Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.10.2016, 12:38   #1
Isko
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Fortress in Transylvania
Poruke: 3.118
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 668 puta na 346 poruka
Question Termalna pasta za laptop!

Poooz drugari

Planiram da promjenim termalnu pastu na mom laptopu (Asus G751JY). Sad za sad na nasem trzistu (u CG) mogu naci:

1. Cooler Master IC Value V1;
2.
Cooler Master IC Value E2;
3.
Cooler Master IC Value E1 (IC Essential E1 RG-ICE1-TG15-R1);
4.
COOLER MASTER MasterGel Pro termalna pasta (MGY-OSSG-N15M-R1);
5. Artic Cooling MX4, ORACO-MX200001-BL.

Ja mislim da je
Cooler Master IC Value E1 ili Artic Cooling MX4 najbolja u ponudi, samo ne znam koju od ove dve? I koliko grama mi je dovoljno za CPU i GPU?


I posto planiram da pri pocetku ljeta jos jednom postavim termalnu pastu ali da narcim iz USA sto bolju i jacu da li da porucim
Gelid Extreme ili D9000 JunPus?

Posto nesto sam citao i istrazivao i na jednom forumu su postavili veliki test, preko 20 termalnih pasta, i evo kako su oni na kraju postaili zakljucak:


Normal 24/7 Gaming- or Office systems:
You can use all products here without any problems. Cheap products like the Cooler Master IC Value V1 or the Akasa 455 are enough here.

Demanding gaming setups incl. overclocking
Overclocker and gamer with high-end setups should spend few euros on the best thermal paste. You can easily gain 2-3�C upgrading from cheap products. I recommend: Gelid Extreme, JunPus D9000, Noctua NT-H1, Prolimatech PK-3, Akasa 5022, Artic MX-4, Cooler Master IC Essentials E1, Xigmatek PTI-G4512 and Alpenf�hn Schneekanone.
Extreme-Overclocker at -50�C (e.g. DICE or Single Stage)
As you will be pretty limited by the temperature you should use one of the top thermal pastes to get the maximum out of your system. Good products are: JunPus D9000, Prolimatech PK-3, Alpenf�hn Schneekanone, Noctua NT-H1, JunPus DX1 and Dimastech HTX EE.
Extreme-Overclocker at -150�C and lower (Liquid Nitrogen!) - the supreme discipline
Especially using cold bug free hardware like the Ivy Bridge CPU you should only use the best products available. I'm recommending Gelid Extreme and D9000 from JunPus.


---------- Koje je Vase misljenje za najbolju pastu i da li bih mogao u opste postaviti na svom laptopu(na GPU i CPU)
Gelid Extreme ili D9000 JunPus?

Poslednja ispravka: Isko (10.10.2016 u 13:32)
Isko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2016, 19:18   #2
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta za laptop!

Koliki tekst oko paste..
Nemoj da uzmes bas najjeftiniju jer se te dosta brzo rasuse.
Arctic MX4 je sasvim dobra pasta i svakako ce je u tubi biti dovoljno da namazes i CPU i GPU bar 7-8 puta ako ne i celih deset. Neces imati potrebe da je cesto menjas pa se moze desiti da ti tuba godinama ostane nepotrosena. Overklokovanje CPU ili GPU laptopa nije bas pametno i ne preporucujem ti da se bavis time. Imajuci to u vidu ne verujem da ti bolja pasta od pomenute uopste treba. U Bgd tuba kosta oko 800 din (cca 7 eur) ako se dobro secam.

Poslednja ispravka: Laskaris (10.10.2016 u 19:44)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
Isko (11.10.2016)
Stara 10.10.2016, 20:00   #3
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta za laptop!

^Ovo. Kao sto si i sam video, razlika je par stepeni u NAJBOLJEM slucaju. Plus, overklovanje laptopa=ne bas sjajna ideja. Koliko vidim, to je ovaj nafurani ROG laptop, koji po specifikacijama deluje dosta mocno, ali pretpostavljam da se i greje solidno. Nazalost, prilicno sam siguran da u Asusu nisu koristili bas neku "znj" zvaku, tako da pasta koju stavis tesko da ce sniziti temperature u odnosu na fabricku.

Ukratko, Arctic MX je vise nego dovoljno dobra termalna pasta, a mislim da ako nju stavis nema potrebe da rastavljas ponovo za nekoliko meseci i nanosis bilo koju drugu (pod uslovom da komp ocistis od prasine sada). Mozes da porucis te koje si gledao, ali sumnjam da ce one dati vise od 2-3 C nize temperature.

Licno, ja jos koristim Arctic Ceramique, solidno mi se pokazala, ali nije znacajno bolja od neke no name sive (navodno ima srebra u njoj) osim sto je ova siva mnogo viskozna, pa se sav umazem kad je koristim.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
Isko (11.10.2016)
Stara 10.10.2016, 20:54   #4
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta za laptop!

U ovom slucaju je mozda pametnije resenje uloziti u neki hladnjak za laptop. Ventilatori koji duvaju ispod njega ce svakako pomoci vise nego neka "nafurana" pasta koja bi kostala maltene kao i neki jeftiniji hladnjak. Licno sam protiv hladnjaka jer dobro dizajniran sistem hladjenja laptopa mora da bude u stanju da odvede toplotu iz laptopa cak i prilikom visesatnog gejmovanja ako ovaj stoji na tvrdoj podlozi i vazduh moze neometano da struji kroz kuciste.

Poslednja ispravka: Laskaris (11.10.2016 u 15:52)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
Isko (11.10.2016)
Stara 11.10.2016, 14:10   #5
Isko
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Fortress in Transylvania
Poruke: 3.118
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 668 puta na 346 poruka
Question Re: Termalna pasta za laptop!

Naravno, ne pada mi na pamet da overclokujem laptop. Ali sam primjetio da za 10 mjeseci igre vise mi grije cak na zalost prelazi i preko 90 stepeni. i ako sam downgredovao u pocetku da se ne zagrijava toliko.

Ne bih volio da mi se laptop istopi pa bas i zog toga Vas pitam sta i kako?
I ja mislim da Asus nije stavio tako losu pastu na njemu, ali se bojim da tokom rada su ostali ukucani ostavljali lose laptop na krevetu i da mu je zadnji dio bio zacepljen i tako povecala temperatura jer nije mogao gde da izbaci vazduh i da se istopila. Pa planira mda otvorim i vidi sta se desava.

Znaci Vi ste svi za Artic Cooling MX4?

P.S. Sto se tice hladnjaka, njegovi otvori gde ulazi vzduh i izlazi nalazi se pozadi a ne ispod kao kod obicnih laptopova. ispod nema nikakvih rupica. Ja koliko znam ne postoji hladnjak koji se postavlja od pozadi na laptopu. A dobro bi mi dosao.
Isko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2016, 14:27   #6
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta za laptop!

Neće ti pasta praktično ništa drastično pomoći... Gledaj da držiš mašinu sa dovoljnim protokom vazduha i to je to, da je dobro očsitiš i da je ne držiš na krevetu. Ne znam šta je ovim proizvođačima. ne postoji laptop koji se ne pregreva.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku NjegovaWisost na korisnoj poruci:
Isko (15.10.2016)
Stara 11.10.2016, 14:39   #7
Isko
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Fortress in Transylvania
Poruke: 3.118
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 668 puta na 346 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta za laptop!

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Neće ti pasta praktično ništa drastično pomoći... Gledaj da držiš mašinu sa dovoljnim protokom vazduha i to je to, da je dobro očsitiš i da je ne držiš na krevetu. Ne znam šta je ovim proizvođačima. ne postoji laptop koji se ne pregreva.

Ne zalim se ja sto se laptop pregrije, ali ne bih da mi ide preko 90 stepeni, jer od pocetka bio je maximum do 80 stepeni. To sto su moji ukucani bahato koristili vise nece, ali sad bih da pokusam da ga vratim u ono stanje kakvo jeste. Pa sumnjam da mu se pasta istrosila zbog toga.

Imao sam jednom jedan slucaj da mi jedan laptop zapali graficku, jer sam je furao na 95 stepeni a ponekad i vise. I mislio sam da je kraj. Ali onda sam nasao neki servis koji je nesto kako se sejcam da su mi rekli "rebrandovali" graficku ili tako nekako i radila je ok. Ali stvarno ne bih da mi se to desi sa ovim laptopom.


Ako se bude istopila termanla na GPU i CPU onda stavljanjem nove termalne paste ucinice mnogo. Bar tako mislim.
Isko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2016, 18:31   #8
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta za laptop!

Mnogo je 90c.. ali takvi su laptopovi mnogo se greju nisu za igrice, prvo ga dobro očisti a za ostalo nosi u neki servis ima tu dosta sitnih delova, možeš i da mu kupiš neko postolje sa ventilatorom da ga hladi.. Laptop i da hoćeš ne možeš da overklokuješ.. vidim to je neki ROG laptop, bolje daj to nekom stručnom da rasklapa i menja paste, mada valjda su i proizvođači stavili kvalitetnu pastu kad već nazivaju proizvod ROG.. najbolje ti malo pretraži internet da vidiš da se ne žale i drugi isto..
Možeš i hyperthreading da isključiš to isto greje a 4 cores će biti sasvim dovoljno za igre i sve ostalo
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Isko (15.10.2016)
Stara 11.10.2016, 21:28   #9
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta za laptop!

Laptop se moze overklokovati doduse ne onaj nacin kao kod desktop modela, ali je to obicno posebno turbo dugme, kao sto sto ima msi G serija. Pregrevanje je neminovano sa tako snaznim komponentama u tako malom prostoru, sa malim ventilatorom, mada vecina laptopova imaju pasivne hladnjake, i termalnu zvaku koja se dosta tesko skida. Nesto bolje hladjenje je kod laptopova od 17 incha. Asus je cak jedna rog model izbacio i sa posebnim hladnjakom ako se dobro secam. Kod Asusa retko koja podloga pomaze, jer je odvod na zadnjoj strani. Ne znam koji model je tacno, ali trebalo bi da Cooler Master Notepal U3 pomogne, uz to ce doprineti i ergonomiji pri radu.

Kvalitetno postolje koje odgovara polozaju rupica ventilacije moze pospesiti hladjenje mada je kod snaznih laptop racunara cooling pad vise koristan kao docking station, pasta retko pomaze, ja barem nisam primetio neke razlike u temperaturi.
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku flamingos na korisnoj poruci:
Isko (15.10.2016)
Stara 12.10.2016, 1:25   #10
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta za laptop!

Ja sam se nažalost pomirio sa činjenicom da ne postoji hladan gaming laptop... Ni za male ni za velike pare. Svi se pregrevaju, i asus Republic of gamers, i Alienware.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku NjegovaWisost na korisnoj poruci:
Isko (15.10.2016)
Stara 12.10.2016, 8:10   #11
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.099 puta na 2.674 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta za laptop!

80-90C tokom igranja nije "pregrevanje". To je normalno stanje rada za gejmerske laptopove.

To ti je kad toplotu koja je predvidjena za desktop stavis u malo kuciste.

Naravno, ako vidis u alatima za benchmark da se obara klok CPU ili GPUa tokom igranja onda dolazi do throttlinga i ima smisla vise jace laditi laptop da bi se povratile performanse. Npr. na mom laptopu GPU nikad nece preci 82C, ali kad dodje dotle postepeno obara takt tako da ne predje tu temperaturu, i time padaju performanse.

Mada je moje iskustvo da su eksterni kuleri krs i ne prave skoro nikakvu razliku. Jedno ciscenje i pasta pomazu.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
Isko (15.10.2016)
Stara 12.10.2016, 9:31   #12
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta za laptop!

Citat:
To ti je kad toplotu koja je predvidjena za desktop stavis u malo kuciste.
To nije "toplota predvidjena za desktop". Pogledaj malo deklaracije o toplotnoj disipaciji mobilnih procesora tj mobilnih verzija grafickih kartica u odnosu na desktop parnjake pa ces videti da to nisu ni priblizno iste vrednosti, znas to i sam. E sad, sto su kucista mala pa ventilatorcic sa malim pasivnim hladnjakom ili nekom toplotnom cevi nije u stanju da odvede ni tu manju kolicinu toplote iz malog kucista laptopa je drugi problem. Da su u pitanju kolicine toplote "predvidjene za desktop" nijedan laptop ne bi radio duze od dva sata sa svojim sistemom hladjenja.
Zakljucak: laptop nije za ozbiljan gaming niti moze da se meri sa gaming desktop racunarom ili konzolom ni performansama a pogotovo ne odnosom cena/performanse.

Poslednja ispravka: Laskaris (12.10.2016 u 9:48)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
Isko (15.10.2016)
Stara 12.10.2016, 11:40   #13
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta za laptop!

Citat:
Isko kaže: Pregled poruke
Ne zalim se ja sto se laptop pregrije, ali ne bih da mi ide preko 90 stepeni, jer od pocetka bio je maximum do 80 stepeni. To sto su moji ukucani bahato koristili vise nece, ali sad bih da pokusam da ga vratim u ono stanje kakvo jeste. Pa sumnjam da mu se pasta istrosila zbog toga.

Imao sam jednom jedan slucaj da mi jedan laptop zapali graficku, jer sam je furao na 95 stepeni a ponekad i vise. I mislio sam da je kraj. Ali onda sam nasao neki servis koji je nesto kako se sejcam da su mi rekli "rebrandovali" graficku ili tako nekako i radila je ok. Ali stvarno ne bih da mi se to desi sa ovim laptopom.


Ako se bude istopila termanla na GPU i CPU onda stavljanjem nove termalne paste ucinice mnogo. Bar tako mislim.
Pazi, nisam gledao unutrasnjost tog laptopa, vidi ako ima neki tutorial na netu kako se rasklapa da bi prisao komponentama koje imaju temalnu pastu, postoji mogucnost da se skorela (nikako ne bi smelo da moze da se istopi).
Mada, 10 meseci je prilicno kratak period da bi se tako nesto desilo, tako da sumnjam da je to u pitanju. Veca je verovatnoca da se nagutao prasine ako je ostavljan na krevetu i slicno, tako da bi mozda i jednostavno ciscenje hladnjaka pomoglo.

Arctic pasta 99% nije nista losija od one koju je Asus koristio, tako da se ne bih cimao dalje sto se tice same paste.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
Isko (15.10.2016)
Stara 12.10.2016, 13:26   #14
ukimafija
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.7.2006.
Lokacija: Las Vegas, USA
Poruke: 5.435
Zahvalnice: 788
Zahvaljeno 1.618 puta na 1.389 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta za laptop!

Artic Cooling MX4 ti je tu daleko najbolja, ali isto ti kazem kao neko ko je imao Asus Rog, ali i bilo koji igracki laptop, ako ces da se igras, na duzi rok moras da mu kupis taj laptop kuler ispod njega, to mu omogucava da povuce vise hladnog vazduha i skuplja manje prasine...A i mnogo manje se greje pri igranju...
ukimafija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ukimafija na korisnoj poruci:
Isko (15.10.2016)
Stara 15.10.2016, 12:00   #15
Isko
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Fortress in Transylvania
Poruke: 3.118
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 668 puta na 346 poruka
Wink Re: Termalna pasta za laptop!

Hvala Vam na savjetima stavicu mu MX4 pastu i ocistiti od prasine.

E sada sto se tice laptop hladnjaka, jedini koji sam nasao a to je neki kao univerzalni je ovaj:



Ne znam kolio bi ovaj pomogao jer Asus ROG G751JY imahladnjake samo na zadnjoj strani a dole je kuciste zatvoreno. Evo kako izgleda taj ulazni i izlazni dio ventilatora na Asusu:



Realno nisam uspio da nadem neki ventilator pogodan za ovog, ako neko nesto zna pomoc bi mi dobro dosla.
Isko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2016, 12:22   #16
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta za laptop!

pa dobro, pazi obična podloga sa ventilatorom će isto poslužiti da rashlađuje donji deo umesto da se akumulira toplota, jeste lep laptop ali ono vidiš kakve muke sa gaming laptopom imaš, u svakom slučaju i nekoliko stepeni manje znači, bolje išta nego ništa.. i čišćenje.. kad mu natrpaš svu opremo isto ko desktop

Poslednja ispravka: water wizard (15.10.2016 u 12:30)
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2016, 20:01   #17
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.376
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 11.004 puta na 7.046 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta za laptop!

Dovoljno je samo da ga malo odigneš od podloge pa će već da se primeti za stepen-dva, univerzalna podloga sa ventilatorom će odraditi posao. Toplota se disipira kroz ceo laptop, ne samo kroz rešetku hladnjaka.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2016, 20:53   #18
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta za laptop!

Rog s podlogom bi bio užasna skalamerija...

Poslednja ispravka: Dimo (15.10.2016 u 23:23) Razlog: gigantski citat
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2016, 21:25   #19
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.099 puta na 2.674 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta za laptop!

Integrisano hladjenje u tom rogu je ko de fakto eksterni kuler.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2016, 9:58   #20
Isko
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Fortress in Transylvania
Poruke: 3.118
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 668 puta na 346 poruka
Wink Re: Termalna pasta za laptop!

Promjenio sam termalnu pastu na ROG-a i stavio Artic Cooling MX4 i rezultati su pali sa 90 - 94 stepena na 71 stepen maxiumum. Realno mislio sam da mu nece pasti temperatura jer laptop koristim manje od godinu dana a nemoguce je da se tako lako potrosi termalna pasta kao sto ste i sami rekli ali evo uspjelo je Hvala Vam drugari.
Isko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
pasta, termalna


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koji laptop kupiti znemanja Prenosni računari 41 17.12.2011 1:32
Povezivanje LED TV i HP Laptop milisav Foto i audio/video 1 2.12.2011 17:05
Multimedia-lan laptop dzena ŠDK - Prenosni računari 9 25.8.2011 12:13
da li je moguce? SemperFi ŠDK - Prenosni računari 14 8.4.2009 17:58
Kup- laptop ? Peny ŠDK - Prenosni računari 2 22.2.2009 0:19


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com