Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Tekstovi u SK
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Tekstovi u SK u rubrikama Test Run i PD kutak

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.9.2007, 23:45   #1
NS rider
Novi član
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 26
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Question Linux na Microsoft Virtual PC-u?

Evo jednog citata iz teksta o Microsoftovom Virtual PC programu u SK izdanju za april ove godine:

Citat:
http://www.sk.co.yu/2007/04/skpd03.html

Podrška za operativne sisteme je ograničena na Microsoftovu familiju (od MS DOS-a do Viste), uz podršku za IBM-ov OS/2. Iako je moguće instalirati i druge operativne sisteme, njihovo konfigurisanje i upotreba na Virtual PC-u mogu biti mučni. Naime, radi komfornijeg rada, kao i kod VMWarea, poželjno je instalirati dodatni skup alatki u operativni sistem virtuelne mašine. U ovom slučaju taj skup se zove Virtual Machine Additions. Uloga ovog paketa je da omogući nesmetano deljenje miša i tastature sa fizičkim računarom, kao i da omogući deljenje foldera. Ovo može predstavljati popriličan hendikep kada je u pitanju brzo konfigurisanje operativnog sistema koji nije podržan jer u kombinaciji sa činjenicom da virtuelne mašine ne mogu da pristupe USB uređajima fizičkog računara ograničava korisnika na korišćenje virtuelnog CD-a i flopija.
Čisto sam radoznao - da li je neko možda probao da instalira neku distribuciju Linuxa na Virtual PC i ako jeste, interesuje me kako Linux funkcioniše na istoj.
Takođe me zanima da li postoji još neki program sličan ovome koji može da radi u Windows XP okruženju, a na koji se može instalirati Linux.

Hvala unapred.
NS rider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2007, 0:41   #2
zWest
Član
 
Član od: 17.2.2006.
Lokacija: Banja Luka/Republika Srpska/BIH
Poruke: 161
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku zWest Slanje poruke preko MSN-a korisniku zWest
Određen forumom Re: Linux_na_Microsoft_Virtual_PC-u?

Radio i radi
Radi ok.

Inace imas Wmvare samo mislim da nije besplatan.Takodje radi super,imam vec kongurisan Slack11 na njemu
zWest je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2007, 8:50   #3
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Linux_na_Microsoft_Virtual_PC-u?

Ako hoces da probas linux bez instalacije imas opcije Live-CD (butujes komp sa CD-a na kome se nalazi linux koji moze da radi u Live modu - tipa: PCLinuxOS, Knoppix, *buntu familija...) ili da skines QEMU-Puppy sa http://www.puppylinux.org/user/downloads.php?cat_id=3 (u pitanju je linux koji pokreces u okviru instaliranog OS-a, kad raspakujes arhivu i procitas uputstvo - bice ti jasno).

Da napomenem da bilo koja od ove dve varijante po defaultu ne dira postojece particije, pa je istrazivanje relativno bezazlano...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2007, 12:13   #4
M.Silenus
Veteran
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Vremenske Grobnice, Hiperion
Poruke: 680
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 124 puta na 82 poruka
Određen forumom Re: Linux_na_Microsoft_Virtual_PC-u?

Probao sam svojevremeno nekoliko distroa pod Virtual PC-jem, i jedini koji je uspeo nešto da napravi je KNOPPIX (Live).

Kod VmWare-a (koji inače povremeno koristim), situacija je daleko bolja. Pokrenuo je svaku distribuciju koju sam mu podmetnuo (Slack11, OpenSUSE10.2, Austrumi, Vector, Ubuntu 6.06 - to name few), kao i minix (malo sam radoznao).
Ono što mi nije uspelo je da instaliram VMTools pod Linux-om (potrebno je iskompajlirati nešto, a ja nisam imao source jezgra koji se koristi u datoj distribuciji - OpenSUSE je inače u pitanju), pa može da bude problematično ako hoćeš da razmenjuješ fajlove između guest i host OS-ova. U nekim slučajevima vmware-mount može da pomogne (zavisi od fajlsistema koje ti Windows podržava).


Sa drugim VM sistemima nemam iskustava (ovde prvenstveno mislim Boschs, koji nikako da isprobam).
M.Silenus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
3D galerija (finalni radovi, komentari) 3dM@niak 3D radovi 1523 24.7.2020 22:29
Konzole vs. PC (sta vam vise odgovara) Ocelot Konzole 497 17.4.2008 12:02
Virtual Scene Party - demoscene okupljanje hr0nic Brbljaonica 0 17.8.2007 14:05
Microsoft pravi portabl konzolu... chris Konzole 4 13.5.2007 20:50
Zasto je slika na monitoru losija nego na TV Bosko Bozinovski Video/TV softver 2 18.1.2006 14:21


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:52.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com