Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Overklok

Overklok Kako overklokovati osnovne komponente i ubrzati sistem

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.8.2014, 22:49   #1
GagiPappa
Član
 
Član od: 17.12.2007.
Poruke: 316
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 37 puta na 28 poruka
Određen forumom stabilan sistem na restart-na shut down nece da podigne

Na prilozenoj slici mozete videti bitne stvari u vezi mog pitanja. Da ne komplikujem puno, uprosticu ih. Imam plocu k2n neo f2 sa njenim najsvezijim BIOS-om u kome sam odradio OC po savetima sa foruma.

Pitanje:
Sistem je nakon OC sasvim stabilan u radu, nema problema ni oko podizanja sistema ali SAMO ako radim restart. Ako ga ugasim pa upalim izbaci mi ono upozorenje crvenim slovima da OC nije uspeo, da je sistem nestabilan i da ce vratiti podrazumevane vrednosti? NIje mi jasno? Inace, nisam ga puno ni kloknuo, sa nekih 2.1 na 2.35ghz a temperature su vrlo dobre (kao sto vidite).




p.s. ovo zaokruzeno na slici je bilo bitno za drugo pitanje koje necu postaviti jer sam nasao odgovor u medjuvremenu

Poslednja ispravka: GagiPappa (26.8.2014 u 23:02)
GagiPappa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.8.2014, 23:11   #2
Obtainer
Veteran
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
Poruke: 671
Zahvalnice: 219
Zahvaljeno 282 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: stabilan sistem na restart-na shut down nece da podigne

Nestabilan overclock. Overclock te stare mašine ni nema nekog smisla, ali ako te baš kopka, evo pa čitaj:
http://www.tomshardware.com/reviews/...on,2161-3.html
Obtainer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.8.2014, 23:52   #3
GagiPappa
Član
 
Član od: 17.12.2007.
Poruke: 316
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 37 puta na 28 poruka
Određen forumom Re: stabilan sistem na restart-na shut down nece da podigne

Na stranu to sto je starija masina... Jasno mi je da prijavljuje nestabilan klok ali nije mi jasno zasto? Drzao sam ga na tom kloku ceo dan, radio je non stop nesto i nije bilo problema. Testirao sam ga i u Prime95 i bio je stabilan, podize sistem nakon restarta bez problema itd.... Dakle, samo je problem nakon gasenja i ponovnog ukljucivanja....
Ovo je odlican procesor za OC, bar po onome sto sam citao iz iskustva drugih.
GagiPappa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2014, 0:17   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: stabilan sistem na restart-na shut down nece da podigne

**** ga bios malo moraš da spustiš clock da prihvati podešavanja
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2014, 0:21   #5
Obtainer
Veteran
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
Poruke: 671
Zahvalnice: 219
Zahvaljeno 282 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: stabilan sistem na restart-na shut down nece da podigne

Kompjuter može raditi i mesecima sa lošim overklokom, ako ga ne optereti neka aplikacija koja mu nađe "ahilovu petu." Može isto tako proći i testove sa raznim stres test programima, a opet biti nestabilan u svakodnevnom radu.
Meni je npr. stari athlon II X4 640 bio stabilan u svim programima i igrama osim Battlefield Bad Company 2 pod kojom se pokazala nestabilnost.
Znači ili batali oveklok ili ga bolje odradi.
Obtainer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2014, 8:40   #6
dzangrizalo
Član
 
Član od: 12.3.2007.
Lokacija: Cacak
Poruke: 377
Zahvalnice: 104
Zahvaljeno 57 puta na 41 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dzangrizalo Slanje poruke preko Skypea korisniku dzangrizalo
Određen forumom Re: stabilan sistem na restart-na shut down nece da podigne

Sitan je to OC za takav procesor da bi pravio bilo kakav problem (po mom subjektivnom misljenju, samim tim bespotreban), ali mozes da probas da mu dodas malo napona ako vec nisi i naravno ako znas sta radis, tj, koje su naponske granice tvog CPU, i znas da manipulises istim. Dakle, par najsitnijih stepena uvis koje dopusta tvoja ploca, i to jedan po jedan, i posle svakog provera da li se sistem stabilizovao po paljenju racunara. Opet ponavljam, sve ovo, samo ako si 100% siguran da znas sta radis u naponskoj sekciji biosa, jer greske iz svih drugih mogu da se isprave, ali iz ove su obicno fatalne. Kako god, jos jednom moram da se slozim sa Obtainer, i kazem ti da taj klok nema smisla, jer je proc star, starija arhitektura, vece grejanje, nedostatak novijih instrukcijskih setova koje dodatnih 200mhz tesko moze nadoknaditi. Kako god, sve najbolje sa klokom.
dzangrizalo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2014, 8:53   #7
vlados83
Član
 
Član od: 25.9.2013.
Poruke: 158
Zahvalnice: 40
Zahvaljeno 27 puta na 24 poruka
Određen forumom Re: stabilan sistem na restart-na shut down nece da podigne

Citat:
GagiPappa kaže: Pregled poruke
Dakle, samo je problem nakon gasenja i ponovnog ukljucivanja....
Prilikom svakog uključenja računara bios testira/isproverava svoja podešavanja,hardver.
(selftest)
Kod restarta to bios ne radi.
vlados83 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2014, 9:39   #8
GagiPappa
Član
 
Član od: 17.12.2007.
Poruke: 316
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 37 puta na 28 poruka
Određen forumom Re: stabilan sistem na restart-na shut down nece da podigne

Od voltaze u biosu mogu da podizem CPU napon do 1.35V. Ja sam ga stavio 1.3 jer sam prvo ostavio napon na automatic pa u CPU Z video da drzi napon na 1.29V sa tim OC podesavanjima.
Napon za mem mi stoji na 1.9 i nisam dirao, mislim da nema potrebe da podizem ali probacu da podihnem na 2V.

E sad, zasto radim ovo i da li par stotina mhz prave razliku... Nisam strucnjak ali ako se pogledaju cene procesora koji se razlikuju samo po brzini, cena raste na svakih 100, 200mhz koliko vec (pricam o AMD 4xxx i 5xxx, ove posle ni ne pratim). Verujem da je to opravdano koliko toliko brzim i laksim radom i lepsim igranjem zahtevnijih igara. Naravno, pricam o grama iz tog doba i pre. Da li se nekome svidjaju samo igre napravljene od 2011. pa na ovamo to je subjektivno misljenje, ima more dobrih igara i pre toga. Nisam neki ejmer pa da moram da pratim nove naslove.
Meni je dovoljno sto mogu da igram FM, NBA 2k14 (koji teram na 1920x800 sa ovom masinom, sve na high sem igraca), PES, a kad se zazelim neke pucacine masina tera dosta dobrih naslova na hig ili med (FEAR 2, Krizu, itd). Meni od mojih 30+ leta dovoljno
A gde se vidi razlika u praksi od ti par totina mhz? Recimo, FM koji igram redovno i koji me drzi preko 10 godina tece osetno brze nakon OC sto dosta znaci (svaki FM fan zna koliko je to bitno ) a i recimo 3D mec bez OC zna da gubi fejmove i da secka dok posle OC toga nema. Isto tako u NBA 2k14, sve je primetno tecnije nakon OC. Sam rad u OSu je brzi, otvara prozore brze sto dosta znaci kada skacem po folderima, radim i sa konvertovarnjem videa koje je takodje brze itd...
Nije da mi je doslo bzvze da radim OC nego kad vec ima neke razlike u radu i kad imam ovaj proc koji je dobar za OC sto da ne podignem za par stotina mhz, zar ne? bar do sledece kupovine koja nije bas pri vrhu liste prioriteta (ne mogu da stignem na red od mojih klinaca)
GagiPappa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2014, 22:52   #9
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: stabilan sistem na restart-na shut down nece da podigne

Nešto mi nije jasno. Ako ga klokuješ u biosu posle toga treba restart. Kako ti radi onda stabilno u winu kada bi trebalo da ti prijavi grešku jer ti je to prvi restart kojeg praviš.
Drugo hoće to da se javi ako nisi podesio memoriju pri OC. Pri podizanja FSBea podiže se brzina memorije pa je treba vratiti u okviru specifikacije. Primera; radi ti na 1600Mhz ti digneš FSB, brzina memorije ti recimo skoči na 1700Mhz i BIOS će ti se sigurno buniti (ako memorija ne može to da podnese) pa moraš spustiti množioc memorije, ili kako se već zvaše, tako da ti ponovo radi u okviru specifikacije na primer na 1550Mhz lupam. Isto tako skače i HT link i NB/CPU magistrala pa mesto 2000 mhz ona ti radi na 2xxx mhz pa onda i ona možda traži da se digne napon. Na primer na slici moja memorija radi na 1866MHZ ali sam za potrebe OC jer sam digao FSB na 215 memoriju morao da spustim na 1738MHZ. Doduše ja sam i OC nb/cpu link maximalno ali to traži takođe voltažu....
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2014, 2:58   #10
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: stabilan sistem na restart-na shut down nece da podigne

Pojedine MSI maticne ploce za AMD iz tog peroioda su imale taj bug.. Pritom X2 4000+ nije sjajan za OC,a dobitak koji bi dobio je prilicno diskutabilan. Ako imas mogucnosti iscackaj Athlon X2 7750/7850 (BE) sto ce ti doneti osetniju razliku za nekih 30-35e
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2014, 15:52   #11
GagiPappa
Član
 
Član od: 17.12.2007.
Poruke: 316
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 37 puta na 28 poruka
Određen forumom Re: stabilan sistem na restart-na shut down nece da podigne

@analyzer, to i jeste moje pitanje u sustini. Ja razumem da kada se pretera sa oc da bios reaguje ali nije mi jasno da on u sekundi pri podiznju sistema blokira relativno mali oc dok sam sistem nema problema sa tim parametrima i sve funkcionise savrseno bez problema. Temperatura cpu-a ne prelazi 55c u radu, cini se da je sve kako treba? Kako uopste bios prepozna na poceku da sistem nije stabilan a kada hocemo da u samom OS-u proverimo stabilnost koristimo programe koji traze da rade testove opterecenja i po par sati? Kao sto sam napisao, u prime95 prolazim testove nakon oc-a i cim ugasim i upalim bios blokira start i vraca podrazumevane vrednosti.
Znam za memoriju, stavio sam manji mnozilac, sve je u redu sa tim delom 100% (pratio sam dosta uputstava sa par dobrih foruma i isao sam lagano).

Sinoc sam opet testirao malo, fsb podignem na 223 i sve drugo ostavim na auto i to je poslednja granica na kojoj mogu da podizem sistem posle gasenja. Potom sam stavio fsb na 224 i polako krenuo stavku po stavku da reguliem manuelno ali nista ne pomaze (prvo sam podizao napon po 0.5, zatim napon memorije, zatim smanjivao ht link mnozilac, pa smanjivao fsb mnozilac memorije, pa sam smanjivao cpu fsb mnozilac koji je bio prvo 10.5 itd). Dakle, ispada da je isto bilo da namestam manuelno ili ostavim na auto.

Kada bi postojala opcija da ne dozvolim biosu da stopira podizanje sistema bilo bi dobro jer kod samog oc ne planiram da idem daleko. Mnogi su dizali i na 2.7ghz bez dodatnog hladjenja i napona.
GagiPappa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2014, 19:57   #12
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: stabilan sistem na restart-na shut down nece da podigne

U tom slučaju ćeš morati da pogledaš sve opcije u biosu koje nemaju veze sa OC već sa samim sistemom. Ja ne znam kakav ti je bios pa u skladu sa tim da ih stavljaš na disable ili enable pa da vidiš kako se podešava. To su opcije tipa fast boot ili inicijalizacija sistema potpuna ili delimična i slično. Samo pomaže Trial-Error dok ne nađeš šta ga muči. Drugo ne znam šta da ti kažem!?
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2014, 20:48   #13
GagiPappa
Član
 
Član od: 17.12.2007.
Poruke: 316
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 37 puta na 28 poruka
Određen forumom Re: stabilan sistem na restart-na shut down nece da podigne

Ima opcija fast boot koju sam iskljucio nadajuci se da ce detaljnije da ocita parametre ali ne vredi. Iskreno, mislim da sam iscrpeo sve varijante i moj laicki zakljucak nakon citanja silnih postova je da ploca koci, jednostavno ne dozvoljava dalji oc i to je sto je.
Nadao sam se samo da postoji neka opcija koja naredjuje biosu-u da preskoci kontrolu sistema (mada bi ta opcija u nekom scenariju bila izuzetno losa ) ali sta je tu je.
GagiPappa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Tutorial - kako sklopiti nov kompjuter Win32 Modovi 67 23.8.2013 0:49
[Android] Koji Sony telefon uzeti? La.Prestige Aparati i oprema 40 4.8.2013 14:19
Linux lošije iskorišćava hardware od Windowsa? rudar Slobodni softver 35 2.8.2011 0:56
Sistem nece da se podigne!!! Mocko Kvarovi 11 22.11.2006 13:33


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:45.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com