Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.12.2009, 14:52   #61
nikolam
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 444
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 69 puta na 60 poruka
Post Re: OpenSolaris

Citat:
analayzer kaže: Pregled poruke
Ja sam probao taj opensolaris i neradi mržna kartica koja glupost od suna da nema marvelove drivere za mrežnu već koristi windows da a bi našao driver za mrežnu iako ostali linuxi ispravno detektuju marvela.
Hej, ne mora da znači da može da se distribuira sve uz sistem. Glupo je poređenje sa drugim sitemima ali nigde nema da jedan sistem podržava sve moguće uređaje
Pre postavljanja pogledajte HCL pa se informišite. A postoji i pretrživanje a i mrežne kartice sada koštaju 200 dinara, valjda.
Ovde se pominju neke Marvel kartice, pre svega gigabitne [1][2][3]
Koliko ja znam, najbolje su podržane Intel i "brooktree" kartice.
I najčešće je najvažnije da su dobro podržane one 10 Gigabitne.. znate zašto.
nikolam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2009, 15:11   #62
kosmo
Član
 
Član od: 3.7.2006.
Poruke: 78
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 17 puta na 15 poruka
Thumbs down Re: OpenSolaris

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Ostali linuxi možda i podržavaju Marvell-a, ali OpenSolaris nije linux... Čudi me da vam to niko nije rekao...
Nije linux, a nije ni GNU. Nemo' posle i to da vam niko nije rekao.

Eh Gorane, i linux se upoređuje sa windowsom i to traje godinama sve do današnjih dana, a retko ko izađe da kaže kako to i ne bi trebalo porediti.

Ja sam pokušao i bio obrisan, a kao nagradu još vidim da je ovo sunašce uvršteno u neke kvazi slobodne OSove.

Ovo će biti moj poslednji post, ako se zaglupljivanje posetilaca foruma ovako nastavi.
kosmo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2009, 22:28   #63
nikolam
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 444
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 69 puta na 60 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Citat:
kosmo kaže: Pregled poruke
Nije linux, a nije ni GNU. Nemo' posle i to da vam niko nije rekao.
Definitvno nije Linuks. Ali u Sanovom Opensoalrisu postoji gomila gnu programa i alata (Gnom pa na dalje). I slažem se da bi definitivno pogrešno bilo dodati GNU u ime Sanovog Opensolarisa.
Međutim!
"Nexenta" prevodi u izvršni oblik SunoS jezgro koristeći GCC i na to "natovaruje" kompletno GNU okruženje, koje je došlo sa Debian i Ubuntu (8.04) (deb paketi, sistem). Tako da se Nexenta i derivati može sa pravom nazvati GNU/Opensolaris. To isto važi za StormOS sa Xfce okruženjem, koji je izdanje Neksente za radne stanice. Znači sve GNU sem jezgra npr.

Ovaj disk koji je deljen dakle je Juniks i iako ima GNU alata, nije mu to osnova. Ali treba primetiti da ima i drugih vrsta Opensolaris zasnovanih sistema..

Citat:
još vidim da je ovo sunašce uvršteno u neke kvazi slobodne OSove.
Pa naravno da je slobodno, nema ništa "kvazi" šta s` ti mislio? CDDL je slobodna licenca, potvrđena od strane FSF (Stalmana) kao i OSI al` to je manje bitno od FSF. Nema mešanja koda sa GPL al to i nije toliko bitno. I Linuks i Opensolaris imaju snažan razvojni zamah.
nikolam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2009, 1:44   #64
nikolam
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 444
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 69 puta na 60 poruka
Post Re: OpenSolaris

Preneo sam ovde poruku od `Mickie`jer ima veze sa Opensolarisom.
Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
@nikolam
Pa dobro, ni Sun nije onoliko otvoren kao sto izgleda. OpenSolaris nebi radio kad bi mu se izvadile sve non-free komponente. Lista takvih komponenti je poduza. Manja stvar je sto Sun obecava da sve te komponente, ili otvori u buducnosti, ili zameni necim novim i otvorenim. Razlog zasto su zatvorene je to sto to i nije vlasnistvo Sun-a. Ali nekako mi ne Sunova obecanja sad ne vaze jer Leri Elison sve to moze da pogazi - jer on i nije taj koji je to obecao.
Ne zaboravimo da je San pokupovao u glavnom sve firme koje su držale prava nad delovima koda u Solarisu, da bi kod otvorio u Opensolarisu i pritom potrošio silne pare i kasnije ulažući opet mnogo para u razvoj. Ako to nije značajan industrijski zaokret ka Otvorenom kodu i slobodnim programima, onda ne znam šta jeste

Glavni problem sa otvaranjem delova koda koji je ostao još neotvoren jeste nedostatak ljudstva a inače, "to radi".
Saznao sam da je ukupna veličina svih delova za koje je kod nedostupan, oko 10MB u izvršnom obliku. Glavna stvar koja će teško da se otvori je deo koji se bavi šifrovanjem a i unutar toga postoji jedan deo licenciran od valjda Američke vlade koji i neće u tom obliku da bude otvaran.

Ostali delovi su u glavnom oni koji podržavaju zaostali CDE koji se apsolutno neće razvijati dalje, tako da mu nema prelaska van Solaris 10 u novije izdanje, tuđi alati za jezike, vlasnička podrška računarskim delovima i slične stvari.
I ne bih rekao da ni jedna stvar na tom spisku nije toliko suštinski važna da ugrozi slobodu platforme. Kao što si i pročitao, cilj je to zameniti otvorenim kodom Do Kraja, skroz. To je upravo završetak procesa započet 2004 sa otvaranjem koda, od trenutka kada je sve bilo zatvoreno da danas kada je sve otvoreno sem par mrvica koje će da se počiste.

Ako se tu vidi nešto što treba ponovo napisati i otvoriti, za to upravo treba još ljudi, koji se bave razvojem. Druga stvar je doprinos podršci za delove računara (hardware) i na kraju postoji velika potreba za ljudima koji prebacuju programe na novu platformu u IPS sistem paketa.

Zato se i radi podela diskova. Da podstakne ljude koji razvijaju, da razvijaju svoja rešenja i programe na jednoj odličnoj razvojnoj platformi kakav je Opensolaris. (I uopšte promocija slobodnih platformi kao ideje). Moje je mišljenje da su onda takav kod i projekti lako prenosivi na druge platforme tj da se u stvari za više platformi i može i treba razvijati.

Poslednja ispravka: nikolam (10.12.2009 u 1:55)
nikolam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2009, 19:12   #65
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: OpenSolaris

Citat:
Half-Life boy kaže: Pregled poruke
Napravicu ja tutorial, radim za predmet operativni sistemi prezentaciju Solarisa.
I šta bi za tutorijal? Želim da isprobam OpenSolaris ali neću da instaliram bez tutorijala.
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2009, 19:33   #66
Half-Life boy
Veteran
 
Član od: 18.10.2007.
Lokacija: Xen
Poruke: 1.071
Zahvalnice: 118
Zahvaljeno 149 puta na 117 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Napravio sam tutorial, ima 21 sliku, okacicu samo jos malo da se konsultujem.

Dakle, kad ukucam jack na console login kad treba sifra da se ukuca nista ne moze da se upise i onda samo prijavi gresku i sitem ne moze da se digne tako da sam ulazio na Live cd bez kucanja na onom console loginu i onda sve radi.
Half-Life boy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2009, 22:47   #67
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: OpenSolaris

Nadam se da nije komplikovano.

Jel može da se instalira na drugu particiju, pa da imam i Windows 7 i OpenSolaris zajedno?
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2009, 23:08   #68
Half-Life boy
Veteran
 
Član od: 18.10.2007.
Lokacija: Xen
Poruke: 1.071
Zahvalnice: 118
Zahvaljeno 149 puta na 117 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Nisam probao, verovatno moze al ce biti svi podaci izbrisani sate particije kao i u slucaju instaliranja drugog Windowsa.
Half-Life boy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2009, 23:37   #69
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Ja nisam oduševljen. Možda sam očekivao previše, šta znam.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2009, 19:13   #70
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: OpenSolaris

@holodoc

Jel možeš ti da napišeš tutorijal za instalaciju OpenSolaris-a?
Načekaću se dok stigne ovaj tutorijal, a želeo bi odma' da isprobam taj OS.
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2009, 21:48   #71
nikolam
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 444
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 69 puta na 60 poruka
Smile Re: OpenSolaris

Citat:
miša topola kaže: Pregled poruke
tutorijal za instalaciju OpenSolaris-a?
Pa kakvo ti uputstvo u stvari treba? (Šta je "tutorial" ako ne uputstvo)

Ima ovde zvanična knjižica u PDF na engleskom ili drugim jezicima i Html obliku koja prati 2009.06 izdanje.

Dalje, možeš da se pretplatiš na dopisno društvo (dopisnu listu slanja)
domaće zajednice, učlaniš se i pitaš šta god te zanima i slično.

Kada bude to uputstvo prevedeno na srpski, biće objavljeno upravo na dopisnom društvu. U međuvremenu pogledaj i ostale Izvore:
http://www.opensolaris.com/get/index.jsp
www.opensolaris.org
http://www.opensolaris.com/
nikolam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2009, 20:33   #72
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Isprobao malopre LiveCD. Dolazi s nvidia vlasničkim drajverima pa je grafika proradila odmah. Drajver za zvučnu je podigao takođe ali mixer kontrole su siromašne. Mreža... ćorak. Video sam da postoje "third party" drajveri za mrežnu ali ne znam da li mogu i kako na živom sistemu da ih podignem. S obzirom da mreža ne radi ne mogu ni da ih skinem. U startu je mnogo memorije progutao, skoro 700MB. Malo šta sam mogao da uradim u njemu.

Poslednja ispravka: bvitnik (15.12.2009 u 0:37)
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2009, 15:20   #73
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Isprobao malopre LiveCD. Dolazi s nvidia vlasničkim drajverima pa je grafika proradila odmah. Drajver za zvučnu je podigao takođe ali mixer kontrole su siromašne. Mreža... ćorak. Video sam da postoje "third party" drajveri za mrežnu ali ne znam da li mogu i kako na živom sistemu da ih podignem. S obzirom da mreža ne radi ne mogu ni da ih skinem. U startu je mnogo memorije progutao, skoro 700MB. Malo šta sam mogao da uradim u njemu.
Treba da podesis ZFS ARC, imas ovde link kako:
http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...2&postcount=58

Za drajvere... skines iz Linux-a pa na FA(R)T32 flesku, pa u Solaris, pa instaliras. Nisam probao na liveCD da li moze.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2009, 20:04   #74
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Ako ne mogu da namestim na živom sistemu, onda nije vredno truda jer nemam vremena, niti imam gde, da instaliram OpenSolaris. Hteo sam na živom sistemu da uradim samo par benchmark-a - da uporedim 2D grafičke performanse i opšti odziv sistema u odnosu na Linux.
Elem, primetio sam da su 2D performanse na Linux-u primetno lošije nego na Windows-u. To se najlakše može primetiti kada se radi resize prozora, uz uključenu opciju za prikaz sadržaja prozora u toku resize-a, ili pri scroll-ovanju sadržaja u browser-u i uključenom opcijom za smoothscroll. Sa vlasničkim drajverima i isključenim kompozitorom prozora, sporo iscrtavanje sadržaja prozora, čak i dekoracije prozora, je itekako primetno. Sa uključenim kompozitorom, stvar je još gora. Hteo sam da utvrdim odakle potiču lošije performanse u odnosu na Windows. Ako bi na OpenSolaris-u sve išlo mnogo brže i glatkije, onda bi Linux kernel mogao da bude najveći krivac. S obzirom da na OpenSolarisu nisam konstatovao ništa bolje performanse, onda je problem verovatno negde drugde. Da li je Xorg u pitanju, GTK odnosno QT widget toolkit i ne postojanje 2D akceleracije pri iscrtavanju grafičkih kontrola, neoptimizovan drajver ili nešto deseto je ono što pokušavam da utvrdim.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2009, 20:23   #75
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

A taj smoothscroll je najveca glupost,kako samo to umara oci,to je neverovatno.Kod mene radi solidno ali ga obavezno iskljucim,jer nemogu da gledam u to.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2009, 20:35   #76
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Na Firefox-u da, radi mrljavo bilo koji sistem da je u pitanju ali u Operi je fenomenalan. Tako fino, glatko i brzo scroll-uje da je milina koristiti. Inače na LCD-u verovatno ružno izgleda ali ja imam CRT pa je slika fina i oštra i kad se pomera.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2009, 20:47   #77
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

A ja se bas pitao sta cu sa mojim starim CRT monitorom,sad cu ga sigurno zadrzati,jer znam da i od njega ima neke koristi
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2009, 20:48   #78
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Da li je Xorg u pitanju, GTK odnosno QT widget toolkit i ne postojanje 2D akceleracije pri iscrtavanju grafičkih kontrola, neoptimizovan drajver ili nešto deseto je ono što pokušavam da utvrdim.
Vista sa isključenim Aerom ima isti problem, u tom režimu nit koristi dupli bafering niti bilo kakvu 2D akceleraciju...
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2009, 21:46   #79
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: OpenSolaris

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Eh, kad imam matoru mašinu pa mi se ne isplati instalacija Viste ili 7-mice zbog nedostatka drajvera a u svakom slučaju bih samo koji benchmark uradio i ništa drugo.
Pre nego odustaneš od "sedmice" obavezno baci pogled na moje dve poruke

http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...&postcount=427
http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...&postcount=430

Posebno obrati pažnju na deo o test mašini koja je korišćena
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.12.2009, 16:30   #80
nikolam
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 444
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 69 puta na 60 poruka
Post Re: OpenSolaris

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Na Firefox-u da, radi mrljavo bilo koji sistem da je u pitanju ali u Operi je fenomenalan. Tako fino, glatko i brzo scroll-uje da je milina koristiti. Inače na LCD-u verovatno ružno izgleda ali ja imam CRT pa je slika fina i oštra i kad se pomera.
Jesi li probao Operu pod Opensolaris pa si uporedio . Jer po ovome vidim da je primedba vezana za Fajerfoks na svim platformama. Ja lično mislim da najviše ima veze sa podrškom za grafiku kao i sa tim koji je grafički čip u upotrebi u računaru.

Takođe, Opensolaris nije Linuks, i da, svaka ozbiljna provera kako radi treba da krene od postavljanja sistem ana računar.
Može se koristiti čisto reda radi sa živog diska malo ali to ne odražava pravo stanje razvoja
jer ,prllično stabilno, razvojno izdanje, dolazi raspoloživo svakih 15 dana pa se u odnosu na to može pratiti dokle je stiglo.
2009.06 (zj snv_111b) je samo testiran "presek" razvoja na koji može da se pruži podrška i slično.

Tako da pravo isprobavanje može da ide tim redosledom>postavljanje na tvrdi disk> unapređivanje na najnnovije razvojno izdanje. A pošto je u pitanju ZFS na disku, postoji neograničeni broj podizućih okolina (Boot Environmens) koje lepo rade uporedo sa istog diska i ne smetaju jedni drugima, pa su zato idealni za isprobavanje novih stvari.

Poslednja ispravka: nikolam (16.12.2009 u 16:40)
nikolam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
opensolaris, solaris, sun, unix


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Razmena distribucija urke Slobodni softver 9 26.6.2010 1:08
OpenSolaris u Srbiji - besplatna letnja škola OpenSolarisa :) nikolam Dešavanja i događaji 7 8.9.2009 11:27
OpenSolaris u Srbiji :) nikolam Slobodni softver 9 24.7.2009 0:10
OpenSolaris 2008.5 RidiK Operativni sistemi 9 6.5.2008 22:45
OpenSolaris Starter Kit! (2.DVD) FREE laikexpert Slobodni softver 4 10.3.2007 11:28


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:47.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com