Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Internet usluge

Internet usluge Provajderi, načini povezivanja...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.6.2016, 21:54   #1
PS mode
Član
 
Član od: 26.3.2012.
Poruke: 335
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 36 puta na 34 poruka
Određen forumom Koja antena za 5 GHz?

Pozdrav svima,
nemam iskustvo sa koriscenjem wifi na 5 GHz vec samo na 2,4 GHz.
Provajder mi je ponudio da predjem na 5 GHz i naglasio da ne moze svaka antena sa 5GHz da se poveze na njegovu mrezu te mi je prodao neku antenu NanoStation Loco M5 sa linka:
Moje pitanje je da li je istina da ne moze svaka antena od 5 GHZ da se koristi za povezivanje na njegovu mrezu i zasto ne?
Konktretno,on mi rece da moze samo ova antena da se poveze jer je kaze "N" ili "M"...tako nesto
Ako neko ima malo vise iskustva pa da mi kaze sta je istina?
PS mode je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2016, 23:07   #2
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Koja antena za 5 GHz?

Ma može i TV antena da se poveže na 5 GHz samo ako imaš BNC kabl i parametre od provajdera
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2016, 2:51   #3
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Koja antena za 5 GHz?

Citat:
PS mode kaže: Pregled poruke
Moje pitanje je da li je istina da ne moze svaka antena od 5 GHZ da se koristi za povezivanje na njegovu mrezu i zasto ne?
Konktretno,on mi rece da moze samo ova antena da se poveze jer je kaze "N" ili "M"...tako nesto
Provajder verovatno zahteva uređaj koji podržava 801.11N standard na 5GHz i ima odgovarajuću snagu. 5GHz-a nudi veći protok ali po ceni dometa. Zato je za istu razadljinu često potrebna skuplja oprema za 5GHz nego za rad u 2,4GHz frekventnom opsegu.

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Ma može i TV antena da se poveže na 5 GHz samo ako imaš BNC kabl i parametre od provajdera
Antene se sa razlogom konstruišu za rad u specifičnom frekventnom opsegu zato što svako odstupanje od projektovane karakteristične impedanse dipola dovodi do toga da antena umesto da "isijava" energiju pretvara je u čiste Džulove gubitke (toplotu). Ako odstupanje postane preveliko veoma lako može da se desi da zbog neodgovarajuće antene pregori izlazni stepen na koji se antena kači.

Zato ne kačite sve i svašta već koristite isključivo antene koje su projektovane za frekventi opseg koji se koristi.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
PS mode (21.6.2016)
Stara 21.6.2016, 10:56   #4
PS mode
Član
 
Član od: 26.3.2012.
Poruke: 335
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 36 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: Koja antena za 5 GHz?

Koliko ja pocetnicki shvatam,
dovoljno je da antena podrzava navedeni 801.11N standard,da ima odgovarajuce pojacanje i da je od nekog brendiranog proizvodjaca antena na navedenoj frekvenciji...?
PS mode je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2016, 22:51   #5
PS mode
Član
 
Član od: 26.3.2012.
Poruke: 335
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 36 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: Koja antena za 5 GHz?

Mene jos zanima da li moj provajder moze da koristi ovu moju antenu i kao predajnik sa koga ce pojedini drugi korisnici hvatati WiFi signal?
Znaci ja da koristim za sebe a on da pusta signal sa ove antene dalje jos nekim korisnicima?
Pitam jer se nalazim na visoj lokaciji iznad naseljenog podrucja,provajder mi je govorio da je moja lokacija dobra da stavi predajnik...
PS mode je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2016, 23:18   #6
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Koja antena za 5 GHz?

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke



Antene se sa razlogom konstruišu za rad u specifičnom frekventnom opsegu zato što svako odstupanje od projektovane karakteristične impedanse dipola dovodi do toga da antena umesto da "isijava" energiju pretvara je u čiste Džulove gubitke (toplotu). Ako odstupanje postane preveliko veoma lako može da se desi da zbog neodgovarajuće antene pregori izlazni stepen na koji se antena kači.



Zato ne kačite sve i svašta već koristite isključivo antene koje su projektovane za frekventi opseg koji se koristi.

Postoje šeme i nacrti za antene koje mogu da se prekopiraju i konstruišu bez problema. Probao sam čak i sa starim antenama za TV kružnog i "riblja kost" oblika na koje je kačen BNC kabl, i sve uredno radi i sa Wifi extenderom/repetitorom i sa PC wireless karticom. Pregorjevanje "izlaznog stepena" o kojem pričaš je stvar koja može da se desi samo totalnom laiku i baksuzu, a u najgorem mogućem slučaju može da strada BNC konektor ili mrežna kartica na PC-u. Ako je vama do bacanja para, kupite gotove antene sa eBaya i sl. a batalite fabrikovanje antena zasnovano isključivo na teoretisanju. Treba malo i prakse.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2016, 0:44   #7
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Koja antena za 5 GHz?

Citat:
PS mode kaže: Pregled poruke
Koliko ja pocetnicki shvatam,
dovoljno je da antena podrzava navedeni 801.11N standard,da ima odgovarajuce pojacanje i da je od nekog brendiranog proizvodjaca antena na navedenoj frekvenciji...?
airMax je poprilično zatvoren sistem u smislu da proizvođač (Ubiquiti) i provajderi koji koriste njihovu opremu zbog kompatibilnosti i performansi zahtevaju isključivo korišćenje Ubiquiti opreme. Dakle, teoretski ništa te ne sprečava da koristiš svoju opremu ali većina provajdera odbija takav scenario jer ne žele da gube vreme i novac na podršku uređaja za koje ne mogu da garantuju ispravno funkcionisanje.
Citat:
PS mode kaže: Pregled poruke
Mene jos zanima da li moj provajder moze da koristi ovu moju antenu i kao predajnik sa koga ce pojedini drugi korisnici hvatati WiFi signal?
Znaci ja da koristim za sebe a on da pusta signal sa ove antene dalje jos nekim korisnicima?
Pitam jer se nalazim na visoj lokaciji iznad naseljenog podrucja,provajder mi je govorio da je moja lokacija dobra da stavi predajnik...
Da, svi "nano" modeli imaju tzv. AP repeater režim rada ali on može da se podesi isključivo na klijentskoj (tvojoj) strani.

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Ako je vama do bacanja para, kupite gotove antene sa eBaya i sl. a batalite fabrikovanje antena zasnovano isključivo na teoretisanju. Treba malo i prakse.
Zato Srbija prosto puca od kvalitetnog bežičnog interneta jer mreže rade priučene osobe po principu "probaj pa ako radi ne diraj" umesto ljudi koji su zapravo školovani za tako nešto i imaju radnog iskustva.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2016, 0:54   #8
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Koja antena za 5 GHz?

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Zato Srbija prosto puca od kvalitetnog bežičnog interneta jer mreže rade priučene osobe po principu "probaj pa ako radi ne diraj" umesto ljudi koji su zapravo školovani za tako nešto i imaju radnog iskustva.

Pa gdje ste vi toliki "školovani" sa silnim radnim iskustvom završili kad nećete da radite za šljakersku platu - u kladionicama ili poštama? Previše tripujete stručnost oko nečega što je elementarna stvar.

On topic: ako radi - zaista ga ne treba dirati; ako imate novca, kupite gotova rješenja i radiće uredno, a ako nemate novca modifikujte postojeću antenu ili fabrikujte novu sami po tutorijalu. Pre(nedo)školovane "stručnjake" ostavite da montiraju klime i lamentuju nad činjenicom da nemaju zapadnjačke honorare.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2016, 9:04   #9
PS mode
Član
 
Član od: 26.3.2012.
Poruke: 335
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 36 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: Koja antena za 5 GHz?

Nisam bas razumeo, mene zanima da li moj provajder moze da koristi moju antenu i kao predajnik kojim ce pokrivati druge korisnike a da ja to i ne znam?
Konkretno,govorio mi je da bi imao odredjene pogodnosti kad bi mu dozvolio da na mojoj lokaciji stavi predajnik a ovako bi mogao staviti predajnik a da ja to ne znam i da ostanem bez tih pogodnosti...Znaci prakticno bih koristio antenu i za prijem signala (kako je vec sada koristim) i kao predajnik...Moze li to?
PS mode je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2016, 14:53   #10
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Koja antena za 5 GHz?

Citat:
PS mode kaže: Pregled poruke
Nisam bas razumeo, mene zanima da li moj provajder moze da koristi moju antenu i kao predajnik kojim ce pokrivati druge korisnike a da ja to i ne znam?
Konkretno,govorio mi je da bi imao odredjene pogodnosti kad bi mu dozvolio da na mojoj lokaciji stavi predajnik a ovako bi mogao staviti predajnik a da ja to ne znam i da ostanem bez tih pogodnosti...Znaci prakticno bih koristio antenu i za prijem signala (kako je vec sada koristim) i kao predajnik...Moze li to?
Ponoviću još jednom, svi "nano" uređaji iz Ubiquiti proizvodne linije dolaze sa podrškom za tzv. AP repeater režim rada koji omogućava da se AP koristi za dodatno povezivanje drugih korisnika. Međutim, uređaj može da se postavi u takav režim rada isključivo na klijentskoj (tvojoj) strani što znači da provajder ne može daljinski da promeni režim u kojem AP radi bez tvog znanja.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2016, 15:22   #11
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Koja antena za 5 GHz?

verovatno mu nude da postave posebnu antenu a ne da zavise kad njemu dune da upali kompjuter, pa da se on onda poveže direktno na tu antenu AP
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2016, 16:04   #12
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Koja antena za 5 GHz?

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
verovatno mu nude da postave posebnu antenu a ne da zavise kad njemu dune da upali kompjuter, pa da se on onda poveže direktno na tu antenu AP
Verovatno ali nije to pitao.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2016, 16:44   #13
PS mode
Član
 
Član od: 26.3.2012.
Poruke: 335
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 36 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: Koja antena za 5 GHz?

Pa meni je provajder dosao i sam sve podesio za net,znaci doneo mi podesenu antenu,povezao,podesio parametre u mom kompjuteru i rekao da ne iskljucujem iz struje napajanje za antenu cak i kad iskljucim kompjuter.
To mi je izazvalo sumnju da nesto muti al ne mora da znaci.
Moje je misljenje ...ako je on mogao sve da podesi jer je imao pristup mom kompjuteru,antenu je doneo od sebe...da je verovatno i podesio da bude i predajnik bez mog znanja.
E sad ja se ne razumem u uredjaj pa sam zato pitao ovde.
Provajder mi je rekao da,ako dozvolim da stavi predajnik,imam pogodnosti sto se tice cene.
A ovako mi je mogao staviti predajnik bez tih pogodnosti a ja da mislim da je samo antena.Zato pitam.
Mogu li ja nekako da proverim u kakvom je modu antena,klijent ili AP?Il mozda ne moze oboje istovremeno?
PS mode je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2016, 17:05   #14
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Koja antena za 5 GHz?

Režim rada možeš jednostavno da proveriš tako što se loguješ na uređaj sa parametrima koje ti je provajder dao i proveriš.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2016, 18:31   #15
PS mode
Član
 
Član od: 26.3.2012.
Poruke: 335
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 36 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: Koja antena za 5 GHz?

Kako se to radi?
PS mode je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2016, 18:39   #16
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Koja antena za 5 GHz?

Ukucaš u browser IP adresu AP-a, uneseš korisničko ime i lozinku koju si dobio od provajdera i u Network role podešavanjima proveriš režim rada. Fabrički IP tog nano uređaja je 192.168.1.20 a lozinka i korisničko ime su ubnt, mada sumnjam da je provajder ostavio frabričke vrednosti.

U svakom slučaju, ukoliko ne znaš šta radiš možda je pametnije da ništa ne diraš i konsultuješ nekog stručnijeg na licu mesta.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2016, 18:42   #17
Svetislav
Član
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 320
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 79 puta na 75 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Svetislav
Određen forumom Re: Koja antena za 5 GHz?

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
airMax je poprilično zatvoren sistem u smislu da proizvođač (Ubiquiti) i provajderi koji koriste njihovu opremu zbog kompatibilnosti i performansi zahtevaju isključivo korišćenje Ubiquiti opreme. Dakle, teoretski ništa te ne sprečava da koristiš svoju opremu ali većina provajdera odbija takav scenario jer ne žele da gube vreme i novac na podršku uređaja za koje ne mogu da garantuju ispravno funkcionisanje.

Da, svi "nano" modeli imaju tzv. AP repeater režim rada ali on može da se podesi isključivo na klijentskoj (tvojoj) strani.

Zato Srbija prosto puca od kvalitetnog bežičnog interneta jer mreže rade priučene osobe po principu "probaj pa ako radi ne diraj" umesto ljudi koji su zapravo školovani za tako nešto i imaju radnog iskustva.
Pa u Srbiji u poslednje 2 3 godine sve rade priucene osobe, a mreza i internet umrezavanje. Pa to zna svako???? ha ha
Svetislav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2016, 19:23   #18
PS mode
Član
 
Član od: 26.3.2012.
Poruke: 335
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 36 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: Koja antena za 5 GHz?

Koristio sam program Wireless Network Watcher i skenirao mi je sve uredjaje na mojoj mrezi, pise da je Your Router adresa drugacija od one koju si naveo.
Kada ukucam tu adresu u browseru nece da je otvori a pre sam (dok sam koristio 2,4 GHz)ukucavao adresu od Your Router i onda se pojavi meni sa lozinkom.
PS mode je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2016, 11:19   #19
Nutsbre@ker
Starosedelac
 
Član od: 17.6.2008.
Lokacija: Tamo gde internet pocinje
Poruke: 1.809
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 439 puta na 329 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nutsbre@ker
Određen forumom Re: Koja antena za 5 GHz?

Probaj da fiksiras mrezne parametre. Tvoja adresa neka bude npr. 192.168.1.45 a gateway adresa koju je neutrino naveo. Sto se tice prisupa lokalnim uredjajima to je cista paranoja, operater ne moze da pristupi tvom racunaru niti ima neku potrebu i zelju. Sto se tice opreme ona radi samo u station modu sto znaci da samo prima signal, nije moguce da funkcionise i kao ap u isto vreme, tj. da se drugi uredjaji konektuju na njen wifi signal.

Sent from my PLK-L01 using Tapatalk
Nutsbre@ker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koja je sledeca igara Cane otpaTci 2 9.3.2013 19:52
Antena za digitalnu TV rubiroza Video/TV softver 9 6.9.2008 10:25
Koja je najbolja pasta za hlađenje? bole083 Osnovne komponente 6 9.1.2008 22:00
Antena za Huawei E220 3G modem Pasija Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 23.11.2007 16:48
Koja Graficka za laptop chris ŠDK - Prenosni računari 9 12.11.2006 16:24


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:35.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com