Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Konfiguracije

ŠDK - Konfiguracije Saveti u vezi sa kupovinom konfiguracija

Odgovor

Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.4.2021, 21:01   #1
DespotSD
Novi član

Član od: 14.12.2015.
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na jednoj poruci
Određen forumom Ryzen konfiguracija

Pozdrav ljudi. Planiram kupovinu nove konfiguracije pa bi mi bilo potrebno nekoliko saveta da me usmere u dobrom pravcu.

Trenutno koristim Intel platformu, tačnije Intel Core i5-4460 procesor na Asus B85M-G matičnoj ploči. Grafika je RX 470 4GB, zatim 8 GB RAM memorije i napajanje Corsair VS550 550W.

Osnova nove konfiguracije bio bi Ryzen 5 3600 i zadržao bih za sada RX 470. Ostatak stare mašine biće prosleđen drugom na korišćenje. To je ono što je sasvim izvesno.

Ono oko čega postoje upitnici su:

1. Koja matična ploča? Vidim da su MSI Tomahawk i MSI Mortar cenjene ploče, ali šta je sa drugim pločama u tom ili nižem cenovnom rangu (npr. Gigabyte AORUS)? Nisam sklon overklokovanju komponenti, tako da tražim neku Best buy varijantu gde ću za taj uložen novac da dobijem najviše.

2. 16GB (2X8GB) RAM memorije, ali koje? Vidim da su se kod nas pojavile Corsair RAM memorije (ili ih ja tek sad vidim), pa ih doživljavam kao svojevrsnu egzotiku. Da li vredi Corsair Vengeance LPX RAM memorija i ukoliko ne koja bi vredela?

3. SSD kapaciteta 500GB. Da li je Samsung EVO 870 defintivno najbolje što se za 9.000 RSD može dobiti?

4. Imam napajanje Corsair VS550 za koje sam dobio preporuku upravo na ovom forumu i koje je stiglo iz Mađarske. Da ga ima raspoloživog bilo gde sigurno bih opet njega kupio. Znam da Seasonic radi odlična napajanja, ali da li je Seasonic SSR-550GB3 550W dobra serija? Primetio sam i FSP napajanja i ne znam ništa o njima, ali cene i specifikacije mi govore da bi moglo da bude dobro.

5. Mašina sa koje sada pišem je upakovana u MS Black Widow kućište. Postoji mogućnost da i to kućište zadržim, pa da samo prepakujem konfiguracije. Ukoliko ima neko preporuku za slično kućište, dakle da je svedenog dizajna, 2 ventilatora napred i jedan pozadi i dobrog kvaliteta lima, bio bih zahvalan da me uputi.

Mašina se ne bi koristila za profesionalnu namenu. Najzahtevnija stavka su igre. Fond koji je namenjen za kupovinu je između 50.000 i 60.000 dinara. Ukoliko imate neku preporuku koja je potpuno izvan mog okvira razmišljanja slobodno je iznesite, otvoren sam za sve opcije.
DespotSD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2021, 8:48   #2
weedman984
Veteran

Član od: 21.9.2011.
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 115 puta na 112 poruka
Određen forumom Re: Ryzen konfiguracija

Što se tiče SSDa razmisli o Kingston A2000 1000GB, on ti je oko 100e na KP. Naravno da je Samsung dobar, ali za par soma više dobiješ skoro terabajt. Ostatak je manje više dobar, a sa MSI pločama nećeš pogrešiti, samo gledaj MAX verzije.
weedman984 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2021, 10:02   #3
Picard
Deo inventara foruma

Član od: 30.11.2008.
Zahvalnice: 609
Zahvaljeno 4.265 puta na 3.526 poruka
Određen forumom Re: Ryzen konfiguracija

Kućište obavezno zadrži jer nećeš naći ništa što ti više odgovara u tom rangu, a više se i ne proizvodi. Osim ako ne planiraš da daješ ~100-150e za nešto slično firmirano.
OK je SSR-550GB3, može i CM MWE Bronze 550W u toj klasi.
RAM praktično bilo koji na 3200MHz ili više ako je mala razlika u ceni, mada realno i nema potrebe.
+1 za A2000 (imam ga i ja, od 500GB) ili 870 EVO, stvar preferencije da li hoćeš NVME ili ne, oba modela su odlična i nema greške.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno

Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Konfiguracija za igranje JBlitzkrieg ŠDK - Konfiguracije 24 23.5.2018 17:17
Nov Ryzen konfiguracija i apgrejd starog Fenoma nightflier ŠDK - Konfiguracije 18 8.5.2018 20:15
Gamer Konfiguracija W H I S K E Y ŠDK - Osnovne komponente 3 24.6.2009 20:09

Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:17.