Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Ostale komponente

Ostale komponente Kućišta, napajanja, periferije, štampači, skeneri, tastature, miševi, džojstici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.2.2011, 20:48   #1
Mario M.
Novi član
 
Član od: 13.2.2011.
Poruke: 23
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom kuleri

Zanima me da li postoji neki program da povecam broj obrtaja kulerima u kucistu . Probao sam speedfan i nisam zadovoljan programom.
Mario M. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2011, 21:21   #2
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: kuleri

Ne mozes da kontrolises kulere koji nisu prikaceni za maticnu. Oni koji su direktno prikaceni na napajanje mogu da se kontrolisu samo pomocu fan controlera
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2011, 21:27   #3
Borko Motorko
Veteran
 
Član od: 20.8.2010.
Poruke: 1.164
Zahvalnice: 593
Zahvaljeno 97 puta na 86 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Borko Motorko
Određen forumom Re: kuleri

A i ne mozes da ih ubrzas vise nego sto mogu da rade, oni od 12cm 1500rpm najvise...
Borko Motorko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2011, 22:53   #4
Mario M.
Novi član
 
Član od: 13.2.2011.
Poruke: 23
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: kuleri

Hmm, Prikaceni su mi svi na maticnu, Ugradjeni su u kuciste, Procesor mi je sada kad nije opterecen na 60 stepeni, a kad se zagreje jos vise onda se sami pojacaju kuleri i vrte se kao ludi, sad rade na 3 000 rpm
Mario M. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2011, 23:43   #5
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: kuleri

1. Ventilatori koji su prikaceni na maticnu plocu preko 3-pinskog ili 4-pinskog konektora mogu softverski da se kontrolisu preko porgrama SpeedFan.
2.Ventilatori koji su prikaceni direkt na molex kontrolisu se preko odredjenog potenciometra ili fan controlera.
3.Radna temperatura od 60 stepeni nikako nije normalna za procesor koji nije opterecen.Otvori kuciste,ocisti ceo kuler od prasine,zameni termalnu pastu i dobices dosta nizu temperaturu i ventilator ce manje da se cuje.
4.Ako je vent sa 3-pinskim kablom povezan na 3-pinski konektor na maticnoj on sam ne moze regulisati broj obrtaja,jedino ga ti mozos regulisati preko SpeedFan programa kao sto sam i rekao.Ako imas box kuler,vent na njemu ima 4-pinski konektor koji ne najverovatnije prikacen na 4-pinski konektor na maticnoj ploci.Taj 4. pin tj cetvrta zica omogucava BIOS-u da kontrolise obrtaje ventilaotra u zavisnosti od opterecenosti porcesora.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku pharaon.92.bc na korisnoj poruci:
Mario M. (17.2.2011)
Stara 18.2.2011, 0:12   #6
Mario M.
Novi član
 
Član od: 13.2.2011.
Poruke: 23
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: kuleri

Imam codegen 6099 kuciste, i box na procesoru. Ukapitrao sam u cemu je problem sad kad sam pogledao malo te konectore, Cpu fan mi je na 4 pinski konektor , i zadnji kuler (koji sam dokupio) koji izvlaci vazduh iz kucista je na cha_fan 3 pinskom, Ova 2 uz kuciste sam okrenuo da duvaju ka unutra i oni su direktno na napajanju jbg .
Graficka mi je sa hladnjakom koji se gleje i vazhuh sa njega ide tacko gore na box kuler.
E posto sam planirao da ubacujem jos jednu silent graficku, vidim da mi ne gine ugradnja jos 2 kulera min, koji "Upumpavaju" vazduh. A 2 da ostavim da izvlace ili da vrati onaj na topu kucista da izduvava kako je bio fabricki ne znam .

Zanima me jos jedna stvar, da li bi smeo da npr, presecem zice od kulera i da 2 spojim na jedan 3 pin .
da li ima veze nekakve, voltaza amperaza, otpori itd.

Poslednja ispravka: Mario M. (18.2.2011 u 0:51)
Mario M. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2011, 1:09   #7
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: kuleri

Citat:
Mario M. kaže: Pregled poruke
Imam codegen 6099 kuciste, i box na procesoru. Ukapitrao sam u cemu je problem sad kad sam pogledao malo te konectore, Cpu fan mi je na 4 pinski konektor , i zadnji kuler (koji sam dokupio) koji izvlaci vazduh iz kucista je na cha_fan 3 pinskom, Ova 2 uz kuciste sam okrenuo da duvaju ka unutra i oni su direktno na napajanju jbg .
Graficka mi je sa hladnjakom koji se gleje i vazhuh sa njega ide tacko gore na box kuler.
E posto sam planirao da ubacujem jos jednu silent graficku, vidim da mi ne gine ugradnja jos 2 kulera min, koji "Upumpavaju" vazduh. A 2 da ostavim da izvlace ili da vrati onaj na topu kucista da izduvava kako je bio fabricki ne znam .

Zanima me jos jedna stvar, da li bi smeo da npr, presecem zice od kulera i da 2 spojim na jedan 3 pin .
da li ima veze nekakve, voltaza amperaza, otpori itd.
Pre svega nemoj da se zaebavas sa secenjem zica na ventu.Ako je to bas neophodno sacekaj nekog strucnijeg da se javi,mada mislim da ne bi trebalo da imas problema ako bi zice sa jednog venta zalemio sa zicama drugog na odgovarajuce molex pinove.

Ako su ti ti ventovi bas bucni ti uradi mod pa ih spusti sa 12V na npr 7V ili 5V.

Sto se tice konfiguracije ventova najbolje ti je da ti gornji vent izbacuje vazduh jer je topli vazduh laksi od hladnog i on odmah ide ka vrhu kucista tako da je logicko da ga taj vent odmah izbaci iz kucista.Zadnji vent ostavi i neka izbacuje vazduh.Napred ti je potreban jedan vent koji ce da uvlaci hladan vazduh u kucite.To ti je neka bukvarska konfiguracija tj najbolja je.
Jos jedan savet,izbegavaj silent graficke kartice sa pasivnim hladnjacima jer su ocajne.Uzano se greju.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2011, 1:21   #8
Mario M.
Novi član
 
Član od: 13.2.2011.
Poruke: 23
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: kuleri

Gornji sam okrenuo da bi tukao po grafici , A imam 2 koji izbacuju (jedan od napajanja i jedan sam stavio dodatno) I 2 koja uvlace (gornji i napred) . Sto se tice toplog vazduha si u pravu , to sam zanemario. Nista onda dokupicu jos jedan sa leve strane da ga stavim na poklopcu, i onda cu okrenuti onaj gore, valjda ce biti mnogo efikasnije.
Nisu bucni , Bio je bucan samo box dok nisam imao iza , kad se zagreje komp vrteo ga je na 5000 ako sad radi necujno na 3 000 .
Nista hvala u svakom slucaju .
Mario M. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2011, 1:23   #9
Levčanin
Starosedelac
 
Član od: 18.12.2008.
Lokacija: Srbija/Šumadija Avatar: -~~=<¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷> (anakonda ili piton)
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 340
Zahvaljeno 241 puta na 189 poruka
Određen forumom Re: kuleri

Upravo tako kao što ti kaže Pharaon bolja varijanta ti je da više ventilatora izvlači topao vazduh.
Ne znam kako izgleda to tvoje kućište ali manje više dovoljan je samo jedan vent dole na ulazu kod hard diskova da upumpava svež vazduh a ostali da izbacuju pozadi kao i jedan dole sa strane kod grafičke da izbacuje od nje vazduh jer je ona najčešće najvrelija u kompjuteru kako nebi išao gore na procesor, tj tako imaš naj rezultate. Probaj sam
Levčanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2011, 1:29   #10
Mario M.
Novi član
 
Član od: 13.2.2011.
Poruke: 23
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: kuleri

Mislim da bi bilo efikasnije da taj sastrane ubacuje direkt na hladnjak graficke, probacu sve pa javljam.
pa kucaj na google codegen 6099 black .
Mario M. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2011, 12:07   #11
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: kuleri

Sve zavisi i od kulera na grafickoj kartici.Da li ona sav topao vazuh usmerava ka zadnjoj strani kucista,(tzv. blow style vent),ili topao vazduh izbacuje svuda oko sebe.
Ako imas graficku karticu koje sa pasivno hladi,onda je bolje da vent na bocnoj strani ubacuje hladan vazduh direkt na graficku.Preporucio bih ti i da montiras jednu 8-icu na pasivni hladnjak od graficke.To ce joj dosta smanjiti temperaturu.
I jos ti ostaje da taj na gornjoj stranici okrenes da izbacuje topao vazduh koji se skulja pri vrhu kucista.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2011, 12:11   #12
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: kuleri

onda bolje i da ne kupuje pasivni hladnjak ako posle mora da montira ventilator na nju... znam iz iskustva
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2011, 12:55   #13
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: kuleri

Nisam siguran da mu je i ova kartica sada pasivna.To sam ja zakljucio iz ove njegove recenice:
Citat:
..posto sam planirao da ubacujem jos jednu silent graficku
Obicno su silent graficke pasivno hladjene.

A nije nigde pominjao da ce da kupi samo pasivni kuler.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2011, 13:04   #14
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: kuleri

ja da mu kažem na vreme, da ne bude posle kuku lele
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2011, 15:03   #15
Mario M.
Novi član
 
Član od: 13.2.2011.
Poruke: 23
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: kuleri

Jeste , pasivno je hladjenje do sada sam uvek furao pasivno, iz razloga sto su kuleri na grafickama mali i bucni nenormalno i to me nervira, pa mi je onda bolje da natrpam vece kulere na kucistu sto ce da vrte manji broj obrtaja a isto da rade posao. Za sada je sve ok sa jednog graf. sa pasivnim , ne znam sta bi se desilo da bih stavio jos jednu ispod nje isto sa pasivnim.
Mario M. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2011, 21:47   #16
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: kuleri

Ne znam koliko ti je isplatljivo da stavljas dve 8600GT u SLI,pogotovu pasivno hladjenje.
Moj ti je savet da na taj pasivni hladnjak plasticnim vezicama pricvrstis jednu ultra tihu 8-icu.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2011, 0:39   #17
znikolic
Novi član
 
Član od: 8.4.2010.
Poruke: 14
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: kuleri

za pharaona# kako se moze kontrolisati brzina kulera preko speedfana. probao sam ali mi ne uspeva kuleri su povezani na plocu
znikolic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2011, 11:12   #18
gogi77
Član
 
Član od: 10.8.2010.
Lokacija: Petrovac
Poruke: 388
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 17 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: kuleri

Citat:
Levčanin kaže: Pregled poruke
Upravo tako kao što ti kaže Pharaon bolja varijanta ti je da više ventilatora izvlači topao vazduh.
Ne znam kako izgleda to tvoje kućište ali manje više dovoljan je samo jedan vent dole na ulazu kod hard diskova da upumpava svež vazduh a ostali da izbacuju pozadi kao i jedan dole sa strane kod grafičke da izbacuje od nje vazduh jer je ona najčešće najvrelija u kompjuteru kako nebi išao gore na procesor, tj tako imaš naj rezultate. Probaj sam
Pa bolje da sa strane ubacuje na grafu nego da izbacuje vazduh ali bi trebalo sa minimalnim obrtajima da se vent podesi da radi
Ja kod mene imam 3venta sto ubacuju napred14cm na dnu 12cm i sa strane 14cm i 3sto izbacuju dva14cm top i pozadi 12cm,ali imam fan kontroler i podesio vente sto ubacuju vazduh na manje obrtaje da rade jel je bolje,kada sa strane stavim na max da radi odmah se temperatura od NB poveca za 6-7c a procesor ne ista tem ostaje,a i grafa je malo hladnija kada sa stane radi vent.

Poslednja ispravka: gogi77 (24.2.2011 u 11:38)
gogi77 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2011, 15:57   #19
Levčanin
Starosedelac
 
Član od: 18.12.2008.
Lokacija: Srbija/Šumadija Avatar: -~~=<¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷> (anakonda ili piton)
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 340
Zahvaljeno 241 puta na 189 poruka
Određen forumom Re: kuleri

Pharaon je lepo objasnio to za grafičku , ja sam napisao kako je kod mene jer imam ATI 4850 dual fan pa baca vazduh oko sebe. Mislim da grafika ako je kvalitetna i nova nije bučna tako da se kupovina pasivne + ventilatora ne isplati. pasivne se ubacuju u ofice i home theatar mašine a ne u gejmerske.
Bolje dati pare na dobru graficku sa dobrim kulerom i ventilatorom i tišina i mir u kućištu ako hoćeš i da igraš igre. Svako nek radi kako njemu treba , ja npr imam jedan ventilator pozadi koji radi stalno i to mi je dovoljno, temp su ok, a ima ljudi koji uključuju 5 i više ventilatora stalno... Ja ipak volim tišinu

Poslednja ispravka: Levčanin (24.2.2011 u 16:20)
Levčanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2011, 0:37   #20
Mario M.
Novi član
 
Član od: 13.2.2011.
Poruke: 23
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: kuleri

Ja da se ispravim, speedfan mi nije dobro preneo
Temperatura procesora mi je 45, a graficke je 60.
Preko speedfana ne mozes kontrolisati brzinu , ne radi, probao sam i ja.
Inace naleteo sam na dobar program u TotalComander UP-u koji ti sve pokazuje sta se desava u kucistu zove se system information for windows.
Mario M. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kuleri za grafičke kartice ilic stefan Ostale komponente 80 14.4.2017 14:04
Kuleri za procesor i grafičku -exodus- Ostale komponente 53 22.12.2009 10:40
CPU Kuleri, koji od njih? dzonihsv ŠDK - Osnovne komponente 9 11.8.2009 6:11
Kuleri koji sijaju :) Renche ŠDK - Ostale komponente 10 30.1.2009 22:05
CM LGA1366 Bracket kompatibilni kuleri ivanza Ostale komponente 0 24.12.2008 0:45


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:09.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com