Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Ostale komponente

Ostale komponente Kućišta, napajanja, periferije, štampači, skeneri, tastature, miševi, džojstici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.10.2020, 16:00   #1
entropija
Novi član
 
Član od: 11.10.2020.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom ventilatori

Pozdrav svima, nadam se da sam pogodio podforum.
Osvežavam komp ovih dana i značilo bi mi par saveta da prelomim oko ventilatora za kućište (cyclops V). Prioritet je da budu što je moguće tiši.


Smatram da bi mi 2 bila sasvim dovoljna. Prednji, sa 3pin priključkom sam mislio Arctic p12 silent. Za zadnji, sa PWM, se dvoumim između ponovo Arctic p12, i LC-CF-120pro.
Prvi je naširoko nahvaljen, za drugi ne mogu naći nikakav review. Po specifikacijama deluje vrlo dobro i navodno mu je maks buka 15dB. Šta vi kažete?

I još jedno pitanje, koliko uopšte ima smisla priča oko pozitivnog i negativnog pritiska u kućištu kod ovih najjeftinijih modela, pretpostavljam da mora biti kvalitetno izolovano da bi se primetila neka korist?
entropija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2020, 21:29   #2
damon
Član
 
Član od: 4.1.2006.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 30
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: ventilatori

Citat:
entropija kaže: Pregled poruke
Šta vi kažete?
Pozdrav! Javljam se možda kasno, ali nisam prije vidio poruku.
Što se tiče mog iskustva sa ventilatorima, mislim da su Arctic, Cooler Master, Thermaltake svi odlični. Lično, možda najviše preferiram Arctic, ali pošto ti je prioritet da budu što tiši, nije bitno koji proizvođač je u pitanju, već koji je broj obrtaja.
Zbog toga ne bih uzimao ventilator kod kojeg je broj obrtaja veći od 1000 rpm.

Trenutno imam dva ventilatora (ne računajući proc i napajanje), Thermaltake Pure 12 (pozadi, izbacuje vazduh) koji radi na 1000 rpm i Raidmax (naprijed, koji ubacuje vazduh u kućište) koji radi na 800 rpm. Sami ventilatori su baš tihi, kao i protok vazduha.

Koristio sam i Arctic-ove modele koji rade na 1500 rpm, sam ventilator se ne čuje, ali je dosta glasniji zvuk protoka vazduha koji ventilator izbacuje. Ventilator je radio na maksimumu, jer je bio 3-pinski (ploča koju sam imao je podržavala samo sistemski fan na maksimalnom broju obrtaja).

Od Arctic P12 Silent modela mislim da je tiši F12 Silent, jer radi na manjem broju obrtaja (prvi radi na maksimum 1050 rpm, a drugi na maksimum 800), pa je sam protok vazduha glasniji na prvom.

Kao što rekoh, kod fan-ova gledam da RPM ne prelazi 1000, sve iznad mi je bučno.
Normalno, izuzetak su ventilatori (3-pin na pločama koje podržavaju raspon obrtaja u odnosu na temperaturu i 4-pin PWM) koji ne rade uvijek na maksimalnom broju obrtaja, već kod kojih ploča reguliše obrtaje.
damon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.1.2021, 23:13   #3
xandar
Starosedelac
 
Član od: 20.11.2011.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.210
Zahvalnice: 403
Zahvaljeno 124 puta na 99 poruka
Određen forumom Re: ventilatori

Planiram da uzmem od brata stari Termaltake NiC L32 kuler kojem je odavno crkao ventilator, pa skuplja prasinu vec godinama. Kao zamenu se dvoumim izmedju Lc power LC-CF-140 PWM i Artic F14 PWM, koji je bolji?

I jos jedno pitanje, da li ce biti problema oko montiranja jer je ovaj termaltake dosegao do am3+ socketa u svoje vreme, a sad mi je cpu ryzenov am4?






Ovo gore oko buke sa brojem obrtaja je tacno,ali uslovno receno, jer imam raidmax i falcon na 1200rpm u kucistu, i ovaj drugi je osetno gori, sto od zvuka motora sto od pritiska. Pakao.
xandar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.1.2021, 23:14   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: ventilatori

treba ti am4 kačenje mislim
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2021, 0:03   #5
xandar
Starosedelac
 
Član od: 20.11.2011.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.210
Zahvalnice: 403
Zahvaljeno 124 puta na 99 poruka
Određen forumom Re: ventilatori

Ima li neki adapter za am4 da se nadje?

Ne znam, samo sam presao pogledom na moguce dimenzije mounting kita, delovalo je vrlo slicno sa mojim bivsim tx3 evo, ali nisam proveravao, bice da je moja greska. Radice DYI izgleda.

Poslednja ispravka: xandar (16.1.2021 u 0:22)
xandar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2021, 18:54   #6
xandar
Starosedelac
 
Član od: 20.11.2011.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.210
Zahvalnice: 403
Zahvaljeno 124 puta na 99 poruka
Određen forumom Re: ventilatori

Rekoh da javim da je operacija uspesno prosla. Izvedena je modifikacija na am4 putem bonseka i busilice. Sam fan je zamenjen sa artic cooling 140mm, koji se tokom obicnog gledanja npr videa vrti na 500-600rpma a pod blizu 100% opterecenja, ne prelazi 1100rpm. Jos samo ovo ***** falcon vent da zviznem u kantu i na konju sam.



xandar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Sleep mode win 7, ventilatori rade Staticshokk Ostale komponente 5 2.6.2012 15:49
120mm & 140mm ventilatori [TEST] Thaedass Ostale komponente 62 25.8.2011 22:01
LED ventilatori Vajsmilan ŠDK - Ostale komponente 9 4.7.2011 10:28
Kompjuter nece da se upali. Samo ventilatori rade JBlitzkrieg Kvarovi 16 15.12.2009 18:04
Ventilatori, ventilatori... draggon Ostale komponente 7 12.11.2007 6:56


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:52.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com