Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.8.2015, 16:52   #1
BoPe
Član
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 42
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 13 puta na 5 poruka
Određen forumom Asus laptop problem

Kupio sam pre 2 meseca Asus laptop N551JM. Garancija 2 godinre, ako se u prvih godinu dana nesto pokvari vracaju pare i popravljen laptop (aha!). Veoma dobra masina, ali veoma skupa - 1000E. Posto sam vec imao dva SSD diska od po 512 i 256 GB, ti diskovi su vec bili korisceni a zbog posla nisam mogao da cekam da mi servis 2 nedelje ugradjuje dva diska koja inace koristim na drugom kompu, ja sam vec posle par dana otvorio mali poklopac na dnu laptopa (poseban poklopac za pristup disku) i obican HDD zamenio svojim SDD-om, a DVD sam izvadio (sraf na dnu kucista se odsrafi, ceo DVD uredjaj se izvuce napolje) i umesto njega stavio Caddy sa drugim SSD-om. Znam kako se to radi, poslednjih 10 godina petljam sa svim kompovima koje imam, od zamene paste na grafickoj / procesoru do rastavljanje celog kompa na delova i detaljnog ciscenja.
Sve je bilo ok do pre nedelju dana kada sam primetio da je laptop poceo automatski da podize sistem samo sa prvog diska (na jednom imam Linux, na drugom Win). Iskulirao sam jer se desavalo nasumice, jednom u 3-4 restarta. Bios je nekad prepoznavao oba diska, nekad samo jedan. Jednom prilikom sam tako usao u BIOS (i pre sam cackao po BIOS-u, znam tamo sta je sta i sta radim, nisam isao unaokolo i cackao sta mi padne na pamet ) i promenio boot order diskova. I pre sam to radio. Ovaj put, nakon "Save and reboot" laptop je ostao "brick"-ovan!
Kad ukljucim laptop, svetli power on lampica, ukljuci se pozadinsko osvetljenje za tastaturu na sekundu (kao i uvek), HDD lampica svetli jedno dve sekunde pa se ugasi i to je to. Ekran crn. Vise ne znam sta da radim... Evo sta sam pokusavao:

Ostavim laptop nedelju dana bez baterije i punjenja.
Vratim fabricki HDD i DVD
Citam forume i pokusavam da flesujem bios.
Vicem na laptop
Pretim da cu da ga razbijem
Pokusavam da resetujem CMOS drzeci "Alt + home" pre i tokom paljenja laptopa.
Pokusavao sam sa drzanjem svih kombinacija tastera za mnoge druge Asus laptopove tokom ukljucivanja.

Prilikom pokusaja da flashujem bios radio sam sledece:
Snimim bios fajl sa zvanicnog sajta (fajl za moj laptop) na USB formatiran kao FAT32. Promenim ekstenziju skinutog fajla sa "204" u "BIN" (ili "ROM" ili bilo koju drugu koju sam vidjao na raznim forumima). Pokusao sam da stavim vise fajlova na isti flash (isti fajl zapravo, samo sa drugim imenima i ekstenzijama). Naravno, pokusavao sam i sa originalnim fajlom. Kada ubacim flash, drzim "Alt + Home" i ukljucim laptop desi se nesto novo - ne ukljuci se keyboard backlight vec krene da treperi HDD i USB flash lampica, nakon par sekundi laptop se sam restartuje i opet bude sve isto kao i pre.

Da li neko, molim Vas, ima ideju sta bi moglo da resi problem? Citao sam na netu da Asus laptopovi cesto imaju problem sa korupcijom BIOS-a. Da li je to tacno?
Da li neko misli da mogu sam da resim problem? Ako odnesem u servis da li ce da mi uvaze garanciju bez obzira sto sam menjao DVD i SSD na svoju ruku?
Ako mi ne uvaze garanciju, sta mislite, koliko mogu da me cepe za popravku?

Na netu je 99% informacija za taj laptop i bios tipa "kako da udjem u bios?" i "ne mogu da podignem sistem na N551, vratio sam ga u servis". Retko ko pokusava sam da vidi sta je problem i da (ne daj Boze) nadje resenje
BoPe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2015, 19:28   #2
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Asus laptop problem

Zamijeni cmos bateriju novom. Prečisti ram memoriju gumicom za brisanje pa vrati u slot. Reinstaliraj win i ubodi samo jedan disk u laptop a sa njega flešuj bios i prekopaj sve ostalo na šta sumnjaš.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2015, 21:44   #3
BoPe
Član
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 42
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 13 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Asus laptop problem

Da zamenim novu CMOS bateriju?
Ram nije problem - uzeo sam RAM iz ispravnog laptopa i probao da ga ubacim u bilo koji slot - nista. U isto vreme, RAM iz problematicnog radi u drugom.
BoPe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.8.2015, 0:12   #4
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Asus laptop problem

Da, zamijeni. Probaj, najmanje te košta a najviše živce čupa.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
BoPe (10.8.2015)
Stara 10.8.2015, 1:16   #5
BoPe
Član
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 42
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 13 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Asus laptop problem

Ajde probacu, samo da prvo cujem neke druge savete da ne otvaram laptop 100 puta. Racunam da mozda mogu da ga uvalim servisu kao "neotvaran" i sacuvam garanciju jer sam ga bas pazljivo otvarao, nisam ostecivao srafove niti bilo sta. Ni otiske nisam ostavljao unutra
Valjda nece provaliti
BoPe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.8.2015, 11:33   #6
Lanikor
Starosedelac
 
Član od: 14.2.2008.
Lokacija: Nis
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 241 puta na 200 poruka
Određen forumom Re: Asus laptop problem

Ako ti ni to ne uspe, narezi Hiren's Boot na neki DVD (procackaj na netu, komplet alatki za koje ti ne treba OS na hard disku jer se sve dize sa CD/DVD), ima on neki njegov utility za flesovanje BIOS-a, mozda ti pomogne.
Lanikor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2015, 11:41   #7
BoPe
Član
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 42
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 13 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Asus laptop problem

Ovako, Hiren's Boot nije pomogao pa sam poslao laptop na servis. Nisu provalili da sam otvarao laptop, rekli su mi da je crkla maticna i da ce mi zameniti laptop novim koji stize u radnju do srede

Hvala svima
BoPe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2015, 14:03   #8
Lanikor
Starosedelac
 
Član od: 14.2.2008.
Lokacija: Nis
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 241 puta na 200 poruka
Određen forumom Re: Asus laptop problem

Super si prosao onda
Lanikor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2015, 14:09   #9
Shonkas
Banned
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 5.379
Zahvalnice: 1.248
Zahvaljeno 618 puta na 468 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Shonkas
Određen forumom Re: Asus laptop problem

Asus rules Sad cu da se prijavim na njihovu akciju i pare i laptop (ako se pokvari)
Shonkas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2015, 20:22   #10
BoPe
Član
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 42
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 13 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Asus laptop problem

Izgleda da serija ima problem sa korupcijom BIOS-a na pojedinim primercima i izgleda da je problem hardverski. Ovaj laptop kosta 950 evra, ali po svemu sudeci meni je zapao "za dzabe" primerak ))
Kupi i samo menjaj boot order u BIOS-u, mozda ti se posreci pa se ispostavi da je i tebi zapao neki takav

BTW, za pare cu tek da im se obratim, ali jedan covek sa tu neke teme se takodje zalio na Asus ROG, a posle je pricao da je uspeo da izvuce i pare

P.S. Akcija "pare i laptop" vazi samo za uredjaje kupljene od 1.1.2015 do 31.12.2015. Iskreno, zbog toga sam i izabrao Asus (inicijalno sam hteo da uzmem neki nasvirani HP ako takav postoji). Mislio sam "ako imaju toliko poverenja u svoje proizvode, ovo se nece kvariti ni narednih 10 godina"
BoPe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2015, 21:36   #11
MeAboveAll
Novi član
 
Član od: 4.8.2015.
Poruke: 2
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Asus laptop problem

Evo ja sam kupio jos skuplji g771jw, kao gejmerski, kako sam se zeznuo da to nije normalno. Znaci igram vecinom dota 2 i temperatura mi dodje do 87C, naravno vec na blizu 80C krene da obara taktove gpu i cpu sto na kraju rezultuje trzanjem, throtling ili kako vec se strucno naziva. Ni 206 bios nije pomogao kao i najnoviji drajveri. Jednostavno ASUS je izbacio gejmerski laptop bez hladjenja i cak su bili toliko bezobrazni da nisu ostavili ni otvore blizu ventilatora. Znaci laptop ima samo nesto malo otvora ispod ram modula i to je to. Da ne poverujes za masinu od 1100 evra. Kamera na njemu je reklamirana kao 3d sense ali ja uspio da je pokrenem kao takvu nisam. Drajveri je ne prepoznaju kao da je takva. Ponavljam ne bih se mnogo nervirao da to ipak nije "kao gejmerski" laptop od preko 1000 evra. E bas bi volio da cujem nekog iz ASUSa sta ima da kaze na ovo.
MeAboveAll je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2015, 1:19   #12
BoPe
Član
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 42
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 13 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Asus laptop problem

Ovaj moj se grejao, ali nisam primecivao probleme. On mi sluzi kao desktop replacement tako da uvek stoji na stolu, nakacen na adapter, kad idem na posao nosim ga sa sobom ali onda ne igram igre. Primetio sam da se greje (temperature procesora tokom igranja tipa 80 C!) ali moja soba je u potkrovlju, tokom leta mi radi klima (jer bi inace ne bi bilo moguce ziveti ). Kad ne radi klima, greje se, sto jes' jes'.
Nisam imao usporavanja, samo sam primetio da se greje, vazduh koji izbacuje je vrlo vruc, ne moze ruka da se drzi, mogo bi jaje da se skuva na njemu

Btw, mali off: koji laptop u tom cenovnom rangu se pokazao kao najbolji gaming laptop?
BoPe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2015, 1:24   #13
Shonkas
Banned
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 5.379
Zahvalnice: 1.248
Zahvaljeno 618 puta na 468 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Shonkas
Određen forumom Re: Asus laptop problem

Citat:
BoPe kaže: Pregled poruke
Izgleda da serija ima problem sa korupcijom BIOS-a na pojedinim primercima i izgleda da je problem hardverski. Ovaj laptop kosta 950 evra, ali po svemu sudeci meni je zapao "za dzabe" primerak ))
Kupi i samo menjaj boot order u BIOS-u, mozda ti se posreci pa se ispostavi da je i tebi zapao neki takav

BTW, za pare cu tek da im se obratim, ali jedan covek sa tu neke teme se takodje zalio na Asus ROG, a posle je pricao da je uspeo da izvuce i pare

P.S. Akcija "pare i laptop" vazi samo za uredjaje kupljene od 1.1.2015 do 31.12.2015. Iskreno, zbog toga sam i izabrao Asus (inicijalno sam hteo da uzmem neki nasvirani HP ako takav postoji). Mislio sam "ako imaju toliko poverenja u svoje proizvode, ovo se nece kvariti ni narednih 10 godina"
Ja sam imao problem da nece da mi zapamti boot order ... Pa sam morao da idem na fabricka podesavanja BIOSA.. Tek nakon toga mi proradilo.. Zatim opet ista stvar kada sam ponovo dizao sistem?!
Shonkas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2015, 12:15   #14
škot
Član
 
Član od: 26.2.2012.
Lokacija: Mejdan, Banja Luka, RS
Poruke: 111
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 8 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Asus laptop problem

Citat:
BoPe kaže: Pregled poruke
Ovaj moj se grejao, ali nisam primecivao probleme. On mi sluzi kao desktop replacement tako da uvek stoji na stolu, nakacen na adapter, kad idem na posao nosim ga sa sobom ali onda ne igram igre. Primetio sam da se greje (temperature procesora tokom igranja tipa 80 C!) ali moja soba je u potkrovlju, tokom leta mi radi klima (jer bi inace ne bi bilo moguce ziveti ). Kad ne radi klima, greje se, sto jes' jes'.
Nisam imao usporavanja, samo sam primetio da se greje, vazduh koji izbacuje je vrlo vruc, ne moze ruka da se drzi, mogo bi jaje da se skuva na njemu

Btw, mali off: koji laptop u tom cenovnom rangu se pokazao kao najbolji gaming laptop?
Kad ne igraš igre, kolika je temperatura CPU?
škot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2015, 14:12   #15
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Asus laptop problem

Ja juce menjao BIOS na mom Asus G551JW.

Pazi sad, sa originalnim BIOSom fabricki je podesen da kad se grafika ugreje na 74C da smanjuje takt GPUu i da odrzava tu temperaturu (sto je smesno nisko za ovakav GPU). I to polako na finjaka, par po par procenata. Ali malo po malo i takt se smanji i za 20%...

https://rog.asus.com/forum/showthrea...celsius/page12

Na kraju sam presao na beta verziju novog BIOSa, koja tu granicu pomera na 82C (ima i zvanicna verzija koja pomera limit na nesto manjih 78C).

I dalje je moguce da se stigne, po ovim vrucinama, ali sam zato stavio procesor state na 99% u advanced power opcijama, tako da ne pokusava da mi turbo boostuje CPU na 3.4GHz kada igram igre (sto isto utice i na temperaturu GPUa).

Poslednja ispravka: player1 (15.8.2015 u 14:27)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2015, 16:42   #16
Shonkas
Banned
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 5.379
Zahvalnice: 1.248
Zahvaljeno 618 puta na 468 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Shonkas
Određen forumom Re: Asus laptop problem

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Ja juce menjao BIOS na mom Asus G551JW.

Pazi sad, sa originalnim BIOSom fabricki je podesen da kad se grafika ugreje na 74C da smanjuje takt GPUu i da odrzava tu temperaturu (sto je smesno nisko za ovakav GPU). I to polako na finjaka, par po par procenata. Ali malo po malo i takt se smanji i za 20%...

https://rog.asus.com/forum/showthrea...celsius/page12

Na kraju sam presao na beta verziju novog BIOSa, koja tu granicu pomera na 82C (ima i zvanicna verzija koja pomera limit na nesto manjih 78C).

I dalje je moguce da se stigne, po ovim vrucinama, ali sam zato stavio procesor state na 99% u advanced power opcijama, tako da ne pokusava da mi turbo boostuje CPU na 3.4GHz kada igram igre (sto isto utice i na temperaturu GPUa).
Tu fabricki stoji 100%>?
Shonkas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2015, 17:59   #17
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Asus laptop problem

^Ne razuem?
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2015, 18:03   #18
Shonkas
Banned
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 5.379
Zahvalnice: 1.248
Zahvaljeno 618 puta na 468 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Shonkas
Određen forumom Re: Asus laptop problem

Kazes da ti je procesor state na 99% u advanced power opcijama... Pa sam pogledao da stoji na 100% kod mene...
Shonkas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2015, 18:09   #19
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Asus laptop problem

Da, namerno sam ga smanjio na 99%. Time CPU ostaje na originalnom kloku (u mom slucaju 2.6GHz), i nikad ne ide iznad njega (turbo boost na 3.4Ghz). Kao posledica grafika se manje greje, i redje dolazi to 82C. Tj, ako dodje throttle efekat je manji, tj. radi manji downclock da ocuva tu temperaturu.

Naravno, ovo sam podesio sam na jednom power profilu (koji koristim za igre), a kada ocu nesto drugo da radim pomerim na drugi profil koji ima 100%, tako da procesor moze da radi brze, kad je ladno.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2015, 19:57   #20
Shonkas
Banned
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 5.379
Zahvalnice: 1.248
Zahvaljeno 618 puta na 468 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Shonkas
Određen forumom Re: Asus laptop problem

Inace Player1, na mom Asusu sam instalirao RAINMETER koji vidi jos jedan HDD (t.j. SSD , 24GB)




A ovako pokazuje na 'upravljenje diskovima'



I razmisljam, jer ovde na forumu niko ne zna, da kontaktiram Asus i da mi kazu korak po korak kako ga staviti u funkciju... (ako vec nije)
Sta mislis o svemu?
Shonkas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
asus n551 laptop

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
“Display driver stopped responding and has recovered” ASUS LAPTOP Matejic Kvarovi 1 6.11.2014 21:40
Laptop problem Black Adder Prenosni računari 5 26.9.2014 7:00
Lenovo B580 Laptop problem Bogy95 Prenosni računari 11 25.9.2014 22:08
Problem sa laptop tastaturom marko-bgd Kvarovi 1 19.7.2014 21:50
Laptop je konektovan na WiFi, ali nije? Problem Cryonosis Komunikacioni uređaji i umrežavanje 0 20.12.2013 1:19


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com