Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.12.2005, 23:25   #1
zvucnjak
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.682
Zahvalnice: 858
Zahvaljeno 261 puta na 147 poruka
Određen forumom Pitanjce i problemcici (voltaza napajanja)

Za sam imam jedno kratko pitanjce a posle toga i malo veci opis problema:

Na sta se odnosi voltaza 3.3 V, 5V, 12V... Posebno me zanima na sta se odnosi ona 3.3.

Hvala unapred.
zvucnjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2005, 2:13   #2
dziggy
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 56
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pitanjce i problemcici (voltaza napajanja)

3.3 je voltaza za napajanje biosa
5v i 12v je voltaza preko koje se napajaju (grane) komponente u racunaru

da se ne zbunis, tu postoji variranje napona koje se tolerise u rasponu +- 5-10%, uglavnom se svi problemi sa napanjem (restarti,nestabilnost...) resava kupovinom kvalitetnog napajanja
dziggy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2005, 2:29   #3
zvucnjak
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.682
Zahvalnice: 858
Zahvaljeno 261 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: Pitanjce i problemcici (voltaza napajanja)

OK malo detaljnije...

Imam P4 na 3.0 GHz, HT (BOX), na ploci ASUS P4P800 X, 512 MB 400 DDR-a (Samsung??), Inno GeForce 5700 128, HD SATA Maxtor 160GB, itd.... (kupljen par nedelja pre uvodjenja PDV-a po sistemu "daj sta das dok jos imam para (baba tetka i ostala rodbina varijanta)"

1) Uz plocu sam dobio i softver za nadgledanje rada Asus PC Probe v 2.22.00, koji u polju 3.3V pokazuje negde oko 3.0-3.1 u winu, ali cim pokrenem neku igru on jos vise pada - i na 2.9 ili 2.8 V (ostala polja 5V, 12V i VCore su u redu)... U tom slucaju sistem postaje nestabilan, neretko me iz igre izbaci u win a ponekad se i restartuje kompjuter. Takodje sam gledao napon i u biosu i ne razlikuje se mnogo od onog koji pokazuje asus probe.

2) Ponekad mi se za vreme dizanja sistema javi poruka "windows could not start because the following file is missing or corrupt: \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM". Posle resetovanja se npr. pojavi "boot device not found", posle se pojavi npr. SESSION3_INITIALIZATION_FAILED itd; ili kad se startuje windows dobijem poruku da neka aplikacija nije mogla da se startuje (tipa neki office program ili e-mail av skener)... Naravno posle nekoliko restartovanja (gde svaki put dobijam potpuno drugaciju poruku), sistem se konacno digne bez problema. Takodje se desava da se u toku rada (npr. skeniranja AVG anti virusom) pojavi plavi ekran sa porukom da imam KERNEL_STACK_INPAGE_ERROR, bla bla (pominje nesto i memory dump, sta god da je to). i sl.
Negde na netu sam nasao da KERNEL_STACK_INPAGE_ERROR otprilike nastaje kada nesto ne moze da se procita sa hdd-a / u memoriju ("requested page of kernel data could not be read from the paging file into memory"), ili master boot zarazen virusom, bad sektori, ili nisu dobro konektovane komponente.
Virus i bad sektore sam iskljucio jer sam vise puta formatirao hard (inace koristim SP1 probao sam sa SP2 ali tad je jos i gore); konekcije sam proveravao vise puta itd...

(edit: samo 2000 znakova za jedan post???)
zvucnjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2005, 2:30   #4
zvucnjak
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.682
Zahvalnice: 858
Zahvaljeno 261 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: Pitanjce i problemcici (voltaza napajanja)

(nastavak predhodnog)...

e sad ja nesto kontam... kontam da su one voltaze sa pocetka price grane sa kojih komponente vuku napon (ispravite me ako gresim); i zato me zanima koje komponente vuku sa famozne 3.3? jer ako je ta grana slaba i ne dovodi dovoljno napajanja do komponente onda verovatno ni komponente ne rade kako treba... Recimo da je u pitanju memorija - onda bi (mozda ) to ujedno i objasnilo onaj KERNEL_STACK_INPAGE_ERROR .....

Ali kao sto rekoh to su samo moja nagadjanja... Ako sam u pravu predpostavljam da treba da probam da stavim neko drugo napajanje (ja imam nekakvo sumnjivo od valjda 300W - mislim da je http://www.capslock.pl/produkty/zasi...b300_300w/2836 ovo)... Ili memoriju... A neko mi rece da moze da bude u pitanju i graficka...

Ja mogu sve ove varijante da isprobam ali se nadam da ako neko kojim slucajem zna vise o ovome da ce moci da me usmeri u pravom smeru

Hvala unapred.
zvucnjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2005, 2:32   #5
zvucnjak
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.682
Zahvalnice: 858
Zahvaljeno 261 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: Pitanjce i problemcici (voltaza napajanja)

Citat:
dziggy kaže:
3.3 je voltaza za napajanje biosa
5v i 12v je voltaza preko koje se napajaju (grane) komponente u racunaru

Sad sam tek video ovo i jos vise se "urebusio" (bacio si me u rebus )...

Sta tacno znaci "napajanje biosa"?
zvucnjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2005, 3:29   #6
dziggy
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 56
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pitanjce i problemcici (voltaza napajanja)

Citat:
Imam P4 na 3.0 GHz, HT (BOX), na ploci ASUS P4P800 X, 512 MB 400 DDR-a (Samsung??), Inno GeForce 5700 128, HD SATA Maxtor 160GB, itd....

i to sve drzis na kung-fu napajanju od 10e ??? to 300w, nije videlo 300
i sve da nije napajanje problem moras ga zameniti jer je pitanje dokle ce...razmisli,nek ti je mashina,lupam,300-400e a zavisi od tih 10e,jer prilikom crkavanja napajanja dovoljno je da malo "probije" struja u kuciste moze da ti sprzi procesor,plocu...
naravno nisi ti kriv jer 90% kupaca ne gleda napajanje,vazno im je na koliko radi procesor i sl.
dziggy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2005, 8:16   #7
zvucnjak
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.682
Zahvalnice: 858
Zahvaljeno 261 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: Pitanjce i problemcici (voltaza napajanja)



Nije da mi nije bilo bitno, vec se nisam razumeo u napajanja pa zbog toga nisam gledao Al' dobro - covek se uci dok je ziv...

Jel mozete da mi preporucite neko napajanje? Ovde gde sam ja recimo prodaju neki "enermax"... Kakvi li su oni?
___________________________
Etit: Forget it. Nasao sam i ThermalTake napajanja... Nego sta znaci na primer kad pise da je napajanje za Intel ATX 12V 1.3, ili ATX 2.0, 2.3?

Poslednja ispravka: zvucnjak (5.12.2005 u 10:57)
zvucnjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2005, 16:22   #8
Ogi
Banned
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 288
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ogi Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ogi
Određen forumom Re: Pitanjce i problemcici (voltaza napajanja)

Koliko ja znam, Enermax je i vise nego odlicno napajanje. Ogradjujem se.
Ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2005, 16:04   #9
zvucnjak
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.682
Zahvalnice: 858
Zahvaljeno 261 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: Pitanjce i problemcici (voltaza napajanja)

OK, napajanje cu najverovatnije menjati u svakom slucaju (srecom finansijski sam trenutno u plusu ) a da li neko zna nesto vezano za gorepomenuti KERNEL_STACK_INPAGE_ERROR?
zvucnjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2006, 13:16   #10
DiskoDasa
Član
 
Član od: 13.11.2005.
Poruke: 103
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 8 puta na 6 poruka
Thumbs up Re: Pitanjce i problemcici (voltaza napajanja)

Ja posedujem istu takvu plocu ali sam morao da pazarim novo napajanje posto sam imao neko kinesko no name dobijeno uz kuciste. kupio sam Chieftec 360W dual fan i radi mnoooogo bolje sa 3 opticka uredjaja 2 HDD,floppy, wireless pci kartica, modem pci, zvucna pci, web kamera i multifunkcijski printer skener stampac na USB. Voltaze miruju na default vrednostima i nikad ne padaju ispod zadatih vrednosti. Chieftec je zakon ne uzimajte nista drugo!!!!
DiskoDasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2006, 13:40   #11
Suicide samurai
Član
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 217
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Suicide samurai Slanje poruke preko Yahooa korisniku Suicide samurai
Određen forumom Re: Pitanjce i problemcici (voltaza napajanja)

sem mozda enermaxa, koji je tata za chiefteca i ostale nazovi marke

salu na stranu, zadnje serije chiefteca imaju dosta reklamacija (ovo ne trvdim iz prve ruke), ali nailazim iskljucivo na takve podatke.

imam LC power (i mogu ti dati preporuku za njega), pitao sam jednog od dilera da li je imao reklamcija na ova napajanja - od 150 prodatih napajanja, neispravno je bilo samo jedno, a i to jedno nije radilo od samog pocetka, znaci nije izgorelo u necijem racunaru i povuklo pola masine sa sobom.

znaci - ako imas para za enermax - kupuj i ne razmisljaj

ako nemas, potrazi mozda LC power, ili cooler master ili thermaltake, chieftecove nove serije zaobidji

Suicide samurai je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.3.2006, 14:24   #12
zvucnjak
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.682
Zahvalnice: 858
Zahvaljeno 261 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: Pitanjce i problemcici (voltaza napajanja)

Citat:
Suicide samurai kaže:
znaci - ako imas para za enermax - kupuj i ne razmisljaj

Kupio ima vec neko vreme... Nego muci me onaj drugi problem, milslim da je u pitanju memorija... Testirao sam je MemTestom i GoldMemom i kada sam pokazao testove nekim ljudima rekli su da je s*ebana... Danas recimo uopste ne mogu da podignem sistem (sad sam u i-cafeu), za vreme ucitavanja Windowsa pojavi se plavi ekran sa porukom da ne moze da ucita neki registry file..... Ne znam da li je to memorija ili moze da bude i nesto drugo.....
zvucnjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.3.2006, 17:49   #13
Suicide samurai
Član
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 217
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Suicide samurai Slanje poruke preko Yahooa korisniku Suicide samurai
Određen forumom Re: Pitanjce i problemcici (voltaza napajanja)

znaci nisam ni video koliko je tema stara - samo se pojavila na vrhu kao aktuelna i ja udario na reply

poz i izvini na dizanju iz mrtvih
Suicide samurai je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:09.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com