Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.2.2010, 21:39   #101
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
--computerboy-- kaže: Pregled poruke
da, ali kakve racunari imaju veze sa tim? Drugo su knjige.

Nisi mi odgovorio sta cemo sa ljudima iz ex yu koji dolaze na forum... A, da! Rekao si mi sasvim prosto i jednostavno.



E, zamisli da si na njihovom mestu? Ili bilo ko od vas sto insistirate na cirilici. Pobogu, ne budite do te mere sebicni...

@johnnynt, slazem se. Nije trebalo to da napisem.
Направимо део форума/сајта који ће бити на енглеском и на којем ћемо комуницирати са светом. Нећемо у самоизолацију, али нећемо ни да себе кројимо према потребама других људи. Нисмо мазохисти.

Пс. Нисам видео да се то односи на екс-ју другаре. Њима неће сметати ако користимо латиницу. Ја знам шта је ред и када бих видео да неко са мном прича на латиници, наравно да бих прешао на латиницу. Чак и ако се на целој теми појави човек који не разуме ћирилицу прешао бих на латиницу да би и он могао да прати.

Poslednja ispravka: Miki1987 (23.2.2010 u 21:42) Razlog: пс
Miki1987 je offline  
Stara 23.2.2010, 21:45   #102
max888
Veteran
 
Član od: 20.3.2009.
Lokacija: Хипербореја
Poruke: 775
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 167 puta na 138 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
--computerboy-- kaže: Pregled poruke
nisi mi odgovorio sta cemo sa ljudima iz ex yu koji dolaze na forum... A, da!
....
Извлачиш из контекста.
Само да би оправдао своје дечије ставове а свако не мисли као ти постао дрти сербиан нациналист.
Смешан си...
max888 je offline  
Stara 23.2.2010, 21:45   #103
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.414
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Neka bude na samim zakupcima domena dal im se isplati da im adresa na sajtu bude u ćirilici il ne. Prepostavljam da niko ne želi ubiti svoj sajt tako sto će imati samo ćirilicni domen i ništa više, nego će koristiti i ekvivalentni latinični, kao adresu do svoj sajta (kao što se moglo do ovog foruma doći i sa .rs i .co.yu domena). Mada, reći ćirilicni domen baš i nije tačno, jer ono www ipak mora a bude na engleskoj latinici.
Da se nadovežem na ovo. Možda bi bilo pametno da se donese neki pravilik, da ako se nešto ovako uvede, da zvanične institucije ove zemlje, za sajtove koje imaju na ćiriličnom domenu, moraju obavezno da imaju i adresu na internacionalnom engleskom domenu. Na taj način se rešava pitanje tehničkih mogućnosti samog korisnika (pisanje sa mobilnog, sa račuara bez mogućnosti menjanja kodne strane i slično).

E sad, ako neki "pro-srpski" sajt želi adresu samo na ćiriličnom domenu (uz sve komplikacije, koje to može da donese), neka im, njihova stvar.

Poslednja ispravka: player1 (23.2.2010 u 22:05)
player1 je sada online  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
Sass Drake (28.2.2010)
Stara 23.2.2010, 21:52   #104
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Miki1987 kaže: Pregled poruke
До сада нисам чуо ни једног "поборника" ћирилице који брани људима да пишу латиницом, али сам на сваком кораку сретао људе који су острашћени у борби против ћирилице.

То се види и на овом форуму.
Grešiš. Niko nikome ne brani da piše ćirilicom. Na mnogim sajtovima i forumima se mogu videti i ćirilično i latinično pismo u upotrebi. Niko nije pravio pitanje oko toga. Imaš primer i na ovom forumu.
Ono što jeste problem je pisanje adresa sajtova ćirilicom. A još veći problem je pisanje adresa kombinovanim pismom. Kao što sam već napomenuo, treba li da menjamo jezik u Language baru više puta kada treba da ukucamo adresu nekog sajta?
Ovde se govori o praktičnim razlozima a ne o očuvanju srpstva i čega još. Srpstvo sigurno neće propasti ako ne budemo imali domen na ćirilici.
Mi smo mala zemlja, za razliku od Rusije. Koliko posetilaca će imati sajtovi čije su adrese pisane ćirilicom? Koliko posetilaca i članova bi imao SK sajt kada bi se adresa pisala ćirilicom? Koliko sam primetio, ovde imamo i ljude iz okruženja koji ne barataju ćirilicom. Ako želimo da se ograničimo samo na ljude koji žive u Srbiji, u redu. Ali, mali smo mi za takav stav. A isključićemo i deo dijaspore, što sam već rekao.
U poslovnom svetu je upravo iz ovog razloga nepraktično koristiti ćirilični domen jer se ograničavaju na jedno malo tržište, malo ljudi. A nije baš isplativo držati ćirilični i latinični domen, osim ako ne nude po ceni jednog.
Na internacionalnim sajtovima je dozvoljeno koristiti samo engleski jezik i domene sa engleskim slovima. Kakav bi to bio internacionalni sajt gde bi adresa bila ispisana kineskim ili japanskim slovima?
U postu na prethodnoj strani naslov mi je sav u ???????????. Zašto? Zato što sam pisao sa mobilnog telefona a on ne podržava ćirilicu, što su već naveli neki. Ne podržava ni čitanje pojedinih slova pisanih ćirilicom pa moram da nagađam o čemu se radi.
Internet je svetska mreža, ne srpska mreža. Ljudi u svetu malo znaju o nama a i ono što znaju nije uvek prava slika o nama. Umesto da se samoizolujemo i komplikujemo sebi život, bolje bi bilo da razmislimo u ideji uvođenja dvojezičnih sajtova, na srpskom i na engleskom.
Naše pismo možemo čuvati kroz štampanje knjiga na ćirilici, tako što ćemo pisati ćirilicom, učiti ga u školi, koristiti ga na pojedinim forumima i sajtovima i slično. Okanimo se kvazinacionalizma i lažnog patriotizma.
Uostalom, evo jedne srpske narodne izreke koju je moj otac ćesto pominjao - Bik, kada prkosi, baca zemlju. Ali, baca je sebi na leđa.
ilidan je offline  
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku ilidan na korisnoj poruci:
Game fever (24.2.2010), iMa_NeKo_PljUgU (24.2.2010), Marshall George (25.2.2010)
Stara 23.2.2010, 21:53   #105
jozvan_Kg
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 8.11.2005.
Lokacija: Arcship Bizymandias, Detritus Ring
Poruke: 1.995
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 822 puta na 457 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku jozvan_Kg
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Молим присутне колеге форумаше да мало спусте лопту. Питање је било да ли нама ( Србији ) треба ћирилични домен, а не да ли ће се интернет ''посељачити'' или тако нешто. Ово није тема где можете да се препуцавате око тога како и зашто и где користити ћирилицу, него просто и једноставно, кажеш треба или не треба, наведеш конкретан разлог. Интернет је довољно ''посељачен'' и без нас на њему, тако да молим све да сведу препирку на разуман ниво. Националистичка пропагирања и теорије завере нећу да коментаришем, једноставно, ово није форум за тако нешто, имате пм па се расправљајте до зоре.
Треба писати ћирилицом наравно, ал' интернет није само наш, него свих нас из целог света, тако да треба писати да колико-толико буде свима разумљиво.
Лично мислим да Србији не треба ћирилични домен, просто и једноставно, зато што ће то довести до невиђених техничких компликација, тужакања и осталих глупих и тривијалних ствари којима смо ми тако склони у последње време.
Једно питање такође, ако већ пишемо ћирилично, шта онда значи њњњ?
World wide web сигурно не значи, и мислим да би то требали решити другачије, јер већу глупост од овога њњњ нисам никада видео. Нека се уведе онда нека друга скраћеница или тако нешто, пошто већ у своме језику немамо то дупло в слово, а хоћемо нешто своје на нету.
А што се тиче сајтова и назива њихових, могао би да се уведе лепо регистар сајтова, и ко регне сајт на ћирилици, на латиници аутоматски бива тај и такав назив закључан и обрнуто.
Ко хоће, нек' пише ћирилицом, ко неће не мора, што се мене тиче може и ногама да пише, само док је донекле разумљиво, а дал' некога мрзи да притисне shift+alt, његова је ствар и његов одраз културе, да ли ће изгледати неписмен или ће текст изгледати пристојно.
jozvan_Kg je offline  
Sledećih 7 korisnika se zahvaljuje korisniku jozvan_Kg na korisnoj poruci:
Bokile (23.2.2010), Eddy (23.2.2010), JohnnyNT (23.2.2010), Kisr (23.2.2010), Lich_king2 (23.2.2010), Sass Drake (28.2.2010), SFRJ-Forever [CG] (26.2.2010)
Stara 23.2.2010, 22:00   #106
Rasa
Član
 
Član od: 23.4.2007.
Lokacija: Zubovac - Ribarska banja - Kruševac
Poruke: 410
Zahvalnice: 110
Zahvaljeno 89 puta na 73 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Rasa Slanje poruke preko Skypea korisniku Rasa
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ja stojim iza toga da u Srbiji slubeno pismo treba da bude cirilica, i koristim je svakodnevno. Ali isto tako mislim da bi to na www bila glupost.
Rasa je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Rasa na korisnoj poruci:
ilidan (23.2.2010), SFRJ-Forever [CG] (26.2.2010)
Stara 23.2.2010, 22:01   #107
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
--ComputerBoy-- kaže: Pregled poruke
Pffffff, decije stavove, aj ne mlati.
Ja sam kao klinac ponosio sto sam Srbin, a tek pre par godina sam shvatio da je to glupo i da Srbi ni po cemu nisu ni gori ni bolji od ostalih.
Bolji smo od Arapa i Kineza
voodoo_ je offline  
Stara 23.2.2010, 22:01   #108
gorann
Član
 
Član od: 14.12.2008.
Poruke: 201
Zahvalnice: 150
Zahvaljeno 20 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
--computerboy-- kaže: Pregled poruke
pa zar nasa bogata istorija nije doprinela barem tome da imamo sopstveni identitet?!
Ћирилица је део нашег идентитета!
gorann je offline  
Stara 23.2.2010, 22:01   #109
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Delim misljenje sa @Rasa-om, netreba bas svugde da se guramo Zasto onda kinezi (koji cine jednu sestinu planete nemaju domene na kineskom) nego smo mi nasli da izmisljamo toplu vodu
DonCorleone91 je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DonCorleone91 na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (23.2.2010), jozvan_Kg (23.2.2010)
Stara 23.2.2010, 22:04   #110
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Националистичка пропагирања и теорије завере нећу да коментаришем, једноставно, ово није форум за тако нешто, имате пм па се расправљајте до зоре.
Јел можеш да ми укажеш на поруку или део поруке који садржи ове елементе?

Мене интересује ако постоји могућност преласка на ћирилицу или латиницу да ли ће велике фирме које држе до себе и даље своја имена писати неправилно, без чшђчћж, само зато што је тако лакше?

То је као када би на билборд стављали натпис са словним грешкама. Сада су приморани да то раде на интернету.
Miki1987 je offline  
Stara 23.2.2010, 22:05   #111
Kisr
Veteran
 
Član od: 1.7.2007.
Lokacija: Lost*in*space...And*time!
Poruke: 1.051
Zahvalnice: 403
Zahvaljeno 286 puta na 170 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ljudi moji pogledajte koliko problema i konfuzije samo oko uvodjenja cirilicnog domena. Ajde sada vi meni recite koji ce nam cirilica uopste?
Kisr je offline  
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Kisr na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (23.2.2010), jozvan_Kg (23.2.2010), Vulee (23.2.2010)
Stara 23.2.2010, 22:07   #112
Hephaestus
Veteran
 
Član od: 29.12.2008.
Poruke: 886
Zahvalnice: 261
Zahvaljeno 380 puta na 218 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ovde niko ne pominje jos jednu bitnu stvar, da li nasa drzava ima para za ovakav poduhvat. Bolje da se novac upotrebi za obezbedjivanje poslova ili necega drugog sto ce nam povecati standard. Ili u najgorem slucaju da podele novac narodu (najgorem kazem zato jer je uvek bolje obezbediti nekog u buducnosti da ima redovna primanja nego mu odmah dati da spiska novac).

Takodje sam primetio da je tekst u .pdf formatu, koji je Voja postavio, napisan latinicom.
Hephaestus je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Hephaestus na korisnoj poruci:
jozvan_Kg (23.2.2010)
Stara 23.2.2010, 22:08   #113
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Hephaestus kaže: Pregled poruke
Ili u najgorem slucaju da podele novac narodu
I lol'd.
voodoo_ je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (24.2.2010), jozvan_Kg (23.2.2010)
Stara 23.2.2010, 22:10   #114
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Да ли је толико тешко схватити да овде није борба против ћирилице и латинице, него управо ћирилице и латинице заједно против неписмености.
Miki1987 je offline  
Stara 23.2.2010, 22:10   #115
Pandemonium
Veteran
 
Član od: 10.4.2008.
Lokacija: SSV Belgrade
Poruke: 987
Zahvalnice: 366
Zahvaljeno 379 puta na 203 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ne treba nam. Još uvek. Zašto? Zato što su ćirilica i latinica ravnopravna pisma (Ustav nam to garantuje, je l?), a kako je s tehničke strane lakše koristiti latinicu na internetu, odgovor se sam po sebi nameće...

Citat:
max888 kaže: Pregled poruke
СрБски
Citat:
max888 kaže: Pregled poruke

Дало се приметити у мојим предходим постовима да то намерно пишем.Видим да си их читао.
Схвати ово као изузетак од гласовне промене познате као једначења по звучности.
Vau, ti si naš idol. Svi se do imbecilnosti divimo tvojoj lucidnosti i inteligenciji u vezi tog izuzetka
Pandemonium je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Pandemonium na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (23.2.2010), Marshall George (25.2.2010)
Stara 23.2.2010, 22:12   #116
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Miki1987 kaže: Pregled poruke
Да ли је толико тешко схватити да овде није борба против ћирилице и латинице, него управо ћирилице и латинице заједно против неписмености.
Ni jedno, ni drugo. Ovde bi se trebala voditi diskusija da li je ćirilični domen potreban ili ne.
Eddy je offline  
Stara 23.2.2010, 22:15   #117
Nikola_Kg
Član
 
Član od: 15.12.2008.
Lokacija: Крагујевац
Poruke: 177
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 17 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Људи, причате о стварима које су тотално небитне, хеј!
Баталите тему, гет а лајф
Шалим се, али тако испада
Опуштено јбт, тема је досегла границе национализма, чему сам се и надао
Нисам џабе рекао да админи локују...
Још да почнете да причате одакле су ваши и да вам се смеју људи...
Nikola_Kg je offline  
Stara 23.2.2010, 22:17   #118
max888
Veteran
 
Član od: 20.3.2009.
Lokacija: Хипербореја
Poruke: 775
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 167 puta na 138 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
--computerboy-- kaže: Pregled poruke
pffffff, decije stavove, aj ne mlati. :d
ja sam kao klinac ponosio sto sam srbin, a tek pre par godina sam shvatio da je to glupo i da srbi ni po cemu nisu ni gori ni bolji od ostalih.
Мислио сам на стално понављање питања као знак несигурности и доказивања оног у шта ни сам не верујеш.

Citat:
--computerboy-- kaže: Pregled poruke
lol, klasican odgovor kada neko nema nikakve argumente... ''jedi g...!'' i ode svojim putem...
Као што рекох етикетираш своје неистомишљенике.
Смешан због оног што сам написао горе.

Citat:
--computerboy-- kaže: Pregled poruke
''jedi g...!'
Нема потребе за коришћењем ружних речи.:d
max888 je offline  
Stara 23.2.2010, 22:18   #119
MC WyYt ?1
Član
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Nis
Poruke: 159
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 14 puta na 14 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku MC WyYt ?1
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Moje misljenje je da nam ne treba,mislim,ako je `neko` bas zapeo da imamo cirilicni domen,neka mu,samo verujem da mnogo malo ima da se koristi ako uopste i bude usvojen predlog i sve,a i sta nam fali ovako,kao da nam je bitno...Mislim,mozda je nekome bitno,mozda je neko preveliki patriota pa mu to smeta,ali meni,a ja mislim i vecini mojih vrsnjaka da ne `smeta`...Polovinu ljudi koje znam pisu latinicom...Kao sto je neko naveo,sto se Kinezi ne bude,ali ne,mi smo Srbi,mi smo jedinstveni,mi smo najjaci...pff
`Salu na stranu`,ja sam protiv uvodjenja cirilicnog domena....
MC WyYt ?1 je offline  
Stara 23.2.2010, 22:19   #120
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
eddy kaže: Pregled poruke
ni jedno, ni drugo. Ovde bi se trebala voditi diskusija da li je ćirilični domen potreban ili ne.
Проблем је ипак дубљи.
Пре одлуке о писму (ћирилици или латиници) ваљда треба да се води расправа да ли треба локализовати уопште? А не наопако.
Miki1987 je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, ћирилични домен, cirilicni domen, domen, javna rasprava, srbija, ćirilični domen

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Конфигурација- да ли се уклапа? :) Nikola_Kg ŠDK - Osnovne komponente 15 31.12.2009 19:51
Ваља ли овај монитор? ЗМАЈ ŠDK - Grafika 9 12.11.2009 19:50
Да ли користите TXT speech? The Flying Dutchman Brbljaonica 11 17.8.2008 16:02
Да ли постоји... Ghost Brbljaonica 1 9.7.2008 18:51
Да ли то и Firefox одступа од досадашњег начина и dbaja Web dizajn 5 17.2.2008 14:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:32.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com