Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Avanturističke igre

Avanturističke igre Point & click, pomoć oko prolaska igre...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.10.2010, 23:05   #1
Emx77
Član
 
Član od: 5.5.2007.
Lokacija: Sarajevo
Poruke: 71
Zahvalnice: 60
Zahvaljeno 29 puta na 15 poruka
Određen forumom Gray Matter

Na Adventure Gamersu izasao detaljan preview Gray Matter-a:

http://www.adventuregamers.com/article/id,1220/p,1
Emx77 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2010, 13:47   #2
getawayblues
Član
 
Član od: 2.3.2008.
Poruke: 370
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 59 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

OK je preview, bas... U sustini, prica, i kompletna produkcija sigurno nece zakazati... Samo je bitno - zagonetke, da budu jake tezine, brojne, i uskladjene sa pricom... I naravno, duzina igre da ne zakaze. I ne sumnjam da cemo imati jednu classy avanturu...
getawayblues je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2010, 15:25   #3
getawayblues
Član
 
Član od: 2.3.2008.
Poruke: 370
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 59 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

BTW, izgleda na njemacka verzija (sa engleskim glasovima!) izlazi ipak krajem oktobra...
getawayblues je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2010, 20:40   #4
getawayblues
Član
 
Član od: 2.3.2008.
Poruke: 370
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 59 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

Opet odlaganje... U Njemackoj 12og novembra, u Italiji, Spaniji i Francuskoj pocetkom decembra... Uhuhuh.
getawayblues je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2010, 21:50   #5
getawayblues
Član
 
Član od: 2.3.2008.
Poruke: 370
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 59 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

I eto, stigao je i prvi review sa adventure-treff... Vrlo informativno i opsirno, sad ne znam bas koliko i mjerodavno, posto je eto to po njima "najbolja avantura od Overclocked"... kao da je taj Overclocked sad neka ultra-mega avantura u zadnjih pad godina I jos cinjenica da je Lost Horizon dobio od istih - 91. Brine to pominjanje laksih zagonetki, toga sam se bojao, ali eto...
getawayblues je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku getawayblues na korisnoj poruci:
dijego_ (10.11.2010)
Stara 10.11.2010, 22:19   #6
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Gray Matter

Pojavila se i verzija za licne racunare. Dzensenova se ne shali - 6GB.
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2010, 1:07   #7
MGarret
Novi član
 
Član od: 23.12.2007.
Poruke: 23
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 8 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

Imam vec obe verzije, sad bas isprobavam xbox verziju mada vidim da se necu jos na tome zadrzati posto je interfejs ocajan i spor.
MGarret je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2010, 1:37   #8
Emx77
Član
 
Član od: 5.5.2007.
Lokacija: Sarajevo
Poruke: 71
Zahvalnice: 60
Zahvaljeno 29 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

Ja sam mislio da ce prvo izaci samo njemacka verzija. Nisam znao da postoji evropska i americka verzija. Ako u EU verziji ima engleski onda ne shvatam zasto US verziju plasiraju tek koncem februara 2011?

Poslednja ispravka: Emx77 (11.11.2010 u 1:54)
Emx77 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2010, 1:45   #9
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Gray Matter

Nemacka bi svakako bila prva zemlja u kojoj bi igra izasla zbog dtp-a. U ovom slucaju se potrefilo da "nemacka" verzija ukljucuje i engleski kao opcioni jezik iako je pakovanje, instalacija i ostalo po defaultu za nemacko trziste. Verovatno nisu odmah izdali i za Britaniju i Ameriku zato sto to zavisi i od inostranih izdavacha.
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2010, 2:11   #10
MGarret
Novi član
 
Član od: 23.12.2007.
Poruke: 23
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 8 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

Evo neki prvi utisak, zanimljivo, ako je Sam okrenuta prema zoni nekog objekta, pomera glavu dok se pomera kursor, lep detalj . Grafika je ok, nije bas cutting edge ali se ne moze reci da je losa, fina je. Igra je 16:9 pa ce i na 1680x1050 rezoluciji imati mali letterbox, moguce je da je ovo uradjeno zbog xbox verzije

Semina animacija je malo krshasta i pomalo je tromo pomeranje ali mi ne smeta uopste onoliko koliko sam mislio da ce mi smetati jer sam to vec ranije video. Ona ne trci odmah na dupli klik vec joj treba da se malo zaleti i onda pocinje da trci. Dok hoda to malo deluje prenaglaseno i bilo bi mnogo lepse da je malo bolje to uradjeno ali ne mari.

Glumica je sasvim dobro odradila glasovnu glumu zasad, ima neke topline i licnosti dok izgovara recenice. Iako nisam igrao igre Jane Jensen cini mi se da je ovde scenario na visem nivou nego u drugim igrama iako je to zasad samo za opis nekih obicnih objekata po kuci i komenatara junakinje.
MGarret je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku MGarret na korisnoj poruci:
dijego_ (11.11.2010), Pjanovic (18.11.2010)
Stara 14.11.2010, 13:35   #11
getawayblues
Član
 
Član od: 2.3.2008.
Poruke: 370
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 59 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

E ovako, par utisaka na pocetku...

Posle 10 minuta se jasno vidi da je ovo Jane Jensen igra. Stil dijaloga, nacin na koji ti likovi sa komentarima otkrivaju male detalje o sebi... Sjajno. Falilo je ovo... Evo, na pola sam prvog chaptera, igra nije ni pocela da se zahuktava, a vec se nagomilalo mnogo detalja bitnih za pricu, vec hiljadu pitanja...

Dizajn. Hm. Hm hm. Ovo je mach sa dvije ostrice. Prvo, sve je vrlo unique, mislim nagledali smo se svih ovih godina raznih creepy zamaka, eto Scratches bi bio neki dobar primjer za uporedbu... Ali opet je unique. To je dobro.
E, sad... Kvaliet grafike je ispod ocekivanog nivoa. Malo je sve zamuceno sto otvara vrata pixel huntingu, ali je radjeno sa mnogo detalja... Problem je sto sve izgleda vrlo staticno. Da je igra izasla nedje 2007e bila bi graficki na nivou visokih standarda, ali ovako... Hm. Opet, ne smeta to, ovo je avantura, bitno je da se osjeti da je sve radjeno vrlo brizno i da se mnogo radilo na sitnim detaljima... Animacija glavne junakinje je ok, malo smeta sto se sporo okrece ka predmetima, ali fino izgleda. Slobodno igru treba igrati na highest detaljima i u najvisoj rezoluciji, nije zahtijevna... Pritiskom na space se dobijaju hotspotovi, ali taj sistem nije bas najsretnije rijesen, treba malo navike... Kao i inventar. Ali sve to nije problem posle 20ak minuta igre.

Zvuk je savrsen, muzika isto... Ma, bice ovo classic. Already hooked.
getawayblues je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2010, 16:36   #12
MGarret
Novi član
 
Član od: 23.12.2007.
Poruke: 23
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 8 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

Stigao sam sinoc do 5 chaptera i moram da napisem i nesto sto me jako nervira u igri. Prica me i dalje drzi i tu je sve na visokom nivou . Stvar koja me je veoma iznervirala a sto je jako primetno u 4 chapteru je da igra ima jako zaguljen event trigger ili nevidljivi check list dogadjaja koje morate obavezno uraditi a koji veoma smara. Znam da se to zove skripting i da je ima u svakoj igri a pogotovu u avanturama medjutim nema sanse da to ne nazovem losim game dizajnom.

Ako recimo na samom pocetku 4-og chaptera ne uradite jednu stvar za koju ni ne znate da treba da se uradi jer vam na prvi pogled nije ni bitna a malo kasnije ne razgovarate sa jednim bitinijim likom koji je tu radi sporednog zadatka imacete slucaj da kasnije ne mozete da uradite neke jako bitne stvari zato sto vam igra to ne dozvoljava jer niste ispunili taj nevidljivi zahtev ranije za koji i ne znate da ste ga propustili a ni da je bio bitan.

To je bilo manje izrazeno i u trecem poglavlju gde sam gle zaprepascenja presao misiju na PC-u, uzeo da odigram isto to na xbox-u i uradio sve bitne stvari kao i na PC-u i stao na 98% progresa misije samo zato sto sam ovog puta zaboravio da odgledam par video logova na kompjuteru Dejvida Stajlsa. Znaci trebalo je da odvoje te naizgled sporedne detalje (zadatke) od glavnih i da jasno navedu sta treba da se uradi ili da to nametnu igracu u vidu ingame cutscene-a ili komentara junaka.

Istina postoji taj "Progress Bar" gde jasno pisu vasi zadaci i procenat izvrsenja kao i obelezavanje lokacija na mapi sa sivom, zlatnom ili srebrnom bojom koji vam pokazuje da li tu treba nesto da se uradi ali to opet nije elegantno resenje u praksi.

Dakle igra je jako pedantna u pogledu izvrsavanja zadataka sto nije nista novo ali je problem sto su dizajneri igre trebali da odvoje neke sporedne zadatke od glavnih i da vam dozvole da zavrsite misiju cak i ako niste uradili sve. Ako se desilo da ja propustim neki bitan event ili info (npr. ne procitas clanak iz novina na samom pocetku cetvrtog poglavlja ) pa to je greska dizajnera a ne moja jer nigde nije pisalo da moram to da uradim.

Diary koji imaju oba glavna lika je beskoristan jer se u njemu samo automatski belezi sve sto se izgovori ili komentarise umesto nekih razmisljanja junaka koji bi mogli da posluze kao hint. Dakle igra nije mnogo teska da bi bio potreban hint sistem ali je on opet potreban zbog loseg skriptinga

Poslednja ispravka: MGarret (14.11.2010 u 18:25)
MGarret je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2010, 14:52   #13
Emx77
Član
 
Član od: 5.5.2007.
Lokacija: Sarajevo
Poruke: 71
Zahvalnice: 60
Zahvaljeno 29 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

Citat:
MGarret kaže: Pregled poruke
...igra ima jako zaguljen event trigger ili nevidljivi check list dogadjaja koje morate obavezno uraditi a koji veoma smara.
Moram se sloziti sa ovim. Meni se desilo da sam zapeo na samom pocetku jer nisam procitao sta pise na tabli kod ulaznih vrata. A tabla je velicine zrna i lako ju je previdjeti.
Emx77 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2010, 0:40   #14
iss division
Član
 
Član od: 1.11.2010.
Poruke: 60
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Gray Matter

Meni se za sada igrica svidja.Sam se sporo krece i to mi ide na zivce,ali mnogo mi se svidja muzika i vizuelno je sve dobro odradjeno.Vise volim igre gde su glavni likovi zenski-tu je kriva moja prva odigrana avantura koja me je zauvek navukla na ovaj zanr (Pjanovic ce znati koja )!
iss division je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2010, 19:36   #15
reb0rn
Član
 
Član od: 30.1.2007.
Poruke: 135
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 31 puta na 22 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

Igra je Ok ali ceo kraj igre je neverovatno zbrzan... ocekivao sam vise... od ovog pate vecina igara danasnice al me je ovo u jednoj avanturi bas razocaralo..
Koliko sam skontao po kraju definitivno rade nastavak igre... jer u igri nije dovrseno dosta toga a i na kraju ide animacija koja to potvrdjuje
reb0rn je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2010, 23:05   #16
NastyB
Banned
 
Član od: 20.8.2007.
Lokacija: South Park
Poruke: 2.627
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 902 puta na 538 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

Citat:
Emx77 kaže: Pregled poruke
Moram se sloziti sa ovim. Meni se desilo da sam zapeo na samom pocetku jer nisam procitao sta pise na tabli kod ulaznih vrata. A tabla je velicine zrna i lako ju je previdjeti.
Ja sam tu zaglavljen, vrtim se već dva dana, ali se ništa ne dešava. Pročitao sam tu tablu, a Ana (jel` se tako tove?) je samo prokomentarisala nešto. Pročitao sam negde da se neka služavka pojavljuje na stepenicama, ali ona je u nekoj kuhinmji u koju ova neće da uđe...
Deluje mi zanimljivo, ali ako je ovo bag...
NastyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2010, 1:24   #17
Emx77
Član
 
Član od: 5.5.2007.
Lokacija: Sarajevo
Poruke: 71
Zahvalnice: 60
Zahvaljeno 29 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

Citat:
NastyB kaže: Pregled poruke
Ja sam tu zaglavljen, vrtim se već dva dana, ali se ništa ne dešava. Pročitao sam tu tablu, a Ana (jel` se tako tove?) je samo prokomentarisala nešto. Pročitao sam negde da se neka služavka pojavljuje na stepenicama, ali ona je u nekoj kuhinmji u koju ova neće da uđe...
Deluje mi zanimljivo, ali ako je ovo bag...
Sumnjam da je bag, vjerovatno nisi odradio sve sto treba pa se nije aktivirao event trigger. Djevojka se zove Samantha (Sam) Everett.
Emx77 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2010, 8:58   #18
NastyB
Banned
 
Član od: 20.8.2007.
Lokacija: South Park
Poruke: 2.627
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 902 puta na 538 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

Stavio sam zeca u kafez (što reče onaj stari Šojić), na`ranio, napojio, pokupio sve iz torbe i osim razgledanja kuće, okoline i stvari u istoj, ne daje mi da uradim bilo šta sa bilo čim. Jednostavno, šta god gde stavim, sve što mi pokazuje je oko, a u sobu u kojoj se čuju glasovi ne ulazi. Bar dva sata sam ovih par dana proveo lutajući bez ikakvog vidljivog smisla i rešenja. Gde god se kamera "zumira" u nešto isprobam sve ono što imam u inventaru i, naravno, naslušam se istog komentara, jer mi osim okastog kursora ništa drugo ne pokazuje.
Nisam neki početnik u avanturama, ali nešto ovako besmisleno odavno nisam video. Mislim na to da na samom početku zagule i ogade igru...ili je u pitanju nekakav bag.
NastyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2010, 11:50   #19
Emx77
Član
 
Član od: 5.5.2007.
Lokacija: Sarajevo
Poruke: 71
Zahvalnice: 60
Zahvaljeno 29 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

Evo sta sam ja uradio (u zagradama je progres za taj task - taster "P"):

Spoiler za Aktiviranje eventa sa sluzavkom:

1. Nahranio i napojio zeca, pokupio sve predmete iz torbe (10/63 - 15%)
2. Pogledao veliki portret na stepenistu (13/63 - 20%)
3. Pogledao omotnicu sa instrukcijama za novog asistenta (15/63 - 23%)
4. Pogledao slike pacijenata u prijemnoj ordinaciji (17/63 - 26%)
5. Pogledao diplome i sliku sa parom u prijemnoj ordinaciji (19/63 - 30%)
6. Pogledao tablu sa natpisom kraj ulaza u kucu (22/63 - 34%)

Nakon ponovnog ulaska u foaje aktivira se event sa sluzavkom i daljom konverzacijom. Eto pogledaj spisak pa vidi jesi li sve od ovog uradio i dokle ti je dosao progress bar.

Poslednja ispravka: Emx77 (18.11.2010 u 12:15)
Emx77 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Emx77 na korisnoj poruci:
Zuti Bar (6.2.2011)
Stara 18.11.2010, 19:40   #20
NastyB
Banned
 
Član od: 20.8.2007.
Lokacija: South Park
Poruke: 2.627
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 902 puta na 538 poruka
Određen forumom Re: Gray Matter

Citat:
Emx77 kaže: Pregled poruke
Evo sta sam ja uradio (u zagradama je progres za taj task - taster "P"):

Spoiler za Aktiviranje eventa sa sluzavkom:

1. Nahranio i napojio zeca, pokupio sve predmete iz torbe (10/63 - 15%)
2. Pogledao veliki portret na stepenistu (13/63 - 20%)
3. Pogledao omotnicu sa instrukcijama za novog asistenta (15/63 - 23%)
4. Pogledao slike pacijenata u prijemnoj ordinaciji (17/63 - 26%)
5. Pogledao diplome i sliku sa parom u prijemnoj ordinaciji (19/63 - 30%)
6. Pogledao tablu sa natpisom kraj ulaza u kucu (22/63 - 34%)

Nakon ponovnog ulaska u foaje aktivira se event sa sluzavkom i daljom konverzacijom. Eto pogledaj spisak pa vidi jesi li sve od ovog uradio i dokle ti je dosao progress bar.
Sve, najmanje po 10x. I ništa se ne dešava. Možda ne tim redosledom, ali sve sam obišao po 10x i ništa. Baš sam počeo novu igru, uradio ovo što si napisao i, opet, služavke ni od korova...
NastyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
No matter what guarantee jake ŠDK - Prenosni računari 9 4.7.2012 14:24
Toshiba no matter what Megatron_SR Prenosni računari 12 4.7.2012 14:22
No matter what ( it's your responsibility :) ) zeuk Prenosni računari 24 12.9.2010 15:33
Gray Matter demo dijego_ Avanturističke igre 6 13.4.2010 18:50


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com