Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.12.2014, 15:59   #1
chef
Član
 
Član od: 17.12.2013.
Poruke: 38
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Prvo pozdrav svima. Imam jedno pitanje slicno jednom od prethodih sagovornika. Hteo bih da instaliram linux. Ono sto ne znam je da li mogu i koja mi verzija najvise odgovara. Trenutno imam WXP SP3. Radi ok, osim standardnih stucanja zbog neta i kojecega ali krivicu snosi i konfiguracija.
Procesor je AMD Athlon 1.1 Ghz (morao sam da ga smanjm pre par leta zbog vrucine i ostao je na tome), 1.5GB RAM, grafika je ATI Radeon 9550 na, cini mi se 128 Mb i 80GB harda. Posebno me interesuje da li postoji mogucnost da se pokrene neka vrsta dual sistema posto mi je hard prepun (ne bih nista brisao a rezac je truba i reze pola sata po DVD-u).
Hvala unapred.
chef je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2014, 18:34   #2
user928
Član
 
Član od: 13.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 184
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 7 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Ako hoces da izgleda slicno kao windows xp/7 predlazem Zorin OS
user928 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2014, 19:00   #3
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Lubuntu?
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2014, 21:52   #4
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Lubuntu, Xubuntu, Puppy Linux, PC Linux OS i mnogi drugi mogu da se podese tako da liče na Windows vizuelno, a da istovremeno uzimaju manje resursa.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
technikum (12.4.2015)
Stara 29.12.2014, 0:32   #5
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

A gore navedene distribucije možeš staviti na flešku i butovati sa nje sistem da vidiš kako izgleda. Pod uslovom da ti ploča podržava butovanje sa usb priključaka, vidim da je malo starija pa ne znam.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2014, 14:25   #6
chef
Član
 
Član od: 17.12.2013.
Poruke: 38
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Ovo je maticna MSI KT6V-LSR, cipset VIA VT8377 Apollo KT600. Potpuno mi je svejedno kako ce da izgleda, ne mora da lici na windows, naravno ako moze da podrzi neku varijantu koja je vizuelno lepsa jos bolje. Mnogo je bitnije da radi stabilnije. Video sam da je skoro izasla nova verzija lubuntu, mislim 14.04. Ne bih se bunio ako bi ona mogla da sljaka .
E sad, ovo je verovatno glupo pitanje, ali pored postojeceg wxp-a verovatno ne bih mogao da instaliram i linux a da na hardu ostane materijal? To ako bi se radilo, pretpostavljam moralo bi iznova oba u kom slucaju naravno ne bih ponovo stavljao whp?
Hvala na odgovorima
chef je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2014, 16:03   #7
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Gluglajući za tvoju matičnu bih rekao da postoji upcija da se diže sa fleške. Ja bih tu stavio ili Lubuntu ili Xubuntu, naravno 14.04 verzije od 32bit-a.
Što se instalacije tiče, treba da napraviš jednu particiju od makar 12GB (preporučljivo 15) na koju ćeš instalirati Linux. E sad, ne znam kakav ti je raspored particija na hardu, ali ako imaš posebnu particiju za win, možeš ga pregaziti i tu instalirati. Poenta je da se particija na koju će ići Linux mora formatirati (to će on sam odraditi u toku instalacije). Em što treba čista particija, em što win koristi ntfs fajlsistem, a ti ćeš ovde koristiti ext4 fajlsistem.

P.S. Zaboravio sam da vidim da li je na toj ploči USB 1.1 ili 2.0. Čisto ako je ovaj prvi da znaš da će ti dizanje sistema sa fleša i instalacija malo potrajati.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2014, 19:09   #8
chef
Član
 
Član od: 17.12.2013.
Poruke: 38
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Imam dve particije. Na jednoj je wxp, ona je bas 15-16GB i na njoj su pored sistema samo programcici. E sad, da li bih ja mogao da instaliram linux preko nje a da mi druga particija ostane netaknuta sa sve materijalom na njoj, jer ako bi to moglo to su dobre vesti . Inace usb mislim da je 2.0...
chef je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2014, 19:21   #9
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Naravno, to izabereš kod instalacije OS samo zavisi koji od Linux OS jer ne zauzima svaki isto, tj to je moje mišljenje, bolje sačekaj odgovor od nekoga ko ima više iskustva sa Linux-om
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Pinstripe na korisnoj poruci:
chef (29.12.2014)
Stara 29.12.2014, 20:56   #10
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Bodhi 2-ka takođe spada u nezahtevne. Ovde sam uz FF poterao i xbmc kao muzički plejer pa otud tolika cifra za utrošak memorije. Inače, po dizanju prijavljuje manje od 100MB.



I footprint na disku je svega nekoliko GB. Doduše ISO je go ko pištolj za razliku od mnogih drugih distroa, dolazi sa pregledačem i tekst editorom i to mu je to. Ne kažem, okruženje takođe ima i nešto bagova, ali cilj je, valjda, da se nešto novo nauči a to, posle kraćeg vremena, za posledicu ima brzo prevazilaženje istih.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ColdBoot na korisnoj poruci:
chef (29.12.2014)
Stara 29.12.2014, 21:41   #11
chef
Član
 
Član od: 17.12.2013.
Poruke: 38
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Pa super onda. Znam da instalacija novog preko starog wxpa ne mora da brise particije (izuzev one na kojoj je os), ali nisam znao da je isto i u slucaju instalacije linuxa preko wxp-a.
chef je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2014, 21:57   #12
chef
Član
 
Član od: 17.12.2013.
Poruke: 38
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

E izvini ColBoot uopste nisam video post, izasao sam i izlogovao se. Pazi, mini nije nuzno nista da menjam, jednostavno, hteo bih . Jos sam tek sad otkrio da je majkrosoft prestao sa podrzavanjem xpa jos od aprila, mada ja nisam primetio u radu nista narocito (osim skajpa), ako izuzmem to da nece yt klipovi i klipovi na drugim sajtovima ali to je vec do konfiguracije i ne verujem da ce promena osa nesto promeniti. Evo procenite sami...
chef je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2014, 21:58   #13
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Pretpostavio sam ali mislim da je preporučljivo formatirati hdd pre instalacije novog sistema, ja preferiram to jer onda obrišem totalno sve sa svih particija, ako ne želiš da obrišeš podatke, odradi disc cleanup i defragmentuj particije pre sveže instalacije
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2014, 22:01   #14
chef
Član
 
Član od: 17.12.2013.
Poruke: 38
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

chef je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2014, 22:03   #15
chef
Član
 
Član od: 17.12.2013.
Poruke: 38
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Ok, tako sam i pretpostavio. Tako cu i uraditi. Kao sto vidis nije strasno ni sa xpom ali hteo bih neku promenu...
chef je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2014, 22:05   #16
chef
Član
 
Član od: 17.12.2013.
Poruke: 38
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Mogao sam i vecu da postavim
chef je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2014, 22:20   #17
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Jedan savet: koristi edit opciju da bi olakšali malo posao administratorima
Nije loše al znam, i ja imam xp i smučilo mi se to da se brinem oko virusa i kojekakvih apdejta, ja sam danas kao Live CD na preporuku ljudi odavde probao Linux Mint 17 xfce i vrlo je verovatno da ću ga instalirati, super mi je radio i preko USB Boot-a, a na hdd bi sigurno još bolje.
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2014, 0:47   #18
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Nema potrebe za brisanjem celog harda, samo pri instalaciji idi na opciju da ručno biraš gde će se sistem instalirati, selektuj tu prvu particiju, čekiraj format, stavi da bude sistemska i to je to. Nikako nemoj ići na to da ti sistem sam odredi automatski gde će se instalirati jer će prebrisati ceo hard.
A Bodhi nije loš, samo je i meni koji sam navikao na razna okruženja totalno čudan za korišćenje, mogu zamisliti kako je tek novajlijama.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2014, 13:35   #19
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Moja preporuka - Lubuntu. Videces vec i sam da ce sistem biti nesto brzi (cak podosta brzi) ali i da ces se od igranja igara u najvecoj meri oprostiti. Dosta igara koje ta graficka kartica moze da pokrene ce ipak (istina nesto losije nego na windowsu) raditi i sa open source linux drajverom jer on je za tako stare kartice vec sasvim zreo. Zato bi ipak bilo preporucljivo da zadrzis XP koji ti, koliko vidim, sasvim lepo radi. Ako hoces da spaljujes sate i sate i da kao "nesto naucis" instaliraj Fedoru ili Bodhi. Neces kao pocetnik nauciti mnogo koristeci te distroe, veruj mi. Fedora je beta - test polje kompanije Red Hat a u Bodhiju se sasvim ne snalaze ni ljudi koji su ga stvorili. Toliki broj bagova nema nijedno drugo graficko okruzenje a njih na linuxu ima podosta. Ako ces stabilan, lagan i funkcionalan sistem instaliraj pomenuti Lubuntu. Sve ostale "teze" distribucije nude skoro nimalo vise mogucnosti a hardverskom zahtevnoscu se opasno priblizavaju XP-u sa kojim nikako ne mogu da se porede u smislu podrzanosti programa i kvaliteta drajvera. Stoga moja preporuka - zaboravi ih za pocetak ili uopste ako nemas nameru da sasvim prelazis na linux. Neko LXDE tj XFCE pa mozda cak i MATE okruzenje - da. Ostalo je sve znatno hardverski zahtevnije ili ako je i lakse (Puppy, Slitaz, Antix i sl) funkcionalno toliko svedeno da mi je nemoguce da dam preporuku za tako nesto nekome ko tek ulazi u linux vode. Pocni ti lepo sa Lubuntuom jer tu su najvece sanse da ce ti prvo iskustvo sa linuxom biti pozitivno, lako ces posle eksperimentisati ako ti se linux generalno svidi.
edit: Preporuka je za Lubuntu LTS (long term support) verziju. 32-bitna u tvom slucaju, naravno.

Poslednja ispravka: Laskaris (30.12.2014 u 14:10)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
chef (1.1.2015), GoranSTX (30.12.2014)
Stara 30.12.2014, 20:53   #20
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Najbolja varijanta linuxa za sa stariji racunar

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
A Bodhi nije loš, samo je i meni koji sam navikao na razna okruženja totalno čudan za korišćenje, mogu zamisliti kako je tek novajlijama.
Strange as a stray wet cat.



ali čovek i hoće da proba nešto drugačije.

Međutim, nema od babe devojka i klipovi na yt bi isto seckali pa je bolja solucija nabavka novog hardvera.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Najbolja igra sa Sege mmilos085 Stare igre 455 31.12.2023 12:45
Najbolja banka u Srbiji sa podrškom za Internet plaćanje? miša topola Brbljaonica 40 11.10.2013 21:46
Malo extremnog OC sa MSI GTX580 lightning Perica_barii Overklok 2 17.2.2012 14:17
Najbolja instalacija windows XP sa USB sidewinder989 Operativni sistemi 7 15.7.2011 10:23
Bolji racunar sa PCI-E. CPU, Grafika, RAM..? AkiMan Šta da kupim? 18 5.1.2006 1:48


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:38.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com