Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.4.2010, 16:41   #1
jare25
Član
 
Član od: 9.3.2009.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 164
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 8 puta na 5 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku jare25
Određen forumom Rad sa text. fajlovima u Delphiju

Pokushavam da napravim jedan program/bazu, kako bih olakshao sebi rad sa djacima (spremam djake matematiku i tako to...). Trebao bi da chuva podatke o djaku, a postojala bi i opcija da jednostavnim klikom na dugme program sam sastavi domaci zadatak. Zamisao je da se pojedinachni zadaci chuvaju u fajlovima. E sad to bash nije jednostavno odraditi jer nashao sam samo kako bi se to moglo odraditi u notepadu, dok kod worda mi po google-u izbaca nekakav OLE Automation... Pretpostavljam da se ovo moze odraditi pomocu word-a, a to mi treba jer notepad nije bash za pisanje integrala i sl. stvari...
Ima li neko ideju kako da ovo odradim?
jare25 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2010, 16:35   #2
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Rad sa text. fajlovima u Delphiju

Ne možeš direktno izbacivati Word DOC fajlove u Delphiju, struktura Word dokumenta je veoma složena (ima dokumentacija na Microsoftovom sajtu). A naročito ne možeš tek tako da ispisuješ integrale i slično, s obzirom da za njih treba Equation Editor u okviru Worda.

E sad da rešim ceo ovaj problem, baš i ne mogu (znam kako bih, ali treba vremena, praktično bih ti napisao ceo program), ali što se tiče organizacije đaka i zadataka, možda bi najjednostavniji način bio, ako nećeš da dižeš neku SQL bazu, korišćenje .INI fajlova.

INI fajl ima sledeću strukturu:

[Sekcija1]
ključ1=vrednost1
ključ2=vrednost2
itd

[Sekcija2]
ključ3=vrednost3
itd

I njima se najlakše pristupa preko objekta klase TIniFile, u kome su sve potrebne procedure za kreiranje i čitanje sekcija, pisanje i čitanje ključeva i vrednosti i slično.
Onda uzmeš da ti jedan INI služi za čuvanje đaka u formatu

[1]
Ime=Dimitrije
Prezime=Konstantinović
Adresa=tralala

[2]
Ime=Pera
Prezime=Mikić
itd

a zadatke kao

[1]
tekst=Izračunaj to i to, itd

[2]
tekst=Dato je to i to, itd

Ova metoda je naravno dosta sporija nego kad bi podigao neku bazu, ali je i mnogo jednostavnija. U okviru klase TIniFile recimo imaš funkciju koja izvuče imena svih sekcija u TStrings listu, tako da lako možeš da randomizuješ zadatke i izvučeš nasumično nekoliko komada.

Vodi računa da Borlandovi Delphiji ne podržavaju Unicode čitanje i pisanje po tekstualnim fajlovima (a to su i INI fajlovi), pa nećeš moći da koristiš naša slova (tj moći ćeš, ali ćeš biti vezan za kodni raspored, neće se lepo videti na drugim kompjuterima kod kojih kodni raspored na non-unicode nije setovan na srpski, itd). Rešenje je da nabaviš najnoviju verziju koja je u okviru one firme što je kupila Delphi od Borlanda, zaboravio sam kako se zove.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
jare25 (8.5.2010)
Stara 7.5.2010, 19:40   #3
Todors
Član
 
Član od: 16.4.2010.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 462
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 68 puta na 63 poruka
Određen forumom Re: Rad sa text. fajlovima u Delphiju

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Rešenje je da nabaviš najnoviju verziju koja je u okviru one firme što je kupila Delphi od Borlanda, zaboravio sam kako se zove.
Mislis na Embarcadero . Cim ga nepravi vise Borland to vise nije isto. Mada da vidimo tu verziju 2011 koju zdusno najavljuju, pa cemo da komentarisemo. Ovako C(++#) rules.
Todors je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2010, 0:04   #4
jare25
Član
 
Član od: 9.3.2009.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 164
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 8 puta na 5 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku jare25
Određen forumom Re: Rad sa text. fajlovima u Delphiju

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Ne možeš direktno izbacivati Word DOC fajlove u Delphiju, struktura Word dokumenta je veoma složena (ima dokumentacija na Microsoftovom sajtu). A naročito ne možeš tek tako da ispisuješ integrale i slično, s obzirom da za njih treba Equation Editor u okviru Worda.

E sad da rešim ceo ovaj problem, baš i ne mogu (znam kako bih, ali treba vremena, praktično bih ti napisao ceo program), ali što se tiče organizacije đaka i zadataka, možda bi najjednostavniji način bio, ako nećeš da dižeš neku SQL bazu, korišćenje .INI fajlova.

INI fajl ima sledeću strukturu:

[Sekcija1]
ključ1=vrednost1
ključ2=vrednost2
itd

[Sekcija2]
ključ3=vrednost3
itd

I njima se najlakše pristupa preko objekta klase TIniFile, u kome su sve potrebne procedure za kreiranje i čitanje sekcija, pisanje i čitanje ključeva i vrednosti i slično.
Onda uzmeš da ti jedan INI služi za čuvanje đaka u formatu

[1]
Ime=Dimitrije
Prezime=Konstantinović
Adresa=tralala

[2]
Ime=Pera
Prezime=Mikić
itd

a zadatke kao

[1]
tekst=Izračunaj to i to, itd

[2]
tekst=Dato je to i to, itd

Ova metoda je naravno dosta sporija nego kad bi podigao neku bazu, ali je i mnogo jednostavnija. U okviru klase TIniFile recimo imaš funkciju koja izvuče imena svih sekcija u TStrings listu, tako da lako možeš da randomizuješ zadatke i izvučeš nasumično nekoliko komada.

Vodi računa da Borlandovi Delphiji ne podržavaju Unicode čitanje i pisanje po tekstualnim fajlovima (a to su i INI fajlovi), pa nećeš moći da koristiš naša slova (tj moći ćeš, ali ćeš biti vezan za kodni raspored, neće se lepo videti na drugim kompjuterima kod kojih kodni raspored na non-unicode nije setovan na srpski, itd). Rešenje je da nabaviš najnoviju verziju koja je u okviru one firme što je kupila Delphi od Borlanda, zaboravio sam kako se zove.
hvala shto si se ovoliko potrudio!
ovaj program radim dok chekam nove zadatake za projekat na kojem sam trenutno "angazovan" chekajuci zaposlenje, a i bih da malo vjezbam (mozda rad sa word fajlovima i nije bash najbolji za vjezbu, al to mi je jedino palo na pamet, a i koristilo bi mi).

Znam kako se radi sa .ini fajlovima. Neshto slichno sam uradio, al sam odustao bash zbog integrala i .txt fajlova. Zamisao je bila da imam tabelu zadatak (zadatak_id, path, skola_id, razred_id, oblast_id). zadatak_id i ime fajla bi bili tipa o_7_4_34 i o_7_4_34.txt (o-osnovna, 7-sedmi razred, 4- cetvrta oblast, 34 - zadatak po redu). Zadaci bi se unosili direktno u notepadu ili u programu (gdje bi im se generisalo ime-path). Al tu se opet javlja problem ogranichenja na "obichne" zadatke (kako da unesem integral ili neshto slichno). Kod za spajanje 2 fajla bi izgledao ovako:

var
Word:variant;

Word:=CreateOLEObject('Word.Application');
Word.Visible:=True;
Word.Documents.Open(GetCurrentDir+'\Test.doc');
Word.WordBasic.Add('test1.doc');
Word.Documents.Save;
Word.Documents.Close;

Od ovoga sam odustao zbog integrala. :-)
Radim u Rad Studiju 2009, sa MySql-om.

Sad mi jedino pada na pamet da pogledam po netu mogu li se zadaci unosit direktno u delphiju i da tu postoji neka mogucnost unosa mat. funkcija. Ako nadjem rjeshenje javljam, a ako neko zna neka javi.
jare25 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2010, 12:56   #5
vasto lorde
Član
 
Član od: 3.5.2010.
Poruke: 56
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 9 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Rad sa text. fajlovima u Delphiju

ne radim u delphiju, ali cenim da to neces lako naci. jedino ces moci preko OLE-a da postignes da korisnik unosi funkcije, kao da edituje word dokument, ali da program to radi sam... jako tesko. srecno u svakom slucaju.
vasto lorde je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2010, 21:35   #6
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Rad sa text. fajlovima u Delphiju

A jesi razmišljao da umesto Worda koristiš LaTeX-ov TeX format? Mislim, on i jeste smišljen za matematiku, podržava maltene šta ti padne na pamet a može da se prezentuje i u čisto tekstualnoj formi sa komandama i funkcijama. Evo ti ovde primeri:

http://en.wikipedia.org/wiki/TeX
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
jare25 (9.5.2010)
Stara 9.5.2010, 0:00   #7
jare25
Član
 
Član od: 9.3.2009.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 164
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 8 puta na 5 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku jare25
Određen forumom Re: Rad sa text. fajlovima u Delphiju

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
A jesi razmišljao da umesto Worda koristiš LaTeX-ov TeX format? Mislim, on i jeste smišljen za matematiku, podržava maltene šta ti padne na pamet a može da se prezentuje i u čisto tekstualnoj formi sa komandama i funkcijama. Evo ti ovde primeri:

http://en.wikipedia.org/wiki/TeX
Nisam. Ujutro cu da pogledam, pa javljam kad zavrshim. Hvala ti, voodoo!
jare25 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Igre sa Facebooka NjegovaWisost Male igre 96 23.2.2011 18:54
Problem sa data fajlovima ELIPS Brbljaonica 7 2.12.2009 22:41
Windows 7 - Build 7600+ (RTM) oluja Operativni sistemi 1204 22.10.2009 20:37
Problem sa sound driver-om Nebojsa92x Zvuk na računaru 1 4.7.2009 15:49
Problem sa WMV fajlovima u igrama --ComputerBoy-- Video/TV softver 0 29.6.2009 19:47


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:19.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com