Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.8.2009, 3:20   #1
Megatron_SR
Član
 
Član od: 4.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 172
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Umrežavanje u igraonici

ovako, treba uskoro da otvorim internet cafe, a o mrezama znam ali ne dovoljno, msm, ne znam detalje, pa me interesuje kako sve to moze da se odradi, i sta je potrebno, konekcija ce da bude adsl 6mbps, 10 kompova + 1 server (ili kako se to vec zove) ili 9 kompova + 1, nisam siguran oko toga.....
znaci, sta je potrebno sve od opreme, i kako se sve to povezuje, da li (uzmimo 10 kompova svega), se u ruter ubacuje telefonska linija, pa onda iz njega posebno kablovi u svih 10 kompova, ili, ide adsl sa modemom samo u jedan komp, koji posle se u lan povezuje sa ostalih 9, deleci sa njima konekciju, malo detaljnije ako moze neko to sve da objasni, naravno, prvo sta treba od hardvera.......i softvera...
znaci, ako neko pomene "switch" ili "hub", neka kaze sta je to i kako to izgleda i zasta se koristi...jer sam po netu malo gledao oko ove teme, ali sam nalazio samo specificne situacije....hvala....
Megatron_SR je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2009, 10:52   #2
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje u igraonici

1. Dobijes od internet provajdera ADSL ruter(ako dobijes modem, trazi da ti daju ruter ) on ti sluzi da uvedes kod sebe internet(naravno)

2. Kupis Switch sa 16 portova (on sluzi da poveze svih 10-15 kompova i ovaj adsl ruter), povezes kablovima sve racunare na switch, takodje povezes i adsl ruter na bilo koji port na switch-u

I to je to...
<Rio_da> je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2009, 11:44   #3
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: umrezavanje u igraonici

Pa pazi ako hoćeš da tu internet konekciju koju dobiješ od provajdera podeliš tako da svaki komp povuče onolko koliko u tenutku može (što nije baš krasno i ozbiljno rešenje) onda ti je dovoljan najobičniji Wireles ili običan ruter i to će vršiti posao.

Ali ako želiš neki bolji network managment da recimo svaki korisnik vuče 640kbs ili slično onda će ti biti potreban uređaj koji to može da odradi. To recimo može solidno da ti odradi neka ruterboard pod nekom distribucijom linuksa kao recimo (Monowall, StarOS, MikroTik....) Uz pomoć recimo MikroTika kreiraš Hot Spot u kome ćeš kreirati određeni broj korisnika kojima ćeš dodeliti fiksni ili variabilni protok (po želji).

Kaži koliki bi budžet bio za kreiranje mreži i dali želiš da kompovi budu povezani kablom ili bežično.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2009, 11:46   #4
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje u igraonici

to je to sto se tice najosnovnije povezanosti.

al osim toga imas ti jos mnogo mnogo toga da uradis da bi cela mreza bila na nivou.

za pocetak, mogao bi umesto na ruteru, dns i dhcp da drzis na serveru.
(dns razresava imena u ip adrese. npr ukucas "racunar1" a dns je taj ko ti kaze, racunar1 ima ip adresu 192.168.1.20, dhcp je zaduzen da dodeljuje adrese racunarima automatski, da ti to ne bi radio rucno)

drugo, ako hoces detaljnu kontrolu i zastitu, jedan server moze da ti bude firewall.

u tom slucaju bi na njemu postojale dve mrezne kartice.
jedna ide u ruter, druga u switch na koji je povezano ostalih 9 kompova.

onda mu instaliras neki firewall softver (npr Microsoft ISA)

dalje, treba misliti o tome koliko koji racunar moze da povuce protoka.

ne znam kakav si softver za klijent racunare imao u vidu, al kako god da okrenes dobra je ideja instalirati domen kontroler na serveru i ubaciti sve racunare u domen.

to ti, za razliku od klasicnih workgroup-a, omogucava centralizovan menadzment i odrzavanje mreze, detaljnu kontrolu, vecu efikasnost, itd itd.

recimo, ja sam, dok sam jos isao u igraonice i igrao igre aktivno igrao besplatno u jednoj od najvecih igraonica u Beogradu.

jednostavno bi iz jedne od igara iz glavnog menija izabrao "visit our website"
otvorio bi se internet explorer, preko njega bi skinuo instalaciju mirc-a, iz mirca bi odradio /rename i promenio ime programa koji vrsi kontrolu pristupa.
zatim restart racunara i radis sta hoces

da su bili na propisno konfigurisanom domenu nikada to ne bi mogao da uradim.

ima tu jos mnogo mnogo stvari o kojima treba misliti.
ne postoje dzabe ljudi koji se samo time i bave - planiranjem mreza.

e sad, posto ti pravis malu mrezu i ne zelis bas apsolutno 100 % da se zastitis, onda ces proci i bez mnogo muke
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2009, 12:02   #5
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje u igraonici

Hehe, bravo... I ta za DNS ti je pametna.
Mada covek tesko da odradi sve ovo sam, najbolje je da mu neko ko se dobro razume kaze sta tacno treba da uradi redom, i da onda on to uradi sa nekim ko to zna kako, i da odradi kako treba.
Verovatno ce i gledati da troskovi budu sto manji, pa je mozda ipak bolje da ima edan (jak) server, i da DHCP bude na ruteru. osim ako server ne bude bio u stanju da vrsi bas sve zadatke (u servere se ne razumem preterano, tek ono osnovno pa mi ne zamerite ako sam lupio).
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2009, 12:03   #6
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: umrezavanje u igraonici

irreal, to što si ti napisao je mnogo lepo ali to je korporativni način umrežavanja i veoma je skup. Nije on Duvanska Industrija Niš pa da mu treba ultra skupi ISA Server. Recimo Microsoft ISA Server Std Ed je ~1400 Funti. Plus Server 2003 koji je takođe barem 500 Eura Standard verzija. A sve to mora čovek mora da plati jer je u pitanju firma. Tako da je njemu mnogo jeftinije da ako želi full kontrolu da odradi preo LINUX Servera a ako mu neko podesi ko zna ima da ima i bolji menadžent nego što bi imao pod Serverom 2003.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2009, 12:26   #7
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje u igraonici

a da, zaboravih da napomenem, to sve vazi samo ako nisi planirao na full legalu.

a to sto je firma nema mnogo veze, u prirodi posla mi je da posecujem mnogo mnogo firmi, i mogu ti reci da od 20 firmi koje posetim, 2-3 imaju legalan softver. 5-6 imaju po nesto legalno, ostali full piraterija.

inspekcije su vrlo retke a inspektori vrlo slabo upuceni u tematiku.

tako da, da, ako hoces legalu, linux i neko ko se razume da ti to namesti kako treba.

poenta je bila da uz google i pomoc sa foruma mozes isa, server 2003 (2008), i ostatak ms linije da namestis sam.

za linux vec bolje nadji nekoga ko se razume.
jer dok ti nadjes na netu konkretnu informaciju, ili dok se sporazumes sa nekim na forumu sta i kako, mucenje je.


e da, lastly, ne mora to da bude korporativni nacin.
kupis onaj najjeftiniji edition servera 2003, i on ti obavlja sve poslove. (pa cak i firewall preko rras-a)
jest da ne moze da se koristi za ogromne mreze, al za 10 racunarae obavlja posao a nije papreno skup.
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2009, 14:04   #8
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje u igraonici

Citat:
irreal kaže: Pregled poruke
onda mu instaliras neki firewall softver (npr Microsoft ISA)
pa covek ne zna razliku izmedju rutera i hub-a a ti mu kao firewall resenje preporucujes ISA server

i to za igraonicu
<Rio_da> je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2009, 14:27   #9
Megatron_SR
Član
 
Član od: 4.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 172
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje u igraonici

lol, kakv crna legala, zivim u berane dje i u ustanovama jos ima ilegalnih OS-ova...
a sto se tice zastite mreze, ni to mi nije primarni cilj, tu ce da dolaze noobovi, da se zakace na fejs, i da djeca od 12 godina igraju counter-strike.. jedino ti ako oces dodji, evo ne moras da se mucis, igraces besplatno..
sto se tice konekcije i koliko ce kompovi da vucu, moze li da se namjesti da jedan komp, koji ja odredim, u svakom trenutku moze da povuce citavu konekciju, znaci da ne zavisi od ostalih, znaci da on moze da povuce svih 6mbps, a kad on to ne radi, da ostali dijele taj ostatak, ali, znaci, neki od tih ostalih kompova, isto da moze da povuce 6mbps, samo u slucaj kad taj glavni komp ne radi nista, kao i ostalih 9 odnosno 8. Znaci sve da ide po principu, "ja uzimam onoliko koliko mogu", ako glavni komp nista ne radi, a samo 2 od ovih sporednih downloaduju, da downloaduju na po 3mbps, ako se slucajno ukljuci i treci, onda ta tri downloaduju na po 2mbps, pa se onda dva iskljuce, ostaje jedan, da downloaduje opet na 6mbps, ali ako se ukljuci glavni komp, i downloaduje na 6mbps, ovaj prethodni downloaduje 0mbps... e to ja ocu...
btw, ne treba mi wireless, preko kablova.....
Megatron_SR je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2009, 14:28   #10
Megatron_SR
Član
 
Član od: 4.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 172
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje u igraonici

zaboravio sam ovo, od provajdera dobijamo ruter....
Megatron_SR je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2009, 14:43   #11
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje u igraonici

Citat:
<Rio_da> kaže: Pregled poruke
pa covek ne zna razliku izmedju rutera i hub-a a ti mu kao firewall resenje preporucujes ISA server

i to za igraonicu

pa jedno je savladati sva napredna podesavanja isa servera

a drugo je u 5-6 koraka uputstva instalirati i podesiti ono najosnovnije.

nemas pojma kolko sam kompjuterski neobrazovane ljude navodio da urade nesto napredno telefonom.

ako mu kazes klikni tu tu i tu, on moze to sam da namesti i ako ne zna sta klikce i zasto to klikce.


tako da ne vidim sta toliko smesno da zasluzuje 3 smajlija koja se valjaju po podu.

a drugo, ako vec otvaras internet caffe, platis nekome da dodje prvi put i namesti sve kako treba, da posle ne bi razmisljao da li ces morati da reinstaliras sistem na svakom racunaru jer je neko spolja / iz unutra s***** nesto (namerno ili slucajno)
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2009, 16:39   #12
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje u igraonici

Ako hoćeš dodatnu stabilnost i sigurnost na kompovima isključi Autorun funkciju pomoću programa TweakUI.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2009, 21:14   #13
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje u igraonici

Nisi morao da cimas provajdera da ti da router jel je pametnije kupiti neki ADSL2+ router sa sto vise mogucnosti (WiFi i sl.) nego da ti uvale shit poput Huawei i sl.

Ortak i ja smo skoro dizali njemu igraonicu od 10 racunara + server, ima 8bit ADSL i sve sljaka prefektno, niko se do sada nije pozalio na lag i sl, dok neki ljudi gledaju youtube i facebook rade ko zna koje stvari, drugi najnormalnije igraju CS ili Dot-u online. Nasli smo takodje jedan veoma koristan besplatan program za managment Handy Caffe koji odlicno zavrsava sav posao oko accountova i restrikcija na racunarima.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2009, 22:33   #14
Marko069
Starosedelac
 
Član od: 21.12.2005.
Poruke: 1.223
Zahvalnice: 187
Zahvaljeno 110 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: umrezavanje u igraonici

Ovakav ruter se dobija u Cg od provajdera,D-Link DSL-360R

Marko069 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 16:36   #15
happy tree
Novi član
 
Član od: 29.6.2008.
Poruke: 20
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje u igraonici

Pozdrav
Danas sam dobio ADSL i kada ruter( ili sta je to vec, sto dobijemo od telekoma) povezem na switch, koji imam u igraonici, nemam internet na kompovima, sve dok ne uradim kao sto pise u uputstvu koje se dobija, a to je da u internet protocol-u stavim Obtain address automatically, a takodje i DNS server adress automatically. Ali kada sve to uradim kompovi u igraonici se ne ,,vide", tako da mi je onda LAN onemogucen. Cim ubacim parametre gubim internet i tako u krug. Svaki vas osmeh dok citate ovo sam verujem zasluzio, posto slabo poznajem ,,tematiku", i ni sam ne znam koliko sam se nalupao gluposti na ovako malom prostoru, ali moram to stoicki izdrzato, pogotovo ako sam samo na korak od resenja, koje verujem da neko od vas zna... verovatno i vise od ,, neko" .

Hvala unapred
happy tree je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 17:08   #16
ivan.a
Član
 
Član od: 20.3.2007.
Poruke: 283
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 60 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje u igraonici

Da bi imao interenet na svim računarima i da isti imaju dodeljene IP adrese potrebno je da "gađaš" ADSL modem/ruter, što znači da u DNS polje ukucaš IP adresu modema.
Probaj na jednom računaru: dodeli mu IP adresu npr: 192.168.100.5 (recimo računar br. 5, ako ih "numerišeš") i u DNS polje kucaj IP adresu modema - obično je 192.168.1.1.

Ako u internet kafe-u dozvoljavaš surf, obavezno instaliraj neki ruterboard npr. mikroTik jer tako neće doći do "gušenja" protoka. Npr. neko igra CS ili WoW, a neki drugi lik gleda youtube klipove - rezultat katastrofa ...Ovi ruterboard omogućuju ravnopravno dodeljivanje protoka (koje ti definišeš po MAC adresi, ili IP adresi itd). Za to ti je potrebna najslabija mašina sa HDD od bar 4-10GB. Programi tipa Netlimiter mogu poslužiti, ali neće imati efekta kada neko "cimne" protok tj. na kratko će doći do zagušenja. Takođe, preko mikroTika preuzimaš potpunu kontrolu nad mrežom za sve računare.
ivan.a je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 18:16   #17
happy tree
Novi član
 
Član od: 29.6.2008.
Poruke: 20
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje u igraonici

Citat:
ivan.a kaže: Pregled poruke
Da bi imao interenet na svim računarima i da isti imaju dodeljene IP adrese potrebno je da "gađaš" ADSL modem/ruter, što znači da u DNS polje ukucaš IP adresu modema.
Probaj na jednom računaru: dodeli mu IP adresu npr: 192.168.100.5 (recimo računar br. 5, ako ih "numerišeš") i u DNS polje kucaj IP adresu modema - obično je 192.168.1.1.

Ako u internet kafe-u dozvoljavaš surf, obavezno instaliraj neki ruterboard npr. mikroTik jer tako neće doći do "gušenja" protoka. Npr. neko igra CS ili WoW, a neki drugi lik gleda youtube klipove - rezultat katastrofa ...Ovi ruterboard omogućuju ravnopravno dodeljivanje protoka (koje ti definišeš po MAC adresi, ili IP adresi itd). Za to ti je potrebna najslabija mašina sa HDD od bar 4-10GB. Programi tipa Netlimiter mogu poslužiti, ali neće imati efekta kada neko "cimne" protok tj. na kratko će doći do zagušenja. Takođe, preko mikroTika preuzimaš potpunu kontrolu nad mrežom za sve računare.
Hvala ti na odgovoru, i savetima, medjutim ja cim ukucam neke parametre osim onog sto sam naveo, gubim net. Medjutim sada sam probao da kreiram ponovo neke igre i mogao mi je drugi komp , kome sam isto stavio sve na automatically, da udje u igru, sto znaci da LAN radi, ali ne mogu da ,,vidim" kompove kao ranije u My Network Places. Da li to mogu na neki drugi nacin da uradim, da bi mogao da prebacujem ,,svasta nesto" sa kompa na komp, kroz mrezu?
Ja mikroTik imam ( preko njega mi je isao do sada wireles, koga se planiram osloboditi cim ovo sa adsl-om profunkcionise). Videcu da uradim sa njim ovo sto si mi predlozio, ako nadjem nekog ko bi mi to znao uraditi, jer mislim da je to za mene prevelik zalogaj)
A da li Netlimiter ide na svaki komp ponaosob ili samo na server...uh sta ja sve pitam...
Nekako mi deluje da cu sa njime, za pocetak, izaci lakse na kraj )

U svakom slucaju, hvala ti puno i na ovome
happy tree je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja) Marko 0401 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 657 9.7.2022 1:26
2 sata u igraonici Forum??? Dusan_BG O SK-u uopšte 40 3.10.2009 12:24
Umrežavanje wireless rutera i AP-a bboy Komunikacioni uređaji i umrežavanje 3 3.10.2008 23:27
Bežično umrežavanje računara + kablovski Internet igiton Komunikacioni uređaji i umrežavanje 5 3.5.2008 7:59
Umrežavanje bežicnog Interneta VladimirBG Komunikacioni uređaji i umrežavanje 6 9.2.2008 18:51


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com