji gomila video streaming servisa (hint Youtube) gde se može naći sve što se zamisliti može, od reklama, pa sve do spotova bilo kog izvođača. A i igre, pa igre zastarevaju posle 2-3 godine, i stvarno ne vidim svrhu gomilanja istih, kao da će neko da ih igra posle toliko vremena. Ajde da vidim kome se sad igra recimo FIFA 98, Warcraft I, Need For Speed 2... i slično Dakle, totalna glupost. Mislim, realno, ti "sakupljači" ne prave nikakvu štetu bilo kome (osim ako ne dele taj materijal na sve strane), ali zar nije bolje "turiti" malo cveća na polici umesto tih silnih diskova
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 23:15   #118
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke
A i igre, pa igre zastarevaju posle 2-3 godine, i stvarno ne vidim svrhu gomilanja istih, kao da će neko da ih igra posle toliko vremena.
Vidi se da ne igraš avanture. Većina njih, a, bogami, i klasici bilo kog žanra mogu da se igraju kad god hoćeš (ako nađeš vremena). Štaviše, mnoge stare igre su bolje za igranje od savremenih šareniša punih svetlosnih i drugih efekata, a (često) bez "duše" ("šmeka", "igrivosti", smisla...).
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
GordoN (29.11.2007), master037 (29.11.2007), stesha (29.11.2007)
Stara 29.11.2007, 0:42   #119
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke
I ovo je jedna tipično srpska osobina. Dok u normalnim zemljama broadband smanjuje gomilanje piratskog materijala po kućama u Srbiji ga povećava što samo pokazuje da smo tu gde jesmo sa debelim razlogom
Ma da,kako da ne-a sta mislis ko na Zapadu upload-uje sav onaj silni sadrzaj na rapid a tek torrente i p2p da ne spominjem-da nisu mozda kucni korisnici

Citat:
.....jer za koj će mi kad postoji preko milion internet radio stanica preko kojih se može slušati muzika bilo kog žanra. A ako baš hoćeš da biraš pesme, imaš Lastfm i slušaš šta ti se sluša. Isto važi i za video klipove, spotove, gluposti... šta će mi to na diskovima, kad postoji gomila video streaming servisa (hint Youtube) gde se može naći sve što se zamisliti može, od reklama, pa sve do spotova bilo kog izvođača.
Jeste-samo sto u Srbiji nema svako broadband net
Zalosna istina je da 70% korisnika rabi jos uvek dial up,tako da ce se tesko nakoristiti servisa koje si nabrojao
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Covenant na korisnoj poruci:
master037 (29.11.2007), stesha (29.11.2007)
Stara 29.11.2007, 0:57   #120
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke
A i igre, pa igre zastarevaju posle 2-3 godine, i stvarno ne vidim svrhu gomilanja istih, kao da će neko da ih igra posle toliko vremena. Ajde da vidim kome se sad igra recimo FIFA 98, Warcraft I, Need For Speed 2... i slično
Moj drugar (http://nesnosnost.blogspot.com/) igra iskljucivo igre sa starih masina i ja ne vidim nista lose u tome. Igrice mogu da zastarevaju u domenu GIGA, MEGA IT biznisa, ali u domenu zabave, nimalo...
Tipicno srpska posla su da se sve najbolje kupuje (tone grafickih cipova poslednje generacije, DDR2/3/4/n memorija), a da se igraju igrice koje nikom ne znace, vec se bacaju u zapecak cim izadje novo nVidia/ATI cudo. Ja licno sacekam godinu dve pa kupim igricu kad pojeftini na oko 1330 din max (jer nemam love da je kupim odmah), patchujem sa neta i igram (ono sto moze da radi u Cedegi, a bogami, ima ih)... Dosta mi je 3 naslova godisnje (uz koju MAME igricu, of course)...
stesha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:31.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com