Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Pregled rezultata glasanja: Da li koristite tekstove na engleskom?
da 332 84,48%
samo kada ne mogu da nadjem na srpskom 59 15,01%
ne 2 0,51%
Glasova: 393. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.4.2007, 15:51   #1
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Du ju spik ingliš?

Primetio sam da veliki broj ljudi vrlo slabo barata engleskim jezikom. Na netu postoji brdo literature za sve moguce oblasti koja se upotrebom gugla veoma lako nalazi. Wikipedia (na engleskom) je verovatno najveci skup informacija na jednom mestu. Postoji i dosta englesko-engleskih i englesko-srpskih recnika cije upotreba je veoma jednostavna.

Pored svega ovoga mali broj ljudi koristi internet kao izvor informacija, jer ima vrlo malo tekstova na srpskom.

Po meni glavni krivac za ovakvo stanje kod nas je neozbiljan rad profesora u osnovnim i srednjim skolama - u mom odeljenju u gimnaziji svi su imali petice iz engleskog, a najteza pismena vezba je bila diktat od nekih 100-200 reci. Takodje i sam skolski program bi mogao da ukljucuje malo vise engleskog, a manje neke nepotrebne stvari.

Dakle, koliko vi koristite tekstove sa neta pisane na egleskom?

Meni engleski ne predstavlja problem, cak mi je lakse da citam neke tekstove na engleskom (ako se radi o tehnickim stvarima).
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nighthawk na korisnoj poruci:
gagi323 (26.11.2012)
Stara 3.4.2007, 15:58   #2
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Du ju spik inglis

Moja keva je deset godina zivela u Juznoj Karolini (do kraja srednje skole) a sada radi kao prof. engleskog jezika... Nikada ga nisam ucio iz skolskih knjiga, cak ni za vreme studija a nikada mi nije ni bio problem (a da jeste, umro bih od stida )
Dakle, engleski jezik koristim uporedo sa srpskim.
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2007, 16:02   #3
al0cunit
Član
 
Član od: 1.8.2006.
Lokacija: Loznica/Sekovici
Poruke: 237
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku al0cunit
Određen forumom Re: Du ju spik inglis

pored spanskog , njemackog , italijanskog .. i engleski poznajem odlicno s obzirom da mi otac cesto ide na stranu pa i ja sa njim .. i sasvim uvereno(empirijski) tvrdim da je dovoljno cirka 3 meseca da se solidno nauci neki jezik .. naravno sa malim predznanjem ..
al0cunit je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2007, 16:49   #4
pyost
Član
 
Član od: 30.10.2005.
Lokacija: Vancouver, BC
Poruke: 475
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 95 puta na 75 poruka
Određen forumom Re: Du ju spik inglis

Od pete-seste godine idem na casove engleskog, sto bi znacilo da mi je ova neka deseta godina. I stvarno ne znam kako bih se bez toga snalazio Kakav crni nemacki/francuski, engleski je ono sto je sada svima i vise nego potrebno.
pyost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2007, 16:57   #5
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Du ju spik inglis

Pa evo ovi kreteni političari u CG upravo vode raspravu o tome koji službeni jezik da upotrebljavamo. Neko moje mišljenje je da bi nam najpametnije bilo da engleski proglasimo za službeni, i po hitnom postupku počnemo da učimo djecu od malih nogu, državne službenike, privrednike, političare i bivše švercere. Naravno, nema šanse da se ovaj pametni predlog usvoji, a mislim da bi doprinio razvoju jedne turističke zemlje više nego milioni investicija.
Enlgeski je latinski današnjice, svako iole obrazovan čovjek bi morao da ga govori jer je govoto nemoguće dalje se usavršavati na bilo kojem polju bez njega. Mislim da su nas ovdje upropastile poratne doktrine zbog kojih su čitave generacije učile danas beskorisni ruski jezik. Ipak, vjerujem, da se protiv svjetskog trenda ne može i da će to sve doći na svoje, prije ili kasnije.
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Corwin na korisnoj poruci:
A M G (3.4.2007), daco kralj (2.7.2007)
Stara 3.4.2007, 17:07   #6
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Du ju spik inglis

Pa,da li ga govorim i kako,to je diskutabilno.Imam solidno znanje,ali ne pricam tecno,sto nije ni cudno,jer dalje od Hrvatske nisam isao...Aktivan sam na nekoliko foruma na engleskom tako da,pored same tematike foruma,sluze mi i za usavrsavanje jezika.U najkracem,znao bih bez problema da se sporazumijem sa bilo kojim Englezom u sred Londona(ili USA),ali bih volio da malo vise poradim na izgovoru(s obzirom da ga izgovaram kao njemacki,bez ikakvog umeksavanja).Znam i ruski solidno,ali on mi tek nece koristiti mnogo,s obzirom da cu da se otisnem put zapada(cim smlatim fakultet).Kruzi prica po CG da ce ruski da postane mnogo bitan sad kad ruski tajkuni kupuju vile,placeve i kompanije ovuda...Gluposti,ionako niko mlad sa iole zdrave pameti i nesto novca nece ostajati u ovom kontejneru svijeta.
Sto se tice tekstova na engleskom,mahom nemam problema,mada se ne upustam u takvu radnju bez recnika pored sebe(zbog nekih egzoticnijih rijeci).
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2007, 17:18   #7
Ice-Man
Veteran
 
Član od: 8.2.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 1.076
Zahvalnice: 2.076
Zahvaljeno 574 puta na 229 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ice-Man
Određen forumom Re: Du ju spik inglis

Ma ja pricam dobro ali pisanje mi nije jaca strana. Moram da priznam da postoje mnoge reci koje ne umem da napisem ma koliko ih puta procitao!
Inace ucim engleski od 1. razreda na Radnickom Univerzitetu u Nisu i ne mogu se pozaliti.
Ice-Man je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2007, 17:25   #8
Ghost
Starosedelac
 
Član od: 10.4.2006.
Lokacija: SGC
Poruke: 1.990
Zahvalnice: 167
Zahvaljeno 486 puta na 233 poruka
Određen forumom Re: Du ju spik inglis

Одлично причам енглески, али писање уме да буде проблематично.
Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2007, 17:31   #9
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Određen forumom Re: Du ju spik inglis

Citat:
Ice-Man kaže: Pregled poruke
Inace ucim engleski od 1. razreda na Radnickom Univerzitetu u Nisu i ne mogu se pozaliti.
Pozdrav, kolega! Ja sam na Radnicki krenuo pre nego sto sam krenuo u osnovnu skolu tako da mi engleski ide jako dobro. Znam jos nesto nemackog, njega dosta nabadam.
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2007, 17:36   #10
Wolverine
Intelov plaćenik
 
Avatar korisnika Wolverine
 
Član od: 29.10.2005.
Lokacija: Danger Zone
Poruke: 1.378
Zahvalnice: 5.228
Zahvaljeno 642 puta na 306 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Wolverine
Određen forumom Re: Du ju spik inglis

Sto se mene tice znanje iz engleskog je najbolje u Rasinskom okrugu (za 8.razred)!
EDIT: Slazem se sa glitchom engleski nisam ucio iz skolskih knjiga (za takmicenje sam iz Swanove gramatike)! Ali ucenje iz udzbenika za osnovnu je B.S.

Poslednja ispravka: Wolverine (3.4.2007 u 17:38) Razlog: hehe
Wolverine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2007, 17:50   #11
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: Du ju spik inglis

koristim dosta tekstova sa interneta pogotovo vezanih za hardware tako da solidno razumem engleski,takodje znam solidno da pricam ali mi pisanje ide slabije jer smo u skolama,fakultetima i ostalim edukativnim centrima imali mali broj pravopisnih vezbi i diktata.Inace ni srpski ne znam nesto bas najbolje da pisem tako da se moze reci da sam ne pismen ali iskreno mislim da je u Srbiji 60% ljudi ne pismeno.
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2007, 17:58   #12
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Du ju spik inglis

Citat:
nikola87 kaže: Pregled poruke
tako da se moze reci da sam ne pismen ali iskreno mislim da je u Srbiji 60% ljudi ne pismeno.
Ostaje mi samo da se složim.
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2007, 18:05   #13
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: Du ju spik inglis

Citat:
Magneto kaže: Pregled poruke
Ostaje mi samo da se složim.
pa zar nisam u pravu.Prvo mi da naucimo lepo srpski pa cemo onda da ucimo engleski.Koliko puta smo ovde na forumu videli razne bisere(dobro neki su prouzrokovani brzim kucanjem) koji stvarno pokazuju nasu ne pismenost.Nije da ja sad ocrnjujem druge,evo reci cu i ja sam takav evo npr sad da mi date one testove za prijemni(za sradnju skolu) iz srpskog jezika ako bi imao 5 poena rekao bih sebi "nikola svaka ti cast"
Stvarno je lepo i korisno da se zna engleski ali je po meni veci problem sto vecina nas ne zna ni srpski.
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2007, 18:18   #14
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Du ju spik inglis

"Nepismenost, nepismen, nepismeni" i ostalo ide sastavljeno. Eh te imenice i pridevi.
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2007, 18:19   #15
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Exclamation Re: Du ju spik inglis

Na zalost nasa literatura je ponekad vise nego slaba tako da je engleska jednostavno moranje.
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2007, 19:02   #16
che daboli guz
Banned
 
Član od: 23.1.2006.
Lokacija: http://www.fotoklub.info
Poruke: 694
Zahvalnice: 231
Zahvaljeno 190 puta na 95 poruka
Određen forumom Re: Du ju spik inglis

Yes i do speak english,by the way how do u do jeees aajj duu spiik ingliss,baaaj d veej hauuv duu juu duu?

Engleski mi je oduvjek bio u upotrebljivom stanju.Skolstvo po pitanju stranih jezika u BiH je bilo na nivou(bar u vecim gradovima i prije rata pa prepostavljam da je tako i u ostalim bivsim republikama,a ono sto je nastalo tokom sankcija i posle rata je samo rezultat kako skolstvo umije da degradira pod teskim uslovima za zivot).Engleski sam usavrsio kad sam otisao u Australiju kao putnik namernik,sto znaci prethodno sam radio kao crnac i jeo tudzu muku (kao i svoju) i sa ustedzenim novcem i ruksakom na ledzima putovao uzduz i popreko.Zamislite tek sam tamo naucio da spelujem ali ne od nekoga nego iz knjige i use i u svoje kljuse.Mmmm kad muka natjera i vrapci propjevaju. Da mi engleski nebi koliko toliko degradirao stupio sam u klan engleza (ps2-online) a i posjetim ih bar jedanput godisnje kad se organizuje tekma paintball-a u ljeto.Bar ove "nove"tehnologije bi trebalo da poboljsaju komunikaciju i umjetnost pricanja na stranom jeziku.

Engleski jeste jedan od vodecih stranih jezika ali nije jedini.Jedna od njegovih lepsih osobina jeste sto je (gramaticki i lingvisticki) jednostavan(npr za razliku od naseg maternjeg i drugih stranih).Ali ne zaboravite da je najlaksi jezik ,maternji jezik(bilo ciji).Hvala bogu i nas jezik ima nekih prednosti nad ostalima,samo kad se sjetim kako sam u australiji ucio evropljane i japance da citaju knjige sh-hs na latinici i kako nauce unutar 10minuta.Stim sto sam im objasnio kako se izgovaraju slova poput dz,dj,ch,itd. I odlicno im ide bez toga da nemaju blage veze sta citaju.
che daboli guz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2007, 20:30   #17
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Du ju spik inglis

Citat:
nikola87 kaže: Pregled poruke
pa zar nisam u pravu.Prvo mi da naucimo lepo srpski pa cemo onda da ucimo engleski.Koliko puta smo ovde na forumu videli razne bisere(dobro neki su prouzrokovani brzim kucanjem) koji stvarno pokazuju nasu ne pismenost.Nije da ja sad ocrnjujem druge,evo reci cu i ja sam takav evo npr sad da mi date one testove za prijemni(za sradnju skolu) iz srpskog jezika ako bi imao 5 poena rekao bih sebi "nikola svaka ti cast"
Stvarno je lepo i korisno da se zna engleski ali je po meni veci problem sto vecina nas ne zna ni srpski.
Aj' kad smo već kod toga (offtopic je, nažalost...)... 'Leba ti, stavljaj po jedan razmak posle tačke i zareza.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2007, 21:34   #18
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: Du ju spik inglis

Slabo kad da tražim tekstove na sprskom pošto su veće šanse da ih nađem na engleskom jeziku (osim ako nije nešto što mi treba isključivo na srpskom).

Iz engleskog se uvek vagam između trojke i četvorke u školi pošto mi gramatika nešto slabije ide. Pričanje mi je ok pošto nisam ni imao nešto mnogo prilika da pričam sa strancima.

Može se mnogo engleskog naučiti sa kompjuterima i holivudskim filmovima.

A što se tiče pismenosti na forumu... To je druga priča.
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2007, 22:11   #19
Shadowfax
Veteran
 
Član od: 12.3.2006.
Lokacija: Mountain
Poruke: 783
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 130 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Du ju spik inglis

Znam engleski solidno.
Najbolje u mom razredu, sto i nije cudno kada se uzme u obzir s kakvim sam likovima u odeljenju.

Knjige skoro uvek citam na engleskom, filmove sa engleskim titlovima, a za svakodnevnu (tekstovi, teme..) upotrebu ipak srpski.

Poslednja ispravka: Shadowfax (3.4.2007 u 22:12) Razlog: lol
Shadowfax je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2007, 22:45   #20
MG-RAY
Starosedelac
 
Član od: 15.2.2006.
Lokacija: Midlands
Poruke: 1.523
Zahvalnice: 277
Zahvaljeno 307 puta na 207 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MG-RAY
Određen forumom Re: Du ju spik inglis

Naravno da da...uostalom, bez njega se ne moze nista...ali sudeci po cinjenicama -- znam ga bolje nego srpski...

mada...imao sam problem na kratko da se sporazumem sa nekim Englezima...jedno je kad taj naglasak cujete na filmu...a druga stvar -- uzivo...

Poslednja ispravka: MG-RAY (3.4.2007 u 23:12)
MG-RAY je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com