Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Tableti i e-readeri

Tableti i e-readeri Tablet računari i e-readeri

Pregled rezultata glasanja: Koji uređaj koristite za čitanje e-knjiga?
Amazon Kindle 2,3,4 28 16,09%
Amazon Kindle DX 3 1,72%
Amazon Kindle Paperwhite 21 12,07%
Amazon Kindle Touch 9 5,17%
Barns & Nooble Nook 8 4,60%
Kobo 2 1,15%
Prestigio PERXXXX 4 2,30%
Sony PRS-5XX-6XX 2 1,15%
Sony PRS-T1/T2 4 2,30%
Tablet (Ipad, Nexus i ostali LCD tableti) 47 27,01%
PC 45 25,86%
Ne čitam knjige u elektronskom formatu 20 11,49%
Glasanje sa više mogućnosti izbora. Glasova: 174. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.3.2011, 9:54   #261
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Konvertovanje ti je onda jedina opcija. Proces je relativno brz, pa ukoliko su normalni dokumenti a ne bas lose skenirane strane uglavnom sve prolazi bezbolno.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2011, 11:55   #262
nikola145
Novi član
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 29
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Da li će konvertovani pdf i dalje imati funkcionalnost, linkovi, pretraga, rečnik itd.
U novom SK broju Kuzma nahvalio sonija ali još nisam ubedjen da vredi razlike 70 dolara. Možda će izaći još neki os kao što se pojavio ovaj kineski?
nikola145 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2011, 12:28   #263
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Linkovi ne ali ostalo naravno radi. Cak stavise, u PDF-u ti recnik nece raditi jer ga Kindle posmatra kao sliku a ne kao tekst.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2011, 12:30   #264
Zmajodkaraburme
Član
 
Član od: 3.2.2011.
Poruke: 244
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 61 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
nikola145 kaže: Pregled poruke
Da li će konvertovani pdf i dalje imati funkcionalnost, linkovi, pretraga, rečnik itd.
U novom SK broju Kuzma nahvalio sonija ali još nisam ubedjen da vredi razlike 70 dolara. Možda će izaći još neki os kao što se pojavio ovaj kineski?
Spusti calibru poigraj se konvertovanjem pa ces tako najbolje videti da li ti iskonvertovani dokumenti odgovaraju ili ne. Mislim da ti je to najbolja opcija.
Zmajodkaraburme je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2011, 13:05   #265
nikola145
Novi član
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 29
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Upravo probao calibru na jednom prosečnom pdf-u, uputstvo za tplink ruter.
Linkovi u tekstu idu gde oni hoće, grafika je ispremeštana, tekst u grafici pedeset posto čitljiv, sitna grafika (pointeri) koji čine tekst preglednijim ne postoje. To mi je potpuno neupotrebljivo. Zamisli prateći tekst ispod pogrešne slike, i posle neko da te ubedi da to nije tako kako si ti pročito..:-)
A bio sam se poradovao da je ovaj naviše zapostavljen gedžet najzad dostupan i dobar.
Definitivno dižem ruke dok nešto veličine kindl dx i funkcionalnosti sonija 650 ne bude palo ispod 200 dolara. Do tada je štampanje ipak jeftinije :-(
nikola145 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2011, 12:53   #266
rajto
Član
 
Član od: 29.10.2010.
Poruke: 54
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 7 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Evo opet da pohvalim malo Duokan, opcija trimovanja je odlicna!

@nikola145

Konvertovanje pdf-a sa slikama se cesto zavrsi kao sto si opisao, ispremestana grafika i nepregledan tekst, zato sam takve pdf-ove i prestao da konvertujem.

Zato trimovanjem dobijam sasvim pregladan tekst, slike ostaju tu gde su i naravno nakon jedne stranice se trimuju i sve ostale, tako da ceo proces ide brzo.

Primer kako izgleda .djvu (efekat sa pdf-om je isti) stranica pre (sa belim okvirom koji cini slova i slike jako sitnom, premalom za normalno citanje) i posle trimovanja:
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	20110315001058.jpg
Viđeno:	92 puta
Veličina:	69,3 KB
ID:	39081   Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	20110315001816.jpg
Viđeno:	99 puta
Veličina:	97,0 KB
ID:	39082  
rajto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2011, 1:13   #267
kasijus
Novi član
 
Član od: 4.5.2009.
Poruke: 24
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Pozdrav,

citao sam skoro celu temu, i dobio sam potvrdu za ono sto sam trazio, a to je da je Kindle uredjaj koji mi je potreban.

E sad, moze li neko da mi objasni kako se konkretno razlike izmedju obicnog Kindle-a, Kindle 3G i Kindle DX odrazavaju u praksi ? Koje su tacno prednosti 3G mreze, ili, da li DX samo ima veci ekran, ili jos nesto vise ? Ili jednostavno, sta biste mi preporucili ? Cena nije problem...Imam nekih 140$ "zaliha" na gift card balansu...Za ostalo cu da se snadjem

Samo mi je problem da se odlucim, jer, jednom kupujem ovaj uredjaj, i ne zelim da kupim najobicniji Kindle, ako ostali imaju znacajne prednosti, ili obrnuto, ne zelim da kupujem ove skuplje, ako nisu bitno bolji od regularnog.
kasijus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2011, 7:23   #268
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Prednost 3G modela je besplatan pristup Wikipediji i eventualna mogucnost kupovine knjiga sa Amazona direktno sa uredjaja bez koriscenja racunara. DX je samo veci nema nikakvih dodatnih funkcija. Ako imas novca, i nameravas da knjige citas od kuce, slobodno idi na DX verziju, veci ekran znaci dosta. Ukoliko ces citati "narodne verzije" knjiga i kupovina sa Amazona ti nije vazna, bolje skupljaj pare za Sony PRS-650 ili PRS-950, tehnicki su bolji uredjaji.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
kasijus (25.3.2011)
Stara 25.3.2011, 8:21   #269
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

@kasijus - Kažeš da si pročitao celu temu, pa si verovatno pročitao i moje utiske o Kindlu. Zato neću ponovo da detaljišem, nego samo da dodam još par sitnica. Imam običan Kindle treće generacije, dakle wi-fi model. Bežični pristup sam uključio možda ukupno svega 4-5 puta za pola godine. Jednostavno mi nije ptreban, sve transfere knjiga obavljam preko PC-ja. Mislio sam da ću možda da Kindle koristim za čitanje jutarnjih vesti iz kreveta (jer ima ugrađen prilično funkcionalan browser), ali ni to mi nije bilo potrebno. Dakle, wi-fi retko koristim, a tek za 3G ne mogu ni da zamislim situaciju kad bi mi realno zatrebao. Zato moj (potpuno subjektivni) stav glasi da nema razloga kupovati 3G model umesto wi-fi.

A što se tiče DX-a, to bih voleo da imam. Nikada ga nisam video uživo, ali verujem da je sjajno iskustvo čitanja knjiga na velikom ekranu (pogotovo PDF-ova sa ilustracijama, tabelama i sl.), a nije zanemarljiva ni udobrnost kod čitanja stripova. Pročitao sam nekoliko stripova standardnog Bonellijevog formata na svom Kindlu sa ekranom od 6" i mogu da se čitaju, ali je ipak sve umanjeno. Prednost malog Kindla nad DX-om ostaje baš to - njegova kompaktnost i mogućnost da ga staviš u bilo koju torbicu, ranac, čak i veći džep.

Toliko o tome. Sve drugo sam već rekao ranije. Kindle je fanstastičan uređaj i nećeš da pogrešiš koji god da kupiš.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku star-duster na korisnoj poruci:
kasijus (25.3.2011)
Stara 25.3.2011, 14:43   #270
kasijus
Novi član
 
Član od: 4.5.2009.
Poruke: 24
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Starduster, jesam citao tvoje postove, tvoje najvise, i prilicno sam se uverio da je Kindle dobar uredjaj.

@Mario Pavicevic

Sad si me malo zbunio. "Narodne verzije knjiga" ? Nisam siguran sta se tacno podrazumeva pod tim ? Interesuju me knjige prvenstveno na engleskom jeziku, zato sto je mnogo veci izbor knjiga, a i voleo bih malo da razvijem govor na engleskom, uz to me ne interesuju samo klasicni romani, vec i biografije, strucna tematika, itd, tako da mi se Amazonova prodavnica ucinila sasvim pogodnom. Plus za Amazon je i to sto imaju taj Mturk servis, preko kojeg ja prilicno dobro zaradjujem.

A sto se tice Sony-jevih uredjaja, jesam stekao utisak da su malo tehnicki bolji, ali koliko sam razumeo citajuci o njima u SK (aktuelni broj, cini mi se), nisu dostupni u Srbiji, ili sta vec ? I kakva je onda situacija sa nabavkom/kupovinom knjiga za te uredjaje ? Koliko sam razumeo ne moze sa Amazona, koji jos servisi postoje za legalnu nabavku knjiga, odnosno download ??

edit: Hehe, evo sad citam ponovo clanak o PRS-650 i tek sad primecujem da u potpisu ovog dodatka "...jos jedno misljenje" stoji - Mario Pavicevic.

Ti onda sigurno mozes da mi kazes kako da dodjem do ovog uredjaja (u slucaju da se ipak odlucim za njega) ?

Poslednja ispravka: kasijus (25.3.2011 u 15:04)
kasijus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2011, 15:01   #271
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Pa... izraz "narodne verzije" je često upotrebljavan eufemizam na našim forumima, a koji se odnosi na (kašljuc, kašljuc) ne sasvim legalno nabavljen digitalni sadržaj (igre, filmove, muziku, pa i knjige). Nadam se da smo se razumeli

Naravno da ovde niko od nas ne promoviše pirateriju, ali samo ukazujemo na poznatu činjenicu da na internetu ima i takvog sadržaja. Svi znaju da se masovno piratiše muzika, filmovi, igre, ali eto ima i mnogo knjiga. Sve što se pojavi u digitalnom obliku kod Amazona, odmah se pojavi i kod Riđobradog. Mnoge knjige se pojave i ranije kod pirata jer se skeniraju štampana izdanja i postavljaju pre legalnih ebook izdanja.

Ne znam baš kako funkcionišu ostali legalni servisi za download knjiga. Kupovao sam samo na Amazonu. Barnes&Noble prodaju elektronske knjige za svoj Nook, a i Sony ima neki sličan servis. Postoje i brojne neazavisne online knjižare za elektronske knjige.
Inače, klasike kojima je istekao copyright možeš potpuno legalno da skineš sa sajta www.gutenberg.org
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2011, 15:12   #272
kasijus
Novi član
 
Član od: 4.5.2009.
Poruke: 24
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Ahaaaaa, narodne verzije

Pa dobro, nije mi problem da knjige nabavljam legalno, u stvari to mi je nekako privlacnije, da ne kazem, sigurnije. A kakva je situacija sa domacim izdanjima, mogu li ona da se nadju legalno ?
kasijus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2011, 15:42   #273
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Koliko znam, nijedan domaći izdavač nije nikada izdao nijednu elektronsku knjigu. Dakle, legalno ne možeš da kupiš domaća izdanja, bar ne ona savremena.
Klasike naše književnosti možeš naći npr. na ovim adresama:

http://scc.digital.nb.rs/
http://www.ask.rs/
http://www.rastko.rs/knjizevnost/index_c.html

Ali nisu u formatu pogodnom za čitanje na ebook čitačima.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku star-duster na korisnoj poruci:
kasijus (25.3.2011)
Stara 25.3.2011, 15:45   #274
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Sony ne mozes da nabavis kod nas, po recima prodavacice iz Sony-jevog predstavnistva u Beogradu, nemaju atest za prodaju njihovih citaca ovde. Po drugim izvorima, nismo dovoljno zanimljivo trziste zbog velike kolicine piratizovanog sadrzaja. Ista situacija je i u Madjarskoj, tako da Sony-a ne mozes lako nabaviti nigde u okolini.
Sony ima svoju alternativu zvanu Sony Reader Store ali po broju naslova kaska daleko iza.
Kao sto sam pomenuo, ako kupujes knjige legalno, Kindle jeste najbolji izbor. I tu treba imati u vidu da neke knjige koje vidis na americkom Amazonu nisu dostupne u evropi zbog regionalnih ogranicenja.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2011, 18:43   #275
kasijus
Novi član
 
Član od: 4.5.2009.
Poruke: 24
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Ok, znam da ne moze da se nabavi kod nas, ali kako onda da nabavim ovo, jer, rekao si, citiram: "Ukoliko ces citati "narodne verzije" knjiga i kupovina sa Amazona ti nije vazna, bolje skupljaj pare za Sony PRS-650 ili PRS-950, tehnicki su bolji uredjaji."

Sta mi vredi da skupljam pare, ako ne mogu ovde da ga kupim ? Ne mislis valjda da idem u Nemacku za e-reader ?
kasijus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2011, 7:12   #276
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Pa uglavnom se uvek nadje neki rodjak/poznanik koji nekim poslom ide negde do evrope pa ti ga moze doneti
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2011, 10:24   #277
n00dle
Član
 
Član od: 13.5.2008.
Poruke: 38
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 23 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Mario Pavićević kaže: Pregled poruke
Prednost 3G modela je... eventualna mogucnost kupovine knjiga sa Amazona direktno sa uredjaja bez koriscenja racunara...
Hteo bih samo da skrenem paznju da 3G nije potreban da bi kupovao knjige direktno preko Kindlea, za to je dovoljan i wifi. Kupio sam par knjiga preko kucnog wirelessa bez paljenja racunara. 3G sluzi da imas pristup netu bilo gde, a to je kod uredjaja kao sto je Kindle nebitno vecini korisnika.

A sto se DX-a tice, ako bi njega uzimao pazi da uzmes crni. Izgleda da bela verzija ima ekran druge generacije, a da samo graphite verzija ima ovaj novi Ink Pearl ekran kao kod malog Kindlea. (sad gledam, i cene im se razlikuju)
n00dle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.3.2011, 11:13   #278
Zmajodkaraburme
Član
 
Član od: 3.2.2011.
Poruke: 244
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 61 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
kasijus kaže: Pregled poruke
Pozdrav,

citao sam skoro celu temu, i dobio sam potvrdu za ono sto sam trazio, a to je da je Kindle uredjaj koji mi je potreban.

E sad, moze li neko da mi objasni kako se konkretno razlike izmedju obicnog Kindle-a, Kindle 3G i Kindle DX odrazavaju u praksi ? Koje su tacno prednosti 3G mreze, ili, da li DX samo ima veci ekran, ili jos nesto vise ? Ili jednostavno, sta biste mi preporucili ? Cena nije problem...Imam nekih 140$ "zaliha" na gift card balansu...Za ostalo cu da se snadjem

Samo mi je problem da se odlucim, jer, jednom kupujem ovaj uredjaj, i ne zelim da kupim najobicniji Kindle, ako ostali imaju znacajne prednosti, ili obrnuto, ne zelim da kupujem ove skuplje, ako nisu bitno bolji od regularnog.
I ja sam svoj kindle kupio parama sa mturka. Nasladje je tako Inace posto svoje tesko zaradjene dolare sa amazon gift accounta ne mozes da trosis na nista drugo sem knjiga, video kaseta i Kindla preporucio bih ti da pazaris upravo njega. Razlike izmedju Sonija i Kindla ne bi trebale da budu tokoliko velike a ipak verujem da je velika razlika da li nesto placas iz svog dzepa full cenu ili preko gift card balansa pa ovde samo carinu + spediciju (za ovo imas detaljan opis mog iskustva). Ja sam potpuno zadovoljan svojim bazicnim wi-fi Kindlom Sto se tice knjiga retko da nisam bio zadovoljan konverzijom preko Calibre cak i sa domacim knjigama. Wi-fi sam takodje ukljucio samo par puta a i to mi nije trebalo iskreno. Eto nadam se da sam ti pomogao koliko toliko u izboru. Naravno verujem da bi ti neki Sonijev korisnik dao perspektivu iz ugla tog e-redera
Zmajodkaraburme je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.3.2011, 12:45   #279
kasijus
Novi član
 
Član od: 4.5.2009.
Poruke: 24
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Zmajodkaraburme kaže: Pregled poruke
I ja sam svoj kindle kupio parama sa mturka. Nasladje je tako Inace posto svoje tesko zaradjene dolare sa amazon gift accounta ne mozes da trosis na nista drugo sem knjiga, video kaseta i Kindla preporucio bih ti da pazaris upravo njega. Razlike izmedju Sonija i Kindla ne bi trebale da budu tokoliko velike a ipak verujem da je velika razlika da li nesto placas iz svog dzepa full cenu ili preko gift card balansa pa ovde samo carinu + spediciju (za ovo imas detaljan opis mog iskustva). Ja sam potpuno zadovoljan svojim bazicnim wi-fi Kindlom Sto se tice knjiga retko da nisam bio zadovoljan konverzijom preko Calibre cak i sa domacim knjigama. Wi-fi sam takodje ukljucio samo par puta a i to mi nije trebalo iskreno. Eto nadam se da sam ti pomogao koliko toliko u izboru. Naravno verujem da bi ti neki Sonijev korisnik dao perspektivu iz ugla tog e-redera
Oo, kolega

Na kraju sam se ipak odlucio za Kindle, jer kao sto kazes, velika je razlika da li placas iz svog dzepa ili dobijas nesto prakticno za dzabe. Tako da moram da odradim jos par dana na mturku, i narucujem.
kasijus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.3.2011, 11:26   #280
n00dle
Član
 
Član od: 13.5.2008.
Poruke: 38
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 23 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Sve nas je vise -- moja zena, koleginica s posla i ja smo svi ponaosob zatekli na autobusu ljude koji citaju Kindle. Ko zna, mozda su neki od njih s ovog foruma!

Moj 'ulov' je citao svoj Kindle horizontalno, sa nekom providnom folijom preko ekrana. Mislim da je citao pdf... preko 30 godina, sa tamnom, blago kovrdzavom kosom, ako se dobro secam... jel se neko prepoznaje?
n00dle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:19.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com